2 آذر 1394

دنیای رسانه

نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.

پنج نکته‌ای که روزنامه‌نگاران محیط‌زیست باید بدانند

بیشتر مردم حتی نمی‌دانند که یک منطقه وِیژه و خاص برای شیر آسیایی وجود دارد. " دلیل آن‌هم این است که متأسفانه به محیط‌ها و مکان‌های کمتر شناخته‌شده، کمتر توجه می شود و رسانه ها بیشتر به مکان های شناخته شده می پردازند. رسانه‌ها می‌توانند با توجه و تمرکز بر حیوانات و جانداران باابهت و بااهمیتی چون پاندا، فیل‌ها و ببرها، گفتمان مسلط محیط زیستی مردم و شهروندان را هدایت کنند. دلامور فهمید که فعالان محیط‌زیست برای اولویت دادن به حفظ یک منطقه ویژه بر این اساس تصمیم می‌گیرند که کدام‌یک از این مناطق بیشتر می‌تواند اعانه و کمک‌های مالی را به خود جلب کند. او توصیه می کند که به دنبال سوژه‌هایی که در مناطق ناشناخته وجود دارد بگردید. اقدامی که می‌تواند این دور و سیکل غیرمنصفانه را بشکند.

تبعیض میان انعکاس صدای زنان و مردان در رسانه ها

خبرنگاران ایران- تنها اعراب و كشورهاي خاورميانه نيستند كه ميان انعكاس صداي زن و مرد تبعيض قائل مي‌شوند. در ساير كشورها، هر چند مرزهاي آزادي بيان بسيار فراخ‌تر است، اما زنان در صنعت رسانه‌اي از فرصت‌هاي برابر با مردان برخوردار نيستند، و پوشش رسانه‌اي از آنان نيز بسيار كمتر است. تبعيض بر اساس جنسيت، با اصول حقوق بشر مغاير است. آمارهايي در مورد ميزان استخدام زنان در صنايع رسانه‌اي و حجم مطالب يا زماني كه به زنان در رسانه‌ها اختصاص داده مي‌شود از آن جهت مهم است كه نشان مي‌دهد تجربه‌هاي گوناگون زنان تا چه حد مورد توجه يا بي‌توجهي قرار مي‌گيرد. قوي‌تر شدن زنان تا حد زيادي بسته به آن است كه آنها بتوانند از ابزار رسانه‌ها براي بيان عقايد خود در مورد تبعيضي كه بر ايشان مي‌رود، استفاده كنند.

آیا پوشش خبری تروریسم، خشونت را بیشتر می کند

این تحقیق بر اساس کار جدیدی است که در آن اقتصاددانان می‌گویند توجه رسانه‌ها به اقدامات تروریستی و یا برعکس آن، مثل حرکت مارپیچی تورمی است. بر اساس گفته جیتر، یک مقاله مشخص نیویورک‌تایمز درباره یک اقدام مشخص تروریستی در یک کشور مشخص، تعداد این عملیات را در کشورهای مشابه بین ۱۱ تا ۱۵ درصد افزایش داده است. او حساب کرده که به‌طور متوسط هر یک مقاله نیویورک‌تایمز باعث تلفات یک تا دو نفر به خاطر عملیات تروریستی در هفته بعد است.گروه‌های تروریستی برای اشاعه تفکرات خود نیاز به رسانه‌ها دارند. آن‌ها همچنین با استفاده از این رسانه‌ها ترس می‌آفرینند و عضوگیری می‌کنند.هرچند هنوز نمی‌دانیم که آیا توجه رسانه‌ها به این گروه‌های تروریستی، آن‌ها را در انجام اقداماتشان تشویق می‌کند یا خیر؟

تمرکز ابتکارهای جدید رسانه‌ای بر پیشرفت‌ها نه مشکلات

خبرنگاران ایران- بورنستین خبرهای خوب را به خاطر خوب بودنشان نمی‌خواهد. گزارش‌ها باید آستانه‌ی شایستگی خبرنگاری راه‌حل‌محور را پشت سر گذاشته باشند. دست‌کم لازم است بیماری‌های اجتماعی و درمان‌های محتمل برای آنان را شناسایی کرده باشند. باید صدای مردمی را در بازتاب دهند که آن درمان‌ها را در واقعیت دیده‌اند. باید دربرگیرنده‌ی شواهدی از مؤثر بودن آن راه‌حل‌ها باشند و هرگونه پیش‌بینی یا محدودیت مربوط به آنان را گزارش کنند. این شبکه حتی فهرستی از گزارش‌های «شیادانه»ی راه‌حل‌محور تهیه کرده است. مانند مطالبی که به «ستایش قهرمانان» می‌پردازند که درواقع تجلیل از افراد است اما توجهی به علت‌ها ندارند.

اهمیت تنوع نژادی و قومی در تحریریه ها

خبرنگاران ایران-صنعت اخبار دهه‌هاست که درباره‌ی اهمیت وجود تنوع (نژادی، قومی و ...) سخن‌سرایی می‌کند، اما بسیاری می‌گویند این سخنان اغلب با عمل همراه نبوده‌اند.گزارش کرنر تحریریه ها را به سبب اندک و نامتناسب‌بودنِ درصد استخدام کارکنان از میان اقلیت‌ها، به باد انتقاد می‌گیرد. امروزه که نگاه‌ها به مناسبات نژادی در شهرهایی مانند فرگوسن، بالتیمور و کلیولند معطوف شده، به نظر می‌رسد دربرگیرندگی تحریریه های خبری جریان اصلی با سرسختی از تغییر سرباز می‌زند. شمار روزنامه‌نگاران رنگین‌پوست از زمان انتشار گزارش کرنر به‌ کندی افزایش یافت و در سال ۲۰۰۸ به اوج خود رسید، اما این لزوماً به معنای پوششِ منصفانه‌تر نیست.

چرا روزنامه‌نگاران باید نوشتن گزارش‌های تفرقه‌انگیز درباره‌ی نژاد را متوقف کنند

خبرنگاران ایران-در جامعه‌ای که بیش از پیش چندفرهنگی می‌شود، نژاد و فرهنگ سزاوار سطح پوششی متفاوت از سطحی است که اکنون جریان اصلی خبرنگاران ارائه می‌دهد. وقتی به یک پخش خبری تلویزیونی معمولی نگاه می‌کنید، بخش‌های ثابتی درباره‌ی هواشناسی، ورزش یا بازار بورس وجود دارد، صرف‌نظر از این‌که چه خبری در دست باشد. مخاطبان این نوع پوشش را به عنوان ویژگی ثابت هر پخش خبری پذیرفته‌اند. شایسته است نژاد، فرهنگ و فقر نیز مانند فشار هوا و بورسِ داوجونز چنین پوشش منظمی داشته باشند. اگر فشار هوا و بازار بورس خبر از وضعیت سلامت محیط زیست و اقتصاد می‌دهند، نژاد، فرهنگ و فقر نیز وضعیت سلامت جامعه را نشان می‌دهند.

چرا تقریباً کسی جنگ یمن را پوشش خبری نمی‌دهد

خبرنگاران ایران-از ماه مارس گذشته که عملیات نظامی ائتلاف به رهبری عربستان در یمن آغاز شد، تاکنون بیش از 1200 نفر از مردم کشته‌شده‌اند.بااین‌همه دسترسی به این کشور بری پوشش خبری حوادث آن سخت شده و سازمان‌های خبری تقریباً به این نتیجه رسیده‌اند که امکان پوشش حوادث یمن غیرممکن است.نبود برق و ضعف شدید زیرساخت‌های اینترنت در این کشور نیز مانع شده تا روزنامه‌نگاران محلی یمن و شهروندان آن دریچه‌ای از خبرها درباره این جنگ را به روی جهانیان بگشایند.آشوب‌ها و درگیری‌های سیاسی یمن برای سال‌ها توسط روزنامه‌نگاران رصد می‌شد، اما جنگ و درگیری‌های اخیر ،شرایط را برای انجام کارهای خبری نسبت به هر زمان دیگری در این کشور سخت ترکرده است.البته برخی از یمنی‌ها برای فائق آمدن بر سکوت خبری درباره مسائل کشورشان و برای شنیدن صدایشان به شبکه‌های اجتماعی مجازی رو آورده‌اند.

دشواری حفظ جان؛ امنیت خبرنگاران در مناطق جنگی

خبرنگاران ایران- نِناد شِبِک گزارش‌گر جنگی سابق بی‌بی‌سی در پاسخ به این پرسش که خبرنگاران در مناطق جنگی چگونه امنیت خود را حفظ می‌کنند، می‌گوید: «جواب این است که در حقیقت نمی‌توانند امنیت‌شان را حفظ کنند. من آموخته‌ام که هرگز نباید تصور کنم که می‌توانم همه‌ی خطرهای احتمالی را تشخیص دهم و فکر کنم امنیت دارم». وقتی نناد شبک از درگیری‌های کرواسی، بوسنی‌ هرزگوین، کوزوو و چچن گزارش تهیه می‌کرد، دست‌کم می‌دانست که مثل هر خبرنگار دیگری آمادگی‌های لازم برای این کار را دارد. او آموزش‌های وسیعی را همراه تفنگ‌داران نیروی دریایی سلطنتی گذرانده بود، همه‌ی ابزار حفاظتی را در اختیار داشت و بیمه‌ی کامل بود. نناد می‌گوید «علاوه بر این حقوقم نیز تضمین شده بود. مجبور نبودم مانند خبرنگاران آزاد که خطرات بیشتری به جان می‌خرند، هر بار گزارش‌هایم را بفروشم».

اذیت و آزار طنز نویسان توسط دولتها

خبرنگاران ایران_ما معمولاً دوست داریم که فکر کنیم موارد مربوط به نقض آزادی بیان در کشورهای و مناطق دیگر روی می‌دهد؛ اما پس از حادثه شارلی ابدو، پلیس فرانسه کمدین معروف دینودون را به اتهام تجلیل از تروریسم دستگیر کرد. در مطلبی که او دریکی از پست‌های فیس‌بوک خود نوشته بود، برداشت به حمایت از تروریسم شد. دینودون تنها یکی از ۴۵ فرد معروفی بود که در چهارشنبه پس از حمله به شالی ابدو دستگیر شدند. او در ماه مارس گناهکار شناخته شد.ما ممکن است به خودمان بگوییم که وجود طنزنویسان در یک جامعه نشانه پیشرفت و بهبود است؛ اما حتی در جوامع آزاد نیز آن‌ها را به خاطر آزادی بیان ستایش نکرده اند.

راهی برای دموکراتیک کردن روزنامه‌نگاری سیاسی:پوشش اخبار شهروندی

خبرنگاران ایران- بنابر این است که روزنامه نگاری و رسانه‌های خبری خاکریز دموکراسی باشند. اما این‌دو به طور تاریخی بیشتر در خدمت خبر‌رسانی خاصِ مقامات عالی‌رتبه دولتی، که کنش‌ها و اظهارنظرهای آنان را مرتب گزارش می‌دهند، بوده‌اند. خبرهای سیاسی توجه زیادی به شهروندان ندارند.شهروندان ممکن است همیشه به ‌لحاظ خبری ارزشمند به نظر نرسند. با این حال، روزنامه نگاری سیاسی باید این درک را داشته باشد که چگونه به مطلبی که به مخاطبانش ارائه می کند، آنچه که من آن را اخبار شهروندی می دانم اضافه کند. مهم این است که خبرهای شهروندی باید به مقوله‌ای معمول در اخبار تبدیل شود و به قدر کفایت مشاهده‌پذیر باشند تا نشان‌گر نقشی شوند که شهروندان در دموکراسی ایفا می‌کنند.

وضعیت برابری جنسیتی در رسانه‌های شمال اروپا

خبرنگاران ایران-در سال ۲۰۱۴ سازمان «نیک*» گزارشی از وضعیت دسترسی زنان به برابری جنسیتی در صنعت رسانه‌های کشورهای شمال اروپا منتشر کرد. کشورهای نوردیک و یا شمال به نروژ، سوئد، فنلاند، دانمارک و ایسلند اطلاق می‌شود. این پژوهش، سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ را دربرمی گیرد. هدف از این پژوهش پاسخ دادن به این سؤال بود که وضعیت برابری جنسیتی در رسانه‌های این کشور‌ها چگونه است؟ این پژوهش به‌صورت جداگانه وضعیت برابری جنسیتی در بخش‌های فیلم، روزنامه‌نگاری، عکاسی، تبلیغات و بازی‌های کامپیوتری را بررسی کرده است. در بیشتر اتاق‌های خبر و تحریریه‌ها به نظر می‌رسد نوعی آراستگی در تعادل جنسیت ازنظر تعداد وجود دارد؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد که هنوز مردان بیشترین موقعیت‌های سردبیری و دبیری را در هر ۵ کشور اشغال کرده‌اند.

فیس‌بوک قاتل روزنامه‌نگاری نیست شاید ناجی آن باشد

خبرنگاران ایران-هفته‌ی پیش نیویورک تایمز تأیید کرد که همراه با چند رسانه‌ی دیگر مذاکراتی با مدیران فیس‌بوک داشته‌اند. هدف گفت‌وگوها این بوده است که به جای گذاشتن لینک مطالب‌ در فیس‌بوک به این منظور که مردم آن را در وب‌سایت این رسانه‌ها دنبال کنند،‌ مطالب‌ را مستقیماً در این شبکه‌ی اجتماعی منتشر کنند.روزنامه‌نگاران و مفسران رسانه نارضایتی جمعی خود را نشان دادند. روزنامه‌نگاران درست همانند دیگران، می‌توانند در برابر تغییر مقاومت کنند. برخی از ما فاقد دوراندیشی هستیم. بسیاری از میان ما با خساست برخورد می‌کنند. اما همگی در این نکته که می‌خواهیم آثارمان خوانده و شنیده شوند، شریکیم. برای تحقق چنین امری باید به جایی نقل مکان کنیم که خواننده‌ها، بیننده‌ها و شنونده‌ها آن‌جا گرد می‌آیند. نمی‌توان اصرار کرد که آن‌ها به سوی ما بیایند. باید پذیرفت که امروزه محل گردآمدن آنان فیس‌بوک است.

دشواریهای روزنامه نگاران آزاد

خبرنگاران ایران:روزنامه نگاران آزاد با شمشیری دولبه‌ مواجه هستند. کاهشِ گسترده‌ی کارکنانِ رسانه‌ها، بسیاری را به ماتمِ کاهش ظرفیتِ ژورنالیسم تحقیقیِ اتاق‌های خبر نشانده است. به‌رغمِ چنین کاهشی، برای خبرنگاران آزاد پرکردنِ جای خالی این کارکنان ـ یا دست‌کم تداوم کار و امرار معاش ـ از همیشه‌ دشوارتر است.دوندگی‌هایی که برای اداره‌ی شغلی یک‌نفره لازم است، به کار گزارشگری آسیب می‌زند. براساس یک پژوهش تنها ۳۴ درصد از پاسخ‌گویان وقت‌شان را بیشتر به کارِ گزارشگری اختصاص می‌دهند تا به پی‌گیری کارهای جانبی شغلی یا انجام کارهای اداری دیگر. کارهایی نظیر نوشتن پیشنهاد دریافت کمک مالی و گرفتن بیمه‌ی سلامت و امورات دیگر بخش عمده‌ی وقت غالبِ پاسخ‌گویان پیمایش را به خود اختصاص داده است.

سانسور در قرن بیست‌ویکم؛ مورد عجیب ونزوئلا

خبرنگاران ایران-بعد از ماه‌ها همچنان راز پشت خرید ال یونیورسال یا مبلغی که پرداخت شده (به‌طور تخمینی بین ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار)، همچنان در پرده‌ای از ابهام است. شرکت اسپانیایی همچنان خریدار مسلم آن است. اما تأثیر آن بر کار خبرنگاری روشن بوده است. گفته‌ شده که در طول یک ماه بعد از فروش، دست‌کم ۲۶ روزنامه‌نگار به سبب پوشش انتقادی اخراج شده‌اند. ریما سوپرانی، یک کارتونیست شناخته‌شده به خاطر کارتونی که امضای معروف چاوز را به تمسخر گرفته بود و کاهش خدمات بهداشتی در ونزوئلا را به تصویر کشیده بود، اخراج شد. او بعد از اخراجش به CNN اسپانیولی گفت: «ما نمی‌دانیم چه کسی ال یونیورسال را خریده یا چه کسی حقوق‌ها را پرداخت می‌کند، اما می‌دانیم که خط انتقادی تحریریه خوشایند آنان نیست.»

روش‌های جدید و پنهان دولت‌ها برای سانسور

خبرنگاران ایران- اینترنت می‌تواند قدرت را باز توزیع کند. اما ساده‌انگارانه است اگر تصور کنیم که یک راه‌حل ساده‌ی فن‌آورانه برای حکومت‌ها و رهبرانشان که مصمم به تمرکز قدرت هستند و هرکاری برای حفظ آن انجام می‌دهند، وجود دارد. سانسور کم و زیاد می‌شود مادامی که نوآوری‌های فن‌آورانه و شوق به آزادی در تقابل است با حکومت‌هایی که مصمم به کنترل شهروندانشان هستند، از راه کنترل آن‌چه می‌خوانند، می‌بینند و می‌شنوند.سانسور سنتی اساساً نوعی وصله‌پینه کردن بود. ماموران دولتی محتوای روزنامه‌ها، مجله‌ها، کتاب‌ها، فیلم‌ها یا پخش خبر را، غالباً پیش از انتشار، بررسی می‌کردند و آن‌ها را توقیف کرده یا به گونه‌ای تغییر می‌دادند که تنها اطلاعاتی که قابل‌قبول پنداشته می شد، به دست عموم مردم برسد.

تیراندازی چپل هیل و تعصب رسانه‌های غربی

خبرنگاران ایران: بسیاری از پژوهشگران ـ از جمله ادوارد سعید، الیزابت پول، کی حافظ، میلی ویلیامسن، کریم کریم، تئون ون جیک، کیمبرلی پووِل و دینا ابراهیم ـ به منظور بررسی پوشش خبری غرب از اسلام و مسلمانان مطالعاتی دانشگاهی انجام داده‌اند. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که مسلمانان اغلب در رسانه‌های غربی به عنوان افرادی خشن، واپس‌گرا، بنیادگرا و تهدیدی برای تمدن غرب به نمایش درمی‌آیند.عمدتاً ارزیابی‌های دانشگاهی از تصویرپردازی رسانه‌های سرگرم‌کننده‌ی غربی نیز امیدبخش نیست. غیرمعقول نیست که خواهان گزارش‌هایی مبتنی بر زمینه‌ی واقعی، تصاویر منصفانه‌تر، بررسی‌های انتقادی از عوامل ریشه‌ای تروریسم، افزایش صدای مسلمانان و پوششی خبری که مسلمانان عادی را از گروه‌هایی نظیر القاعده و داعش تفکیک کند، باشیم.

افکار عمومی مصر زیر سلطه روزنامه نگاران طرفدار دولت

خبرنگاران ایران :در اکتبر (مهر ماه) گذشته گروهی از سردبیران روزنامه‌ها با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که در خصوص اخبار و گزارش‌هایی که درباره پلیس، نیروهای نظامی و قانون کشور انتقادهایی دارند، محدویت‌هایی را اعمال خواهند کرد. آن‌ها همچنین متعهد شدند که بنا به گفته خودشان آنهایی را که اقدام به حمایت از تروریست‌ها می‌کنند، فیلتر و سانسور کنند. به عبارت دیگر این بیانیه نشان می‌داد که این سردبیران نسبت به روزنامه نگاران منتقد دولت سخت خواهند گرفت و می‌خواهند که گروه روزنامه نگاران متمایل به دولت را تقویت کنند.هر چند حدود ۳۰۰ نفر از روزنامه نگاران مصری با امضای نامه‌ای این رفتار سردبیران نشریات را مورد نقد قرار دادند و به آن اعتراض کردند.چالش بین روزنامه نگاران به صاحبان و مدیران رسانه‌ها نیز کشیده شده است

کدام مناسب تر است: آزادی مطلق بیان یا با تبصره

یک وکیل فرانسوی و عضو موسسه بین المللی پن از آزادی بیان حمایت می‌کند اما نظرات متفاوت دارد و به آمار محکومیت‌های تجلیل از تروریسم تا پیش از حادثه شارلی ابدو اشاره می‌کند: «به طور عادی تنها یک یا دو نفر در سال‌های اخیر به خاطر تجلیل از تروریسم بازداشت شده بودند.» پیرات می‌گوید که آزادی بیان، عقیده‌ای در مرکز توجه فرانسوی هاست اما چیزی که از نظر او در این سال‌ها این آزادی را تحلیل برده، استثناهایی است که شامل سخنان نفرت برانگیز هم می‌شود: «ما اصل آزادی بیان را برای مقاصد مثبت تضعیف کردیم اما به نتایج آن فکر نکردیم. ما نیاز به فکر کردن درباره این داریم که چگونه می‌توانیم آزادی بیان را بعد از حوادث خاص مانند حادثه تروریستی پاریس، بازیابی کنیم.»

آزادی بیان مطلق است یا حد و مرز دارد

خبرنگاران ایران-«دیودونه» کمدین فرانسوی دو روز پیش به دلیل مطلبی که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده بود (من شارلی کولیبالی هستم) بازداشت شد و البته در نهایت طبق حکمی به شش هزار یورو جریمه محکوم شد. از سوی دیگر ۵۴ پرونده قضایی بعد از ماجرای حمله خونبار به دفتر مجله شارلی ابدو تحت عنوان «تجلیل از تروریسم» در فرانسه، شکل گرفت. در عین حال فرانسوی‌ها به طور گسترده به خیابان‌ها آمدند تا «آزادی بیان» را شمرده شمرده بیان کنند. این جریان‌ها سوالات زیادی را درباره چارچوب‌های آزادی بیان ایجاد کرده است؛ در واقع اصول و محدودیت‌های آن در فرانسه چیست؟

سانسور، کنترل رسانه ها و وضع وخیم اینترنت در کوبا

خبرنگاران ایران- «یوآنی سانچز» برای بسیاری از کوبایی‌ها یک بت واقعی است. این زن، مظهر یکی از چهره‌های اصلی برای به چالش کشیدن رژیم فیدل کاسترو است. تنها به یک دلیل ساده: او آزادانه نظرات خود را در فضای اینترنتی که تحت کنترل حکومت کوباست و از سوی دیگر بسیار محدود است، بیان می‌کند. وقتی این وبلاگ نویس سایت اطلاع رسانی خود را در ماه می‌۲۰۱۴ در کوبا راه اندازی کرد، بلافاصله آدرس سایت او بر روی یک سایت ظاهرا غیرمعتبر قرار گرفت. سانچز این موضوع را در گفت‌و‌گو با کوریه انترنسیونال شرح داده بود. طبق گزارشی که اخیرا در لوموند درباره کوبا منتشر شده است، تنها ۳ تا ۱۰ درصد ساکنان این کشور می‌توانند به طور آزادانه دسترسی کامل به شبکه اینترنت داشته باشند .در کوبا دسترسی به اینترنت در خانه‌ها بسیار محدود است.یوآنی سانچز می گوید: «سانسور، یک مانع مرعوب کننده تا زمانیکه از آن عبور کنیم، نیست.

داستان یک وبسایت اقتصادی در سوریه؛ قبل و بعد از جنگ

خبرنگاران ایران-یزیگی رمز موفقیتش را پیدا کرده بود، تمرکز بر روی اخبار اقتصادی! هنوز نمی‌توانست منبع مالی پیدا کند، دات کام تازه راه افتاده بود. پس او در سال ۲۰۰۲ از وبلاگ به وبسایتی تبدیل شد که سالانه برای کاربرانش ۶۰۰ دلار خرج برمیداشت. او با افتخار می‌گوید اولین وبسابت خاورمیانه است که از کاربرانش پول گرفته است. او می‌گوید‌‌ همان ابتدای کار صد‌ها مشترک داشت. این روزها برای گذران زندگی، اکنون برای نشریات دیگری چون گاردین کار می‌کند، و اخیراً در شورای اروپایی امور خارجه شرکت داشته است تا گزارش اقتصاد جنگ زده سوریه را بدهد.اما او می‌گوید که مطمئن است جنگ تا ابد ادامه پیدا نمی‌کند. بنابراین سایتش را فعال نگه می‌دارد. اخبار سوریه مدرن را به صورت بی‌طرفانه مخابره می‌کند.

آیا همه روزنامه‌نگاران باید در توییتر باشند

خبرنگاران ایران-حدود یک ماه پیش، مطلبی در «باز فید» منتشر شد که کارکنان نیویورک تایمز را برای مقاومت‌شان در استفاده نکردن از توییتر مسخره می‌کرد. «چارلی واژل» نوشته بود: «نیویورک‌تایمز پدر خودش را درآورده که کارکنانش با رسانه‌های جدید، نزدیک‌تر شوند!» این اظهارنظر مخصوصا در توییتر سرو صدای زیادی کرد، آن هم وقتی «استیو باتری»، وبلاگ‌نویس حوزه روزنامه‌نگاری، از «دین باکت»، دبیر تحریریه نیویورک تایمز به عنوان یک مثال خیلی خوب در این زمینه نام برد که تا به حال فقط دو بار توئیت کرده است.تمام این بحث‌ها باعث طرح یک سوال تازه شد: اگر شما بی‌خیال توییتر شوید، آیاهمچنان می‌توانید یک روزنامه‌نگار تاثیرگذار باشید؟

روزنامه نگاری در شرایط بحرانی

خبرنگاران ایران-رسانه‌های جمعی کوبا که به طور کامل در دست حکومت است تنها اخباری را پوشش می‌دهند که مناسب موقعیت دولتمردانش است. به همن خاطر در فوریه ۲۰۰۹ گروهی متشکل از هفت روزنامه نگار مستقل و فعال حقوق بشر در هاوانا «آبلموس پرس» را بنا نهادند (به معنای بیایید صحبت کنیم)، تا به عنوان یک آژانس خبری مستقل از دولت از سد سانسور‌ها بگذرد و جهان را از انچه که دولت تلاش در ساکت کردن دارد با خبر کند. ما در شرایط بحرانی کار می‌کنیم، در یک اتاق کوچک و داغ، گاهی شش نفر با سه کامپیو‌تر کار می‌کنند و حتی به اینترنت هم وصل نیستند.

آیا ما فقط روزنامه‌نگاریم/ دیوار میان نویسنده و منبع

خبرنگاران ایران-در بهار سال ۱۹۹۷، روزنامه «لس‌آنجلس تایمز»، در صفحه اول خود یک گزارش تکان‌دهنده شش هزار و ۵۰۰ کلمه‌ای درباره زندگی کودکان افراد معتاد منتشر کرد. این گزارش توسط یک روزنامه‌نگار جوان به اسم «سونیا نازاریو» نوشته شده بود. نازاریو با این نوع روزنامه‌نگاری که درد و رنج انسان‌ها را به تصویر می‌کشد، غریبه نبود. در هیچکدام از این موارد، نازاریو هیچ کمکی به آن گرسنگان نکرده بود. حتی وقتی یک عکاس همراهش، کیفی پر از خوردنی به یک خانواده فقیر داد، احساس کرده بود که دارد بعضی خطوط اخلاقی را زیرپا می‌گذارد

درون کیف من چیست

خبرنگاران ایران-آنچه که در کیف خبرنگاران یافت می‌شود معمولا پیش پا افتاده است: خودکار و دفتر یادداشت، تلفن هوشمند، کارت خبرنگاری. اما برای خبرنگاران جنگی ابزار درون کیف‌هایشان قابل پیش بینی نیست و بیشتر شامل ضروریات می‌شود. جعبه کمک‌های اولیه، لامپ‌های مادون قرمز مخصوص اکتشاف در شرایط سخت به معنای امنیت است. آپارنا آلوری از شش خبرنگار که درگیری‌ها را پوشش می‌دهند، خواسته تا آنچه در کیفشان می‌گذارند و دلیلش را شرح دهند. «من هیچ جا بدون گوشبند نمی‌روم. در بغداد بود که به اهمیت این گوشی‌ها پی بردم. انفجار ماشین‌ها از هفت صبح آغاز می‌شد ...»

روایتی تصویری از سقوط یک تحریریه در پنج سال

خبرنگاران ایران-در طول پنج سال،«ویل استسی»عکاس آمریکایی، برای یک پروژه عکاسی، دسترسی نامحدود به تحریریه روزنامه «فیلادلفیا اینکوایرر» و چاپخانه آن داشت. در دهه ۱۹۹۰، این روزنامه بزرگ، بیش از ۷۰۰ نیروی شاغل داشت که در حال حاضر این رقم به ۲۰۰ نفر کاهش یافته است. این عکاس در مدت کار خود، اخراج پدرش را که شاغل در روزنامه بود، به چشم دید. از سوی دیگر او شاهد اسباب کشی تحریریه روزنامه به خارج از محل تاریخی آن بود. این عکاس خبری، تفسیر و شرحی بر برخی از عکس های خود نگاشته است. نگاهی که اغلب همراه با نوستالژی در بحبوحه تغییرات گسترده است. «وقتی روزنامه‌ای را می‌خوانید، شما تنها خواننده مطلب یک نفر نیستید، بلکه با نهادی با یک گذشته، یک حال و امید به یک آینده روبرو هستید.»

احساسات و عینیت خبرنویسی در مواجهه با رنج انسان‌ها

خبرنگاران ایران- آیا روزنامه‌نگاران در پوشش اخباری که مربوط به رنج انسان‌هاست، اجازه دارند احساسات‌شان را وارد خبر کنند؟حرف‌های صمیمانه جان اسنو، مجری شبکه ۴ خبری بریتانیا، درباره رنج کودکان غزه برای آن‌ها که در یوتیوب پیش‌تر با تصاویر مرگ و جراحت‌های وحشتناک ساکنان نوار غزه شوکه شده بودند بسیار پربازدید شد. در مقابل اما، برخی دیگر با نقد صحبت‌های اسنو، به دلیل سوگیری‌اش آن را تبلیغ سیاسی (پروپاگاندا) دانستند.آنچه شخصا برایم جالب بود، فقط خود این «جانبداری» نبود، بلکه احساسات شخصی بود که این غول روزنامه‌نگاری از خودش نشان داد. آیا این کار به موضع موردنظر اسنو کمی می‌کند؟

در غزه القاب آتش می افروزند و استعاره ها پناه می دهند

خبرنگاران ایران-ادگار کرت، رمان نویس اسراییلی می گوید با یکسری از عبارات مورد علاقه روزنامه نگاران، سیاستمداران و حتی دوستانش در تل آویو مشکل دارد. او می گوید: «هیچ معادلی برای کلمه آدمکشی و ترور در زبان عبری وجود ندارد بنابراین کشتن نیروهای حماس را با عباراتی توصیف می کنند که در نهایت معنای آن از بین بردن موانع می شود.»سابقه استفاده از چنین استعاره هایی بسیار طولانی است. آموس الون، روزنامه نگار آن را "واژه شویی" می نامد و دنیل گروسمن این پدیده را در کتاب «باد زرد» که براساس مطالعاتش از زندگی فلسطینی های تحت اشغال اسراییل در سال ۱۹۸۷ نوشته است اینگونه بیان می کند که یک جامعه در بحران، فرهنگ لغات جدیدی ابداع می کند. او می نویسد: «کلمات دیگر بیانگر واقعیت نیستند بلکه در تلاش برای پنهان کردن آن هستند.»

حرکت فیس بوک به سمت واقعیت مجازی

خبرنگاران ایران :فیس بوک با یک خرید پرسود دیگری به ارزش دو میلیارد دلار و برنامه نوپا و دو ساله «اوکولوس ریفت » که پوشش واقعیت مجازی است، تحول جدیدی را بنا نهاده است که شاید به نوعی ترافیک خبری و کاربر را هم درپی داشته باشد. این رویداد سبب شده تا «کارا سوییشر » در گزارشی به برخی از جزییات درباره نحوه انجام این معامله اشاره کند و «لیو گروسمن » در مقاله ای در مجله تایم پروفایل کاملی از پس زمینه اوکلوس بنویسد. البته به نظر نمی رسد واقعیت مجازی ادامه طبیعی بستر کنونی فیس بوک باشد، به ویژه آن که هنوز هم افراد بسیاری درباره ایده اصلی این شبکه اجتماعی در حیرت هستند. «مارک زاکربرگ» اعلام کرده است قصد دارد با موفقیت های کنونی اوکلولس در بازی ها فعالیت خود را آغاز کند و سپس به سوی تهیه طیف وسیع تری از تجربیات مجازی حرکت کند.

رستاخیز دیجیتال و ترافیک اخبار در آمریکا

خبرنگاران ایران: گزارش جدیدی از مرکز تحقیقاتی پیو نشان می دهد اکنون یک سوم آمریکایی ها اخبار ویدئویی آنلاین مشاهده می کنند، درست به همین میزان اخبار را در تلویزیون‌های کابلی تماشا می کنند. نیمی از افراد در رده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال نیز اخبار ویدئویی را تماشا می کنند. در سال های گذشته گزارش «وضعیت رسانه خبری» این موسسه غم انگیز و شامل شرح مشاغل از دست رفته و کاهش بودجه های خبری بود. در هر حال به نظر می رسد موسسه پیو برای ارائه گزارش امسال خود قدری خوش بین تر باشد و به تعداد زیاد سرویس های خبری دیجیتال اشاره می کند. مانند کانال خبری آنلاین وایس که به تازگی توسعه یافته است. طبق گزارش پیو حدود پنج هزار شغل تمام وقت در ۴۵۸ شرکت اخبار دیجیتالی ایجاد شده اند.

اسرار آمار برای استفاده در روزنامه‌نگاری

خبرنگاران ایران:آمار چیست؟ آمار، مهارتی برای جمع‌آوری و تحلیل داده‌هاست برای رسیدن به اطلاعات. علمی که می‌تواند به فهم ما از جهان کمک کند، جهانی که برای درک ما زیادی بزرگ است. اگر روزنامه‌نگار باشید، با آمار تا حدودی آشنا هستید؛ چرا که مجبورید از آن در گزارش‌های‌تان استفاده کنید. این مطلب راهنما که در مرکز روزنامه‌نگاری تحقیقی(cij) تهیه شده، به شما نشان خواهد داد که چطور باید از آمار در نوشتن گزارش‌های‌ مطبوعاتی‌ استفاده کنید تا به جای آنکه مخاطب گیج شود، پشتوانه محکمی برای یک گزارش ساخته شود. ما در زندگی روزمره دائما از آمار استفاده می‌کنیم؛ مثلا ممکن است بگویید: «من هر روز پنج لیوان آب می‌خورم.»

روزنامه‌ نگاری که خواهان بازداشت روزنامه‌ نگار دیگر بود

خبرنگاران ایران- «پل رایزنمِر» خبرنگار روزنامه آلمانی «بیلد» تظاهرات خشونت‌آمیز در میدان‌های تحریر قاهره و تقسیم استانبول و یکی از بدترین‌شان را در میدان استقلال کیف، گزارش کرده بود، اما آن‌طورکه خودش می‌گوید سفرش به شرق اوکراین خطرناک‌ترین ماموریت زندگی‌اش بود. مخصوصا بعد از آنکه «دیمیتری اِستِشین» گزارشگر روزنامه روسی «کامسمالسکیا پرادا» با پست‌هایی در فیس‌بوک و توئیترش او را به دروغ‌پراکنی متهم کرد و رسما از شورشیان شرق اوکراین خواست دستگیرش کنند.ماجرا این روزنامه‌نگار روسی پیچیده‌تر هم شد. وقتی در سی‌ام ماه می، سرویس امنیت اوکراین در یک بیانیه رسمی استشین را به جانبداری از تروریست‌های شرق اوکراین متهم کرد.

شکاف جنسیتی تهدیدی برای زنان در رسانه های دیجیتال

خبرنگاران ایران-این زنان و زنان دیگری همچون «میشل جانسون » در Boston.com، «ریتا هیل » در وب سایت واشنگتن پست و «امیلی بل » در وب سایت گاردین از جمله زنان روزنامه نگار پیشتاز در به خدمت گرفتن تکنولوژی و تکنیک های نوین رسانه ای هستند. آنان روزنامه نگاران دیجیتالی هستند که با بهره مندی از امکانات ارائه و هنگام سازی آخرین اخبار، عکس و ... در کوتاه ترین و کمترین زمان ممکن توانمندی های خود را برای بهره مندی از جایگاه های بهتر و شایسته تر ثابت کرده اند. با این حال باید اذعان داشت که با وجود همه تلاش‌ هایی که این زنان انجام داده اند، همچنان مجبور هستند برای کسب موقعیتی که منجر به برابری جنسیتی در چشم ‌انداز رسانه های دیجیتال شود، به فعالیت های شبانه روزی ادامه دهند.

چرا تحریریه ها به کارشناسان انسان شناسی نیاز دارند

خبرنگاران ایران-انسان شناسان بخش خبر نه تنها می توانند فرایند تحقیقات را در داستان ها و رویدادهای خبری جهان پر رنگ تر کنند بلکه می توانند استفاده از تحلیل ‌ها را تقویت و به داده های کلان اضافه کنند. در فرایند جمع‌ آوری خبر این نوع درک هر روز بیش از گذشته الزام آور می شود و هم زمان شاهد جهانی شدن اخبار هستیم. سازمان های رسانه خبری ملی مانند میل گاردین به طور روزافزونی مرزهای بین المللی را در پوشش های خود در می نوردند. همراه آن نیاز به نقشه‌ بندی پیچیدگی‌ های بسترهای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی مختلف و ناشناخته نیز شدت می گیرد که برای ساختن داستان ‌ها و مدیریت تولید خبر مهم هستند. انسان شناسان دقیقا برای انجام این عمل تربیت شده اند.

تدوین آیین نامه جامع اخلاق روزنامه نگاری کلید خورد

خبرنگاران ایران-اخلاق روزنامه نگاری یکی از نخستین درس‌هایی است که هر روزنامه نگاری در ابتدای کارش آن را می‌شنود.«توماس کنت »، سردبیر خبرگزاری آسوشیتد پرس و عضو کمیته اخلاقی سازمان خبری آنلاین می‌ گوید: «بسته اخلاقی مورد نظر ما به سه بخش تقسیم می‌ شود. بخش نخست شامل تعداد زیادی اصول بنیادین است که از نظر ما تمام خبرنگاران با آن موافق هستند. مانند حمایت از منبع خبر و اجتناب از سرقت ادبی. بخش دوم مواردی هستند که به خبرنگار اجازه می‌ دهد میان روش سنتی، موضوع خبرنگاری و شیوه ‌ای که توسط خبرنگارانی مانند «گلن گرینوالد » به وجود آمده یکی را انتخاب کنند.»

آیا روزنامه نگاری تحقیقی نجات می یابد

خبرنگاران ایران- مردم انگلستان یا به عبارت بهتر عوام جامعه این کشور در قیاس با دست اندرکاران و به اصطلاح حرفه ای های صنعت رسانه، تصور خوشبینانه تری نسبت به آینده روزنامه نگاری تحقیقی دارند. یافته های دیگر نیز تایید کننده باورهای کنونی در مورد نقش و اثر روزنامه نگاری تحقیقی در صنعت رسانه و ارتقاء سطح آگاهی مردم است. به طوری که بیش از نیمی از مردم معتقدند که تاثیر چنین گزارش هایی بسیار مثبت و مطلوب است؛ در حالی که ۱۲ درصد نیز بر این باورند که گزارش های تحقیقی تاثیر منفی و بازدارنده بر دموکراسی بریتانیا دارد.

اختلال روزافزون در اخبار تلویزیون

خبرنگاران ایران-آیا تندباد ویرانی دیجیتال بالاخره به تلویزیون هم سرایت کرده است؟ آیا با سالی رو به ‌رو خواهیم بود که برنامه های زمان بندی شده و معمول تلویزیونی که در ماهواره و تلویزیون کابلی به نمایش درمی آیند، دچار اختلالی می شوند که با آنچه در صنعت نشر و موسیقی اتفاق افتاد، قابل مقایسه است؟ تا این لحظه شواهد مربوط به این امر بسیار مبهم و محدود است. علاوه بر آن تلویزیون نیز همچنان برترین رسانه مورد استفاده مردم است. اما با وجود این‌ که دسترسی وسیع و گسترده در حال افزایش است، در تبلیغ کنندگان تلویزیونی آمریکایی نشانه های ضعف دیده شده است .

خبر در دستان شهروند خبرنگاران/فیس بوک همچنان پرچمدار است

خبرنگاران ایران-پایگاه های خبری شهروندی شناخته شده هم اکنون دارای شرکت‌ کنندگان فعالی هستند که از جامعه خود، خبر تهیه می کنند. این پایگاه ها ماهیت در حال تولد این خروجی ها هستند و زمینه ای مساعد برای رشد تبلیغات و تقویت رابطه با جامعه را فراهم می کنند. توییتر و به خصوص فیس بوک پایگاه های خبری را تغذیه و یاری می کنند. از آنجا که هر روز تعداد بیشتری از شهروندان باهم مرتبط می شوند تا اخبار و اطلاعات جامعه را گزارش دهند، قدرت آنان افزایش می یابد و سایت های شبکه های اجتماعی نیز ابزارهایی برای تسهیل رشد این امر فراهم می کنند.

عبور صدا از مرزهای رادیو

خبرنگاران ایران-پیش بینی می‌کنم در سال ۲۰۱۴ میلادی شاهد سازمان‌های خبری رادیویی پیشرویی باشیم که به جمعیت هدفون در گوش حمله ‌ای همه‌ جانبه خواهند کرد. می‌توان آن استراتژی صوتی را موبایل نامید. مطمئن هستم اسلایدهای پاورپوینتی وجود دارند که تا حدودی همین کار را انجام می‌ دهند. اما این به آن معناست که گزارش‌های خبری و داستان‌های ما بیش از پیش با فرم‌هایی تولید و عرضه می‌ شوند که با فرمت‌های معمول رادیو متفاوت است. بنابراین در سال ۲۰۱۴ میلادی کار بیشتری برای خودم و همکارانم پیش بینی می‌کنم، حنی فکر می‌کنم باید در انتظار شنوندگانی بیشتر از گذشته برای ژورنالیسم صوتی با کیفیت، باشیم.

در آینده می توان خبر را پیش بینی کرد

خبرنگاران ایران-خبر و به طور کلی روزنامه نگاری، در استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد مسیری کاملا متفاوت از گذشته را در پیش خواهد گرفت. اگر برنامه ها بتوانند افکار آتی شما را پیش بینی کنند، پس الگوریتم ‌ها دو احتمال جذاب دیگر را در سال 2014 میلادی نیز فراهم می‌ کنند: پیش‌ بینی اخبار آتی و ارائه محتویاتی خبری و کاملا شخصی سازی شده برای هر مشتری.این امر به خصوص درباره رویدادهای ورزشی مشهود است، یعنی هنگامی که هواداران تمایل دارند احساسات خود را با یک پست اینترنتی نشان دهند، سپس تصاویر یا ویدئوهای مبارزات و به تدریج جزییات جنجال ها پس از بازی ها را به اشتراک می گذارند.

وبلاگ مرده است، زنده باد وبلاگ

در مقطعی جریان وبلاگ نویسی خاموش شد و جوش و خروشش را از دست داد؛ اما من معتقدم سال ۲۰۱۴ میلادی،‌‌ همان نقطه عطفی است که مردم بالاخره متوجه فقدان و بی‌توجهی به وبلاگ‌ها می‌شوند. مطمئنا وبلاگ هنوز هم زنده است و البته بسیاری از آن‌ها عالی هستند و برخی دیگر در سال‌های آتی به حیات خود ادامه خواهند داد و همچنان عالی خواهند بود. اما همه معتقدند قابلیت وبلاگ یعنی وظیفه ابر اطلاع رسانی در دهه قبل تکمیل شده است. این وظیفه اکنون به وسیله تعداد روزافزونی از اشکال پراکنده رسانه انجام می‌شود که شبیه وبلاگ هستند اما قطعا وبلاگ نیستند. مردم به جای وبلاگ نویسی، تامبلر و توییت می‌کنند و ...

روزنامه‌نگاری تحقیقی از زبان برنده جایزه پولیتزر: بدون دیده‌بان‌ها دموکراسی به خطر می‌افتد

خبرنگاران ایران-با وجود کوچک شدن اندازه ‌ی بسیاری از اتاق ‌های خبر، ادیتورهای باتجربه روز به روز بیشتر منابع خود را وقف روزنامه‌ نگاری دیده‌ بان می‌ کنند – و کار درستی هم می‌ کنند. بدون روزنامه‌ نگاری تحقیقی، ما تنها عروسک‌ های قدرتی هستیم که آزادی و دموکراسی خودمان را به خطر می‌ اندازند. بنابراین چه در مورد اسلحه ‌های اتمی بنویسم یا قتل در میلواکی، مهم ترین چیز عیان کردن حقیقت است، و روزنامه‌ نگاران و ادیتورها در ژورنال سِنتینل هم این را به خوبی می‌ دانند. به همین دلیل است که از بیان اشتباهات خود باکی نداریم. چون می‌ دانیم تنها با این کار می‌ توانیم پیشرفت کنیم.

عکاسی در جنگ؛ چهره به چهره با دشمن

خبرنگاران ایران:«کریم بن ‌خلیفه» یک عکاس خبری و عضو ۲۰۱۳ Nieman (بنیاد روزنامه نگاری نیمن) است. بن خلیفه از «پرتره ‌ی دشمن» به عنوان مساله‌ ای یاد می‌ کند که بیننده را در تضاد احساسی در مقابل جنگ‌ های طولانی قرار می‌ دهد.«پرتره ‌ی دشمن» یک برنامه ‌ی اینترنتی و فیزیکی است: پرتره ‌هایی در اندازه ‌ی واقعی از جنگجویان در مقابل هم قرار می‌ گیرند و به آن‌ ها اجازه می‌ دهند تا در چشمان هم نگاه کرده، با یکدیگر روبه رو شوند. مخاطب بر سر دوراهی این نگاه‌ ها قرار می‌ گیرد. در مقابل عکس و ویدیو از محیط ‌هایی که جنگ در آن‌ ها جریان دارد، آن ‌ها صدای جنگ را خواهند شنید. بیننده می‌ تواند در فضای بین این جنگجویان حرکت کند. با نزدیک شدن به یکی از این جنگجویان، آن ‌ها می‌ توانند صدای او را بشنوند.

روزنامه ‌نگاری کمپینی در عصر توئیتر

خبرنگاران ایران-برای خبرنگاران سیاسی مدرن، پایان روز هیچ وقت از راه نمی‌ رسد. هیچ روایت واحدی وجود ندارد، تنها می‌ توان گفت که در لحظه چه خبر است که در نهایت نتیجه ی اندکی دارد، ولی همواره می‌ توان وبلاگ ‌ها، توئیت ‌ها و فیلم ‌ها را تبدیل به خبر کرد. ولی جهان مدرن جنبه ‌هایی دارد که برخی از آن ‌ها خارج از محدودیت ‌های اسرارآمیز خبرنگاری در حباب رسانه‌ ای مبارزه های انتخاباتیست. به دلیل بی ‌برنامگی، دسترسی اندک و تقاضاها مختلف، بسیاری از دختران و پسران خبرنگارِ سوار اتوبوس فقط چند دختر و پسر ساده باقی می‌ مانند و اتوبوسی که آن ‌ها بر آن سوار هستند، همان توئیتر است.

قانونی برای شناخت «چه کسی خبرنگار است»

خبرنگاران ایران-رای برنده این طرح، ۱۳ به پنج بود و «روزنامه نگار تحت پوشش» به شکل یک کارمند رسمی یا قراردادی مستقل یا نماینده یک نهاد، معرفی شده است که ماهیت توزیع کننده ‌ی خبر و اطلاعات دارد. این فرد باید در مدت ۲۰ سال حداقل یک سال یا در مدت ۵ سال حداقل سه ماه استخدام شده باشد. این حق شامل دانشجویان روزنامه نگاری یا افرادی که مدت زیادی کار مستقل خبری در مدت پنج سال گذشته انجام داده باشند هم می‌ شود. یک قاضی فدرال شخصا حق دارد فردی را «روزنامه نگار تحت پوشش» و مشمول این حق اضافه اعلام کند یا خیر.مساله ‌ی بزرگ تر این است که مانند بیشتر قوانین دولتی، این مساله به شرکت ‌های قدرتمند امتیاز بیشتری نسبت به دیگران می‌ دهد.

دفاع قانونی از قانون شکنی رونامه نگاران

خبرنگاران ایران :«کِیر اِستارمر »(۳)، دادستان ارشد انگلستان از روزنامه‌ نگارانی که در راه دفاع از اجتماع، مجبور به عبور از خط قرمزهای قانون می‌شوند دفاع می‌ کند و می‌ گوید دستورالعمل ‌هایش برای روزنامه‌ نگاران طوری طراحی شده ‌اند که آن ‌ها بتوانند بدون ترس از پیگرد قانونی، موضوعات سخت و پیچیده را دنبال کنند. دادستان ارشد انگلستان یک برنامه ‌ی دفاعی قدرتمند از روزنامه‌ نگارانی را به راه انداخته است که در راه تحقیق به نفع اجتماع، قانون ‌شکنی می‌ کنند. او می‌ گوید دستورالعمل ‌هایی قانونی برای حمایت از این روزنامه‌ نگاران تهیه شده است.

استارمر، مدیر دادستانی عمومی (DPP) می‌ گوید: «خیلی بد است اگر موقعیتی پیش بیاید که در آن روزنامه ‌نگاری احساس کند قبل از دنبال کردن یک سرنخ یا پرسیدن یک سوال، باید با یک وکیل مشورت کند.»

پوشش اخبار زندان در آمریکا؛ خبرنگاران قضایی مازاد تحریریه

خبرنگاران ایران-خبرنگاران قضایی هنوز مازاد اتاق های خبری محسوب می‌ شوند و اغلب هم نقش خود را پس از پایان محاکمه، تمام شده تلقی می‌ کنند. تعداد خبرنگارانی که برای پوشش زندان ها و عدالت قضایی تعیین می‌ شوند، حتی به شکل پاره‌ وقت، به دلیل چندین دهه تعدیل و تثبیت این شرایط – همچنین بی ‌علاقگی خبرنگاران، کاهش یافته است.«پل رایت»(۸)، یک زندانی سابق در ایالت واشنگتن که در سال ۱۹۹۰ میلادی مجله ی مشهور Prison Legal News را در زندان به راه انداخت، می‌ گوید: «به نظر بقیه این مساله اهمیتی ندارد؛ اما سازمان های خبری برای این که به درستی این مساله را پوشش دهند، باید خبرنگارانی با پشتوانه و منابع کافی در اختیار بگیرند. معمولاً خبرنگاران توجیه شده یا سخت‌ کوش هم حرف مسئولین زندان یا مسئولین دولتی را بلافاصله قبول می‌ کنند و ناباوری انتقادی در آن ها وجود ندارد.»

روایت خبرنگاران پیاده در مکزیک

خبرنگاران ایران-در دانشگاه با سرنوشتش –روزنامه ‌نگاری- رو به رو شد و عاشق قدرت «به گوش رساندن صدای مردم ضعیف» شد.خبرنگاری یک انتخاب مناسب بود. مارسلا خیلی زود مشغول نوشتن مقالاتی شد که کشور را تحت تاثیر قرار می‌ دادند و استعداد او در انتخاب کلمات و جزییات را بازتاب می‌ کردند. در یک مقاله که برنده ‌ی جایزه ‌ی آمریکای لاتین شد، او به مساله ‌ی ۱۴ کارگر مهاجر پرداخت که در عبور از بیابان آریزونا جان خود را از دست دادند. او این مقاله را به سه کلمه ‌ی فراموش نشدنی شروع کرد: «خشک مثل علف».به جای خودسانسوری –چیزی که بسیاری از همکاران مارسلا پس از خشونت ‌های مواد مخدر مجبور به استفاده از آن شدند- خود مارسلا به نبرد رفت تا از آزادی رسانه ‌ها دفاع کند. او یکی از موسسین بنیاد خبرنگاران پیاده است .

آیا رسانه های افغانستان بدون حمایت غرب باقی می مانند

خبرنگاران ایران-رشد سریع رسانه‌ ها در کشوری همچون افغانستان را می‌ توان متاثر از ورود حجم عظیم سرمایه‌ های خارجی، نه تنها از سوی آژانس توسعه ‌ی بین ‌الملل آمریکا (USAID)، بلکه اروپا و ژاپن دانست. از سال ۲۰۰۲ میلادی تا امروز، آژانس توسعه ‌ی بین ‌الملل آمریکا بیش از ۷۰ میلیون دلار صرف هزینه‌ ی شروع به کار و آموزش متخصصین رسانه ‌ای در افغانستان کرده است. این در حالی است که سفارت آمریکا در کابل نیز به طور مستقل از سال ۲۰۱۰ میلادی تا کنون بیش از ۹۹ میلیون دلار صرف توسعه ‌ی رسانه‌ های این کشور کرده است.نتیجه ‌ی این کار ، یک صنعت رسانه ‌ای فعال است که گرچه هنوز از ثبات کافی برخوردار نیست، اما کم‌ کم توجه های زیادی را به خود جلب می‌ کند.مدت هاست کنفرانس‌ های خبری نسبت به قبل بسیار زنده تر هستند .

برنده جایزه پولیتزر:روزنامه نگاران آمریکایی تملق اوباما را می گویند

خبرنگاران ایران-او از خجالتی بودن روزنامه‌ نگاران آمریکا، از شکست آن ‌ها در به چالش کشیدن کاخ سفید و این که نمی‌ خواهند پیک ‌های غیر محبوب حقیقت باشند، عصبانی است.از او نخواهید در مورد نیویورک تایمز چیزی بگوید، چرا که به گفته ی او: «بیش از آن که بتوان فکرش را کرد، هندوانه زیر بغل اوباما می‌ گذارد.» یا نخواهید تا از «اسامه بن‌ لادن» اظهارنظری کند؛ چرا که در مورد هجوم نمایشی نیروی دریایی ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ میلادی به پناهگاه بن ‌لادن می‌ گوید: «هیچ کاری در مورد این داستان انجام نشده؛ همه چیز یک دروغ بزرگ است .»

کنترل اطلاعات، کنترل روح انسانها

خبرنگاران ایران - با گسترش روز افزون ابزارهای ارتباط جمعی و ظهور پدیده هایی همچون شبکه های اجتماعی با مخاطبان میلیونی از سرتاسر دنیا بهترین زمان برای خبرنگاران چینی است تا با وجود ظهور هر روزه خبرهای مهم به وظیفه خبررسانی و آگاه کردن جامعه، جامه عمل بپوشانند. ولی در عین حال بدترین زمان‌ هم هست، چرا که دست سنگین سانسور از سوی مردان مرئی و نامرئی دولت و حزب کمونیست قوی‌ تر می‌ شود. بسیار دردناک است که بعضی از مهم ‌ترین خبرهای چین را تنها در رسانه های خارجی مشاهده می‌ کنیم .ایده ی کنترل شدید –هم اسلحه و هم قلم- همواره در نظر حزب کمونیست مهم ‌ترین راه برای حفظ قدرت بوده است. در چین، چه حزب و چه دولت باید تمامی خروجی های رسانه ‌ای را صاحب باشند. در هسته ی رژیم، اختیار سانسور رسانه های چین که اداره ی تبلیغات مرکزی (CPD) وظیفه آن را برعهده دارد متعلق به حزب کمونیست است.

شجاعت در روزنامه نگاری یعنی چه

خبرنگاران ایران-آموزش تکنیک‌ های خبرنگاری به آن ‌ها فقط یکی از چالش ‌های بسیار است؛ سخت‌ ترین قسمت برای ما این است که به آن‌ ها نشان دهیم می‌ توانند کنار هم کار کنند و با استفاده از میکروفن به جای اسلحه، برای حق مردم بجنگند. ما امانوئل را از همین طریق پیدا کردیم؛ او و چند نفر دیگر خیلی زود بهترین خبرنگاران ما شدند. کم‌کم و از طریق گزارشگری صحیح، آن ‌ها توانستند سوء استفاده از حقوق بشر را نشان دهند، پرده از فساد دولتی بردارند، جنایات دولتی را مورد تحقیق قرار دهند و جنگ را مورد پوشش خبری خود قرار دهند.

چگونه تصاویر ویدئویی به تحریریه ها راه پیدا کردند

خبرنگاران ایران-باید خوش بین باشیم که شاید اینستاگرام بعدها نیاز افزایش زمان را برآورده کند، اما فعلاً Tout یک پیشتاز به شمار می آید و مدتی است که این کار را انجام داده است. Tout سایتی است که محصول همکاری بی.‌بی.‌سی، وال ‌استریت ژورنال، Europe1 و نخستین خبرگزاری رسانه ‌ی دیجیتال است و تعریف یک شبکه ویدیویی-اجتماعی را با خود یدک می کشد. در حالی که Vizibee مختص حرفه ‌ای ‌ها خلق شده تا بتوانند ویدیوهای کوتاه از پشت صحنه ها را از طریق آن منتشر و اخبار و تصاویر را با سرعت بیشتری به روز کنند.میکرو ویدیو عبارتی است که شاید برای بسیاری یادآور تصاویر ویدیویی Vine یا اینستاگرام باشد. دو شبکه بزرگ اجتماعی در جهان که هر دو طرفداران وهواخواهان بسیاری دارند؛ اما تا امروز از سوی سازمان‌ های خبری چندان جدی گرفته نشده ‌اند.

روایت یک روزنامه نگار آزاد از جنگ سوریه

خبرنگاران ایران-خبرنگاران آزاد در واقع خبرنگاران درجه دو به حساب می‌ آیند – حتی این ‌جا در سوریه که فقط خبرنگاران آزاد در آن حضور دارند. چون این جنگ کثیفی است؛ در واقع یک جنگ شهری بین شورشیان و دولتی هاست که چنان به هم نزدیک هستند که موقع شلیک، سر همدیگر فریاد هم می‌ کشند. اولین بار که به خط مقدم قدم می‌ گذارید، باورتان نمی‌ شود؛ چرا که سرنیزه را فقط در کتاب های تاریخ دیده اید. جنگ های امروزی نبرد ماشین های خودکار هستند؛ اما این ‌جا جنگ متر به متر و خیابان به خیابان انجام می‌ شود و به اندازه ‌ی خود جهنم ترسناک است.

رسانه های دیجیتال در مقابل رسانه های سنتی

خبرنگاران ایران-امروزه شهروندان ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ژاپن و برزیل بیشترین مصرف کنندگان اخبار رسانه های دیجیتال هستند؛ اما نکته مهم این است که با وجود چنین اشتراکی، میان شهروندان این کشورها فرق های اساسی وجود دارد و تفاوت های فرهنگی نقش عمده ‌ای را در این میان بازی می‌ کنند.نتایج یک تحقیق روی الگوهای مصرف خبر نه کشور که در انیستیتوی مطالعات خبرنگاریِ رویترز انجام شده است، نشان می‌دهد: «از یک کشور به کشور دیگر تفاوت هایی میان مردم به خرید روزنامه، اظهار نظر در مورد یک خبر، یا پرداخت پول برای خبرهای آنلاین، به چشم می‌ خورد. همچنین این مساله نشان می‌ دهد که اوضاع رسانه های ایالات متحده تنها الگوی جهانی در این زمینه نیست.»

شجاعت از اصول خبرنگاری است یا نه

خبرنگاران ایران -شجاعت یکی از اصلی ترین اصول اخلاقی به حساب می‌ آید.امروزخبرنگاری که باید از عراق، افغانستان، چچن یا نبردهای میان باندهای مواد مخدر در کلمبیا و مکزیک گزارش دهد، خیلی زود با کمبود بی‌ خیالی و دلاوری مغرورانه رو به رو می‌ شود. اثر روانی باقیمانده بر این خبرنگاران هیجان نیست، بلکه فرسایش اعصاب و روحیه است.به نظر بسیاری از خبرنگاران؛ ظهور شجاعت نه تنها در مقابل خطر فیزیکی که هر روز خبرنگاران را تهدید می‌ کند، شامل می‌ شود، بلکه در محیط‌ هایی با خطر کمتر همچون فضاهای متعدد و متفاوت سیاسی و سازمانی هم تعمیم می‌ یابد.

آیا روبات ها جانشین سردبیرها می شوند

خبرنگاران ایران -ماه ژوئن سال 2012 میلادی بود که «لیز هرون 2» که در آن زمان یک ادیتور رسانه ‌ی اجتماعی در نیویورک تایمز بود و حالا در مقامی مشابه در وال‌ استریت ژورنال مشغول به کار است؛ پیش‌ بینی کرد تا پنج سال دیگر جایگاه و موقعیت شغلی او معنایی نخواهد داشت و کارش از بین خواهد رفت. اما حقیقت این است که هنوز به زمان مورد نظر هرون نرسیده این شغل همین الان هم تغییرات بسیاری کرده است. هرون اخیراً در جایی نوشت: «برخی از این تغییرات همان طور است که پیش‌ بینی می‌ کردم و برخی هم نه. مهم ‌ترین تغییر این است که یک ادیتور حالا باید کمتر روی آموزش و تربیت تمرکز کند– یعنی قانع کردن افراد به این که رسانه ‌ی اجتماعی ارزش شراکت داده شدن در اخبار را دارد.حالا افراد بیشتری را در اتاق ‌های خبر داریم که می ‌توانند برای رسانه ‌ی اجتماعی مطلب بنویسند.

سفر به چین برای تهیه گزارش‌‌های محلی؛ انقلاب در عادت ها

خبرنگاران ایران-شکستن الگوهای کهنه و عادت های متعارف جسارت، هوشمندی و ریسک پذیری می خواهد. به خطر انداختن حاشیه امن چیزی نیست که هر کسی جرات آن را داشته باشد، به ویژه اگر در محیط یا فضایی زندگی کنی که کمی انحراف به چپ یا راست مسیر سرنوشت خیلی چیزها از جمله قدرت و ثروت های تحت کنترل بخشی از جامعه را تغییر دهد. متن زیر بخش هایی از تجربه شخصی تونی بارتلمی است، به خاطر شکستن یک عادت متعارف در گزارش نویسی به دست آمده است. او با نادیده گرفتن ترس های احتمالی و جرات برای کشف ناشناخته سبب شد سوالات جدیدی در ذهن بسیاری از روزنامه نگاران، مخاطبان و حتی سرمایه داران و سیاستمداران پدید آید.

شبکه های اجتماعی؛ از رشد کاربران تا رقابت رسانه ها

خبرنگاران ایران- روز آخر ژوئن(امروز) را به نام روز رسانه‌های اجتماعی معرفی کرده اند. رسانه‌ها و شبکه هایی که هر روز در زندگی بسیاری نفوذ پیدا می کنند. با وجود فیس‌بوک، گوگل پلاس، توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی خود را در دنیایی می بینیم که لایک ها، به اشتراک گذاری ها، دنبال کردن‌ها و دنبال شدن‌ها حرف اصلی را می زنند.طبق آخرین آمارهای منتشر شده در سال ۲۰۱۳ ، فیس بوک پر بازدیدترین شبکه اجتماعی است به طوریکه این شبکه در ماه ۷۵۱ میلیون کاربر فعال دارد. فیس بوک روند رو به رشد خود را در جذب کاربران جدید ادامه داده است .

روزنامه نگاری ردیاب

خبرنگاران ایران -هیچ‌ وقت از پرسش برای دستابی به اسناد دولتی خسته نشوید. گاهی اوقات یک درخواست ساده‌ برای دیدن آرشیو دولتی، می‌ تواند منجر به کشفیات بزرگی شود. حدود 10 سال قبل درخواست دیدن اسناد مربوط به شکلات هایی را کردم که به اورنج ‌کانتیِ کالیفرنیا وارد شده بودند و اصلاً نمی‌ دانستم نتیجه چه خواهد شد. نتیجه ‌ی این درخواست که شکلات های آلوده به سرب الهام بخش آن بود، منجر به انجام یک تحقیق دو ساله در مورد خوراکی های آلوده ای شد که توسط بچه های مهاجر مصرف می‌ شدند. این مساله و مقاله ای که به دنبال آن چاپ شد، سبب بالا رفتن آگاهی در مورد خطرات تهدید کننده ‌ی سلامت و بهداشت جامعه شد.

روزنامه نگاری با هدف دموکراسی

خبرنگاران ایران -وقتی خبرنگاران می‌ کوشند مشخص کنند چطور می‌ توان با انقلاب دیجیتال و ورود رسانه های جدیدی همچون شبکه های اجتماعی مشکلات سیاسی، مدنی، اقتصادی و فرهنگی را برطرف کرد، باید به فکر این مساله هم باشند که واقعا چه نقشی را برعهده گرفته اند و قرار است چه چیزی را گزارش کنند. به عبارت دیگر خبرنگار به عنوان آیینه تمام نمای جامعه وظیفه دارد چه چیزهایی را به جامعه منتقل کند و جلوی انتشار کدام اخبار و گزارش ها را در سطح وسیع بگیرد؟قبل از هر اقدامی بد نیست به این پرسش فکر کنیم که در جامعه ای همچون آمریکا خبرنگاران چطور رویدادها و تحولات دموکراسی به ویژه انتخابات و مشکلات آن را پوشش می‌ دهند؟

قانونی برای اصلاح تیترهای اشتباه اینترنتی و چاپی

خبرنگاران ایران-در روزگاری که توسعه روزنامه نگاری سایبری در کنار محیط ها و شبکه های اجتماعی مجازی به سرعت برق و باد در حال رشد و ریشه دواندن به لایه ها و بخش های مختلف جامعه است، برخورداری از قوانین مشخص در این حوزه نه تنها از حق و حقوق جامعه بلکه از حقوق روزنامه نگاران در برابر افتراهایی که به آنها زده می شود هم محافظت می کند. نیاز به وجود این قوانین شاید وقتی بیشتر احساس شود که عدم وجود آنها سبب می شود، حقی ضایع و رسانه ای به دردسر و خسارت های جبران ناپذیر گرفتار آید. در جوامعی که فضای محدودی برای نشو و نمای آزادی بیان وجود دارد هم قوانینی از این دست تنها بارقه‌ای امیدی خواهد بود که در برخی موارد شرایط قابل تحمل تری را برای این افراد رقم بزند.

پرداختن به تخطی از حقوق بشر یا تمرکز بر سگ های نگهبان

خبرنگاران ایران-هر چه چیزهای بیشتری در مورد روزنامه ‌نگاری در آمریکا می‌ فهمم، بیشتر به این باور می‌ رسم که وضع آن‌‌ها با روزنامه ‌نگاران پاکستانی چندان فرقی ندارد. حتی امروزه، وقتی که وضعیت خبری آزاد‌تر از هر زمان دیگری شده است، وقایع واشینگتن برای روزنامه ‌نگاران پاکستانی که جرات می‌ کنند با حکومت در بیافتند، آشنا و تکراری است. با این حال، حتی در این زمینه هم خبرنگاران اندکی هستند که به مساله ‌ی تخطی از حقوق بشر درست‌ می‌پردازند. یعنی تمرکز به جای اینکه بر آن ‌هایی باشد که حقوق بشر را نقض می‌ کنند، بر سگ ‌های نگهبان آن ‌ها ست.

روزنامه نگاران افشاگر برندگان بزرگ پولیتزرامسال

خبرنگاران ایران-برندگان جوایز روزنامه نگاری پولیتزر ۲۰۱۳، توسط دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک آمریکا اعلام شد و یکی از بزرگ‌ترین روزنامه‌های این شهر یعنی «نیویورک تایمز» هم با چهار جایزه، برنده بزرگ این رویداد شاخص مطبوعاتی نام گرفت. «ژوزف پولیتزر» مجاری تبار، مظهر روزنامه‌نگاری حرفه‌ای در آمریکاست که بعد از مرگش در دانشگاه روزنامه نگاری کلمبیا که رویای تاسیس آن را داشت اهدای جایزه پولیتزر از سال ۱۹۱۷ تحقق یافت. ۹۶ سال از عمر این جایزه می‌گذرد و امسال نیز به مانند سال‌های گذشته برندگان این جایزه مهم در حوزه‌های روزنامه نگاری، موسیقی و ادبیات مشخص شدند.

عصر تازه اطلاعات ؛حقیقت ضروری و تخیل غیرضروری

خبرنگاران ایران -در کتاب «راهنمای روزنامه ‌نگاران مشتاق» که در سال ۱۸۹۴ میلادی چاپ شد، «ادوین ال. شومن» آنچه را که خود ارزشمند‌ترین اسرار این صنعت در مرحله ‌ی رو به رشد فعلی می‌ خواند، با خوانندگان در میان گذاشته است .او پیش‌ بینی کرد که خلق جزییات خبر تبدیل به روش معمول روزنامه ‌نگاران می‌ شود. او معتقد بود: «اینکه حقیقت ضروری و تخیل غیرضروری باشد، قانون اولیه ‌ی هر روزنامه‌ای محسوب می‌ شود. البته با توجه به اینکه هدف نهایی خلق یک داستان جذاب و خواننده ‌پسند باشد.» در آن روزگار خبرنگاران می‌ توانستند خیلی راحت با خلق یا تصور بخش‌هایی هر چند کوچک از جزییات یا حتا بیشتر داستانی جذاب وخواندنی بنویسند.

سانسور مطبوعات در چین؛ چالش بین روزنامه نگاران و حکومت

خبرنگاران ایران-سال جدید برای رسانه‌ های چینی، خصوصاً آزادی ‌طلبان آن، شروع نامیمونی داشته است .در یک دهه ‌ی گذشته و با توسعه روز افزون اینترنت، بسیاری از افراد درچین به این باور رسیدند که بالاخره روزی فراخواهد رسید که آزادی بیان سایه خود را در این کشور گسترش می دهد. اما محدودیت رسانه‌ ها افزایش یافته است و در مقابل مقاومت روزنامه‌ نگاران هم بیشتر شده است. استراتژی دولت چین حفظ ثبات است و برای این کار حتی حاضر شده گران‌ ترین تکنولوژی مانیتور اینترنت را نیز خریداری کند.با این وجود رسانه های آزادی طلب چین در برابر این خودکامگی سر تعظیم فرو نیاورده اند.

روزنامه‌ نگاری آفریقا زیر سایه روزنامه نگاران غربی

خبرنگاران ایران- صنعت رسانه از آن صنعت هایی است که با وجود اینکه آزادی بیان، برابری، دموکراسی، حقوق بشر و ... از اصلی ترین شعارها و اهداف آن به شمار می آید اما مالکان اصلی آن برای حفظ قدرت و نفوذ خود گاه و بی گاه این شعارها و اهداف را فراموش می کنند و برای تامین منافع خود یا چشم شان روی واقعیت ها می بندند. در نوامبر سال 2012 میلادی به عنوان یک خبرنگار مستقل سفری به سودان جنوبی داشتم. چند هفته اقامت در هتل ‌های درب و داغان و در نهایت چهار روز زندگی در کمپ پناهندگان نزدیک مرز سودان، نتیجه ‌ی این سفر بود. من تنها خبرنگار آن اطراف بودم و از این که می‌ توانستم خبرهای دست اول مخابره کنم، حسابی به خودم می‌ بالیدم.

ترکیه؛ روزنامه نگاری با قوانین محدود کننده

خبرنگاران ایران -طبق قانون کیفری ترکیه، این اجازه به مقامات داده شده است تا بر اساس مقاله ها و گزارش های روزنامه نگاران، آنها بازداشت شوند. قانون مبارزه با فعالیت های تروریستی از جمله این قوانین محدود کننده است.در سال 2005 میلادی ، دولت ترکیه قانون مبارزه با فعالیت های تروریستی را اصلاح کرد. این قانون در زمانیکه خشونت ها بین نیروهای دولتی و حزب کارگران کردستان ترکیه به اوج رسیده بود، اصلاح شد. طبق این قانون، روزنامه نگارانی که درباره پ ک ک یا حق و حقوق کردها به طور کلی مطلب منتشر می کنند می توانند به اتهام «تبلیغ تروریستی» زندانی شوند. در سال 2012 بسیاری از روزنامه نگاران زندانی در ترکیه یا کرد بودند و یا برای رسانه های کرد فعالیت می کردند. روزنامه نگاران در ترکیه همچنین مشکلات زیادی درباره گزارش های مربوط به پرونده های قضایی دارند چراکه مقامات دولتی به راحتی می توانند اتهام «تلاش برای تاثیرگذاری بر دادگاه» را به روزنامه نگار وارد کنند.

راهبردهای تحقیقات آکادمیک برای روزنامه ‌نگاران

خبرنگاران ایران- تحقیق بهتر و موثرتر یکی از مهارت ‌های حیاتی برای روزنامه ‌نگاران است – به ویژه در دوره و زمانه ای که به عصر اطلاعات و ارتباطات شهرت دارد و کوچک ترین اشتباهی به سرعت در صفحات اینترنتی تبدیل به نوعی رسوایی حرفه ای می شود. این مساله (تحقیق) نیز مانند سایر ابعاد و بخش های حرفه روزنامه نگاری، نیازمند تمرین و پیدا کردن عادت های مناسب و خوب است. مطمئن باشید به عنوان یک روزنامه نگار یا کسی که در حوزه رسانه و ارتباطات فعالیت می کند، وقتی عادت های خوب و شیوه های موفق مخصوص به خود را برای جمع ‌آوری اطلاعات پیدا کنید، پاداش عمل تان را چند برابر و به شکل مداوم دریافت خواهید کرد. این مقاله با مد نظر قرار دادن اصل «هر روزنامه ‌نگاری باید قادر به انجام تحقیقات متفاوتی باشند» بر خلق استراتژی تحقیقی تمرکز دارد.

۵ تصمیم خبری در سال ۲۰۱۳

خبرنگاران ایران- گاهی اوقات اجرایی کردن تصمیم‌های جدید آدم را می‌ ترساند همان ها که هر سال هر کدام از ما برای سال جدید می‌گیرد. تقریبا اغلب ما تجربه چنین تصمیم‌ها و عملی نشدن آن‌ها را دست کم برای یک بار هم که شده است داریم. خیلی از ما هم مدام از خودمان می‌پرسیم که آیا می‌ شود به تلاش برای عملی شدن تصمیم‌هایمان ادامه دهیم؟ ولی در بیشتر مواقع داشتن انگیزه یا دلیلی برای حرکت به سوی یک اتفاق جدید، خیلی خوب است. وقتی پای روزنامه‌ نگاری به میان می‌ آید، چند تصمیم ساده وجود دارد که با تلاش برای عملی شدن آن‌ها می‌ توانید در هفته‌های اول سال ۲۰۱۳ میلادی راه‌ را برای تبدیل شدن به یک روزنامه ‌نگار بهتر در سال جدید برای خودتان هموار کنید.

چگونه نوشته های فیس‌ ‌بوکی یک خبرنگار دردسرساز شد

خبرنگاران ایران- برای اینکه ظرافت‌های بیان عقیده در محیط‌های حرفه‌ای و خصوصی یک روزنامه نگار را به خوبی درک کنید، روزنامه نگاری را تصور کنید که دوست دارد در مقابل خوانندگان پاسخ گو باشدو توجهی به اینکه در یک محیط شدیداً سیاسی، نظرات او چطور برداشت می‌‌شوند، ندارد. حالا این خبرنگار را سر یکی از حساس‌‌ترین و ظریف‌‌ترین مشاغل روزنامه ‌نگاری بگذارید. مثلاً مدیر شعبه ‌ی بیت ‌المقدس روزنامه‌ ی نیویورک تایمز.فضاهایی که به این خبرنگار اجازه می‌‌دهد تا به کانال‌‌های بدون فیلتر و بدون ویراست انتشار دسترسی داشته باشد. سپس کلمات از افکار نو و هنوز شکل نگرفته با اشاره ‌ی یک کلید بلافاصله تبدیل به اظهار نظری رسمی در مقابل جهان می‌‌شود.

روزنامه‌ نگاری ارزش جنگیدن دارد

خبرنگاران ایران- استفاده هوشمندانه و به موقع از تجربه پیشکسوتان و صاحبنظران در هر زمینه‌ای می‌تواند به کوتاه‌تر شدن بسیاری از راه‌های سخت و دشوار تا رسیدن به هدف اصلی و نهایی کمک کند. نوشته حاضر بخش کوچک و خلاصه شده‌ای از تجربه کاری «جیم مور»، یکی از چهره‌های به نام در روزنامه نگاری ورزشی است. او که اخیرا به دلیل مشکلات اقتصادی به ناچار وارد بخش دیگری از این عرصه شده است؛ موقعیت متفاوتی به جز نوشتن در روزنامه‌های ورزشی و سر و کله زدن با ورزشی خوان‌ها را تجربه می‌کند، قسمتی از تجربه کاری خود را به رشته تحریر درآورده است. آنچه مور به اختصار به آن‌ها اشاره کرده است با کمی دقت می‌تواند توصیه‌ای راه گشا برای فارغ التحصیلان و تازه واردهای دنیای رسانه باشد.

قدرت و هدف روزنامه ‌نگاری کدام است

خبرنگاران ایران-لطفاً در قالب داستانی کوتاه و موجز تعریف کنید چه زمانی به عنوان یک روزنامه نگار، قدرت و هدف روزنامه ‌نگاری را درک کردید؟ پس از چنین دریافتی چه اتفاقی افتاد و چه آموختید؟» این سوالی است که پاسخ به آن موجب پدید آمدن مجموعه داستان‌های متفاوت و قابل تامل از طرف عده کثیری از روزنامه‌ نگاران شد که بهانه‌ای بود برای آنکه بتوان در یک جمع بندی کلی وضعیت روزنامه ‌نگاری در ایالات متحده را بسنجیم. با خواندن این داستان‌‌ها، علاقمندان به روزنامه ‌نگاری دقیقاً می‌ فهمند که کار یک روزنامه ‌نگار در ‌‌نهایت چه نتایجی در بر خواهد داشت. انتشار نتیجه این تحقیق به عموم کمک می‌کند تا بتوانند ارزش‌‌های حرفه ‌ای روزنامه ‌نگاری را درک کنند. ما امیدواریم این داستان‌‌ها باعث تقویت روحیه‌ ی آن دسته از روزنامه ‌نگاران حرفه ‌ای شود که میان چنین همکارانی کار و زندگی می‌‌کنند.

سه مرز ممنوع برای روزنامه‌نگاران در توئیتر

خبرنگاران ایران -این راهی قدیمی برای جذب مخاطب است یعنی تلاش برای مخالفت با هر چیزی که بقیه می‌‌گویند. کاتانزی در توئیت شماره‌ ی ۱ اعلام کرده که تنها محض «ادامه ‌ی بحث» از اکین دفاع می‌ کند. احتمالاً او فکر می‌ کرده که این عبارت «محض ادامه‌ ی بحث» می‌ تواند جلوی اعتراض و انفجار بقیه را بگیرد. ولی وقتی خبرنگاران به قصد دفاع از کسی وارد بحث‌‌های سیاسی می‌ شوند، دست به خطر بزرگی می‌‌زنند؛ حالا قصد خود را هر طوری که بیان کنند. مساله جانبداری اشتباه نیست. بلکه خبرنگاران تنها باید به حقایق تکیه کنند و آنچه که از هر دو طرف می‌ فهمند، گزارش دهند. تنها جانبی که خبرنگاران حق دفاع از آن را دارند، جانب خواننده است. وقتی که پرسیدن یک سوال به شکل عمومی می‌ تواند باعث زیان ناخواسته شود، بهتر است قبل از بیان عمومی، تحقیق خصوصی خود را انجام دهید.

10 روش برای پیشگیری از سرقت ادبی و دروغ ‌بافی در روزنامه‌ ها

خبرنگاران ایران -اخیراً روزنامه ‌های زیادی اسیر رسوایی ‌های مربوط به سرقت ادبی و دروغ ‌بافی شدند– مثل NPR، وال‌استریت ژورنال ، ویرد ، تایم ، CNN و بوستون گلاب . چندی پیش، روزنامه دانشجویی دانشگاه پنسیلوانیا –The Daily Collegian- یکی از نویسندگانش را به جرم سرقت ادبی و دروغ‌ بافی از جانب «سو پاترنو » –بیوه‌ مربی سابق، «جو پاترنو »- معلق کرد.این دومین مورد سرقت ادبی این روزنامه در سال جاری بود و سومین باری که نام یک روزنامه‌ دانشجویی به جرم سرقت ادبی و دروغ‌ بافی در ماه های اخیر ذکر می ‌شد. (در ماه سپتامبر، انتشارات دانشگاه ایالتی آریزونا و روزنامه‌ دانشگاه کلمبیا افشا کردند که برخی دانشجویانشان دست به سرقت ادبی زده ‌اند).این ماجرا من را به این فکر انداخت که دانشجویان روزنامه ‌نگار با چه مشکلاتی روبه رو هستند و دانشگاه‌ ها برای کمک به آن ‌ها، می ‌توانند دست به چه اقداماتی بزنند.

آن چه خبرنگاران باید از «بازاریابی محتوایی» بدانند

خبرنگاران ایران- افزایش فرصت ‌های مناسب با دستمزد خوب به خبرنگاران مشکل‌ دار کمک می‌ کند تا حداقل صورت حساب ‌های خود را بپردازند و هزینه پروژه ‌های مورد علاقه‌ خود را تامین کنند. اما درمقابل جهان نشر برند‌ها هیچ مجموعه‌ اصول اخلاقی پذیرفته شده ‌ای ندارد. برای بازاریابی محتوایی «اتحادیه‌ روزنامه‌ نگاران حرفه ‌ای» وجود ندارد. برند‌ها انگیزه ‌هایی دارند که گاهی با ارزش ‌های روزنامه ‌نگاری متناقض است و به همین دلیل خبرنگاران را بر سر دوراهی قرار می‌ دهد. از خودتان بپرسید: «اگر مشتری از شما بخواهد نام رقبایش را از گزارش خودتان حذف کنید، چه خواهید کرد؟ یا اگر مشتری بخواهد این حقیقت که خودش برای نوشته شدن مطلبی شما را استخدام کرده، پنهان کنید؟ می توانید به جای یک سازمان خبری بی‌ طرف برای خود مشتری کار کنید؟»

۶ روش به دست آوردن کار برای خبرنگاران آزاد

خبرنگاران ایران- امروزه ماجرای «خبرنگاری آزاد» به شکل یک نبرد بی‌ پایان و دائمی است:پیدا کردن ایده ‌های خوب، ارسال آن ‌ها در مکان مناسب و دریافت ماموریت‌هایی که هم دستمزد خوبی داشته باشند و هم آزادی کافی برای نوشتن بیشتر در اختیار فرد قرار دهند، همگی از مشکلات این بازار هستند. آماده‌ جواب منفی باشید. رابرت می‌ گوید: «من موارد بسیاری را امتحان می‌‌کنم، و بسیاری از آن ‌ها را از دست می‌ دهم. خبرنگاری آزاد... بازی شکست است. تا به حال بیش از ۳۰۰ بار جواب رد شنیده ‌ام». در بازاری پر از خبرنگاران آزاد، بهتر است بدانیم چطور فرصت‌‌های جدید را خلق کنیم. در این ‌جا چند نکته‌ کمکی برای دست یابی به این فرصت‌‌ها آورده شده است، که بد نیست آن‌ها را همراه خود داشته باشید.

روش های بررسی صحت اخبار

خبرنگاران ایران- شناخت راه هایی برای بررسی آسان صحت و سقم وقایع و اتفاقاتی که در رسانه ها منعکس می شود، از جمله مواردی است که دانستن آن برای هر روزنامه نگاری ضروری است به ویژه اگر این روزنامه نگار، خبرنگار آزادی باشد که اعتبار و قدرت نام رسانه ای خاص از او و تلاش هایش حمایت نمی کند! هرگز از یاد نبرید که بررسی و چک کردن آنچه ادعا می شود حقیقت یا دروغ است- به ویژه قبل از چاپ و انتشار مطلب- مانع از آسیب دیدن اعتبار نوشته یا نشریه شما و جلوگیری از فرسایش تدریجی اعتماد عمومی نسبت به حرفه روزنامه نگاری می شود.اگر می خواهید نوشته هایتان از اعتبار و احترام ویژه ای برخوردار باشند از بروز هرگونه بی دقتی در تهیه خبر و سستی در ابراز اطمینان از صحت آن بپرهیزید. اطمینان از صحت خبر مهم ترین اصلی است که روزنامه نگاری را از شایعه پراکنی متمایز می کند.

۵ نکته برای یافتن آموزگار روزنامه نگاری

خبرنگاران ایران: وقتی در سال 2009 از مدرسه روزنامه نگاری فارغ التحصیل شدم، با تمام توان و نیرو و نهایت انگیزه ای که در خودم سراغ داشتم برای پیشرفت و تحقق رویاهایم از کار در یک اتاق خبر پا به دنیای واقعی روزنامه نگاری و رسانه گذاشتم. حقیقت این است که همه روزنامه نگاران جوان به خصوص آنهایی که مثل من کار خود را با تجربه در دنیای خبرنگاران آزاد شروع می کنند، نیاز به حضور و وجود یک راهنما، مربی یا استاد دارند؛ و صد البته خبرنگاران آزاد بیشتر از آنهایی که همراه با تیم خبری و در تحریریه فعالیت می کنند.بدون مجموعه ای از دوستان و همکاران متفاوت و متشکل از تجربه های مختلف، یک خبرنگار مستقل چگونه و کجا می توانید به منابع متعددی از حکمت، دانش، مشاوره، نظر و ... دست یابد؟

آیا در حال باز آفرینی روزنامه نگاری هستیم ؟

خبرنگاران ایران -آیا وقت بازآفرینی کسب و کار روزنامه نگاری فرا رسیده است؟این سوال را چگونه باید پاسخ داد؟ آنچه چنین خسارتی را به روزنامه ها تحمیل کرده مسلما اینترنت و به خصوص سایت هایی هستند که اخبار سایتهای دیگر را جمع آوری و منتشر می کنند ، این سایت ها هیچ مطلب اصلی و اختصاصی تولید نمی کنند به کار خوب روزنامه نگاران مکتوب محتاجند .

این باعث تاسف است چرا که خبر می تواند تولید کننده منافعی باشد که تاثیری بسیار فراتر از خوانندگانش دارد. به عنوان مثال ، گزارش های تحقیقی می تواند باعث تغیر کارکنان یک بیمارستان محلی و در نتیجه تضمین مراقبت های پزشکی بهتر برای بیماران باشد. بنابر این آیا ظهور اینترنت و تهدید روزنامه ها ، تنها یک چرخش در فن آوری و صرفا تغییر در "خواندن گسترده تر" است و نه الزاما تهدیدی برای خود روزنامه نگاری ؟

خانواده رسانه در انتظار چیست

خبرنگاران ایران-سرمنشاء بسیاری از انحطاط ها و لغزش های رسانه ای تنفر از اخبارهایی است که از رادیوها و تلویزیون هایمان دنبال می کنیم. حقیقت نه چندان خوشایندی که این روزها قوت گرفته است.تلفیق و ترکیب افسانه‌، قصه‌، داستان‌‌، خيال‌، وهم‌، دروغ‌ و فريب‌‌ با حقیقت و واقعیت؛ و این که اغلب ما سعی می کنیم تا تعریف تازه ای از واقعیت و حقیقت ارائه کنیم. آنچه در عرصه تلویزیون رخ داده و آن را به پیش هدایت می کند، چنان مرا نگران کرده است که دچار نوعی اضطراب شده ام. با این وجود نه تنها تلویزیون که آنچه در عرصه رادیو، مطبوعات و به طور کلی روزنامه نگاری در حال وقوع است مرا نگران و ناامید می کند. حقیقت این است که نمی توانم بفهمم چه اتفاقی افتاده و چه بر سر این خانواده (رسانه) آمده و می‌آید.»

برنده جایزه پولیتزر از تجربه های گزارش نویسی خود می گوید

خبرنگاران ایران -سارا گنیم برنده جایزه پولیتزر، اخیرا برای بحث پیرامون انعکاس رسوایی آزار جنسی در ایالت پن* به مجموعه پوینتر آمد ، من دوست دارم که به دنبال همکاران و همسایه های شناخته شده بگردم ، در کافی شاپ ها وقت بگذرانم و با مدیران و معلمان مدارس حرف بزنم . مردمی که اهل شایعه پراکنی هستند معمولا می توانند منابع خوبی باشند . حتی اگر تمام حقیقت را هم ندانند ، اما سر نخ بسیار کوچکی به شما می دهند که می توانید آن را دنبال کنید . 90 درصد از این راهنمایی ها واقعیت ندارند و احمقانه اند . اما تا وقتی که تمام 100 درصد را بررسی نکنید به حقیقت و درستی آن 10 درصد پی نمی برید .زمانی مدیری داشتم که توصیه ی خیلی خوبی به من کرد . او گفت :" می خواهم که تو شب ها و روزهای آخر هفته خود را صرف تحقیقاتی کنی که هیچ وقت به جایی نمی رسد . " این حقیقتی است که شما باید راههای خلاقانه ای را برای پیدا کردن موضوعات تمرین کنید چرا که هر داستان متفاوت از دیگری است .

ضرب آهنگ موفق رسانه های اجتماعی در المپیک لندن

خبرنگاران ایران -بررسی های صورت گرفته روی مراسم افتتاحیه المپیک نشان می دهد که توئیتر محبوب ترین شبکه اجتماعی برای صحبت کردن درباره این مراسم بود به طوریکه یکی از موسسات تحقیقاتی بریتانیا با نام «آی پروسپکت» اعلام کرد که 97 درصد مکالمات در این شبکه اجتماعی درباره افتتاحیه المپیک بوده است. این موسسه شبکه های اجتماعی توئیتر، فیس بوک، یوتیوپ و تعدادی وبلاگ و فروم را در حین مراسم افتتاحیه رصد کرد و متوجه شد که 60 درصد تعاملات درباره مراسم افتتاحیه مثبت ، 14 درصد منفی و مابقی میانه بودند. بیشترین توئیت از سوی ساکنان بریتانیا بود که 58 درصد توئیت ها را شامل می شد و 22 درصد از آمریکا و مابقی از سایر نقاط دنیا بودند. پیش بینی می شود با این روند در بازی های المپیک امسال شاهد رقابت شبکه های اجتماعی در اطلاع رسانی نیز باشیم. به بازی های المپیک لندن برای نخستین بار لقب «بازی های رسانه های اجتماعی» داده شده است .

آیا یوتیوب کار روزنامه نگاران را کساد کرده است

خبرنگاران ایران -بر اساس اظهارات مسئولان پروژه طرح ارتقاء بخشی روزنامه نگاری؛ در تحلیل آمار و ارقام بیننده های یوتویوب باید به این نکته توجه کرد که در بسیاری از موارد گزینه های راهنمایی یوتویوپ مخاطبان را دقیقا به مقصد و سوژه مورد نظر نهایی آنها نمی رساند و آنها را در رسیدن به مورد مدنظرشان گمراه می‌کند. این در حالی است که پست هایی که گاهی برخی از سازمان های خبری روی یوتویوپ به اشتراک می گذارند، ظاهرا توسط شهروندان عادی و شاهد عینی آپ لود شده اند. به عبارت دیگر افراد حرفه ای بدون نام و نشان رسانه شان اقدام به انتشار فیلم هایی می کنند که دارای همه ارزش های خبری و تصویری هستند و پیام بسیار مشخصی در آنها مستتر است.

همچنین به نظر می رسدگاهی شهروندان بدون درنظر گرفتن مجوز حق پخش تصاویری که در اختیار دارند، آنها را در شبکه اجتماعی همچون یوتویوب منتشر می کنند .

بیان نظرشخصی برابر با از دست دادن شغل روزنامه نگاری

خبرنگاران ایران - «از دست دادن شغل در برابر بیان ایده ‌ها و نظرات شخصی»، درس بزرگی بود که من و بسیاری دیگر از روزنامه‌ نگاران پس از اخراج «اوکتاویا نصر» از سی.ان.ان یاد گرفتیم.

اوکتاویا نصر، یکی از سردبیران با سابقه سی.ان.ان پس از 20 سال حضور مستمر در این رسانه در سال ۲۰۱۰ میلادی به دلیل نوشتن عباراتی که بیان کننده نظرات شخصی وی بود، شغلش را از دست داد.نصر پس از مرگ یکی از رهبران مذهبی- سیاسی لبنان در توتیتر شخصی اش نوشت: «از شنیدن خبر درگذشت «آیت الله العظمی محمد حسین فضل الله » ناراحت شدم. او یکی از بزرگان لبنان بود که من برایش احترام زیادی قائل بودم .» همین جملات سبب شد تا وی از سی.ان.ان اخراج شود. پس از آن اوکتاویا تلاش کرد شغلش راحفظ کند.

شهروند خبرنگاران چگونه جامعه را دمکراتیک می سازند

خبرنگاران ایران -امروز مردم دنیا می‌توانند به سادگی همه آنچه که در اطراف‌‌شان رخ می‌دهد و آنها شاهد به وقوع پیوستن آن هستند را بدون کمترین توجه به پولی که ممکن است از فروختن آن به یک رسانه به دست آورند؛ با دیگران به اشتراک بگذارند. چنین تحولی یکی از نتایج دموکراتیک شدن فضای رسانه‌ها است. اگرچه اقتصاد رسانه هنوز هم مسیر سابق خود را طی می‌کند و دچار تحولات چندانی نشده است. به طوری که هنوز که هنوز است درست دقایقی پس از انتشار تصاویر و گزارش‌های خاص نمایندگانی از رسانه‌های معتبر شروع به ارائه پیشنهاداتی در خور توجه برای خرید حق انتشار آنها به مالکان این گزارش‌ها و تصاویر می‌کنند تا بتوانند در دنیای رسانه همچنان یکه تاز باشند.خبرنگار شهروندی به قدری رشد کرده که در بسیاری از موارد تیم‌های خبری بعد از خبرنگار شهروندان از وجود واقعه‌ای مطلع می‌شوند.

رسانه های اجتماعی منبع اخبار نیمی از روزنامه نگاران دنیا

خبرنگاران ایران -بیش از نیمی از روزنامه نگاران در سراسر جهان از افرادی که از پیش در رسانه های اجتماعی همچون توییتر می شناسند ، برای تهیه و تایید گزارش هایشان استفاده می کنند.تحقیقی روی بیش از 600 روزنامه نگار در سراسر جهان نشان داد که بیش از نیمی از آنها برای تامین و تائید گزارش های خبری خود از منابع شناخته شده در بستر رسانه های اجتماعی همچون توییتر فیس بوک و وییبو استفاده می کنند . گزارش سالانه ی بخشِ "تحقیق روزنامه نگاری دیجیتال اوریلا" توسط برندز تو لایف و شرکای مجموعه ی اورییلا پی آر و بر روزنامه نگارانی از 16 کشور دنیا انجام شد، این گزارش میزان استفاده از رسانه های اجتماعی در جمع آوری اخبار در صورت کار با منابع شناخته شده در این بسترها را دارای " بیشترین مورد پیگیری در حال حاضر" می داند. در کنار رسانه های اجتماعی ،این گزارش بر "اهمیت روزافزون" دستگاه های موبایل درکسب و کارنشر با توجه به "رشد پایدار اپلیکیشن تلفن همراه" تاکید دارد.

دانشجویان روزنامه‌ نگاری روزنامه نمی خوانند

خبرنگاران ایران -نتیجه یک تحقیق که به سرپرستی پرفسور «آلن نایت »، استاد رشته مطالعات رسانه و روزنامه‌ نگاری دانشگاه کوئینزلند استرالیا انجام شده است، نشان می‌ دهد؛ حدود 90 درصد از دانشجویان رشته روزنامه ‌نگاری علاقه چندانی به مطالعه و تعقیب اخبار روزنامه ‌ها ندارند. آنها ترجیح می ‌دهند اخبار و گزارش‌ های مورد علاقه خود را یا از طریق شبکه‌ های تلویزیونی و یا از طریق رسانه‌ های آنلاین دنبال کنند. در تحلیل این نتایج معلوم شد که با وجود بیگانگی نسل جدید روزنامه‌نگاران آینده 95 درصد آنها به شدت علاقه‌ مند دنبال کردن اخبار هستند و با وجود محبوبیتی که شبکه‌ های خبری تلویزیونی به عنوان یکی از منابع قابل استناد خبر در میان دانشجویان رشته روزنامه ‌نگاری دارند؛ اما رسانه‌ های آنلاین توانسته ‌اند با سرعتی وصف ناپذیر گوی سبقت را از آنها بربایند و دنیایی جدید خلق کنند .

اصول بین المللی اخلاق حرفه ای در روزنامه نگاری

خبرنگاران ایران -اصولِ اخلاق حرفه ای در روزنامه نگاری به عنوان یک زمینه مشترک بین المللی و همچنین به عنوان منبع الهام بخش برای کدهای اخلاق منطقه ای و ملی آماده شد. این مجموعه اصول، برای ارتقاء وترویج توسط هر مجموعه و سازمان حرفه ای از طریق راهها و ابزار مناسب برای اعضاء آن در نظر گرفته شده است.اطلاعات در روزنامه نگاری یک کالای اجتماعی محسوب می شود نه یک کالای تجاری، این بدان معناست که خبرنگار مسئولیت اطلاعات منتقل شده را برعهده می گیرد و بنابراین نه تنها در قبال کسانی که رسانه ها را کنترل می کنند بلکه در نهایت به مردم در معنای عام شامل سلیقه های اجتماعی متفاوت، پاسخگو است . مسئولیت اجتماعی خبرنگار ایجاب می کند تا او ( زن یا مرد ) تحت هر شرایطی همسو با آگاهی اخلاقی شخصی رفتار کند .نقش اجتماعی خبرنگار کسب بالاترین استانداردهای صداقت را در این حرفه طلب می کند، که حق روزنامه نگار در امتناع از کار کردن برخلاف عقایدش ، خودداری از افشای منابع اطلاعاتی اش و همچنین حق شرکت در جلسات تصمیم گیری رسانه ای که او برایش کار می کند را شامل می شود

نقش روزنامه نگاران در مبارزه برای آزادی

خبرنگاران ایران—تلاش برای برقراری عدالت مبارزه ای میان اندونزیایی ها و دیگران نیست . بلکه رقابتی است میان آنها که در نقاط مختلف جهان خواهان استیلای عدالت اند و آنها که درانتظار دیدن روزی به سر می برند که مصونیت از مجازات (عفو عمومی ) برقرار شود .روزنامه نگاران نیز نقشی به سزا در مبارزات استقلال تیمور شرقی ایفا کردند. بیشتر مردم اندونزی جوزف رونودیپرو را می شناسند. وقتی ژاپن- که اندونزی را اشغال کرده بود- تسلیم شد، بخش بین المللی ایستگاه رادیویی بدون محافظ ماند. رونودیپرو به پخش رادیو رفت و با کمک تکنیسین های فنی اعلامیه استقلال اندونزی را در آگوست 1945 خواند و به گوش جهانیان رساند. بعدتر ژوزف و دوستانش موفق شدند آنقدر تجهیزات بدزدند که برای راه اندازی " سوآرا اندونزیا مردکا " (رادیو صدای اندونزی آزاد) کافی باشد. ژوزف و همکارانش رادیو روپوبلیک اندونزیا ( آر آر ای ) را پایه گزاری کردند . این رادیو یک شعار معروف داشت: " وقتی که صدایت پخش شد، برای همیشه ماندگار می شود."

سیاه، سفید و بیشتر از آن؟

خبرنگاران ایران -در این حرفه دو نیروی مخالف وجود دارد. دو عاملی که بسیاری از آن با نام تجربه و دانش آکادمیک نام می‌برند. تقابل میان خبرنگاران حرفه‌ای و باتجربه با آن دسته از خبرنگارانی که تنها مدارج عالی آکادمیک و علمی دانشگاهی را سپری کرده‌اند؛ اما در دنیای واقعی روزنامه‌نگاری حرف چندانی برای گفتن ندارند. با این وجود من توانسته‌‌ام از این دو نیروی مخالف به نفع خود سود ببرم و تغییراتی را در این دیدگاه به وجود آوردم. من بر خلاف برخی از روزنامه‌نگاران که اعتقاد چندانی به مهم بودن تحصیلات آکادمیک ندارند، علاوه بر کسب تجربه در حرفه روزنامه‌نگاری موفق شدم جایگاهی هم در دنیای آموزش روزنامه‌نگاری بدست آورم و تجربیات حرفه‌‌ای خودم را در قالب اصول و مفاهیم علمی، آکادمیک و دانشگاهی به سایران منتقل کنم. در حالی که طی سال‌های اخیر بسیاری از روزنامه‌های چاپی یکی پس از دیگری بسته می‌شوند یا تیراژشان نسبت به قبل روز به روز کم‌ و کم‌تر می‌شود، بازار نسخه‌های اینترنتی روزنامه‌ها و مجله‌ها و به طور کلی خبرنگاری دیجیتالی رونق روز افزونی یافته است.

کلیدهای طلایی گزارش‌ ویدیویی

یک فیلم خبری، مستند و روایی (گزارش تصویری) شامل بخش‌های مختلفی است که هم به عنوان یک عنصر مستقل و هم به عنوان بخش لاینفک از یک مجموعه، روی مخاطب اثر می‌گذارد و او را درگیر روایتی تصویری و خبری می‌کند. این بخش‌ها سبب شده‌اند تا گزارش تصویری از سایر گزارش‌ها (مکتوب، صوتی و...) متمایز باشد.

یک گزارش تصویری خوب به مخاطب امکان بیشتری برای افزایش سطح آگاهی‌هایش می‌دهد. ضمن این که به گزارشگر نیز کمک می‌کند تا با زبان تصویر اثرگذاری خبر و پیامش را بر مخاطب دو چندان کند.

تهیه یک گزارش ویدئویی ماندگار، یکی از آرزوهای هر گزارشگر، تصویربردار و کارگردان خبری است. بسیاری از کارشناسان فن بر این اعتقادند که علاوه بر داشتن «سوژه ناب»، عوامل و پارامترهای دیگری نیز وجود دارند که با توجه به آنها می‌توان چنین آرزویی را تبدیل به یک واقعیت کرد.

برگزیدگان جایزه پولیتزر 2012 معرفی شدند

خبرنگاران ایران – دانشگاه کلمبیا روز دوشنبه 16 آوریل ( 28 فروردین ) برگزیدگان این دوره از جایزه پولیتزر را اعلام کرد . هافینگتون پست ، پلیتیکو، نیویورک تایمز، اسوشیتد پرس و پتریوت نیوز در بخش روزنامه نگاری جایزه پولیتزر را از آن خود کردند. امسال در بخش روزنامه نگاری 1100 اثر برای پولیتزر ارسال و داوری شد. پولیتزر یکی از معتبر ترین جوایزه روزنامه نگاری و ادبیات و موسیقی است . این جایزه در سال 1917 بنا به وصیت ژوزف پولیتزر یکی از روزنامه نگار پر آوازه امریکایی از سوی دانشگاه کلمبیا شکل گرفت . نامزدهای جایزه پولیتزر در 21 بخش توسط هیات داورانی متشکل از 102 نفر انتخاب می شوند. از این میان 14 جایزه مربوط به روزنامه نگاری و مابقی مربوط به ادبیات و موسیقی است . تنها یک ایرانی تا کنون موفق به دریافت پولیتزر شده است .

این جایزه در سال 1980 به عکسی به نام "جوخه آتش در ایران " از روزنامه اطلاعات (سال 1358) اهدا شد و 26 سال عکاس آن ناشناس ماند و به تنها برنده ناشناس پولیتزر بدل شد .در سال 2006 جاش پراگر روزنامه نگار وال استریت ژورنال هویت عکاس این عکس را فاش کرد : جهانگیر رزمی .

بلومبرگ و رویترز :آیندگان اخبار

خبرنگاران ایران - بلومبرگ و رویترز هم وجود دارند ، با انبوهی از خبرنگارانی که حقوشان از درآمدی به غیر از درآمد آگهی ها پرداخت می شود.این دو با جایگاه جهانی و سیستم توزیع وسیعی که دارند ، نمونه هایی دلخواه و رشک برانگیزند. در حالیکه برند های خبری مکتوب در حال دست و پنچه نرم کردن با سازگار کردن محتوای کارشان در غالب های دیجیتال هستند ، این شرکتها مقالاتی را تولید و هزینه های تحریریه را در غالب های مختلف از وب گرفته تا تلویزیون و روزنامه سرشکن می کنند . «لری کرامر» پایه گذار« مارکت واچ» در سی بی اِس می گوید : " این اتاق خبر آینده است ، جایی که تلویزیون ، روزنامه و سیستم دیجیتالی به معنای واقعی با هم در ارتباط اند، ممکن است هر کدام به تنهایی سود آور نباشد اما سهمی در آن خواهد داشت .در واقع اخبار فاکتوری نسبتا کوچک در انتهای کار بلومبرگ و رویترز است. هر چند تفاوت های اساسی میان این دو شرکت وجود دارد – بلومبرگ خصوصی است و تنها چند دهه از حضورش در کار خبر می گذرد .

آسوشیتد پرس چگونه خبرنگاران خود در کره شمالی را انتخاب کرد

خبرنگاران ایران -دو نفر تمام وقت در دفتر حضور دارند ، پَک وون ایل خبرنگار و کیم وانگ یون عکاس ، هر دو اهل کره شمالی هستند و آنچه از آنها می دانیم اندک است. ، پَک را اینگونه توصیف می کنند : " خبرنگاری جوان با تجربه کار چند رسانه ای در کِی سی اِن اِی و انگلیسی زبان ، خودش می گوید بخشی از نوجوانی را در تایلند زندگی کرده " . اما او هیچ اطلاعاتی از کیم ندارد ؛ کالفرد بعدتر اضافه کرد که کیم پیش از آن در کییودو مشغول به کار بوده و پاییز گذشته گاتنفلدر را با عکس هایش در یک کارگاه عکاسی تحت تاثیر قرار داده . کی سی اِن اِی خبرگزاری مرکزی کره و خبرگزاری دولتی کره شمالی است ، که به نقل از وب سایتش " منعکس کننده عقاید و نظرات حزب کارگر کره و حکومت دی پی آر کی (است" . آندری لانکف از متفکران کره شمالی می گوید پک و کیم ممکن است آموزش های روزنامه نگاری دیده باشند، اما" 99 درصد" احتمال می دهد که " آنها از پلیس مخفی یا سرویس های اطلاعاتی آمده باشند.هفته گذشته ایزاک اِستون فیش مسئول سیاست خارجی ، جزییاتی از سابقه کارمندان تمام وقت را در مقیاسی وسیع تر آشکار کرد.

غلبه «انقلاب توئیتری» بر رسانه های سنتی

خبرنگاران ایران -به لطف اینترنت ، ندا به «جان پالاچ» که خودش را در پراگ در سال 1969 آتش زد و یا دختر جوانی که برهنه وقتی که ناپالم به ویتنام حمله کرد در جاده می دوید پیوند داد و چهره ای ازاتفاق های روز دنیا شد. اگر به خاطر وجود شبکه اینترنت نبود این اتفاقات ممکن بود هرگز گزارش نشود و بدون هیچ انعکاسی باقی بماند . وقتی ندا کشته شد تمامی خبرنگاران خارجی از ایران اخراج شده بودند و مقامات نهایت تلاش خود را برای مسدود کردن تمام راه های ممکن ارتباطی انجام داده بودند. سیستم ارسال پیامک به طور کلی قطع شده بود و سایت هایی چون فیس بوک و یوتیوب هم فیلتر شدند. به نظر می رسد در مجموع دوره این که دولت ها بخواهند اتفاقات جاری کشورشان را سانسور کنندیا مثلا خبرنگار خارجی را اخراج کنند و تماس های تلفنی را قطع کنند خیلی وقت است که گذشته است.

البته مقامات جمهوری اسلامی در این زمینه نهایت سعی خود را کردند.کاربران توئیتر به اندازه ای اعتماد به نفس پیدا کرده اند که سی ان ان را هم به چالش می کشند و می گویند چرا اخبار ایران را پوشش اساسی نمی دهد.

در دفاع از کیفیت روزنامه‌نگاری

خبرنگاران ایران -روزنامه‌نگاری که فکر می‌کند برای نوشتن یک گزارش خوب و اثرگذار نیازی به برخورداری از تجربه در نوشتن و لمس واقعی موضوعی که قصد نوشتن درمورد آن را دارد؛ ندارد، سخت در اشتباه است. خلق یک گزارش اثرگذار؛ گزارشی مملو از حقیقت و واقعیت؛ نیاز به نویسنده‌ای دارد که درک درستی از حق و حقیقت داشته باشد. روزنامه‌نگاری که به معنی واقعی مکتب روزنامه‌نگاری و اصول و ارزش‌های آن را درک کرده باشد. زیرا تنها در این صورت است که می‌تواند برای هر سوالی پاسخی مناسب داشته باشد. این شخص، کسی است که جرات و جسارت روبه‌رو شدن با سوال‌های بی‌پاسخ را خواهد داشت و به دنبال جواب درست برای این پرسش‌ها خواهد بود. به هرحال نباید از یاد برد که روزنامه‌نگار نماینده جامعه است که وظیفه‌اش نگارش تاریخ و ثبت و انتقال حقایق است. به همین دلیل است که به عنوان یک خبرنگار و روزنامه‌نگار باید درک درستی از کیفیت روزنامه‌نگاری داشته باشیم تا بتوانیم در انتقال اطلاعات به بهترین نحو ممکن عمل کنیم.

فیس‌بوک: ما ابزاری بی‌نظیر برای روزنامه‌نگاران هستیم

خبرنگاران ایران -فیس‌بوک و توییتر به عنوان دو شبکه اجتماعی با گستردگی جهانی در دنیای مجازی، در هیات ابزار کار یک خبرنگار، مترادف یکدیگر عمل می‌کنند. نکته جالب توجه این است که این شبکه‌ها در بسیاری از موارد بیشتر از آنکه نقش شبکه اجتماعی را بازی کنند به عنوان ابزاری برای اطلاع رسانی و کسب اطلاعات ایفای نقش می‌کنند. در حال حاضر بسیاری از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران برای تهیه گزارش‌های خود که در آنها نیاز به شاهدان متعدد و شهادت حاضران در صحنه است، از آمار و اطلاعاتی که کاربران این شبکه‌های اجتماعی (فیس‌بوک و توییتر) به عنوان منبع خبر در اختیارشان قرار می‌دهند، استفاده می‌کنند. در حوادث اخیر خاور میانه به ویژه در جریان انقلاب‌هایی که در تونس، مصر و... رخ داد بسیاری از رسانه‌ها برای پوشش اخبار و جزییات مربوط به این رویدادها ار ابزارهایی همچون فیس‌بوک و توییتر کمک گرفتند.جالب‌تر این است که پس از اقدامات فیس‌بوک حالا توییتر به عنوان رقیبی سرسخت گوش به زنگ شده و در تلاش است تا با ایجاد ارتباط قوی‌تر با روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها طوری عمل کند که بر تعداد کاربران حرفه‌ای و آماتور خود بیافزاید. از زمان زلزله سال 2009 هاییتی تا انقلاب تونس و مصر توییتر به عنوان یک شبکه اجتماعی اثرگذار نقش پررنگ‌تر در دنیای مطبوعات و رسانه‌ها گرفته است. حضور چهره‌‌های سرشناس دنیای هنر، سیاست، صنعت، ورزش و.... در فیس بوک و برخورداری هر یک از آنها از یک صفحه اختصاصی با تعداد بیشمار هواداران و مخاطب موجب شده است تا جنگ قدرتی وصف ناپذیر میان فیس‌بوک و توییتر راه بیافتد. این حال باید پذیرفت که توییتر بیشتر و بهتر از فیس بوک توانسته است شکل و ظاهر حرفه‌ای به خود بگیرد.

پشت صحنه؛ قابل چاپ یا غیرقابل چاپ؟

خبرنگاران ایران: «صحنه»، بخشی از زندگی ماست که با بازی روی آن گاهی به طور طبیعی قسمتی از زندگی را نشان نمی‌دهیم یا حداقل سعی در منحرف کردن حواس‌ و توجه‌ها از قسمتی از آن (زندگی) برای معطوف کردن توجه‌ها به بخش دیگری از زندگی، می‌کنیم. آنچه در این صحنه رخ می‌دهد همیشه پشت‌صحنه‌هایی هم دارد که بنابر مصلحت یا به اقتضای زمان، مکان، شرایط اجتماعی و فرهنگی که در آن قرار می‌گیریم بازگو یا نمایش داده نمی‌شود.«قابل چاپ یا غیرقابل چاپ» بودن یک خبر یا تصویر موضوعی است که هیچ گاه نمی‌توان حد و مرز مشخص و قطعی برای آن تعریف کرد. گواه این ادعا را می‌توان در بازتاب انتشار تصویر و اخباری که چندی پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس از صحنه مرگ یک سرباز آمریکایی در افغانستان ایجاد کرد، جست.«مرد جوان مجروح و اندوهناک، افتاده بر زمین خشن و برهوت، با دهان نیمه باز و چشمان خیره به زندگی، ملتمسانه با مرگ دست و پنجه نرم می‌کرد....» چه کسی می‌تواند با این واژه‌ها از همه آنچه رخ داده است، مطلع شود؟ وحشت، ترس یا شوک؛ هر یک می‌تواند بخشی از احساساتی باشد که شاید مرد داستان ما در اولین لحظات از آخرین ساعات عمرش در احتضار تجربه کرده است. جراحت‌های دلخراش، دلتنگی برای خانه و خانواده، چشمانی که ناامید به آینده دوخته شده‌‌اند و «آینده» واژه‌ای که تا چند ثانیه دیگر مفهوم خود را از دست می‌دهد. ترکیب همه صحنه‌هایی است که بیش از هشت سال هر روز در نزاع میان سربازان آمریکایی در افغانستان و عراق رخ می‌دهد و تجربه می‌شود.

20 سوال هر روزنامه‌نگار در مورد نتایج نظرسنجی ها

خبرنگاران ایران: برگزاری انتخابات و انجام نظرسنجی یکی از بهترین، مطئن‌ترین و مستقیم‌ترین راه‌ها برای دستیابی به آراء و عقاید مردم یا یک گروه خاص است. این شیوه‌ها (انتخابات و نظرسنجی) ابزار باارزش و گرانبهایی برای روزنامه‌نگاران به شمار می‌آید؛ زیرا می‌توانند با اتکا به نتایجی که از این طریق به دست می‌آورند اطلاعات قابل استناد و مفیدی را از طریق اخبار، گزارش‌ها و مقالات خود به خواننده و مخاطبانشان منتقل کنند. مطلب پیش رو با طرح 20 سؤال که هر روزنامه‌‌نگاری به عنوان یک ناظر انتخاباتی باید قبل از تهیه گزارش خود از نتیجه آراء بدست آمده بپرسد، سعی دارد بسیاری از ابهاماتی را که ممکن است از دل یک نظرسنجی و انتخابات ایجاد شود را از بین ببرد.

توصیه می‌شود روزنامه‌نگارانی که به دنبال مجموعه‌ای از اعداد قابل استناد از دل نظرسنجی‌ها و انتخابات هستند، پیش از به نگارش درآوردن گزارشهای نهایی از نتیجه انتخابات یا نظرسنجی‌ها حتما همه یا برخی از این مجموعه سوالات را از خود بپرسند و به دنبال جواب درستی برای آنها باشند. طراحی و شیوه نگارش این سوالات طوری انجام شده است تا به روزنامه‌نگاران برای تعمق بیشتر و حرفه‌ای‌تر برای پوشش اخبار و گزارش‌های مربوط به انتخابات و نظرسنجی‌ها کمک تاثیرگذار کند.هدف اصلی از ارائه این سوالات آن است که نظرسنجی و انتخابات واقعی را با شبه-نظرسنجی‌های غیرعلمی که به طرز وسیعی هم پر مخاطب و سرگرم‌کننده هستند اشتباه نگیریم؛ چرا که شبه-نظرسنجی‌های غیرعلمی به هیچ‌وجه نمی‌توانند اطلاعات مورد نیاز برای تهیه یک گزارش جدی را فراهم ‌کند.

روایت یک داستان قدیمی؛ پول در ازای خبر؟

خبرنگاران ایران: شیوه و راه دست یابی به یک منبع خبری ارزشمند همواره یکی از موارد و مسائلی است که در دنیای اخلاق رسانه، مورد بحث است. بسیاری متعقدند که هدف، وسیله را توجیه می‌کند پس برای رسیدن به منبع خبر باید از هر راهی که ممکن است وارد شد حتی اگر این راه چندان هم حرفه‌ای یا اخلاقی نباشد. یکی از موضوعاتی که سالیان سال است در دنیای رسانه بر سر آن بحث می‌شود، پرداخت پول از سوی صاحبان رسانه یا خبرنگاران به افراد برای رسیدن به یک سوژه خبری خاص ممکن است. در بریتانیا، باور عمومی بر این است روزنامه‌نگارانی که برای گروه خبری «روپرت مرداک» کار می‌کنند، برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز خود به ویژه در قسمت‌هایی که نیاز به هک کردن اطلاعات افراد یا شنود تلفنی برخی متهمان و قربانیان است به پلیس پول می‌دهند.

فارغ از آنچه در دنیای رسانه رخ می‌دهد، هزینه کردن برای کسب اطلاعات با ارزش در دنیای سیاست نیز شیوه‌ای قابل تامل است. دلیل آن را نیز می‌توان در زندگی و پرونده‌های قضایی خبرسازانی همچون «کیسی آنتونی» و«او. جی. سیمسون» و حتی بسیاری از رئیس‌جمهورها یافت .

خبرنگار کیست؟ فرقی هم دارد؟

خبرنگاران ایران- افرادی که اطلاعات باارزش جديدی را در محیط رسانه ای نو تولید می کنند چه باید نامید؟ اگر شما خالق رسانه هستید ؛ که این روزها بیشتر ما به نوعی هستیم ؛ با چه عنوانی باید از شما نام ببرم ؟ در حال جمع بندی کتابم با عنوان " مدیاکتیو " هستم که به زودی منتشر خواهد شد . مهم ترین هدف درکتابم این است که مردم را ترغیب کنم تا به جای مصرف کنندگانی منفعل ، کاربران بسیار فعال تری برای رسانه باشند. بخشی از آن همان چیزی است که به طور سنتی "سواد رسانه" می نامیم – و داشتن تفکر نقادانه نسبت به آنچه مصرف می کنیم ، در میان موارد دیگر است . از آنجا که درعصر دیجیتال همه ما در حال تبدیل شدن به خالقان هستیم ، برای اینکه مردم به آنچه می گوییم اعتماد کنند ، مجبوریم برخی اصول ابتدایی را رعایت کنیم . یکی از مشکلات من چگونه و چه نامیدن این خالقان رسانه های مورد اعتماد جدید بوده است . در دوره ای که این رسانه ها نسبتا کم بود، بسیاری " روزنامه نگار " نام گرفتند.یک موضوع دیگر : کلمه "خبرنگار" با خود بار معنایی دارد . کسب و کار روزنامه نگاری به دلایلی فراتر از کاهش درآمد حاصل از تبلیغات ، به دوره های سخت رسیده است.

خبرنگاران زن به دنبال حقوق برابر

خبرنگاران ایران -منتقدان همه اخبار را “ اخبار زنانه “ محسوب می کردند ، به نظر آنها حتی اگر صفحات زنان موضوعات مهمی را منعکس می کرد (حتی موضوعی چون جنبش زنان ) از زمانی که این اخبار در بخشی جداگانه قرار می گرفت ، ارزش خبری کمتری برای انتشار می یافت . تا سال 1969 ، صفحات زنان با استفاده از مدل های لوس انجلس تایمز و واشنگتن پست به بخش مد تغییر یافته بود .اگر چه بخش زنان این دو روزنامه خاص پیشرو در نوشتن مقالات کیفی بودند ، اما نتیجه ملموس تر این تغییر افزایش انعکاس اخبار سرگرم کننده به بهای مسائل زنان بود که در صفحات دیگر به آن پرداخته نمی شد . در این زمان دبیران زن این بخش ها اخراج و یا در مقام پایین تری قرار گرفتند . یکی از آنها مارج پکسن بود او به یاد دارد که : “ این فعالان به دنبال اخبار تغییرات صفحه های ما بودند ، و در نگاه آنها ما دبیران صفحات زنان خیانتکار بودیم . وقتی که سردبیران در پاسخ به آنها بخش زنان را به بخش مقالات عمومی تبدیل کردند بهایش را دبیرهای بخش زنان پرداختند .این زنان و این موضوعات پایان داستان نبود اما تقریبا تازه ترین نمونه ها از پیچیدگی نقش زنان و اهداف آنها در روزنامه نگاری است .

خبرنگاران زن به جنگ می روند

خبرنگاران ایران -جنگ جهانی دوم بار دیگر فرصتی برای خبرنگاران زن فراهم کرد . 127 نفر از آنها رسما مجوز تهیه گزارش از جنگ گرفتند . پگی هال که جنگ جهانی اول را از اروپا گزارش کرده بود ، اخبار جنگ جهانی دوم را برای کلیولند پلین دیلر منعکس کرد. از خبرنگاران دیگری همچون دوریس فلیسون برای نیویورک دیلی نیوز ، روت کووان برای آسوشیتد پرس و مارگاریت هچین از نیویورک هرالد تریبون هم می توان یاد کرد . هچین نه تنها اخبار مربوط به جنگ را گزارش کرد بلکه در سال 1945 در آزادسازی اردوگاه کار اجباری داخائو هم حضور داشت . در طول سالهای 1900 تا 1930 تعداد زنانی که در حرفه روزنامه نگاری مشغول به کار بودند از دوهزار نفر به حدود پانزده هزار نفر افزایش یافت .در سمپوزیم “ زنان و روزنامه “ که در سال 1924 در دانشگاه میزوری برگزار شد ماری ویکز دبیر روزنامه نبراسکا ، دلایل کاملتری برای پذیرفته شدن و حضور زنان در این رشته ارائه کرد . در همان حال که زنان از موضوعات خانگی می نوشتند ، روزنامه ها آنها را برای ایجاد نوع دیگری از روزنامه نگاری هم استخدام می کردند .

زنان در روزنامه نگاری

خبرنگاران ایران - تنها تعداد کمی از زنان در امریکا می توانند خالق عناوین روی جلد باشند ، گزارشهایی از هر شماره از روزنامه را شکل می دهند و نقشی مهم در وظایف آن روزدارند “ . راس اینگونه اضافه می کند که: اما “این دختران روی جلد “ دگرگونی در وضعیت همکاران خود ایجاد نکرده اند ، این زنان تنها به این دلیل قابل تقدیرند که استثنا هستند .بالاترین تمجید در پاسخ به این موجودات فریب خورده اذعان سردبیر به تشابه کار آنها با کار یک مرد است . چرا که همه آنها به خوبی می دانند که هیچ سردبیر صاحب نظری یک به اصطلاح تاثیر زنانه در خبر را نمی خواهد.”نگرانی هایی که راس بیش از 60 سال پیش مطرح کرد همچنان از مسائل مهم زنان در روزنامه نگاری برای حرفه ای ها و مورخان است ؛ پیشرفت تعدادکمی از زنان عالی رتبه تا چه حد معرف پیشرفت زنان به عنوان گروهی حرفه ای است.در قرن نوزدهم کار روزنامه نگاری برای زنان متداول تر شد ، هر چند موضوعات و مضامین با علل و آسیب های اجتماعی و سیاسی مرتبط بود . حضور زنان در مبارزات و کمپین های لغو برخی قوانین و برخورداری از حق رای الهام بخش بسیاری از آنها شد تا نشریاتی با این موضوعات چاپ کنند .

75 درصد روزنامه نگاران بریتانیایی، مردان هستند

خبرنگاران ایران -نتایج این تحقیق نشان می دهد تنها 4 درصد خبرنگاران ورزشی نویس از زنان هستند. از سوی دیگر در بخش های دیگر رسانه ها که سختی بخش ورزشی را ندارد ، مانند حوزه های فرهنگ و هنر و یا سبک زندگی بازهم تعداد خبرنگاران مرد بیشتر از زنان است . به طوریکه 49 درصد خبرنگاران بخش سبک زندگی و 70 درصد خبرنگاران حوزه فرهنگ را آقایان تشکیل می دهند.به نظر می رسد زنان در مقامات ارشد خبری هم کمتر حضور دارند. در بیش از 80 درصد ده رسانه برتر بریتانیا مردان دو برابر زنان در مقام سردبیری هستند.تنها در برخی رسانه ها مشاهده شده است که زنان در سمت دبیری و سردبیری هستند به طوریکه در ساندی تایمز (40 درصد)، تایمز( 39 درصد) و گاردین (37 درصد) از دبیران و سردبیران را زنان تشکیل می دهند.

روزنامه معروف «ایندیپندنت» کمترین تعداد گزارشگران زن را در اختیار دارد به طوریکه تنها 22 درصد خبرنگاران این رسانه را زنان تشکیل می دهند.

خبرنگاران سوری یکی پس از دیگری ناپدید می شوند

خبرنگاران ایران-«لینا صالح ابراهیم» تا امروز آخرین روزنامه نگار سوری هست که گم شده است. او 31 ساله است و در یکی از روزنامه های سوریه به نام «تیشرین» مشغول فعالیت بود. «ابراهیم» در هفت روز گذشته گم شده است. این خبرنگار را آخرین بار روز 25 اکتبر (3 آبان) دیده اند که از خانه اش در دمشق خارج شد.هم اکنون نام 20 خبرنگار سوری که هنوز در بازداشت هستند و یا ناپدید شده اند اعلام شده است. از سوی دیگر اعلام شده است که این لیست 20 نفره هنوز کامل نیست و خبرنگاران دیگری هم هستند که در این فهرست قرار نگرفته اند.ین موضوع بسیار خطرناک است که خبرنگاران بدون اینکه مشخص شود توسط چه کسانی بازداشت می شوند یک دفعه ناپدید می شوند. هم اکنون دولت به دنبال خبرنگارانی است که ارتباط نزدیک با اپوزیسیون دارد. همچنین اعلام شده است از سه خبرنگارآزاد با نام های «عمر الاسد»، «رودی عثمان» و «هنادی زهلوت» از 4 آگوست (13 مرداد) خبری نیست .

اشغال وال استریت و ضرورت تعریف دوباره ارزش های خبری

خبرنگاران ایران-«اشغال وال استریت» روزنامه نگاران را بر این می دارد تا تعریف جدیدی ارائه دهند از اینکه تظاهرات ها چرا و چه زمان ارزش خبری دارند.راهپیمایی های اعتراضی مدرن که تقریبا حضوری همچون جمعیت در حال شعار دادن و پلاکاردهای دستنویس دارد ، گاهی شکایت از نحوه پوشش خبری رسانه ها را به دنبال دارد. جدیترین نمونه هم البته ، راهپیمایی «‌اشغال» معروف به «وال استریت» است که در تمام ایالات متحده خبر آن گسترش یافته . در روزهای اول وقتی « اشغال وال استریت» در منهتن برگزار شد ، تظاهر کنندگان و هوادارانشان به آنچه که آنها دوگانگی رسانه می خواندند انتقاد داشتند.حالا که این جنبش به یک موضوع خبری مهم بدل شده ، برخی هوادارانش رسانه ها را به فراموش کردن هدف تظاهرکنندگان متهم می کنند .

شکوفایی روزنامه نگاری آنلاین در مصر؛ محدودیت ها همچنان باقی است

خبرنگاران ایران -ترجمه سارا محسنی:انقلاب تاریخی در مصر، باعث شد تا از بهار امسال چشم انداز رسانه ای این کشور به طرز مهیجی تغییر پیدا کند.از زمان خیزش های این کشور، ابتکارات جدید آنلاین همراه با رشد زیادی بوده است. بسیاری از شهروند-خبرنگاران معروفیت زیادی کسب کردند. خبرگزاری ها انتشار اخبار خود را در فیس بوک آغاز کردند و کانال های جدید تلویزیونی شکل گرفت. این موضوعات نشان می دهد که آزادی بیان هم شکوفا شده است اما خط قرمزهای محدودیت برای شنیدن صدای مصریان هنوز برقرار است و تنها فشارها پنهانی شده است. گرچه به نظر می رسد که آزادی بیان بیشتری نسبت به دوران حسنی مبارک وجود دارد اما مصریان هنوز به راحتی نمی توانند مطالب خود را بیان کنند. ارتش، رهبری کشور را بر عهده دارد و افرادی که نسبت به ارتش انتقاد کنند مجازات می کند.

سیطره روز افزون شبکه های اجتماعی؛ فیس بوک محبوب ترین است

خبرنگاران ایران- محبوبیت رسانه های اجتماعی رو به افزایش است؛ آن هم تنها از طریق ارتباط مردم با آنچه می بینند و خریداری می کنند. مردم دائما به سوی رسانه های اجتماعی کشیده می شوند: چه با آیکون یک نام تجاری که از طریق لینک، مصرف کنندگان را برای پیوستن به شرکتشان ترغیب می کند، یا با خبری زیرنویس شده که برگرفته از توییتر یک گوینده اخباراست و یا به وسیله تبلیغی که از کابران می خواهد محصولی را در صفحه فیس بوک به لیست علاقمندی هایشان اضافه کنند. (استفاده از گزینه لایک برای یک محصول در فیس بوک). جدیدترین یافته های موسسه تحقیقاتی نیلسن پاسخ های فراهم می کند بر این پرسش که قدرت تاثیر این رسانه ها بر رفتار مصرف کنندگان آنلاین و آفلاین دقیقا چقدر است. شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها 80 درصد کاربران فعال اینترنت در آمریکا را شامل می شود

مخاطبان سایت های خبری چه رفتارهایی را دنبال می کنند

یک هسته کوچکتر از بازدیدکنندگان وفادار و همیشگی به سایت های خبری وجود دارد، که ممکن است " کاربران پیگیر " خوانده شوند . این کاربران بیش از ده بار در ماه به یک سایت مشخص سر می زنند و بیش از یک ساعت را در آن سایت می گذرانند . در میان 25 سایت برتر، کاربران پیگیر که حداقل 10 بار به سایتی سر می زنند به طور میانگین تنها 7 درصد از کل کاربران را تشکیل می دهند، اما همین اعداد به طور چشمگیری در بیشترین حالت از 18 درصد (در CNN.com) و در کمترین حالت تا 1 درصد (در BingNews.com) در نوسال است . حتی در میان برترین نامهای تجاری شناخته شده خبری در سطح ملی ، گوگل نقطه ورود اولیه باقی می ماند .به طور متوسط 30 درصد از از حجم ورود بازدیدکنندگان به این سایتها از طریق موتور جستجوی گوگل است.

دبیر کل سازمان ملل، متعهد به دفاع از آزادی رسانه ها

آزادی رسانه ها ،به ویژه آزادی بیان در فضای اینترنت، برای بان کی مون دبیر کل سازمان ملل، از ارجح ترین اولویت هاست؛ وی در دیدار 25 ژوئن اش با گزارشگران بدون مرز وکمیته حمایت از روزنامه نگاران ، به این مهم متعهد شده است.

جول سیمون، مدیر اجرایی کمیته حمایت از روزنامه نگاران، ضمن ابراز این مطلب تأکید کرد :" این یک آرمان بنیادین انسانی است که برپایه قوانین بین المللی استوار شده است." رؤسای هر دوی این سازمان ها اظهار داشتند که بیانیه های منتشر شده توسط دبیر کل سازمان ملل در حمایت از آزادی مطبوعات در جریان جنبش ها و تحولات اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا بسیار دلگرم کننده بوده است.

"جنبش های اخیر درخاورمیانه نشان می دهند که مردم سراسر دنیا تشنه دسترسی به اطلاعات هستند ،و توان ارتباط با یکدیگر را مغتنم می شمارند."

جولیان آسانژ، روپرت مرداک وآزادی اطلاعات

ویکی لیکس دیر زمانی بود که به خاطر انتشار اسناد محرمانه مورد تهدید پرونده های قضایی گوناگون قرار می گرفت تا اینکه به دلیل قضیه اطلاعات نظامی محرمانه مربوط به مداخله های آمریکا در عراق و افغانستان که به آگاهی عموم رسانده بود سر زبان ها افتاد. این اسناد آنطور که ادعا می شود توسط یک سرباز ارتش آمریکا ، برادلی منینگ ،در اختیار ویکی لیکس قرار گرفته است، وی که چهارده ماه است که بازداشت شده ، تاکنون در هیچ دادگاه رسمی محاکمه نشده است. با وجودی که جولین آسانژ این اطلاعات را نه هک کرده و نه حتی می دانسته است که از کجا کسب کرده اند ، همچنان انتشار این اسناد به دلیل ماهیت شان به منزله جرم تلقی می شود.خیلی از این اسناد هرگزدر رسانه های آمریکایی مورداستفاده قرار نگرفتند. ولی بعضی اسناد مرتبط با امنیت ملی به دست شرکت های خبری شاخصی چون نیویورک تایمز، گاردین و اشپیگل افتاد. نیویورک تایمز در توضیح اینکه چرا اسنادی امثال پیام های مخابره ای افغانستان را چاپ کرده است به این بسنده کرد که " جای هیچ شبهه ای نبود که این مخابرات ناب و دست اول بودند."

اینترنت، بازگشت به قهوه خانه هاست

سی صد سال پیش، اخبار با کلماتی که دهان به دهان یا در متن نامه ها رد و بدل می شدند دور می گشتند، و در قهوه خانه ها و مهمانخانه ها به شکل جزوه ، اعلامیه و خبرنامه پخش می شدند. " به خصوص قهوه خانه ها ظرفیت زیادی برای ایجاد فضای گفتگوی آزاد و مطالعه آسوده و با فراغ بال هر جور خبر منتشر شده ای را دارند." این به نقل از ناظری از همان دوران است. همه چیز در 1883 و زمانی تغییر یافت که اولین روزنامه ای که مخاطبان عام را پوشش می داد.

اکنون چنانکه گزارش ویژه ما توضیح می دهد صنعت خبر رسانی در حال گذار به شیوه ای نزدیک به سیاق قهوه خانه هاست. اینترنت خبرها را مشارکت پذیر تر، اجتماعی تر، متنوع تر و جانبدارانه تر کر ده است که این، خصلت گفتمانی رسانه های عمومی دوران گذشته را زنده می کند و تأثیری عمیق بر جامعه و سیاست به جای می گذارد.

قطعنامه شورای امنیت در باره سلامت و امنیت روزنامه نگاران

با اذعان به اهمیت رویکردی جامع ، منسجم و عمل محور که برنامه ریزی به هنگام جهت حفاظت از افراد غیر نظامی در شرایط درگیری مسلحانه را در بر می گیرد و تأکید مشدد بر لزوم اتخاذ تدابیری به منظور جلوگیری از تنش و درگیری که بدین سان علل ریشه ای درگیری مسلحانه به طور همه جانبه هدف قرارگرفته می شود تا در درازمدت به افزایش حفاظت از افراد غیر نظامی بیانجامد که خود شامل ترغیب توسعه پایدار، ریشه کن ساختن فقر، آشتی ملی، زمامداری کارآمد، دموکراسی ، حکومت قانون و احترام به حفاظت از حقوق انسانی می شود، با ابراز نگرانی شدید از فزونی اعمال خشونت آمیز نسبت به روزنامه نگاران ، اصحاب رسانه و کادر حرفه ای و فنی وابسته شان دربسیاری از نقاط دنیا در درگیری مسلحانه، به ویژه حملات عمدی به آنها که نقض قوانین بین المللی انسان دوستانه است.

توییتر در اتاق های خبری

"توییتر برای اتاق خبر"، مسائل و جوانب اصلی کار روزنامه نگاری را برای خبرنگاران در هر مرتبه ای از فعالیت حرفه ای شان پوشش می دهد؛ با این هدف که منبعی قابل اتکا نه تنها برای موج نوی خبرنگاران اینترنتی بلکه برای روزنامه نگاران کهنه کارسیاق مخابره ای هم باشد. راهنمای آن-لاین شبکه به چهار بخش اصلی تقسیم شده است که برای کمک به روزنامه نگاران در تنظیم خبر و تهیه گزارش، تعهد به خوانندگان، انتشار، و دریافت حمایت در زمان های لازم طراحی شده است. سرفصلهای تحت پوشش این شبکه عبارتند از جستجوی "توییت"ها ( که این توییت های بایگانی شده را هم دربر میگیرد، که از طریق "تاپسی" قابل دسترسی هستند )، واژه نامه توییتر برای پیشبرد شناخت از " اَت ریپلای" ، "هاش تگ" ، و ابزار " مقصود شبکه " که به خوانندگان امکان آنرا می دهد که درواکنش به خبرها با دست باز عمل کنند.

اصول اخلاقی حرفه روزنامه نگاری

خبرنگاران ایران-ترجمه ی مهتا پاینده :روزنامه نگاران از هر فشاری سر باز زده و دستورالعمل های ویرایشی را تنها از افرادی بپذیرد که مسئول ویراستاری هستند.همه روزنامه نگارانی که قابلیت اشتغال به این حرفه را دارند باید خود را موظف بدانند که از اصولی که در بالا آمده است با انضباط شدید تبعیت کنند؛ روزنامه نگاران ضمن به رسمیت شناختن قوانین جاری در هر کشور، در چهارچوب شرافت حرفه ای شان تنها به صلاحیت قضایی صنف شان گردن می نهند و به همین دلیل هرگونه دخالت دولتی و مانند آن را مردود می دانند.

سازمان ملل: دسترسی به اینترنت از حقوق بشر است

گزارشگر ویژه همچنان نگران است که دولتها در مغایرت با تعهدات حقوق بشری شان در حال "جرم سازی" بیان مشروع در فضای مجازی می باشند، چه از طریق اعمال قوانین جنایی موجود بر موارد ابراز عقیده در فضای مجازی، چه از طریق ساختن قوانین جدید که توسط آنها ابراز عقیده در فضای مجازی به جرم بدیل می گردد. چنین قوانینی در اکثر موارد به بهانه حفظ آبروی شخص، امنیت ملی، و یا مبارزه با تروریسم توجیه می شوند، اما غالباً در عمل برای سانسور محتوایی به کار می روند که دولت و دیگر اشخاص قدرتمند آن محتوا را دوست ندارند و یا با آن موافق نیستند".

سارکوزی مفهوم شبکه "بی طرف" را زیر سؤال برد

در گذشته، رئیس جمهور فرانسه به عنوان چهره ای شناخته شده بود که از حقوق خالقان محتوای اینترنتی و صاحب امتیازان آن جانبداری می کرد. و این در حالی است که فرانسه یکی از سخت ترین قوانین برای ممانعت از دانلود محتواهای اینترنتی بدون پرداخت هزینه را گذرانده است ؛ قوانینی که به ازای سه بار تعدی و قانون شکنی مشمول افرادی می شود که به طور غیر قانونی فایل به اشتراک می گذارند. متخلفینی که به طورمجدد به ارتکاب جرم اصرارمی ورزند با مجموعه مجازات هایی از جمله قطع از شبکه مواجه خواهند شد.

نبرد برای آزادی مطبوعات در جهان آنلاین

جوئل سایمون، هفته‌نامه اسلیت: بی‌تردید گسترش روزنامه‌نگاری آنلاین و گزارشگری تحت‌ وب، فرصت‌های بی‌نظیری در اختیار فعالان رسانه‌ای قرار می‌دهد. یک روزنامه‌نگار آزادنویس ماجراجو و کاوشگر می‌تواند با یک لپ‌تاپ و یک دوربین دیجیتال همه دنیا را از موضوعی خاص باخبر کند. منتقدان دولت، از برمه تا ویتنام، می‌توانند از سد سانسور و فیلترینگ دولتی عبور کنند و دیدگاه‌های خود را به همه نقاط دنیا مخابره کنند. اما افزایش چشمگیر تعداد وب‌نگاران زندانی، نشانگر آسیب‌پذیری‌های بی‌سابقه‌ای هم هست. همه آنها وقتی ماموران دولتی برای دستگیری‌‌ به محل زندگی‌شان هجوم می‌برند، کاملا تنها هستند.

جنگ رسانه‏ای با دشمن، به زبان اسپانیایی

در حالی که صداوسیما در چند ماه اخیر مورد انتقادهای شدید داخلی قرار گرفته است، رئیس ‏این سازمان از نیاز تحولات بزرگ در معاونت برون‌مرزی صحبت می‏کند و از کمبود بودجه و اعتبار برای فراهم کردن تجهیزات و نیروی انسانی لازم برای تحقق ‏این امر می‏گوید...

رسانه‌های استبداد و گام نهایی علیه مردم

رسانه‌های حکومتی همواره نشان داده‌اند که در الگو برداری از «رهبر متوهم» خویش ید طولایی دارند. وجود دشمن و دشمنان داخلی و خارجی فرصتی است برای مانور‌های تبلیغاتی و تحمیق توده‌ها برای جهت‌دهی اذهان عمومی‌...

گوگل‌ ویو؛ ‌این‌ همه هیاهو برای چیست؟

لیو گراسمن،‌ مجله تایم: گوگل ویو یک ابزار ارتباطی و تعاملی بسیار چشمگیر و با قابلیت‌هایی منحصر به‌فرد است. آن‌قدر حرفه‌ای است که نیاز کاربران متخصص را برآورده سازد و آن‌قدر کاربری آن آسان است که کاربران معمولی را هم راضی نگه دارد.

رقابت آنلاین برای نجات روزنامه‌ها

کریستی اولافسون، مجله تایم: مدیران اجرایی روزنامه‌های برجسته دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که به یک منجی نیاز دارند؛ و این منجی می‌تواند یکی از کمپانی‌های تکنولوژیک باشد تا به آنها در پیدا کردن راه‌هایی برای کسب درآمد در فضای آنلاین کمک کند.

ویرایش سیاست‌های ویرایشی ویکی‌پدیا

براساس سیاست‌های جدید ویکی‌پدیا، ویرایشگران ناشناس هم‌چنان مجاز به تغییر آزادانه مدخل‌های بیوگرافیک آن خواهند بود، اما تغییرات ایجاد شده توسط آنها تنها زمانی برای خوانندگان به نمایش در خواهد آمد که توسط ویرایشگران ارشد سایت مورد تائید قرار گیرد.