21 مهر 1394

انتخابات از نگاه خبرنگاران

اعلام نتایج ریاست جمهوری تا واکنش ها در شبکه های اجتماعی و تهدید خبرنگاران ایرانی

خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۵ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالبی انتخاباتی با توجه به رویکرد رسانه های اینترنتی است. در این روزشمار فضای سایت های خبری و شبکه های اجتماعی بعد از اعلام نتایج نهایی آرا ریاست جمهوری بررسی و حاشیه های آنها منتشر شده است. خبری درباره انتخابات از باشگاه خبرنگاران که بلافاصله از روی سایت آن رسانه حذف شد مورد توجه قرار گرفته است و از سوی دیگر ادامه واکنش ها به تهدید علیه خانواده خبرنگاران بی بی سی بررسی شده است. این روزنگار همچنین به عکس منتشر شده در یک رسانه اصولگرا که روحانی و احمدی نژاد را در سال های دور در یک ائتلاف نشان می داد توحه کرده است.

هک شدن سایت های خبری تا تهدید خبرنگاران ایرانی و مشکلات خبرنگاران خارجی در آستانه انتخابات

خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۳ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه هاست. در این روزنگار، حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش انتخابات پیش رو بررسی می شود. تعداد این خبرنگاران با دوره قبل مقایسه می شود و نظر سازمان گزارشگران بدون مرز و واکنش کیهان به این حضور منتشر می شود. از سوی دیگر خبر هک شدن دسته جمعی چند سایت خبری در این روزنگار منتشر شده است. همچنین این روزها تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه های خارج از کشور بیشتر شده که در این روزنگار به آن پرداخته شده است. قطع شدن اینترنت و نظر مخابرات در این زمینه و هک شدن اکانت های گوگل کاربران ایرانی در روزهای نزدیک انتخابات هم بررسی می شود. آخرین نظرسنجی های انتخاباتی منتشر شده در سایت های خبری هم در این روزنگار آورده شده است.

خیابان های مملو از پوستر، فعالیت هواداران و حضور خبرنگاران خارجی

خبرنگاران ایران-آخرین روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است. هر شش کاندیدا تنها تا هشت صبح روز پنج شنبه 23 خرداد فرصت تبلیغات دارند. در این تجمع های تبلیغاتی نیروی انتظامی همه مسیر ها را در کنترل داشت به گونه ای که مانع پیشروی هواداران روحانی به خیابان فاطمی شدند. همچنین خبرنگاران خارجی هم برای پوشش این تبلیغات حضور داشتند و لحظات آخرین روز تبلیغات ریاست جمهوری در ایران را ثبت میکردند. برخی از هواداران به محض دیدن این خبر نگاران می گفتند باید دید آیا همین خبرنگاران روز شنبه و بعد از برگزاری انتخابات هم اجازه مانور و فعالیت خواهند داشت یا خیر؟

حال و هوای فضای مجازی؛ رای دادن یا رای ندادن

خبرنگاران ایران- با کناره گیری محمدرضا عارف از یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، فضای گفت و گوهای مجازی در فیس بوک ، گوگل پلاس و سایر شبکه های اجتماعی تغییر ماهیت پیدا کرده است. بیش از 24 ساعت است که عارف کاندیدای اصلاح طلب از نامزدی ریاست جمهوری کناره گرفته و تنها کاندیدایی که مواضع تقریبا اصلاح طلبانه دارد؛حسن روحانی باقی مانده است. با اعلام این خبر، استتوس های فیس بوک نیز تغییر کرده است و گویی بذر امید دوباره رشد کرده و کاربران با امیدواری اعلام موضع می کنند مبنی بر اینکه قصدشرکت در انتخابات را دارند. البته در این میان هستند کسانی که همچنان موضع تحریم را در پیش گرفته اند .

یک سایت انتخاباتی برای کاندیدایی که فکر می کند رئیس جمهور بشو نیست

خبرنگاران ایران -او تنها کاندیدایی است که فقط یک سایت انتخاباتی دارد . خودش را نه اصولگرا می داند و نه اصلاح طلب و به غیر از همه اینها برای نجات کشور آمده است ،ولی معتقد است رئیس جمهور بشو هم نیست. قصد کناره گیری از انتخابات را هم به نفع هیچکس ندارد. اوسید محمد غر ضی است وب سایتش با نام خودش به روز می شود و حاوی برنامه ها و عکسهای او در رادیو و تلویزیون دولتی ایران است .شعارش تشکیل دولت ضد تورمی و پایین آوردن قیمت ارز است .دروب سایت او مطلبی با عنوان درخواست جالب غرضی از خبرنگاران به چشم می خورد واین مساله به آن بر می گردد که او در نشستهایش وقتی نکته ای مهم به زعم خود می گوید به خبرنگاران تاکید می کند که آن را بنویسند این موضوع در وب سایت غرضی تیتر شده است .

نظرسنجی های انتخاباتی تا کشف یک سایت خبری از خودروهای یک کاندیدا

خبرنگاران ایران- روزنگار انتخاباتی ۲۱ خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب انتخاباتی با رویکردی به رسانه هاست. در این روزنگار ، نظرسنجی های منتشر شده در دو خبرگزاری اصلی کشور بررسی می شوند. نظرسنجی هایی که در یکی به طور قاطع نفر دومی که همراه با قالیباف به دور دوم انتخابات می رود مشخص شده و در دیگری بین سه گزینه با شک و شبهه سخن به میان آمده است. از سوی دیگر این روزنگار به انتشار سه تصویر از سه خودروی یکی از کاندیداها در یکی از سایت های خبری اشاره می کند. کاندیدایی که سایت اصلی انتخاباتی او به گفته ایسنا تحت حمله های هکرها قرار گرفته است.

انتخابات یازدهم از تبلیغات کمرنگ کاندیداهای ریاست جمهوری تا گروه های کوچک گفتگو

خبرنگاران ایران-بر در و دیوار شهر اما کمتر پوستر یا بنر تبلیغاتی دیده می شود . برخی می گویند گذاشته اند برای روز آخر برخی هم می گویند کاغذ گران است و دیگری معتقد است رئیس جمهور که این گونه انتخاب نمی شود . خلاصه نظرات متفاوت است وهر کسی از نگاه خود مساله را تحلیل می کند .اما آنچه مشخص است چهار روز مانده به انتخابات تبلیغات برای کاندیداهای ریاست جمهوری به شدت کمرنگ است .درست روبروی سینما قدس میدان ولی عصر اما غرفه ای برپا شده است این غرفه سفیر نام دارد به گغته برپا کنندگانش متعلق به دانشجویان دانشگاه شریف است .

چرخش موضع در سایتهای اصلاح طلبان تا وعده دوم خردادی دیگر

خبرنگاران ایران- تا روز 24 خرداد و برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری تنها شش روز باقی مانده است .در این چند روز مردم منتظر شنیدن خبرهای داغی هستند .هنوز از ائتلاف دو کاندیدای اصلاح طلب یعنی محمد رضا عارف و حسن روحانی خبری نیست. در سایت های حامی عارف همچنان بر این نکته تاکید می شود که عارف تنها کاندیدای اصلاح طلب است و از سوی دیگر به نقل از برخی سایتهای هوادار روحانی اعلام می شود که او به نفع هیچ کس کنار نمی رود. اما ظاهرا در سایت های دیگر هوادار روحانی چرخش موضع دیده می شود.در این گزارش نگاهی کوتاه خواهیم داشت به سایتهای این دو کاندیدا و آنچه در این روزها در این سایتها می گذرد :

فعالیت کاندیداها در فیس بوک تا اعتراض انتخاباتی به صدا و سیما

خبرنگاران ایران-روزنگار ۱۸ خرداد ۱۳۹۲، به مطالب انتخاباتی با رویکرد رسانه ای می پردازد. در این روزنگار به این پرسش ها پاسخ داده می شود که کدام کاندیدا در فیس بوک فعال تر است؟ و از نظر یکی از سایت های خبری چه کسی پیروز مناظره آخر صدا و سیما بود؟ از سوی دیگر یک مستند انتخاباتی که از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش شد، بررسی و برخی از اعتراض های انتخاباتی به صدا و سیما و حمایت از کاندیدای خاص تشریح می شود.

حضور کمرنگ در فضای مجازی با شعارهای تکراری

خبرنگاران ایران -این دو کاندیدا نسبت به محمد باقر قالیباف در فضای مجازی حضور کمرنگ تری دارند، قالیباف یکی از کاندیداهایی است که با بیشترین سایتهای انتخاباتی وارد عرصه انتخابات شده است. بیش از 53 سایت انتخاباتی او را در زمره کاندیداهایی قرار داده که بیشترین توجه را به تبلیغات در عرصه مجازی دارند . تبلیغاتی که برای او حرف و حدیثهایی هم به دنبال داشته است . اما نگاهی به سایتهای غلامعلی حداد عادل وعلی اکبرولایتی چندان وقت گیر نیست و به نظر می رسد این دو کاندیدا ترجیح داده اند برای تبلیغات خود بیشتر از رادیو وتلویزیون دولتی ایران استفاده کنند .هرچند علی اکبر ولایتی سایتهای تبلیغاتی بیشتری دارد .

مناظره سوم با محور دعواهای سیاسی، جنگ لفظی کاندیداها و انتقادهای تند

خبرنگاران ایران-هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره انتخاباتی در استودیوی صداوسیما حاضر شدند تا درباره حوزه‌های سیاست داخلی و خارجی صحبت کنند ؛ اما آنچه در طول این مناظره شاهد بودیم؛ انتقادهای تند میان کاندیداهای جناح اصلاح طلب و اصولگرا ، اختلاف سلیقه میان کاندیداهای اصولگرا و جنگ لفظی میان روحانی و قالیباف بود . در شبکه های اجتماعی این روزها و بعد از پخش مناظره ها بحث شرکت در انتخابات داغ تر از هر زمان دیگری دنبال می شود .

گزارشگران بدون مرز خطاب به روزنامه‌نگاران خارجی :سانسور از سوی حکومت را نپذیرید

خبرنگاران ایران -خبرنگاران رسانه‌ها خارجی برخلاف همکاران‌شان در ایران، می‌توانند با خانواده‌های ٥٤ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار زندانی که اکثریت آن‌ها پس از انتخابات مورد اعتراض خرداد ١٣٨٨ زندانی شده‌اند و بخشی دیگر از سال‌های نخست دوره‌ اول ریاست جمهوری احمدی نژاد در زندان بسر می‌برند، گفت و گو کنند. این فرصتی یگانه است تا جامعه جهانی مطلع شود که در این کشور سال‌هاست که شهروندانی تنها برای استفاده از حق بنیادین کسب و انتقال اطلاعات به دیگر شهروندان زندانی می‌شوند.

سایتهایی از جنس یکنواختی برای کاندیدایی همیشگی

خبرنگاران ایران -با شعار" آمده ام تا بمانم" در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. کسی که در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز کاندیدا بود و هیچ وقت موفق به کسب آرای لازم نشد و در میان مردم نیز لقب دائم الکاندیدا گرفته است. اما آیا این بار محسن رضایی آمده است که بماند؟اما او برای ماندن در صحنه سیاست و تکیه بر صندلی ریاست جمهوری چه اقدامات تبلیغاتی برای جلب آرا انجام داده است؟ حضور او در فضای مجازی چگونه است؟ آیا به اندازه سایر کاندیداها سایت و وبلاگ های حامی دارد؟ سایت های حامی او بیشتر بر کدام ویژگی او برای کسب بیشترین آراء تاکید می کنند؟

تهدیدهای جدید وزیر ارشاد علیه رسانه ها تا نظرسنجی های انتخاباتی متفاوت در سایت ها

خبرنگاران ایران- روزنگار ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ به مطالب انتخاباتی با رویکرد رسانه ها اختصاص دارد. در شماره امروز روزنگار به ماجرای فیلتر شدن خبرگزاری مهر و رفع فیلتر شدن آن پرداخته شده است. حاشیه های ادامه دار مناظره روز جمعه بررسی شده است. اما نظرسنجی های انتخاباتی در هر سایت چه می گوید و چه میزان مشارکت در انتخابات پیش رو را نشان می دهند؟ وزیر ارشاد امروز چه تهدیداتی علیه رسانه ها کرد؟ و در آخر سخنان عجیب یک مسئول انتخاباتی استان فارس درباره رسانه ها و ممنوع بودن آوردن تلفن همراه دوربین دار و ... در محل های اخذ رای منتشر شده است.

تمام حاشیه ها بعد از مناظره تلویزیونی تا تکذیبیه های یک سایت انتخاباتی

خبرنگاران ایران-روزنگار ۱۱ خرداد ۱۳۹۲، به بررسی مطالب انتخاباتی با رویکرد به رسانه ها می پردازد. در این روزشمار ، برخی واکنش ها به مناظره انتخاباتی روز گذشته بررسی شده است و در حالیکه در سایت های خبری اغلب نظرسنجی ها حاکی از نارضایتی از این مناظره بود اما صدا و سیما در گزارشی جهت دار خلاف این موضوع را نشان داد. در این روزنگار یک برنامه تلویزیونی انتخاباتی معرفی شده و از سوی دیگر تکذیبیه پنج گانه ستاد انتخاباتی یکی از کاندیداها باز نشر شده است. اما این روزها «ایرنا» خبرگزاری دولت چگونه انتخابات را پوشش می دهد؟ و اینکه نام چه کاندیدایی در پیامک ها فیلتر شده است؟ این روزنگار به این دو موضوع نیز پرداخته است .

تحلیل انتخاباتی؛ تمرکز سه روزنامه بر یک کاندیدای ریاست جمهوری

خبرنگاران ایران- هفته گذشته، هفته شروع تبلیغات رسمی کاندیداهای احراز صلاحیت شده بود اما تمرکز سه روزنامه (بهار، جوان و ایران) بر «سعید جلیلی» کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان ، قابل توجه بود. روزنامه «بهار» با وجود اینکه از «محمدرضا عارف» حمایت می کند اما بیشتر از عارف مطالب منفی علیه «سعید جلیلی» را پوشش داده است.

اولین مناظره انتخاباتی ؛ با محور تست هوش ، سوالهای کنکوری و اقتصاد

خبرنگاران ایران -تست هوش ، پرسیدن سوال های چهار جوابی ، بحث های کوتاه با محور اقتصادی نخستین مناظره انتخاباتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی بود . این مناظره روز جمعه، ١٠ خرداد در ساعت ٤ به وقت محلی از تلویزیون دولتی ایران پخش شد و هر هشت نامزد تایید صلاحیت شده این انتخابات در آن شرکت کردند . مناظره ای که پیش از هر هدف دیگری قصد داشت آرام و به دور از حاشیه برگزار شود . اما در نهایت در شبکه های اجتماعی و سایتهای اینترنتی موجی از تحلیل و گفتگو را با محور طنز به دنبال داشت .مجریان صدا وسیمای حکومت ایران مدام در بین برنامه از آرامش کاندیداها و جریان آرام مناظره تعریف می کردند.

از مستندهای سپاه درباره کاندیداهای رد صلاحیت شده تا مسدود شدن سایت های انتخاباتی

خبرنگاران ایران- روزنگار ۸ خرداد ۱۳۹۲ ، حاوی مطالب مختلف انتخاباتی با رویکرد رسانه هاست. در این روزنگار درباره مستندهای سپاه علیه هاشمی و احمدی نژاد خبرهایی منتشر شده و به بحث مناظره های تلویزیونی و مجری آن بار دیگر پرداخته شده است. از سوی دیگر جدیدترین خبرها درباره فیلتر چندین سایت خبری هم در این روزنگار قابل پیگیری است. سایت تابناک هم عکسی را منتشر کرده که به کاندیداهای مورد حمایت صدا و سیما می پردازد. در بخش «یک خبر، چند تیتر»، تیترهای رسانه های مختلف درباره سخنان جدید انتخاباتی وزیر ارشاد انتخاب شده است. پیشخوان و سخنان کوتاه از کاندیداها و عکس انتخاباتی هم دیگر بخش های این روزنگار است.

کاندیدای رهبری از شعار عدالت رسانه ای تا احمدی نژاد دوم

خبرنگاران ایران -حتی نگاهی سطحی به سایتهای سعید جلیلی خواننده را به این سمت می برد که: او مجروح جنگی است و پایش را در جنگ ایران و عراق از دست داده و حالا به عنوان فرد مذاکره کننده انرژی هسته ای ایران روی موضع مقاومت ایستاده و حاضر نیست به کشورهای خارجی باج دهد. در تمامی سایت های حامی می بینیم که نوشته شده جلیلی مرد مقاومت است. جلیلی اهل سازش نیست . سعیدجلیلی فردی از نظر ایدیولوژی انعطاف ناپذیر،سرسخت و ضد آمریکایی است. هچنین یکی دیگر از تاکیدهای این سایت ها روی ولایی بودن جلیلی است اینکه او نماینده رهبری در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری است.

از قطع سخنرانی یک کاندیدا در تلویزیون تا سانسورهای انتخاباتی

خبرنگاران ایران -روزنگار انتخاباتی ۶ خرداد ۱۳۹۲ حاوی مطالب متنوع انتخاباتی با محور رسانه هاست. در این روزشمار ماجرای قطع برنامه انتخاباتی عارف از شبکه جام جم بررسی می شود. درباره جمله سانسور شده توسط صدا و سیما از برنامه انتخاباتی محسن رضایی توضیح داده می شود. اما تنها چند روز دیگر تا نخستین مناظره های تلویزیونی باقی مانده است. شایعات درباره مجری این مناظره ها در بین سایت های خبری بالا گرفته به طوریکه سایت نزدیک به قالیباف در شنیده های خود نام مجری مناظره ها را اعلام کرده است.

تحلیل انتخاباتی؛ رصد آماری روزنامه ها قبل و بعد از تعیین صلاحیت ها

خبرنگاران ایران- هفته گذشته ، یک اتفاق مهم درباره انتخابات یاست جمهوری در ایران رخ داد و فهرست نهایی کاندیداها از سوی شورای نگهبان منتشر شد که رد صلاحیت هاشمی و مشایی واکنش های متفاوتی را در جامعه ایجاد کرد. اعتراض به رد صلاحیت این دو فرد در روزنامه های کشور کمتر دیده شد به طوریکه روزنامه آرمان در صفحه نخست خود بعد از اعلام صلاحیت ها بسیار بی تفاوت نسبت به این موضوع گذر کرد اما در فضای رسانه های آنلاین این اعتراض برجسته تر بود. اخلاق روزنامه نگاری در هر سه این روزنامه که در هفته پیش مورد بررسی قرار گرفتند کم رنگ بود.

بیش از ۵۳ سایت انتخاباتی با تاکید بر عملگرایی و کم هزینه بودن تبلیغات

خبرنگاران ایران -به نظر می رسد این روزها کاندیداهای ریاست جمهوری بیشترین تبلیغات انتخاباتی خود را به فضای مجازی کشانده اند . محدودیت تبلیغات خیابانی به ویژه بعد از انتخابات پر مناقشه سال ۸۸ ، اهمیت یافتن بیش از حد این فضا بعد از این دوره و محدودیتهای دیگر در تبلیغات ... تنها برخی از دلایل توجه نشان دادن کاندیداها به این فضا بوده است . محمد باقر قالیباف با ۵۳ سایت انتخاباتی گویی پیشتاز این عده است تا جایی که برخی سایتهای اصولگرای دولتی در ایران با تیترهایی همچون" کدام كانديدا با ۵۳ سايت تبليغاتي وارد انتخابات شده است؟ " دراین باره نظر داده اند.

ماجرای رد صلاحیتها،همه مردان رهبری و مسابقه دو و کشتی

آیا هر ایرانی یک رسانه است؟ پیام هایی که افراد درباره انتخابات در صفحه فیس بوک،گوگل پلاس ،توییتر و یا هر شبکه اجتماعی دیگری به اشتراک می گذارند تا چه حد منعکس کننده واقعیت‌های موجود در جامعه است؟ آیا واکنش هایی را که کاربران اینترنتی نشان می دهند و یا تحلیل هایی که هر کسی از زاویه دید خود بیان می کنند؛ می تواند لایه‌های زیرین جامعه و اتفاقات را نشان دهد؟ چقدر مطالبی که در قالب طنز درباره انتخابات در شبکه‌های اجتماعی نوشته می شود؛ نماینده واقعی جریانات این روز‌های ایران است؟

از رد صلاحیت دو کاندیدای اصلی تا توجه خاص خبرگزاری سپاه به یک کاندیدا

خبرنگاران ایران- روزنگار اول خرداد ۱۳۹۲، حاوی مطالب مختلف انتخاباتی با رویکرد رسانه هاست. این روزنگار با رصد رسانه های مختلف ، واکنش های رسانه ای به رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی و مشایی را بررسی کرده است. از طرف دیگر ، واکنش های صدا و سیمای جمهوری اسلامی و خبرگزاری فارس به اخبار انتخاباتی شبکه هایی مانند بی بی سی فارسی و صدای آمریکا مورد بازبینی قرار گرفته است. همچنین در این روزنگار توجه خاص خبرگزاری وابسته به سپاه به یک کاندیدای خاص مورد توجه قرار گرفته است و برخی از تیترهای امروز این خبرگزاری درباره این کاندیدا منتشر شده است.

از حاشیه های یک خبر تا افشاگری های برخی سایت ها علیه کاندیداها

روزنگار ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ حاوی مطالب انتخاباتی با نگاه ویژه به رسانه هاست. این روزنگار افشاگری های بین یک سایت دولتی و رسانه های نزدیک به یکی از کاندیداها را بررسی می کند ضمن اینکه حواشی فرستادن نماینده ایرنا به خبرگزاری مهر برای دیدن اسامی هفت هزار حقوقدان هم دنبال می شود. در بخش «یک خبر ، چند تیتر» هم موضوع سخنان امروز سخنگوی شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداها محور قرار می گیرد و تیترهای رسانه های فارسی زبان بررسی می شود.

تمام حاشیه های یک خبر به نقل از یک کاندیدا تا موج جدید فیلتر کردن سایت های انتخاباتی

خبرنگاران ایران-روزنگار ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲، به مطالب مختلفی درباره انتخابات با رویکرد رسانه ها می پردازد. این روزنگار اخبار فیلتر و از دسترس خارج شدن سایت های انتخاباتی را مورد توجه قرار می دهد و در مطلب دیگری ماجرا سخنان خبرساز «محمد باقر قالیباف» را از جنبه پوشش رسانه ای آن بررسی می کند. از سوی دیگر واکنش به یک خبر درباره کاندیداهای پیشین انتخابات ریاست جمهوری که این روزها در حصر بسر می برند و اظهار نظر های منتسب به آنها درباره انتخابات پیش رو را پوشش می دهد. این روزنگار ، نگاهی کوتاه به دو خبر خبرگزاری فارس با یک محور نیز دارد.

تحلیل محتوای روزنامه ها؛ این هفته انتخاباتی تر با تمرکز بر دو کاندیدای اصلی

خبرنگاران ایران-هفته گذشته ، هفته ای پر از مطالب انتخاباتی در روزنامه های کشور بود به طوریکه نسبت به هفته های قبل از آن ،جهش چشمگیری در میزان مطالب مشاهده شده است. ضمن اینکه در هفته گذشته دو نفر از کاندیداها یعنی «اکبر هاشمی رفسنجانی» و «اسفندیار رحیم مشایی» بیش از سایرین در مرکز توجه روزنامه های کشور بودند. روزنامه های رسالت و شرق که در این تحلیل مورد بررسی قرار گرفته بودند با رعایت درج منبع تمام مطالب انتخاباتی ، این اصل اخلاقی در روزنامه نگاری را رعایت کرده بودند ضمن اینکه مطالب تخریبی و منفی به طور کلی در سه روزنامه شرق، رسالت و ایران به نسبت روزنامه هایی که در هفته گذشته مورد بررسی قرار گرفته بودند کمتر بوده است.

حاشیه های فیس بوکی یک کاندیدا تا محدودیت های رسانه های محلی درباره انتخابات

خبرنگاران ایران- روزنگار ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲، به مطالب مختلفی درباره انتخابات با رویکرد رسانه ها اختصاص دارد. در این روزنگار به کناره گیری یک روزنامه نگار از کاندیداتوری به نفع ولایتی اشاره ، محدودیت های اطلاع رسانی در استان کهگیلویه و بویر احمد در ارتباط با انتخابات معرفی ، تکذیبیه مجری مناظره های انتخاباتی منتشر و به چند مطلب حاشیه ای در ارتباط با فیس بوک و هاشمی رفسنجانی پرداخته شده است. در بخش «یک خبر ، چند تیتر» نیز، تیترهای انتخاباتی رسانه های فارسی زبان درباره سخنرانی امروز آیت الله خامنه ای جدا شده است. عکس انتخاباتی امروز هم به حاشیه جلسه هیات دولت و خبرنگاران و حضور اسفندیار رحیم مشایی اختصاص یافته است.

تعیین مجری مناظره های تلویزیونی تا نظر فرمانده ناجا درباره شبکه های اجتماعی و انتخابات

خبرنگاران ایران- روزنگار امروز ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ حاوی خبرهای مختلف انتخاباتی با محوریت رسانه هاست. در این روزنگار مجری مناظره های تلویزیونی معرفی می شود. خبری درباره تذکرهای مطبوعاتی این روزها نیز منتشر می شود. اما اظهارات فرمانده نیروی انتظامی درباره شبکه های اجتماعی نیز می تواند قابل توجه باشد. در بخش «یک خبر ، جند تیتر» نیز موضوع نامه تعدادی از نمایندگان مجلس به قوه قضاییه درباره تخلف انتخاباتی احمدی نژاد محور قرار گرفته و تیترهای رسانه ها در این موضوع بررسی شده است. عکس انتخاباتی روز هم برخی درگیری ها در جلسه انتخاباتی حسن روحانی در دانشگاه شریف را نشان می دهد.

آیا فیس بوک و توئیتر سرنوشت انتخاباتِ دنیا را رقم خواهند زد

خبرنگاران ایران- دنیا، دنیای تحولات لحظه ای و تغییرات مدرن است. انقلاب های فیس بوکی، مبارزات انتخاباتی و کمپین‌ های اینترنتی و... سبب شده است تا عالم سیاست، ناگزیر دست هایش را در مقابل این تغییر و تحولات دیجیتالی بالا ببرد. طی سال های اخیر تحولات شگرف دنیای دیجیتال زمینه ای را فراهم کرده است تا شهروندان ناراضی بتوانند بدون هیاهو؛ اما با بیشترین میزان فراگیری خواسته هایشان را به گوش دولتمردان برسانند. مردان سیاست هم مجبور شده اند تا برای جذب جوانان دانش کامپیوتری خود را به روز کنند چرا که در غیر این صورت خیلی زودتر از آنچه که تصورش را بکنند مغلوب رقبایی خواهند شد که بهتر و بیشتر از آنها توانسته اند تکنولوژی و سیاست را در هم بیامیزند.

تحلیل محتوای روزنامه ها؛ از جهت گیریها تا خبرسازان انتخاباتی

خبرنگاران ایران-در هفته گذشته در روزنامه های «اعتماد»، «جوان» و «خورشید» بیش از همه «علی اکبر هاشمی رفسنجانی» مورد توجه هر سه روزنامه قرار گرفته است. یافته های این تحقیق همچنین نشان می دهد که روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران توجه ویژه ای به کاندیداتوری «علیرضا زاکانی» در هفته پیش نشان داده است و از سوی دیگر روزنامه «خورشید» نزدیک به دولت فعلی، سیاست تخریب تمام کاندیداها را پیش گرفته به طوریکه اغلب مطالب انتخاباتی منتشر شده در این رسانه رویکرد تخریبی داشته اند اما توجه به منبع خبری در این رسانه رعایت شده است.

از انتشار یک روزنامه انتخاباتی تا صدور کارت خبرنگاری برای یکی از کاندیداها

خبرنگاران ایران- روزنگار امروز، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲، حاوی مطالب متنوع در ارتباط با رسانه ها و انتخابات است. آیا خبرگزاری فارس با توجه به نحوه اطلاع رسانی ای که دارد از کاندیدای خاصی حمایت می کند؟ نظر آیت الله خامنه ای درباره نقش رسانه ها در انتخابات پیش رو چیست؟ به این سوالات در این روزنگار پاسخ داده شده است و در عین حال تیتر رسانه های مختلف درباره سخنان روز گذشته سید محمد خاتمی نیز در جدولی قرار گرفته تا به راحتی قابل مقایسه باشد. یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری هم به خبرگزاری فارس رفته که مسئولان این خبرگزاری برای او کارت خبرنگاری صادر کردند. در بخش عکس انتخاباتی به این موضوع پرداخته شده است.

کار در کمپین های انتخاباتی ، جذاب ، لغزنده و به دور از انصاف

خبرنگاران ایران -آیا خبرنگاران شاغل در روزنامه ها و رسانه های رسمی کشور مجاز به کار کردن در ستادهای انتخاباتی کاندیداها هستند ؟این سوالی است که این روزها تعدادی از خبرنگاران ایرانی با آن مواجه اند.کمتر از 40روز دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ایران باقی است و همانند سالهای قبل برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری از خبرنگاران و روزنامه نگاران می خواهند آنها را در کمپین های انتخاباتی و یا اتاق های فکر شان همراهی کنند.اما این موضوع تا چه میزان حرفه ای و در روزنامه نگاری دنیا پذیرفته شده است ؟آیا روزنامه نگاران در نقاط دیگر دنیا هم این کار را می کنند ؟یعنی اصلا در کمپین های انتخاباتی حضور پیدا می کنند و اگر این کار را می کنند در چه شرایطی؟

از رد صلاحیت با عکس های فیس بوکی تا بازداشت به دلیل انتشار خبرانتخاباتی

خبرنگاران ایران- روزنگار ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ، حاوی مطالب متنوع انتخاباتی با محوریت رسانه است به طوریکه کاهش سرعت اینترنت در روزهای نزدیک به انتخابات ، بازداشت یک خبرنگار به دلیل انتشار خبری انتخاباتی، عکس های فیس بوکی و تعیین صلاحیت در انتخابات شوراها و ... از جمله آنهاست. از سوی دیگر تیترهای خبرگزاری ها و سایت های خبری درباره سخنان امروز آیت الله خامنه ای مورد بررسی قرار گرفته تا تفاوت در تیترزنی با توجه به سیاست های خبری هر رسانه مشخص شود. همچنین عکس انتخاباتی امروز به سخنرانی «حسن روحانی» در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران اختصاص دارد. پیشخوان روزنامه ها هم ، عکس صفحه نخست چهار روزنامه را بررسی کرده است.

از گفت و گوی جنجالی فارس با برادر رهبری تا بخش انتخاباتی یک سایت فارسی زبان

خبرنگاران ایران- روزنگار امروز به مطالب مختلفی درباره انتخابات از دیدگاه رسانه ها اختصاص دارد. این روزنگار صفحه ویژه انتخاباتی بی بی سی را معرفی می کند و درباره حضور کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری در خبرگزاری ها و سایت ها، خبر می دهد. یک نظرسنجی انتخاباتی که فقط دو آمار در آن منتشر شده در این روزنگار آمده و گفت و گوی پر سر و صدای فارس با برادر رهبری با تیترهای مختلف رسانه های فارسی زبان به نمایش گذاشته شده است. در بخش عکس انتخاباتی هم ، خبرنویسی روزنامه نگاران در حاشیه سن محل سخنرانی حسن روحانی منتشر شده است.

انتخاباتی امنیتی بدون روزنامه نگاران جریان ساز و ناظر/چند نفرند خبرنگاران غیرعادی،نترس و باسواد

خبرنگاران ایران- موقعیت فعلی نه عادی است و نه میدان بازی دارد. بر اساس همین توصیف بلافاصله می شود گفت خبرنگاری می تواند در این فضا کار کند که نه عادی باشد و نه از این میدان های بسته بترسد و عقب نشینی کند. اما چند نفر هستند این غیرعادی های نترس و در عین حال باسواد؟البته فضا برای عادی ها و میانه حال ها و حتی ترسخورده ها هم هست. به شرطی که روزنامه شان دل و جرات داشته باشد. در فضایی که هر روز ممکن است روزنامه را ببندند یا شمای خبرنگار را جلب کنند چقدر و چطور می شود کار روزانه خبری کرد همان قدر هم می شود در باره انتخابات کار کرد و قلم زد.

تحلیل محتوای روزنامه ها؛ بهار انتخاباتی تر، کیهان تخریبی تر

خبرنگاران ایران-در هفته گذشته از بین روزنامه های «کیهان»، «ایران» و «بهار» بیش از همه روزنامه «بهار» انتخاباتی تر از سایرین منتشر شده است. این رسانه نسبت به «کیهان» و «ایران» بیشتر اخلاق روزنامه نگاری را رعایت کرده است و در عین حال مطالب تولیدی آن در موضوع انتخابات چشمگیر تر از دو رسانه دیگر بوده است. روزنامه کیهان هم بیشتر مطالب انتخاباتی را با رویکرد منفی و تخریبی علیه جریان یا کاندیدای خاص منتشر کرده است. تحلیل محتوای انتخاباتی روزنامه‌های کشور می‌تواند ابزاری برای سنجش میزان توجه رسانه‌ها به انتخابات، رعایت اخلاق روزنامه نگاری، میزان برجسته کردن کاندیدا‌ها، نحوه پوشش مطالب مربوط به انتخابات و... باشد.

تهدید دوباره برای رسانه ها تا حاشیه های انتخاباتی

خبرنگاران ایران- روزنگار امروز ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ از ماجراهای گفت و گوی سایت «روزآنلاین» با پدر یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری که در آمریکا ساکن است و واکنش یکی از خبرگزاری های کشور به این مصاحبه شروع می شود. در عین حال این روزنگار برخی از خبرهای ایسنا که به انتخابات مرتبط است مانند گفت و گو بلند این خبرگزاری با «اسفندیار رحیم مشایی» را بررسی کرده است. عکس این گفت و گو که گویا در هواپیما گرفته شده است نیز در بخش «عکس انتخاباتی» منتشر شده است.به مانند روزهای گذشته پیشخوان امروز هم برشی از صفحه نخست چند روزنامه چاپ تهران را به تصویر کشیده است.

بازتاب نشر و حذف یک خبرانتخاباتی تا دادگاه مطبوعات

خبرنگاران ایران- روزنگار امروز ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ حاوی مطالبی از خبر جنجالی سایت بازتاب و حاشیه‌های آن، حمایت خبرگزاری سپاه از کاندیدایی خاص ؟ گلایه‌های خبرگزاری دولت از صداوسیما، پیشخوان مطبوعاتی امروز، بررسی تیترهای سایت‌های خبری درباره تشکیل هیات نظارت بر انتخابات است. علاوه بر این‌ها در این روزنگار، تک جمله‌هایی از برخی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شده است که امروز در برنامه‌های سخنرانی‌ها و یا گفت‌و‌گوهای خود بر زبان آورده‌اند. از سوی دیگر عکس خبری انتخاباتی هم به دادگاه مطبوعات و حضور زاکانی در آن اختصاص یافته است.

از نظر سنجی انتخاباتی تا بازار تکذیبهای خبری

خبرنگاران ایران- سایت خبرنگاران ایران در نظر دارد به طور روزانه «روزنگاری» از وقایع انتخابات ایران در رسانه های فارسی زبان ارائه کند. این بسته خبری سعی می کند در بخش های مختلف نحوه پوشش انتخابات در رسانه ها را بررسی کند. با توجه به تعدد سایت های فارسی زبان و سایر رسانه های خبری قطعا این «روزنگار» برشی از این رویداد را به تصویر می کشد. این روزنگار در هر روز شامل بخش های «رسانه ها و خبرهای انتخاباتی»، «پیشخوان روزنامه ها و انتخابات» ، «یک خبر، چند تیتر»، «یک کاندیدا ، چند نظر» و «عکس انتخاباتی» است.

انتخابات از نگاه خبرنگاران در سایت خبرنگاران ایران

سایت خبرنگاران ایران در نظر دارد با توجه به نزدیک شدن به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران و چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا ، این دو انتخابات را از نگاه خبرنگاران رصد کند که به این منظور بخشی در سایت با این عنوان در نظر گرفته شده است. از این پس در این بخش تلاش می کنیم روزانه گزارش، تحلیل ، گفت و گو و ترجمه هایی در این باره به مخاطبان ارائه دهیم . سایت خبرنگاران تلاش کرده است با راه اندازی این بخش در نبود شفافیت و یا وجود ارگان هایی که "کار" رصد کردن کارکرد رسانه ای انتخابات، را انجام می دهند، تا حد امکان و با امکانات محدود این وظیفه را انجام دهد.

از دغدغه های خاتمی تا پرونده سازی احمدی نژاد برای قالیباف

خبرنگاران ایران - با این همه بیشترین تمرکز بر تحلیل های مربوط به آمدن خاتمی و هاشمی است . بعضی به نوعی گفتگو در عرصه عمومی باور دارند و امیدوارند نتیجه اش به خوبی همین شیوه گفتگوها و حتی بهتر باشد. اینها می گویند فارغ از نتیجه انتخابات چه این طرف شود، چه آن طرف، اصل این اتفاق یخ های سیاسی حاکم بر جامعه را باز خواهد کرد . مهم است که همه طرفها با حرف زدن و تحلیل و نقد کردن فضای سیاسی کشور را گرم کنند . آنها می گویند تا چند روز دیگر طبعا یا خاتمی می آید و یا نمی آید که به خودی خود مهم است، اما باید حرف زدن ما با هم ادامه پیدا کند. چرا که اینگونه است که شکل جامعه ای زنده و پویا را خواهیم گرفت . چیزی که مدتها است از آن بی بهره هستیم .

شهروند خبرنگاران و انتخابات ریاست جمهوری 92

خبرنگاران ایران -اعضای کمیته صیانت از آرای میر حسین موسوی و مهدی کروبی دوکاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال 88 که نسبت به نهاد برگزار کننده انتخابات ایران و ناظران شورای نگهبان بدبین بودند ، نا خواسته روشی را در پیش گرفتند که در ادبیات رسانه ای امروز دنیا به شهروند- خبرنگار مشهور است . آنها از تمامی رای دهندگان و طرفداران خود خواستند که با استفاده از تلفن های همراه تصویری از رای خود را به ستادهای انتخاباتی موسوی وکروبی ارسال کنند تا به این روش بدانند چه میزان رای داده شده و در حد خود مانع تقلب در انتخابات شوند .

انتخابات سالم و روزنامه نگاری مسئولانه

خبرنگاران ایران-رسانه ‌ی خبری به عنوان یک منبع اطلاعاتی، تحلیلی و نظردهی در مورد اتفاقات جاری، چندین نقش مشخص را در جوامع امروزی ایفا می‌ کند. اصلی ترین هدف روزنامه‌ نگاران حرفه ای ‌تر، خدمت به جامعه از طریق اطلاع‌ رسانی به عموم مردم، زیر نظر گرفتن نحوه ‌ی به کار رفتن قدرت، تحریک بحث های دموکراتیک و در نتیجه توسعه ‌ی فرآیند پیشرفت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. یک انتخابات دموکراتیک نه تنها باید آزادانه و سالم باشد، بلکه باید به همین طریق هم نمایانده شود. رسانه نقشی کلیدی در این مساله بازی می‌ کند؛ رسانه ‌ی خبری باید اطلاعات و تحلیل، ارائه داده و به عنوان ناظر و کانالی برای به گوش رساندن صدای رای‌ دهندگان اعمال وظیفه کند.انتخابات چیزی بیشتر از یک خبر مهم، فوری و چند روزه است. انتخابات یعنی رقابت احزاب سیاسی برای حمایت عام به منظور کسب قدرت و حق حکومت.

تجربه رسانه‌ای متفاوت از یک انتخابات

خبرنگاران ایران- رسانه‌ها در کشورهایی که وضعیت آزادی بیان در آنها شرایطی مناسب ویا تا حدودی مناسب دارد ، درباره موضوعاتی مانند انتخابات نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کنند به طوریکه آن‌ها به عنوان چشم‌های تیزبین جامعه می‌توانند تاثیرات بزرگی بر انتخابات و نتایج آن بگذارند. در این گزارش نگاهی کلی به نقش رسانه‌ها در انتخابات آمریکا و مخصوصا انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور شده است ، چگونگی مدیریت یکی از مناظره‌های تلویزیونی در انتخابات سال ۲۰۱۲ نیز در همین مطلب مورد توجه قرار گرفته است. شاید این مطلب و مطالب مشابه آن بتواند تجارب رسانه ای متفاوتی را از گزارشگری یک انتخابات برای خبرنگار ایرانی فراهم کند .تجاربی که با وجود تفاوت پررنگ در شرایط فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی شاید بتواند به خبرنگاران ایرانی تا حدی نشان دهد که می توان بدون جانبداری از فرد یا گروه خاصی به طور حرفه ای گزارشگر یک انتخابات بود.

انتخابات، حساسیت بالا برای مردم ، بازتاب اندک در مطبوعات

خبرنگاران ایران -برگزاری انتخابات پیش رو و روند برگزاری آن این روزها یکی از مهم ترین مسائل ایران است و به تبع آن فضای خبری ، روزنامه ها و رسانه ها را نیز به شدت درگیر خود کرده است اما چرا با این همه این موضوع مهم در مطبوعات امروز ایران چندان بازتابی ندارد؟ یعنی به نظر می رسد روزنامه هایی که با عنوان روزنامه های انتخاباتی هم این روزها پا به عرصه گذاشته اند دقیقا نمی دانند که باید در این فضای امنیتی چگونه به امر اطلاع رسانی در این باره بپردازند ؟چه برسد به روزنامه های دیگر ایران .چرا که در این فضای امنیتی هر روز این روزنامه ها با محدودیت های مختلف از سوی نهادهای امنیتی - قضایی مواجهه می شوند ، محدودیت هایی که هر روزحیطه کاری آنها را محدودتر از روز قبل می کند .