23 آبان 1394

تیتر نخست

از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.

وزارت ارشاد روزنامه می‌خرد

خبرنگاران ایران:وضعیت وخیم تیراژ مطبوعات شرایطی را به وجود آورده که وزارت ارشاد علاوه بر کمک‌های معمول و یارانه‌هایی که پرداخت می‌کند، در قالب کمکی جدید به نشریاتی که غیر از فروش عمومی دارای مشترک هستند، به میزان تعداد مشترکان و با قیمت تک‌فروشی به این نشریات کمک مالی می‌کند.یعنی به‌اندازه‌ای که یک نشریه مشترک دارد، به همان میزان وزارت ارشاد از آن نشریه می‌خرد،مثلاً اگر یک روزنامه 1000 مشترک دارد، وزارت ارشاد نیز 1000 نسخه از هر شماره آن را روزانه خریداری می‌کند.این موضوع را تعدادی از مدیران نشریات به خبرنگاران ایران گفته و اضافه کرده‌اند که شنیده‌اند تاکنون به میزان 600 هزار نسخه از انواع روزنامه‌ها و مجله‌ها در قالب این طرح توسط وزارت ارشاد و تحت عنوان کمک مالی از نشریات خریداری می‌شود.

نخستین‌های زنان در مطبوعات ایران

نمونه یک خبر داخلی درباره زنان:روزنامه ایران در شماره سی و هشت خود این خبر را درج کرده بود: «زن و شویی نزاع و گفت‌وگویی کرده بودند، ضعیفه خود را در انبار آب حاجی‌آقای حکیم انداخته سبوی تن را از آب حیات پرداخته است» (روزنامه ایران، شماره ۳۸، جمادی‌الاول ۱۲۸۸)

با مرور روزنامه‌ها و مجله‌های آن دوره می‌توان به‌طور قاطع گفت: مطالب درباره زنان در مطبوعات آن دوره به‌ندرت دیده می‌شود.

چرا در ایران این همه خبرگزاری دولتی وجود دارد

خبرنگاران ایران- سال‌های ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۸ تعداد و نفوذ رسانه‌های خبری مستقل در ایران افزایش یافت. اما پس از بستن روزنامه‌های مستقل توسط دولت از سال ۱۳۵۸ از تعداد و میزان رسانه‌های مستقل کاسته شد تا جایی که در سال‌های پایانی جنگ هیچ رسانه خبری غیردولتی به‌جز یک روزنامه غیر فراگیر (‌روزنامه ابرار) وجود نداشت. پس از جنگ هم روزنامه‌های خبری غیردولتی که شکل گرفتند، عمدتاً وابسته به جناح‌هایی از حاکمیت و قدرت بودند مانند روزنامه سلام یا همشهری.

ضیافت افطار انجمن صنفی روزنامه نگاران؛آنها که آمدند و آنها که نیامدند

خبرنگاران ایران- اعضای انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، چهارشنبه 17 تیرماه 1394 پس از هفت سال، توانستند در یک سالن دورهم جمع شوند، این گردهمایی به‌صورت یک مهمانی افطاری و در سالن خانه والیبال تهران در خیابان حجاب تهران برگزار شد.خیلی‌ها آمده بودند، هرچند که خیلی‌ها هم نیامده بودند. بسیاری از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب آنجا بودند، روزنامه‌نگارانی که انگار بعد از سال‌ها همدیگر را می‌دیدند، انگار جایی بود برای تجدیددیدارها، برای دیدن دوستان و همکاران قدیمی. از روزنامه‌نگاران فعلی همشهری تقریباً کسی نیامده بود اما خیلی از قدیمی‌های همشهری آمده بودند.

روزنامه نگاری در بوشهر، بیشتر ذوقی است تا حرفه ای

خبرنگاران ایران -بوشهر اصولا در چاپ نشریات پیشرو بوده است؛ یکی از زمینه های روزنامه نگاری در استان بوشهر که بسیار چشم گیر است، سنت ژورنالیسم ادبی است. زمانی که زنده یاد منوچهر آتشی در بوشهر ساکن بود، مسئول و دبیر سرویس ادبی هفته نامه های «آیینه جنوب» و «نسیم جنوب» بود و تاثیرات شگرفی در زمینه ی شعر و شاعری در استان بوشهر با حضور موثر خود در مطبوعات محلی و محافل ادبی استان برجا گذاشت. نسل جدید نشریات محلی استان بوشهر فراتر از بیست سال است که در سطح استان بوشهر و با گسترش مطبوعات محلی، در اکثر شهرستان های آغاز به فعالیت کرده اند و به نوبه ی خود در روند گسترش و توسعه ی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی استان نقش برجسته ای داشته و دارند. سابقه ی انتشار نشریات محلی در استان بوشهر به فراتر از یک سده می رسد.

بیمه خبرنگاران، چرخه‌ای پایان‌ناپذیر از پاس‌کاری‌ها

خبرنگاران ایران- بیمه خبرنگاران توسط وزارت رفاه، با عنوان بیمه سلامت آخرین راهکاری است که برای حل مشکل بیمه خبرنگاران توسط معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برای حل مشکل بیمه خبرنگاران پیشنهادشده است. این بار وزارت ارشاد و رسانه‌ها که انگار از پاس دادن موضوع بیمه خبرنگاران به سازمان تأمین اجتماعی و دیگر نهادها خسته شده‌اند، این توپ را به‌سوی وزارت رفاه انداخته‌اند.همه این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شود که فقط خبرنگاران مورد تأیید وزارت ارشاد می‌توانند از این امکانات استفاده کنند. درحالی‌که خبرنگاران آزاد و یا روزنامه‌نگارانی که مدام رسانه‌هایشان توقیف می‌شود و مورد تأیید این وزارت خانه قرا نمی‌گیرند، شامل این بیمه نمی‌شوند.

خاموشی بلاگفا، جامعه مجازی ایران را متاثر نکرد

خبرنگاران ایران -درواقع، به‌ جز واکنش‌های ساده و جسته‌وگریخته، خارج شدن تارنمای بلاگفا از دسترس کاربرانش، طوری که از نوزدهمین روز اردیبهشت هیچ وبلاگی بر روی این سایت، امکان به‌روز شدن نداشته است، مرکز حساسیت یا قلب جامعه‌ی مجازی ایرانی را متأثر نکرده است.اگر بازگشت بلاگفا میسر نباشد، افول علائم حیاتی وبلاگستان بسیار مشهودتر خواهد بود. نابودی بلاگفا، یعنی پاک شدن بخش مهمی از محتوای فارسی در وب، یعنی پاک شدن بخش اعظمی از خاطرات وبلاگستان فارسی، حتی یعنی ناامیدی از بقاء هرچند محدود وبلاگستان ایرانی.

انتشار عکس کودکان در نشریات؛ بله یا نه

خبرنگاران ایران -حامد فرمند با اشاره به اینکه نگاه به کودکان زندانیان قربانی محور و ترحم برانگیز است نگاهی به رسانه‌های خارج از ایران می‌اندازد که در این مورد کاملاً متفاوت عمل می‌کنند: «اول آنکه این نهادها و افراد٬ موضوع کودک را از موضوع حقوق یا مسائل مرتبط با والدین زندانی جدا می‌کنند. به این معنی که این افراد٬ تمرکزشان بر کودک است و به مسائلی می‌پردازند که در اثر زندانی شدن والدین برای کودک پدید می‌آید٬ بدون در نظر گرفتن این‌که والدین او مستحق چنین مجازتی بوده اند یا نه. دوم آنکه پیامی که از طریق این تصاویر (در صورت انتشار) منتقل می‌شود٬ عموماً تأکید بر قربانی بودن کودک نیست. زاویه‌ای که این تصاویر گرفته‌شده‌اند٬ و متنی که همراه این تصاویر منتقل می‌شود٬ عموماً حاوی شرح اتفاق و یافتن فرصتی برای کمک به آن‌هاست. در کنار آن٬ این تصاویر٬ شخص معینی را هدف قرار نمی‌دهد و آن کودک٬ به‌صورت معین معرفی و توصیف نمی‌شود. درحالی‌که این نگاه اصلاً در رسانه‌های ایران دیده نمی‌شود.»

ازدواج سفید بهانه است با حقوق زنان مشکل دارند

خبرنگاران ایران -دلایل واقعی توقیف نشریاتی مانند زنان امروز چیست؟ طرح کردن موضوعاتی که خط قرمز حاکمیت‌اند، مانند ازدواج سفید؟ آیا حکومت ایران نمی‌خواهد زنان امروز ایران صدایی در جامعه داشته باشند؟ آیا دولت ایران با موضوع زنان و فمینیسم مشکل دارد؟ در چنین شرایطی روزنامه‌نگارانی که علاقه‌مندند در حوزه زنان کار کنند چگونه باید به فعالیت خود ادامه دهند؟دولت ایران وجود نشریات و رسانه‌های مستقل و تخصصی در حوزه زنان را برنمی‌تابد. هرچند این موضوع فقط در حوزه نشریات چاپی صدق نمی‌کند و دولت ایران بارها وب‌سایت‌های تخصصی در حوزه زنان را نیز فیلتر کرده است.

حسین شهیدی: وظیفه روزنامه نگار آگاهی بخشی است نه دفاع از یک دولت

خبرنگاران ایران-شکوفه شهیدی به اهتمام حسین برادرش، برای توجه به آگاه سازی، به عنوان یکی از مهمترین رسالت روزنامه نگار اشاره کرد و از قول برادرش گفت : «وظیفه روزنامه نگار کوشش برای آگاه سازی است و نه تلاش برای دفاع از یک دولت و یا سرنگون کردن دولتی دیگر .»شکوفه خواهر حسین شهیدی حرفه ای شدن روزنامه نگاری را تنها راه برون رفت از مشکلات امروزی این قشر عنوان کرد و گفت :«برای این کار نیاز به تلاش و پیگیری و شناخت و تقویت آنهایی است که در این راه کار کرده و می کنند.حسین یکی از این افراد بود.» انصاف، بی طرفی و توازن در نوشته ها ، مهمترین ویژگی های حرفه ای و شخصیتی حسین شهیدی بود که حسن نمک دوست به آنها اشاره کرد .

آیا خانه مطبوعات ایران یک‌ نهاد صنفی است

خبرنگاران ایران -مدت‌هاست روزنامه‌نگاران ایران از نداشتن نهادی صنفی و مستقل از دولت گلایه می‌کنند. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران در تابستان ۸۸ تعطیل شد و هنوز بازگشایی آن با ابهام‌های زیادی همراه است و جز چند شهرستان که نهاد مستقل صنفی برای روزنامه‌نگاران دارند. استان‌ها و شهرهای دیگر ایران از داشتن نهادی مستقل برای روزنامه‌نگاران محروم‌اند. در این میان اما در بیشتر شهرهای ایران نهادی دولت ساخته به نام خانه‌های مطبوعات وجود دارند که‌ گاه تنها مرجع خبرنگاران برای پیگیری خواسته‌های صنفی شان به نظر می‌رسند. نهادی که به‌ اختصار «خانه» هم نامیده می‌شود. این روز‌ها از این انجمن‌ها که تحت نظارت دولت اداره می‌شوند، به‌ عنوان نهادی صنفی برای روزنامه‌نگاران در سراسر کشور نام‌ برده می‌شود و به نظر می‌رسد روز به ‌روز گسترش بیشتری هم می‌یابند تا شاید در سایه آن‌ها روزنامه‌نگاران خواسته اصلیشان یعنی داشتن سندیکای مستقل را از یاد ببرند.

مروری بر مهم‌ترین اتفاق‌های جامعه رسانه‌ای ایران در سال ۹۳

خبرنگاران ایران- سال ۱۳۹۳ به مانند سال‌های پیش از آن برای اهالی رسانه همراه با خبرهای توقیف و زندان و محرومیت بود و در عین حال با وجود نامه نگاری‌های متعدد انجمن صنفی روزنامه نگاران با مسئولین کشور اما همچنان درهای این انجمن بر روی روزنامه نگاران بسته ماند. از سوی دیگر دولت در این سال پیش نویسی را با عنوان «قانون سازمان نظام جامع رسانه‌ای» بر روی سایت خود منتشر کرد که با اعتراض‌های کار‌شناسان و پیشکسوتان عرصه رسانه روبرو شد و در ‌‌نهایت این دولت بود که عقب نشینی کرد. همچنین ایران به مانند سال قبل‌تر از آن طبق گزارش سالانه سازمان گزارشگران بدون مرز از نظر وضعیت آزادی رسانه‌ها در رده ۱۷۳ در بین ۱۸۰ کشور قرار گرفت.

نقش رسانه ها در کاهش شکاف جنسیتی تا تقلیل زنان به نقش های سنتی

خبرنگاران ایران -رسانه ها آنقدر قدرت دارند که می توانند شکاف جنسیتی را که ایران در رتبه ۱۳۹ از ۱۴۹ کشور قرار گرفته؛ کاهش دهند؛ زمینه آموزش زنان را فراهم کنند؛ اما در مقابل این قدرت را نیز دارند که زن را به نقش های سنتی و کلیشه ای منتسب به خانواده و همسری تقلیل دهند.این، برشی کوتاه از نشستی است که به مناسبت روز جهانی زن برگزار شد. سه گروه با همکاری یکدیگر نشست «مسئله زن در رسانه» را در پژوهشگاه علوم انسانی در تهران برگزار کردند.تاکید بر نقش مهم رسانه در کاهش شکاف جنسیتی و نیزآموزش زنان، بررسی تاریخی حضور زن در مطبوعات ایران و نیز ارائه نتایج تحقیقی درباره چگونگی حضور زن و نقش آن در نشریات خانواده از جمله محورهایی است که سخنرانان به آنها پرداختند.

آگهی‌هایی که به‌جای خبر به مردم قالب می‌شود

خبرنگاران ایران: این روز‌ها در روزنامه‌ها و نشریات ایران گاهی مطالبی را می‌بینی که به سختی تشخیص می‌دهی خبر و گزارش هستند یا آگهی؟ مشکل رپرتاژ آگهی و فروش آگهی‌های بازرگانی به جای خبر این روز‌ها به یکی از دغدغه‌های روزنامه نگارانی بدل شده است که در هم آمیخته شدن آگهی و آگاهی را برای روزنامه‌ها و بزرگ‌ترین سرمایه آن‌ها یعنی اعتماد مخاطبان، خطرناک می‌دانند. آیا این روز‌ها انتشار خبر- آگهی در روزنامه‌های ایران افزایش یافته است؟ این موضوع، خاص روزنامه‌های اقتصادی و محلی است یا در همه نشریات ایران دیده می‌شود؟ دلایل رشد روش قالب کردن آگهی به جای خبر به مخاطبان چیست و چه لطماتی به مطبوعات و مخاطبان می‌زند؟ راه‌های مقابله با این مشکل کدام است؟

چه کسی در توقیف مردم امروز مقصر بود

خبرنگاران ایران:بعد از توقیف روزنامه مردم امروز، بحث‌های زیادی بین روزنامه‌نگارانی ایرانی درگرفت، چه در فضای مجازی چه در محافل مطبوعاتی. ما در اینجا از بحث میان کسانی یاد می‌کنیم که هر دو طرف از توقیف این روزنامه متأسف هستند اما گروهی از آن‌ها معتقدند که مسئولان این روزنامه در این شرایط کاملاً بی‌احتیاطی کرده است.اغلب آن‌ها می‌گویند چرا روزنامه‌نگارانی چنین باسابقه باید حساسیت‌های موجود را درک نکنند و خود بهانه لازم را برای توقیف روزنامه‌شان فراهم کنند.اما گروه مقابل می‌گویند این نه تقصیر روزنامه‌نگاران مردم امروز که تقصیر مقامات قضایی و دولتی ایران و همچنین ناشی از سرکوب شدید آزادی بیان در ایران اس

شبکه توزیع نشریات در ایران یک انحصار تمام عیار است

خبرنگاران ایران:اگر سیستم توزیع بخواهد می‌تواند یک نشریه را به زمین بزند و به خاک سیاه بنشاند. اگر هم بخواهد می‌تواند آن را به عرش برساند. این مثالی مشهور در میان اهالی مطبوعات است. وظیفه‌ توزیع‌ و پخش‌ روزنامه‌ از مهمترین‌ کارهای‌ روزانه‌ یک‌ نشریه است‌ و به‌ نظر بسیاری‌ از کارشناسان‌ اولین‌ و آخرین‌ راز توفیق‌ هر نشریه‌ای‌ توزیع‌ سریع‌ و دقیق‌ آن‌ است‌. سازمان‌ توزیع‌ برای‌ خودش‌ وظایف‌ تعریف‌ شده‌ای‌ دارد که‌ اجرای‌ صحیح‌ هرکدام‌ از آن‌ها می‌تواند در افزایش‌ تیراژ و مخاطبان‌ نشریه‌ موثر باشد. در حال حاضر در ایران چند شرکت، مسئولیت توزیع مطبوعات و نشریات را برعهده دارند. از جمله شرکت نشر گستر، پیام رسان فیروز، نامه امروز، کیهان، دنیای اقتصاد، اطلاعات، راه زندگی و ایران.

چهره بر‌تر سال چگونه انتخاب می شود

خبرنگاران ایران-تاکنون تصویر دو سیاستمدار ایرانی، «محمد مصدق» و «روح‌الله خمینی» به عنوان شخصیت بر‌تر سال تایم روی جلد این مجله نشسته‌است. «رادیکا جونز» معاون دبیر تحریریه تایم در این زمینه می‌گوید: «ملاک ما برای انتخاب شخصیت بر‌تر سال این عبارت است: انتخاب فرد یا افرادی که، فارغ از خوبی یا بدیشان، بیشترین تاثیر را در اخبار یا زندگی ما داشته‌اند. این انتخاب به ما نشان می‌دهد که در آن سال چه واقعه یا وقایعی مهم بوده‌اند. درست است که بسیاری از خبر‌ها، خبرهای بدی هستند و افرادی که این خبر‌ها را می‌سازند، افرادی قدرتمند. اما این‌ها واقعیاتی بوده که رخ داده و دبیران تایم تاثیر یا دخالتی در این ماجرا‌ها ندارند.»

مطبوعات محلی، تقلیدی و بی توجه به نیازهای محلی

خبرنگاران ایران- فرقانی با تحلیل ثانویهٔ این دو پژوهش به آسیب‌شناسی مطبوعات محلی پرداخته است که به این نتایج رسیده است: «ساختار ضعیف نهادی، فقر منابع مالی و انسانی و بازتاب آن‌ها در محتوا و عملکرد مطبوعات محلی به شدت احساس می‌شود. رویداد مداری، غیر تولیدی بودن محتوا، عدم توجه کافی به مسائل و نیازهای محلی و تقلید از روزنامه‌های سراسری، شخصیت گرایی و شهرت زدگی، بی‌توجهی به چرایی و چگونگی رویداد‌ها و مسائل، بی‌توجهی به زبان فرهنگ و آداب و رسوم و سنت‌های محلی و... نشان دهنده ضعف‌های مفرط در ساختار حرفه‌ای و توسعه‌ای مطبوعات محلی از جمله مطبوعات مورد بررسی در استان‌های خوزستان و کردستان است.»

این فقط یک نمونه است:اشتباه رسانه ها در باره صادق قطب زاده

خبرنگاران ایران-بنابراین در شرایط فعلی، برخی از روزنامه نگاران برای راحتی کار خود، از منابعی که به سهولت در دسترس قرار می‌گیرند مانند ویکی پدیا استفاده می‌کنند و کار به جایی رسیده است که شاید اگر بخواهید در رسانه‌ها دنبال زندگی نامه یک فرد مشهور بگردید با اطلاعات تقریبا یک شکل و با استفاده از اطلاعات دانشنامه ویکی پدیا روبرو می‌شوید. این موضوع شاید در رسانه‌های فارسی زبان نمود بیشتری داشته باشد اما رسانه‌های معتبر بین المللی هم گاهی برخی اطلاعات اشتباه ویکی پدیا را بازنشر می‌کنند.

صداوسیمای ایران؛ از قطب‌زاده تا ضرغامی

خبرنگاران ایران-در حالی محمد سرافراز، مدیری که ۲۰ سال سابقه فعالیت در صدا و سیما را دارد به جایگزینی عزت الله ضرغامی در این سازمان بزرگ حکومتی رسیده است که بررسی دوره ۳۶ ساله رادیو و تلویزیون ایران بعد از انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که اصول اخلاقی رسانه‌ای از‌‌ همان ابتدا در این رسانه نقض شده و همیشه این نهاد با جنجال و دخالت مستقیم دو رهبر جمهوری اسلامی ایران مدیریت شده است. غروب ۲۲ بهمن گرچه رادیو تلویزیون به تصرف مردم درآمد و گوینده رادیو با هیجان اعلام کرد: «اینجا تهران است. صدای راستین ملت ایران. صدای انقلاب…» اما با حکومتی ماندن این سازمان مردم کمترین نقش را در برنامه‌های آن ایفا کردند.

پوشش خبرگزاریها و روزنامه های اصلاح طلب از حادثه اسیدپاشی

خبرنگاران ایران -در حالی که روز به روز ماجرای اسیدپاشی ها در اصفهان، ابعاد پیچیده تری می گیرد؛ رسانه ها و خبرنگاران داخلی نیز فشارهای بیشتری را تحمل می کنند و باز این روزنامه نگاران و خبرنگاران هستند که به خاطر حرفه شان تهدید به بازداشت و برخورد قضایی می شوند.در ماجرای اسید پاشی های اصفهان چند زن جوان آسیب دیدند، در ابتدا خبرگزاری های دولتی و روزنامه ها شروع به اطلاع رسانی کردند . این اخبار در روزهای بعد، ابعاد گسترده تری یافت و به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نیز رسید.

ضرغامی و همه کوله باری که از صدا وسیما خواهد برد

خبرنگاران ایران :این روز‌ها گمانه زنی‌ها در باره ریاست جدید صدا و سیما بالا گرفته است و رسانه‌ها به دنبال گزینه‌های احتمالی جایگزینی «عزت الله ضرغامی» هستند اما کمتر دوره ده ساله فعالیت این عضو اسبق سپاه پاسداران مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. دوره‌ای که اتفاق‌های مهم در آن کم نبودند ولی همچنان پرونده سازی و سانسور جزو ویژگی‌های اصلی این رسانه به حساب می‌آید. ویژگی‌ای که از دوره‌های قبل به ارث رسیده است.

آیا در دولت روحانی فضای مطبوعات بهتر و سانسور کمتر شده است

خبرنگاران ایران- چقدر از روزنامه نگاران ایرانی با گفته های اخیر بانکی مون موافق‌اند؟ آیا روزنامه نگارانی که برای مطبوعات ایران می‌نویسند همین قدر باور دارند که در یک سال گذشته، روحانی برای مطبوعات ایران کاری نکرده است؟ به وعده‌های رسانه ای‌اش بی‌توجه بوده؟ برخی از روزنامه نگاران مخالف این سخن هستند و معتقدند در دولت روحانی وضعیت آزادی بیان بهبود یافته و برخورد با روزنامه نگاران نسبت به دولت قبلی کمتر شده است. آن‌ها می‌گویند ترس و لرز‌ها در تحریریه‌ها و نوشتن مطالب انتقادی کمتر شده است. درحالی که سوی دیگر ماجرا عده‌ای از روزنامه نگاران باورشان است که سانسور و فشار بر روزنامه نگاران همچنان به روال گذشته بوده است و اگر نبود باید شاهد آزادی روزنامه نگاران دربند می‌بودیم و رفع ممنوع القلم شدن همکاران. به همین منظور سراغ چندتن از روزنامه نگاران رفته‌ام. از آن‌ها پرسیدم که در یک سال اخیر بر مطبوعات ایران چه گذشت؟

رسانه‌های نفرت پراکن؛ از دروغ تا ترغیب نهادهای قضایی به بازداشت فعالان و روزنامه نگاران

خبرنگاران ایران :این روز‌ها رسانه‌ها و وب سایت های خبری با توجه به توسعه تکنولوژی در حکومت جمهوری اسلامی نیز تعداد پرشماری پیدا کرده‌اند و یکی از اهداف اصلی شان به جز اقناع افکار عمومی با استفاده از هر وسیله‌ای از جمله گزارش‌های جانبدارانه و سراسر دروغ، پرونده سازی برای روزنامه نگاران و فعالان مدنی و تشویق کردن نهادهای امنیتی و قضایی برای برخورد و بازداشت این افراد است. یعنی این نهاد‌ها که خود را پشت نام رسانه پنهان کرده‌اند در حالی که از حمایت های وسیع مادی و معنوی دستگاه‌های امنیتی و نظامی برخوردارند، بدون کوچک‌ترین اخلاق حرفه‌ای به تهمت زدن به افراد و‌گاه سازمان‌ها و نهاد‌ها مشغولند و برای آن‌ها پرونده سازی می‌کنند. برنامه‌هایی در قالب گزارش، مصاحبه و خبر به دور از موازین اخلاقی و حرفه‌ای و در جهت آسیب زدن به افراد از جمله تولیدات این رسانه هاست.

روزنامه نگاری ایران در یک سال دولت روحانی

خبرنگاران ایران:یک سال از روی کار آمدن حسن روحانی می‌گذرد. او با شعار تدبیر و امید، بذر امید را در دل بسیاری از جمله روزنامه نگاران پاشید؛ اما در سالی که گذشت نه خبری از آزادی روزنامه نگاران دربند شنیده شد و نه وعدهٔ او مبنی بر بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران محقق شد. گویا روزنامه نگاری ایران بر‌‌ همان پاشنه و بر منوال سابق می‌چرخد. وضعیت روزنامه‌نگاران در ایران همچنان در حالت نگران کننده عنوان می‌شود و همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

اشتباهات رایج رسانه ها در جنگ و بحران ها

خبرنگاران ایران -ترجمه لیلا سعادتی :پروفسور یوهان گالتونگ نروژی در اسلو به دنیا آمده و به پدر مطالعات صلح شهرت دارد. او ریاضی دان ، جامعه شناس و روشنفکر ضد خشونت است . برخی از مفاهیم و اصطلاحات سیاسی از جمله ؛ جنگ سرد ، جنگ گرم ، صلح سرد و صلح گرم از اوست. او همچنین مرکز تحقیقات صلح اسلو را بنا نهاده و بیش از نیم قرن را برای بسط صلح وتدریس جامعه شناسی گذرانده است . یکی از مقاله های او عنوانش ؛ اشتباهات رایج رسانه ها نام دارد . او معتقد است که رسانه ها یک سری اشتباهاتی را در هنگام پوشش اخبار جنگ و مناقشه ها مرتکب می شوند . اشتباهاتی که بر درک بیننده ، شنونده و خواننده از موقعیت موجود تاثیر می گذارد.او این اشتباهات را اینگونه بر می شمرد؛

جنگ غزه و اسراییل در رسانه‌های فارسی زبان

خبرنگاران ایران- هر روز به شمار کشته و زخمی شدگان جنگ غزه افزوده می‌شود. این آمار و واقعیت آنچه در سرزمین غزه و اسراییل می‌گذرد؛ در رسانه‌ها چگونه منعکس می‌شود؟ در بخش نخست گزارش با این عنوان "رسانه‌های اصلی جهان، اخبار مربوط به غزه و اسراییل را چگونه پوشش می‌دهند" مروری داشتیم به عملکرد رسانه‌های اصلی جهان درباره اینکه آیا اصل بی‌طرفی در رسانه‌های بین المللی رعایت می‌شود؟ آیا این رسانه‌ها واقعیتی را که این روز‌ها در غزه می‌گذرد؛ به درستی منعکس می‌کنند؟ آیا اصلا تمامی اتفاق‌ها و درگیری‌های اخیر میان اسراییل و فلسطین را نشان می‌دهند؟ در بخش دو و پایانی این گزارش در پی یافتن پاسخی به این سوال‌ها هستیم که رسانه‌های فارسی زبان چگونه جنگ و درگیری‌های اخیر در غزه را رصد می‌کنند؟ و آیا رسانه‌های فارسی زبان معیار بی‌طرفی در انعکاس اخبار را لحاظ می‌کنند؟ و در این بین کاربران شبکه‌های اجتماعی در روند انتشار اخبار مربوط به اتفاق اخیر در غزه و اسراییل چه نقشی دارند؟

رسانه های اصلی جهان، اخبار مربوط به غزه و اسراییل را چگونه پوشش می دهند

خبرنگاران ایران :امید حبیبی نیا، روزنامه نگار و پژوهشگر ارتباطات سیاسی مدت هاست مسائل خاورمیانه را به طور تخصصی دنبال می کند. از او می خواهم تصویری از نحوه ی پوشش اخبار مربوط به غزه و اسراییل را در رسانه های مهم دنیا ارائه دهد؛می گوید:" اگر مبنای تحلیل ما تئوریهای انتقادی ارتباطات در دهه های اخیر باشد؛ طبعا رسانه های جریان اصلی همان بخشی را از اخبار پوشش می دهند یا برجسته سازی می کنند که باید نگرش و کنش قابل انتظار مخاطب عام شان که در فرهنگ جامعه مشتری به مصرف کننده محصولات رسانه ای آنها بدل شده؛ شکل بدهد. بنابراین شما می بینید که رسانه های جریان اصلی در ابتدای بحران حمله اسرائیل به غزه بارها و بارها تصویری از برهم خوردن چند دقیقه ای یک جشن عروسی در تل آویو را به مخاطبان خود نشان می دهند اما کمتر از غزه تصویری نشان می دهند.

چرا دانشگاه های روزنامه نگاری در ایران موفق نیستند

خبرنگاران ایران -دانشگاه های روزنامه نگاری در ایران در سالهای اخیر چقدر توانسته اند روزنامه نگاران موفقی تربیت کنند؟ آیا فارغ التحصیلان رشته روزنامه نگاری در ایران توانسته اند روزنامه نگار شوند ؟ برخی معتقدند ضعف آموزش آکادمیک در دانشگاه های روزنامه نگاری ایران موجب شده روزنامه نگاران موفقی روانه بازار کار نشوند . در عین حال عده ای دیگر براین اعتقادند که آموزش تئوریک روزنامه نگاری برای روزنامه نگار شدن کافی نیست و این حرفه نیازمند استعداد ذاتی است و باید برای گزینش دانشجو به مسائل متفاوت تری توجه کرد .آیا به راستی روزنامه نگاری نیازمند استعداد و ویژگی های خاصی است که یادگیری آنها در دانشگاه ممکن نیست؟ آیا روزنامه نگاران دانشگاه نرفته عملکرد بهتری در روزنامه نگاری دارند یا روزنامه نگارانی که آموز ش آکادمیک کافی دیده اند؟

نشریات محلی کرج، نشریانی که اصلا محلی نیستند

خبرنگاران ایران: مطبوعات محلی در این جا به اسم محلی هستند اما چون عملا افراد به ظاهر خبرنگار دریک آپارتمان پای کامپیوتر نشسته اند و اخبار اینترنتی را رصد و منتقل می کنند ، پای مسائل و دغدغه ی افراد محلی پیش کشیده نمی شود و این مطبوعات اساسا محلی نیستند . اخبار بیشتر اخبار سیاسی سراسری و اخباری است که در پایتخت اتفاق می افتد و مسائل شهر کرج و استان البرز بازتاب آنچنانی ندارد .

مخاطب به اخبار علمی رسانه های فارسی زبان اعتماد ندارد

" مصرف دو فنجان کاکائوی گرم می‌تواند برای سلامتی قلب مفيد باشد. کاکائوی گرم يعنی چيزی مثل شير کاکائو. يک روزنامه نگار کم اطلاع خبر را تبديل کرده به مصرف دو فنجان شکلات گرم. به همين سادگی فرق ميان کاکائو و شکلات را نمی‌داند و می‌توانيد حدس بزنيد که خوردن روزی دو فنجان شکلات گرم چه بلايی می‌تواند به سر مخاطبی که به اين رسانه اعتماد کرده بياورد." این یکی از مثال هایی است که همایون خیری می گوید تا نشان دهد چرا مخاطب به اخبار علمی منتشر شده در رسانه های فارسی زبان اعتماد نمی کند و اینکه کم اطلاعی روزنامه نگارانی که اخبار علمی می نویسند و ترجمه می کنند؛ چه خطراتی را موجب می شوند.

عکاسان با استعدادی که نگاهشان هدایت و سانسور می شود

خبرنگاران ایران :مجید سعیدی، عکاس خبری مشکلات عکس در مطبوعات ایران را در نگاهی کلی تر و تحت عنوان آنچه خود از آن "ضعفهای مطبوعات "در ایران می نامد بررسی می کند . با این همه معتقد است که استعدادهای عکاسی در مطبوعات ایران را نمی توان نادیده گرفت. عکاسانی که با همه محدودیتها نسبت به عکاس های دیگر کشورهای منطقه دید بهتری دارند. او دراین مصاحبه کوتاه به برخی ویژگی های عکاسی مطبوعاتی در ایران نیز اشاره می کند . این عکاس ایرانی، برنده جایزه عکاسی فوتو اِویدِنس سال ۲۰۱۴ میلادی در آمریکا است.این جایزه به مجموعه عکس های او با عنوان «زندگی در جنگ» تعلق گرفته است که به زندگی مردم افغانستان می پردازد. پیشتر نیز، یکی از جوایز انجمن جهانی لوکاس دوله‌ گا به مجموعه عکس های «زندگی در جنگ» مجید سعیدی اهدا شده بود.

تبدیل ژورنالیسم به هنرنمایشی در تلویزیون

خبرنگاران ایران: امروزه تقابلی بین اصحاب مطبوعات وجود دارد که رسانه‌ی تلویزیون به سمت سرگرمی حرکت کند و یا اینکه اطلاعاتی به مخاطب بدهد. امروزه برنامه‌های تلویزیونی بیشتر به سمتی می رود که فانتزی باشند و نیازی به تجزیه و تحلیل نداشته باشند. برخی اصحاب رسانه معتقدند که رسانه ها را نه دولت‌های خودکامه بلکه صنعت سرگرمی هم در حال نابود کردن است. تهیه‌کنندگان تلویزیونی باهدف تنوع، هیجان و جذابیت به تمهیداتی دست می‌زنند که برنامه‌ها از سوی نخبگان خام و سبک تلقی می‌شود. یکی از این راهکارها که در این گزارش مورد توجه است حضور سینمایی نویسان به عنوان کارشناس فوتبال در برنامه‌های ورزشی تلویزیون ایران است. آیا روزنامه‌نگار می‌تواند به عنوان کارشناس فنی در چندین حوزه حضور داشته باشد و اینکه در برنامه‌های تخصصی تلویزیون حضور اصحاب سینمایی و هنرپیشگان یک روش پذیرفته شده است؟

همه ما روزنامه نگار حزبی هستیم

خبرنگاران ایران -سعید لیلاز می گوید :"باید از حزبی شدن هر آدمی استقبال کنیم چراکه در این صورت مواضع آن طرف شفاف تر است. طرف به جای اینکه شناسنامه اش را در جیبش بگذارد، آمده است و آن را روی کتش آویزان کرده است. این موضوع به این معنی نیست که هویت خودش را مخفی کرده است بلکه دارد هویت خود را افشا می کند و از نظر من این بسیار خوب است. این عیب جامعه ایران است و به همین دلیل هم ایران کمتر توسعه یافته شناخته می شود. هیچ برادری، برادر خود را نمی شناسد. این اسمش ریاکاری است. من معتقدم که اگر هویت ها و شناسنامه از درون مغز آدم ها روی پیشانی آنها قرار گیرد موضوعی است که باید مورد استقبال ما قرار گیرد."

رسانه های معتبر دنیا صحنه های خشونت آمیز را نشان می دهند یا نه

خبرنگاران ایران- صبا اعتماد: رسانه‌ای درباره حمله انتحاری تصمیم می‌گیرد تصاویر اجساد کشته‌شدگان منتشر شود تا ابعاد واقعه را به درستی منعکس کند و عمق آنچه را رخ داده به مخاطب نشان دهد؛ اما در مقابل، رسانه‌ای دیگر معتقد است نشان دادن بیش از حد جزییات باعث آسیب زدن به روحیه عمومی و عادی کردن خشونت می‌شود. تفاوت این دیدگاه‌ها از کجا ناشی می‌شود؟ چطور می‌شود که رسانه‌ای خشونت‌ها را بی‌پرده نشان می‌دهد و رسانه‌ای در نمایش اخبار خشن با احتیاط حرکت می‌کند؟ امیر عظیمی، سردبیر اتاق خبر تلویزیون فارسی بی‌بی سی در این گفت و گو از آستانه نمایش خشونت در رسانه‌ها سخن می‌گوید و از اینکه کدام شرایط، تعریف خشونت را در میان رسانه‌ها متفاوت می‌سازد.

رویدادها و تیترهای مهم رسانه ها در سال ۱۳۹۲

خبرنگاران ایران-سال ۱۳۹۲ ، سال انتخابات ریاست جمهوری ایران بود اما سهم روزنامه نگاران و رسانه ها از تغییرها و عوض شدن فضا برای فعالیت اندک بود. فیلتر سایت ها با شدت در سه ماهه نخست سال ادامه پیدا کرد. بازداشت روزنامه نگاران و وبلاگ نویس ها و فعالان اینترنتی در طول سال اتفاق افتاد. توقیف روزنامه ها به مانند سال های قبل ادامه پیدا کرد. اما از سوی دیگر تلاش ها برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران با وجود مخالفت های برخی از مسئولان قویه قضاییه پیگیری شد.

استدلال‌های مخالفان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و پاسخهای موافقان

خبرنگاران ایران:«بازگشت تدریجی یک جریان منحل شده در صفحه های برخی از روزنامه ها» این جمله ی نخست یک گزارش خبری در برنامه ی بیست و سی شبکه دوم تلویزیون دولتی ایران بود که به تازگی (چهارشنبه چهاردهم اسفندماه) بر آنتن رفت.

این گزارش تلویزیونی از آغاز تا پایان بر ضد انجمن صنفی مطبوعات ایران سخن گفت و تنها با مخالفان این انجمن مصاحبه کرد و با هیچ موافقی گفت و گو نکرد.

روزنامه نگار، با سند و مدرک می نویسد

خبرنگاران ایران -"تجربه و آموخته شخصی یک روزنامه نگار ، قدرت او است و این تجربه هم به مرور به دست می آید" . این را روگر می گوید و ادامه می دهد؛" روزنامه نگاران جوان که از دانشگاه یا هنرستان ها فارغ التحصیل شده اند ابتدا کارشان را از روزنامه های محلی آغاز می کنند ، آنها به مرور به صورت تجربی یاد می گیرند که چگونه بپرسند و بنویسند".او همچنین می گوید : " کارو وظیفه اصلی روزنامه نگاراین است که با سند و مدرک بنویسد و این مدارک نباید جانبدارانه باشد. همچنین روزنامه نگار باید بتواند در کمترین تعداد کلمات ، بیشترین اطلاعات را به مخاطب ارائه دهد. "

توزیع نابرابر کمک های دولتی به روزنامه های اصولگرا و اصلاح طلب

خبرنگاران ایران :تا پیش از دولت احمدی نزاد، معمولا توان ارتباطات و تیم قوی تبلیغاتی روزنامه ها در استفاده از بخش بیشتری از این درآمد دولتی، به نوعی با هم رقابت می کردند . در واقع وزارتخانه ها و موسسات دولتی در اینکه تبلیغاتشان در کدام روزنامه منتشر شود دستشان باز بود .اما در دوره اول دولت احمدی نژاد و در ادامه تلاش ها برای محدود کردن روزنامه ها، این شیوه دگرگون شد .در آن زمان، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد بر اساس دستور العملی موظف شد که تمامی آگهی های دولتی را پس از تجمیع کردن، در روزنامه های مختلف توزیع کند . روشی که از همان ابتدا با اما و اگرهایی روبرو بود . این که ملاک و معیار توزیع این آگهی های دولتی و درآمد هنگفت آن به چه شکل خواهد بود و نظارات بر آن توسط چه نهادی است ، از مهمترین پرسش هایی بود که تا کنون بی جواب مانده است

۷۱ روزنامه نگار کشته شده /ایران همچنان جزو پنج کشور زندان روزنامه نگاران

خبرنگاران ایران - بر اساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۱۳، ٧١ روزنامه‌نگار به هنگام انجام وظیفه خود جان باخته‌اند. آسیا ، خاورمیانه و آفریقای شمالی بیشترین تعداد کشته ها را داشته اند . بر اساس همین گزارش ها، ایران همچنان جزو پنج کشور "زندان روزنامه نگاران" است.به گزارش این سازمان مدافع آزادی بیان مناطقی که در آن‌ها بیشترین روزنامه نگاران کشته شده ثبت شده‌اند به ترتیب آسیا (٢٤تن)، خاورمیانه و افریقای شمالی ( ٢٣ تن) بوده اند. همچنین ٢٧ ٪ درصد روزنامه نگاران در مناطق جنگی کشته شده‌اند، ٨ ٪ روزنامه‌نگار مستقل بوده‌اند، ٤ ٪ زن بوده اند، ٣٧ ٪ روزنامه‌نگار مطبوعات،٣٠ ٪ خبرنگار رادیو و ٣٠ ٪ تلویزیون و ٣٪ همکار رسانه‌های اینترنتی بوده‌اند.

یارانه ابزاری برای کنترل غیرمحسوس مطبوعات

خبرنگاران ایران: یکی از مهمترین کمک های دولت به مطبوعات و نشریات یارانه است . این یارانه در تمامی سال های پس از انقلاب پرداخت شده است . هر چند ملاک و معیار چگونگی پرداخت آن مشخص نیست و در ماه اخیر ظاهرا فرمولی برای شفاف سازی پرداخت آن ارائه شده است ، ولی نگاهی به ارقام پرداختی توسط دولت به مطبوعات، میزان و اهمیت آن را نشان می دهد . مسئولان دولتی فلسفه وجودی پرداخت آن را همانند کمک هایی می دانند که دولت به احزاب و تشکل های سیاسی می پردازد .

مصاحبه ی کمتر چالشی و پر از تمجید و تعارف با روحانی

خبرنگاران ایران: وقتی روحانی در این مصاحبه گفت: من به مردم می گویم بر سر وعده هایی که دادم هستم " ، مصاحبه کننده، اگر اطلاعات و حضور ذهن می داشت می بایستی این پرسش را مطرح می کرد که شما از 45 وعده انتخاباتی که قرار بود در 100 روز اول دولت تان به آن عمل کنید، کدامیک را اجرایی کردید و چرا در عملی کردن همه آنها موفق نبودید ؟چرا از 45 وعده فقط توانستید چهار وعده خود را متحقق کنید؟ اما نه تنها چنین عکس العملی از سه خبرنگار را شاهد نبودیم بلکه تعریف و تمجید تنها واکنشی بود که آنها از خود ارائه دادند.

دلایل بی توجهی رسانه ها به اخبار هرمزگان و کارون

خبرنگاران ایران - نیکی آزاد :آیا منعی برای پوشش اخبار،گزارش ها و رویدادهای مهم در شهرستانها وجود دارد؟ آیا رسانه های داخل ایران از پوشش برخی اخبار شهرستان ها منع شده اند ؟ اگر این گونه است چرا رسانه های فارسی زبان خارج از ایران هم کمتر به این موضوع ها می پردازند ؟آیا آنها دنباله رو اخبار رسانه های داخل ایران هستند ؟ در یکی -دو ماه گذشته و حتی روزهای قبل از آن اتفاقات مهمی در شهرهای مختلف ایران رخ داده است . اما بازتاب مناسبی در رسانه های داخل و خارج نیافته است. رخدادهایی همچون اعتراض ها و تجمع های مردم در استان هرمزگان و به دنبال آن سرکوب و بازداشت گسترده مردم، زنجیره انسانی در حمایت از رود کارون و در گذشته اعتراض کشاورزان اصفهانی نسبت به عدم تامین آب و... رخدادهایی که همه شان هم الزاما سیاسی و امنیتی نیستند و جزو خطوط قرمز رسانه ها قلمداد نمی شوند اما معمولا کمتر در مرکز توجه رسانه ها و حتی وب سایتهای خبری قرار می گیرند.

سفرهای مطبوعاتی ؛ خبرنگاران روابط عمومی دولت اند یا بارتاب دهنده واقعیت

خبرنگاران ایران -نیکی آزاد :"خبرنگار اعزامی " این واژه ای است که مدتهاست تنها از تلویزیون دولتی ایران و یا برخی خبرگزاری های دولتی شنیده می شود، خبرنگارانی که به سفرهای خارجی مسوولان دولتی دعوت می شوند .این خبرنگاران در گزارش هایشان تلاش می کنند، نشان دهند سفرهای انجام شده توسط مسوولان حکومت کاملا موفقیت آمیز بوده است .آنها در نقش روابط عمومی دولتهاعمل می کنند."در جریان سخنرانی آقای روحانی دیدم که خبرنگار همراه هیات اعزامی برایش دست می زند خبرنگاری که برای سیاستمدار - هر چقدر هم که شخصا دوستش داشته باشد- دست بزند، فاتحه اش خوانده است. خبرنگار در هر جایی که به عنوان خبرنگار دعوت شده است، از سوت و کف زدن و اشک ریختن برای مسوولان باید خودداری کند. اگر نمی تواند کارش را عوض کند ".

طنز در ایران تحمل نمی شود چون خود بزرگ بین و پوست نازک هستیم

خبرنگاران ایران- صبا اعتماد: تولد و رشد گروهی از طنزپردازان غیر سنتی در فضای آنلاین، اتفاقی است که نیک آهنگ کوثر آن را یکی از مهم ترین اتفاقات مثبت در عرصه طنز مطبوعاتی ایران می داند. نیک آهنگ کوثر کارتونیست، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس ایرانی مقیم تورنتو در کشور کاناداست که فارغ از جنجال های کارتونیستی اش و به عنوان کسی که از دور، طنز در مطبوعات داخل ایران را رصد می کند؛ این مصاحبه را با محور جایگاه طنز مطبوعاتی و مطبوعات طنز در داخل ایران با خبرنگاران ایران انجام داده است. نیک آهنگ سانسور مطبوعات را در داخل ایران یادآوری و تاکید می کند که کار طنز در رسانه های داخل ایران هزینه های سیاسی و اجتماعی دارد و دلیل عدم تحمل طنز در ایران را اینگونه بیان می کند :"چون ایرانی هستیم و پوست نازک و خود را معمولا برزگ‌تر از چیزی می‌پنداریم که هستیم . "

آیا مرزی بین آزادی بیان، توهین یا زشت گویی در روزنامه نگاری وجود دارد

خبرنگاران ایران-سارا محسنی : آیا مرزی بین آزادی بیان و توهین یا زشت گویی وجود دارد؟ این سوال بارها و بارها در جوامع مختلف تکرار شده اما در عین حال جواب ها متفاوت بوده است. بعضی افراد معتقدند آزادی بیان را نباید محدود کرد چراکه آزادی بیان، اساس دموکراسی است. برخی هم می گویند برای آزادی بیان باید حد و مرز قائل بود چرا که جامعه به سمت بی نظمی و هرج و مرج پیش می رود. در روزهای اخیر انتشار برخی کاریکاتورها و یا مطالب طنز در برخی سایت های خبری فارسی زبان در خارج از کشور ، موضوع مرز آزادی بیان را بار دیگر روی دایره بحث آورد. این موضوع با برخی از روزنامه نگاران و کارتونیست های ایرانی مطرح شده است.

وقتی خبر قربانی قصه پردازی خبرنگاران می شود

خبرنگاران ایران-نیکی آزاد: آیا شکل جدیدی از خبر نویسی و گزارش نویسی در روزنامه نگاری ایران رایج شده است؟ شیوه ای که میان خبر نویسی و مقاله نویسی قرار دارد و اغلب خبرها و گزارش ها با حاشیه های بلند نوشته می شوند؟در این شیوه معمولا روزنامه نگار تحلیل و نظر خودش را در خبر و گزارش خبری اش وارد می کند؟آیا این فرم این روزها رایج در روزنامه نگاری ایران همان سافت نیوز است که هرم وارونه را به کناری زده است؟ یا پیشینه و سابقه مطبوعاتی دیگری دارد؟ آیا این نوع خبرنویسی مطابق شرایط روز کشور ایجاد شده است؟ آیا واقعا این فرم با نرم نویسی یا همان سافت نیوز نسبتی دارد یا شیوه ای جدید و اختراع شده توسط روزنامه نگاران جوان ایرانی است؟

وبسایت های جنبش سبز می مانند یا تعطیل می شوند

خبرنگاران ایران - آیا اخبار مربوط به زندانیان سیاسی نسبت به گذشته نمود و بروز کمتری در سایتهای اینترنتی یافته است؟ آیا بعد از انتخابات یازدهم ریاست جمهوری در ایران که چند ماه قبل برگزار شد و بنا به مصلحتها و یا باور به ایجاد شرایط جدید در کشور برخی سایتها از پرداختن به مسائل این زندانیان خودداری می کنند؟ به راستی وظیفه رسانه ها در چنین شرایطی کدام است؟آیا آنها باید بنا به شرایط خاص کشور سیاستهای خاصی پیشه کنند ؟یا همواره باید وظیفه اطلاع رسانی شان را انجام دهند؟آیا اطلاع رسانی درباره وضعیت زندانیان سیاسی به نفع آنهاست؟ سایتهایی که در این زمینه نقش پررنگ تری دارند در این اطلاع رسانی موظفند چه مواردی را رعایت کنند؟

روز خبرنگار ایرانی، مناسبات پولی و بی توجهی به مشکلات روزنامه نگاران

خبرنگاران ایران- 17مرداد روز خبرنگار به روایت ایرانی هاست. به یاد محمود صارمی که پانزده سال پیش در چنین روزی در مزار شریف در حال انجام وظیفه خبرنگاری اش، به دست طالبان کشته شد. در دومین سال استقرار دولت اصلاحات این روز به عنوان "روز خبرنگار" در تقویم کشور ثبت شد. اما چرا چنین روزی در تقویم برای تعدادی از خبرنگاران ایرانی تنها به روزی تبدیل شده برای دریافت هدیه و نه چیز دیگری ؟ چرا در این روز از شان و منزلت حرفه ای روزنامه نگارن کمترصحبت می شود ؟ چرا از مشکلات بی شمار روزنامه نگاران در این روز سخن گفته نمی شود ؟ و چرا در این روز قدمی برای مسائل صنفی روزنامه نگاران برداشته نمی شود ؟

نشریات فارسی زبان خارج از ایران یا سیاسی اند یا زرد

خبرنگاران ایران- بي طرفي يك نشريه با توجه به گرايش سياسي روشن مديرانش تا چه اندازه امكان پذير است؟ نشريه اي كه قرار است درباره ايران بنويسد در حالي كه مقر اصلي اش خارج از ايران است تا چه حد مي تواند رسالت حرفه اي روزنامه نگاري را انجام دهد؟ اساسا نشريات ايراني كه خارج از كشور منتشر مي شوند؛ در معرض كدام آسيب ها قرار دارند ؟ با توجه به تحولات ديجيتالي و گسترش شبكه هاي مجازي چقدر انتشار يك روزنامه كاغذي درباره ایران، آن هم در كشوري دور از ايران ضروري است؟ اينها همگي سوالاتي است كه از علي اصغر رمضانپور مي پرسم كه به تازگي با همراهي جمعي از روزنامه نگاران ساكن لندن روزنامه « ايران زمين » را در شانزده صفحه و با ادعاي بي طرفي سياسي منتشر مي كند.

بازی با کلمات، ابهام و نقش زیاد نهادهای امنیتی درکنترل رسانه ها

خبرنگاران ایران- واکنش های منفی به پیش نویس لایحه نظام جامع رسانه های همگانی همچنان ادامه دارد و بسیاری از کارشناسان حوزه ارتباطات آن را بدتر و محدود کننده تر از قانون فعلی مطبوعات می دانند.قانونی برای پیشگیری و تنبیه می دانند .قانونی که اگر تصویب شود دست نهادهای امنیتی همچون وزارت اطلاعات را برای کنترل مطبوعات بسیار بیش از قبل باز می گذارد .در پیش نویس این لایحه درست چهار بار از وزارت اطلاعات و نقش آن در کنترل رسانه ها سخن به میان آمده است .

افزایش سخت گیریها و مجازاتها در لایحه جدید رسانه ها

خبرنگاران ایران -پیش نویس لایحه نظام جامع مطبوعات در حالی روز گذشته در رسانه های عمومی ایران منتشر شد که در بخش هایی از این لایحه پیشنهادی تبصره ها و ماده های سخت گیرانه تری نسبت به قانون فعلی مطبوعات دیده می شود. این در حالی است که این قانون هنوز نهایی نشده و نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات از اهالی رسانه‌ها خواسته است تا نظرات خود را تا سه هفته آینده درباره این پیش نویس اعلام کنند. با توجه به اهمیت موضوع، سایت خبرنگاران ایران در نظر دارد با مقایسه و بررسی بند بند این پیش نویس با قانون فعلی که در حال اجراست و ارائه نظرات کارشناسان به تحلیل بیشتر این موضوع بپردازد .

ابزارهای رسانه ای کاندیدایی که پیروز شد

خبرنگاران ایران- آیا در انتخابات ریاست جمهوری 92، شبکه های اجتماعی نقش داشتند؟ چقدر کاربران ایرانی از شبکه های اجتماعی برای بیان مطالبات خود از رییس جمهور آینده استفاده کردند؟ و چقدر کاندیداهای ریاست جمهوری در تبلیغات انتخاباتی شان از شبکه های اجتماعی بهره جستند؟ اینها سوالاتی است که در دومین همایش رسانه های اجتماعی مطرح می شود و محمد سلطانی فر،رییس کمیته تبلیغات ستاد حسن روحانی و مدیر گروه مطالعات رسانه ای مرکز تحقیقات استراتژیک به بخشی از آنها پاسخ می دهد.او با حضور نیم ساعته در این همایش، از روش های تبلیغاتی حسن روحانی در زمان تبلیغات انتخابات می گوید و اینکه روش های ارتباطی ای همچون پیامک و رسانه های اجتماعی از موثرترین روشهایی بودند که در روزهای مانده به برگزاری انتخابات نقش داشتند.

مردم انتظار دارند روزنامه نگار گزارشگر حقیقت باشد

خبرنگاران ایران -نقش روزنامه نگاران در زمان انتخابات چیست؟ آیا آنها می توانند در کمپین های انتخاباتی فعالیت کنند؟ وزنامه نگار می تواند که به پوشش خبرهای یک کاندیدا بپردازد، اما در هرلحظه ای نباید در انتشار خبری که حقیقت دارد و انعکاس آن برای آگاهی مردم در انتخابی که می خواهند بکند تاثیر گذار است، تردیدی به خود راه بدهد.خبرنگار نباید هیچ ملاحظه ای جز حقیقت داشته باشد، حتی اگر این موضوع منجر به انتشار مطلبی بشود که کاندیدایی که خبرهایش را پوشش می دهد، در نظرسنجی ها محبوبیتش پایین بیاید و حتی پیروزی را از دست بدهد.

سانسور،خودسانسوری، گذر از خطوط قرمز و هراس از آینده

خبرنگاران ایران- در آستانه برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، آیا فضای مطبوعات مانند ماههای قبل،همچنان امنیتی است یا نه به روال انتخابات های پیشین، قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با گشایش فضای رسانه ای مواجه خواهیم بود؟ تا چه اندازه شاهد فضای باز در رسانه ها هستیم؟ چقدر از روزنامه نگاران، بدون ترس، مطالب انتقادی می نویسند و پرده از واقعیت بر می دارند؟ آیا با توجه به دستورالعملی که وزارت ارشاد برای مطبوعات ارسال کرده ؛ اهل قلم می توانند بدون سانسور و حتی خود سانسوری، دولتی را که زمانش سر رسیده مورد انتقاد قرار دهند؟ انتقاد از چه کسی ممنوع و انتقاد از چه کسی آزاد است؟ مطرح کردن چه موضوعاتی ممنوعیتی در مطبوعات ندارد و نوشتن و درج کدام مطالب جزو خط قرمزهاست؟

شیوه های اطلاع رسانی در شرایط سرکوب روزنامه نگاران

خبرنگاران ایران -در ماههای اخیر شاهد بازداشت گسترده روزنامه نگاران ایرانی بوده ایم.چندین هفته نامه و روزنامه توقیف شدند و در مجموع هر روز دایره محدودیت ها ، باید و نباید هایی که به مطبوعات منتقد ایران دستورداده می شود؛ رو به گسترش است. اما آیا روزنامه نگاران منتقد در فضای این چنینی می توانند وظیفه اطلاع رسانی شان را به درستی انجام دهند؟ آنها چگونه راه های انتقال خبر را در فضای سرکوب پیدا می کنند؟ بهترین راه های انتقال اخبار که در عین حال کمترین آسیب را به روزنامه نگار وارد می کند چیست؟ آیا میان بازداشت های اخیر روزنامه نگاران با آشنا نبودن آنان با چگونگی کار در شرایط سرکوب رابطه ای وجود دارد؟ جواب این سوال ها را دو روزنامه نگاری می دهند که در حال حاضر در ایران نیستند اما می دانند تیغ تیز سانسور تا چه حد برنده است و همکاران مطبوعاتی شان در داخل ایران با چه تهدیدهایی مواجه اند.

سال ۱۳۹۱؛ زمستان سخت روزنامه نگاران ایران

خبرنگاران ایران -سال ۱۳۹۱ برای اهالی رسانه با تلخی‌های فراوان تمام شد. در این سال یک وبلاگ نویس در زندان کشته شد و در ماه‌های آخر سال، با هجوم نیروهای امنیتی به تحریریه‌های رسانه‌های اصلاح طلب، ۱۹ روزنامه نگار بازداشت شدند و علاوه بر این در طول سال نیز فشار‌ها و محدودیت‌ها بر رسانه‌ها و روزنامه نگاران ادامه پیدا کرد. در این گزارش سعی شده است برخی از اتفاق‌های مهم سال گذشته به صورت فصل به فصل بررسی شود. همچنین تیترهای مهم رویدادهای مربوط به رسانه ها در این سال ارائه شده است. در این گزارش سعی شده است برخی از اتفاق‌های مهم سال گذشته به صورت فصل به فصل بررسی شود. همچنین تیترهای مهم رویدادهای مربوط به رسانه ها در این سال ارائه شده است.

از روزنامه نگاران چند شغله تا روزنامه نگاران آگهی بگیر

خبرنگاران ایران - برآیندی از پاسخ های خبرنگاران نشان می دهد که میانگین دستمزد آنان با توجه به سابقه کاری و میزان تحصیلات تفاوت چندانی نمی کند و معمولا این میزان از 450 هزار تومان در ماه آغاز می شود تا به 700 تا 750 هزار تومان می رسد. قیمت مطالب حق التحریری نیز به طور میانگین صفحه ای 50 تا 70 هزار تومان در هر روزنامه و مجله است.قیمتی که بیش از ده سال است بی توجه به تورم قیمتها در ایران ثابت مانده است .اما برخی از شنیده ها نیز حکایت از روزنامه نگارانی دارد که به خاطر تامین معیشت آگهی بگیر شده اند و یا به عبارت خود روزنامه نگاران،آنهایی که شیتیل می گیرند. یکی از روزنامه نگاران دنیای اقتصاد دراین باره می گوید:" تعداد روزنامه نگارانی که در حوزه اقتصاد کار کنند اما در مسیر رشوه و شیتیل قرار نگیرند؛ کم است. "

صفحه رسانه؛ گمشده ای در میان رسانه های کشور

خبرنگاران ایران- نوشتن درباره «رسانه» گویی در بین سوژه‌ها گم شده است. سوژه‌هایی که با «رسانه» معنا می‌گیرند. هدف بسیاری از سوژه‌های خبری و تحلیلی آگاهی بخشی است اما جایگاه آگاهی بخشی درباره کارکردهای «رسانه» کجاست؟ صفحه «رسانه» در رسانه‌های کشور مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد. رسانه‌های کشور هنوز به ضرورت تعریف جایگاه «ارتباطات و رسانه» برای اطلاع رسانی دست نیافته‌اند. برخی از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های صفحه رسانه دارند که بررسی محتوای این صفحه‌ها به نتایج جالبی ختم می‌شود. بسیار دیگری هم بی‌توجه از این موضوع عبور کرده‌اند. اما واقعا جایگاه صفحه رسانه کجاست؟ چه اهدافی را باید دنبال کند؟ آیا این اهداف در بخش اختصاصی «رسانه» تحقق پیدا کرده است؟ و اینکه صفحه رسانه برای عموم مردم است یا تنها روزنامه نگاران و کار‌شناسان ارتباطات می‌توانند از آن استفاده کنند؟

بازداشت و تهدید روزنامه نگاران منتقد ايران

خبرنگاران ایران -عصر هشتم بهمن ماه ،نيروهاي امنيتي روزنامه نگاران را از داخل تحريريه ها به زندان اوين منتقل مي كنند. زمان دستگيري ها درست زماني است كه روزنامه، صفحه هاي خود را براي روز بعد بسته است . در چنين مواقعي تا زمان نهايي شدن صفحات،اخبار بررسي مي شود تا مبادا خبر مهم و يا جديدي از چشم دور بماند. به محض ديدن خبر فوري و مهمي،جايي براي انتشار در روزنامه وجود دارد. اما آيا انتشار اخبار دستگيري فله‌اي روزنامه نگاران آنقدر اهميت نداشت، كه هيچ يك از روزنامه هاي بهار ، اعتماد، شرق و آرمان در اين باره خبري فوري منتشر كنند يا نه اهميتش در اين حد است كه ايام تعطيلي بگذرد و اين روزنامه‌ها با بررسي شرايط، در انتشار اخبار دستگيري همتي كنند ؟

بیش از ده خبرنگار ایرانی بازداشت شدند

خبرنگاران ایران- حمله هماهنگ عصر روز هشتم بهمن ماه نیروهای امنیتی به تحریریه رسانه‌های اصلاح طلب باعث بازداشت۱۰ خبرنگار این رسانه‌ها شده است و به نظر می‌رسد حکم بازداشت چند نفر دیگر نیز در دست این نیرو‌ها باشد ضمن اینکه شب هفتم بهمن نیز دو تن از خبرنگاران هم بازداشت شدند تا تعداد بازداشتی‌های خبرنگاران در تنها ۲۴ ساعت به رقم دوازده نفر برسد. از سوی دیگر در تاریخ نهم بهمن دو نفر دیگر به این لیست اضافه شدند.

به گزارش سایت خبرنگاران ایران، عصر روز هشتم بهمن خبر رسید که ماموران امنیتی ابتدا به روزنامه اعتماد به مدیر مسئولی «الیاس حضرتی» رفته‌اند و در آنجا با گرفتن کارت خبرنگاری و شناسایی همه خبرنگاران، سه نفر آن‌ها یعنی «نسرین تخیری» دبیر سرویس اجتماعی، «جواد دلیری» سردبیر روزنامه و «ساسان آقایی» خبرنگار این روزنامه از جمع جدا کرده و با در دست داشتن حکم بازداشت آن‌ها را راهی اوین کرده‌اند.

آیا روزنامه نگاری ایران به اخبار فاجعه بار عادت کرده است

خبرنگاران ایران- تعدادی از مردم و روزنامه نگاران پس ازانعکاس وسیع خبر مرگ ستار بهشتی، کارگر وبلاگ نویس ایرانی پوشش وسیع رسانه ای آن را از زاویه دیگری هم دیدند و پرسیدند این روزها انگار تنها خبر مرگ یک آدم است که میتواند انعکاس وسیع رسانه ای داشته باشد ؟آیا اتفاقات مهم چند سال اخیر رسانه ها و جامعه ما را نسبت به برخی اخبار بی تفاوت کرده است ؟شاید هم این ویژگی مختص به جامعه ما و رسانه هایمان نیست و همیشه خبر مرگ است که این گونه بازتاب وسیع می یابد ؟آیا جامعه رسانه ای ایران باید حوزه های خبری جدید و رسانه های خاصی را تعریف کند تا دوباره حساسیت جامعه را نسبت به برخی از مسائل مهم تحریک کند ؟وظیفه رسانه ها در شرایط سرکوب وخفقان برای انعکاس اخبار کدام است ؟

راه هایی برای حفظ امنیت خبرنگاران در فضای مجازی

خبرنگاران ایران- با توجه به حساسیت کار خبرنگاران که با طیف وسیعی از آدم ها در دنیای مجازی ارتباط دارند .هک شدن آنان نه تنها خطری برای آنها که برای دیگران هم محسوب می شود . بنابراین باید دقت بیشتری در رعایت نکات امنیتی توسط این گروه در فضای مجازی انجام شود.اما واقعا چگونه یک آی دی هک می شود؟ و چگونه می توان از این موضوع جلوگیری کرد؟ خبرنگاران برای تجربه یک محیط امن در فضای اینترنت چه کارهایی باید انجام دهند؟ چگونه یک گفت و گو غیرقابل ردیابی می توان در فضای اینترنت داشت؟ اینها و سوالات دیگر موضوعی است که سعی شده تا حدودی در این گزارش به آن ها پاسخ داده شود. البته هر خبرنگار در عین حال باید به طور مرتب اطلاعات فنی خود را به روز کند تا مشکل امنیتی برای او به حداقل برسد .

آنها در انتظار بیکاری همچنان روزنامه نگاری می کنند

خبرنگاران ایران- این روزها از این طرف و آن طرف زمزمه هایی شنیده می شود، زمزمه هایی که برای روزنامه نگاران و اصحاب رسانه جذاب است . انتشار روزنامه هایی جدید. آیا این به معنای باز شدن فضای مطبوعاتی در کشور است ؟یا فقط تحولات سیاسی به ظاهر تغییراتی اندک را در فضای مطبوعاتی به وجود می آورند ؟ آیا روزنامه های جدید در فضایی متفاوت فعالیت خود را آغاز می کنند و حرفی نو برای گفتن خواهند داشت یا این روزنامه ها هم در فضایی پر از سانسور و محدودیت پا به عرصه می گذراند؟ و بعد از مدت کوتاهی فعالیت توقیف خواهند شد ؟ بعد از روزنامه بهار که تقریبا دو هفته ای است که برای بار چهارم بعد از توقیف های مختلف منتشر می شود، روزنامه های کارگزاران ، صبح امروز و روزنامه شرق نیز در صورت رفع توقیف، قرار است بار دیگر به عرصه مطبوعاتی کشور برمی گردند.

چه کسانی برای بقای روزنامه ها در ایران تصمیم می گیرند

خبرنگاران ایران -در حالی سه شنبه هفته پیش، «حسین انتظامی» به این سمت انتخاب شد که از طیف روزنامه‌های اصلاح طلب کسی کاندیدای این انتخابات نشد و رقابت اصلی بین انتظامی و «سید نظام‌الدین موسوی»، مدیرمسئول خبرگزاری فارس به مانند دو سال قبل درگرفت که این بار انتظامی از بین ۵۱۳ مدیرمسئول رای دهنده در این جلسه، توانست رای ۳۲۲ نفر را بگیرد و در مقابل موسوی، ۱۸۳ رای کسب کرد و دیگر نامزد‌ها تنها ۸ رای گرفتند. «ای کاش روزی مطبوعات به دست اهل رسانه بیافتد یا کسانی که فهم و ادراکی از رسانه با هویت خودش دارند. در آن شرایط درگیر چپ و راست و اصولگرا و اصلاح طلب نخواهیم بود؛ بلکه این درک رسانه‌ای افراد است که در تصمیم گیری‌ها دخیل است نه گرایشات سیاسی آن‌ها.»

وقتی وصله‌ نویسی جایگزین روزنامه نگاری می شود

خبر نگاران ایران -هاوارد می‌ گوید وصله‌ نویسی اغلب تلاشی ناموفق برای دوری گزیدن از سرقت ادبی است. در این شیوه به جای این که فرد عبارتی را کلمه به کلمه کپی کند، آن ها را پس و پیش کرده و زمان افعال را تغییر می‌دهد؛ اما در اصل نوشته جدید همچنان و تا حد بسیار زیادی به واژگان و دستور زبان متن اولیه وابسته و متکی است. این کار شکلی از سرقت ذهنی است و نشان دهنده‌ این موضوع است که نویسنده در واقع خودش کار ذهنی مطلبش را انجام نداده است.همان است که در روزنامه نگاری ایران به کپی- پیست کردن و چسب و قیچی معروف شده است همان روشی که روزنامه نگار معمولا پشت کامپیوترش می نشیند و درباره سوژه ای گزارش یا مطلب می نویسد بدون آنکه خود اطلاعات جدیدی به آن اضافه کند .در این روش روزنامه نگار به طور کامل مطلبش را از جایی سرقت نمی کند و معمولا از اطلاعات گزارشهای قبلی بهره می برد و با نگارشی جدید به بازتولید مطلب می پردازد .

مرزبندی خودی و غیر خودی، فضای امنیتی و جای خالی روزنامه های مستقل

خبرنگاران ايران- دو طرف راهروي اصلي نمايشگاه، غرفه‌هاي رنگي با دكوراسيون هاي متفاوت به چشم مي‌خورد. نام‌هاي آشناي روزنامه های همشهري، جام جم، ايران ،كيهان، جمهوري اسلامي و حتي نام‌هاي کمتر آشناي خورشيد،وطن امروز،ملت ما،جام نيوز،موسسه راهبردي ديده بان مركزي براي مفابله با جنگ نرم و همچنین خبرگزاري های فارس، مهر و ايسنا و .. ديده مي‌شوند. نقشه نمايشگاه نام تمامي غرفه هاي حاضر در نوزدهمين نمايشگاه مطبوعات را نوشته است. دنبال غرفه هاي روزنامه هاي اعتماد، آرمان و مغرب مي‌گردم. آنها را در راهروهاي فرعي و دور از راهروي اصلي می یابم. چيدمان غرفه‌هاي مطبوعات و خبرگزاري‌ها سوال يكي از بازديدكنندگان نمايشگاه است؛ مي‌گويد:" نشريات همسو با دولت و يا حكومت در غرفه هاي بزرگ و شيك فعال هستند در حاليکه نشريات كمي منتقد را در جاهاي پرت گذاشته‌اند. حتي در چيدمان هم تبعيض دیده می شود."

آیا روزنامه نگاری در ایران شبکه ای شده است

خبرنگاران ایران – آیا روزنامه نگاری در ایران شبکه ای شده است ؟ برخی روزنامه نگاران ایرانی بر این عقیده اند که شکل جدیدی از روزنامه نگاری در کشورمان در حال شکل گیری است. شیوه ای که گروهی ثابت از روزنامه نگاران دور هم گرد می آیند و هیات تحریریه روزنامه یا مجله ای را می سازند.این عده از روزنامه نگاران معتقدند این گروه خبری ترجیح می دهند با این تیم بسته کار کنند و از پذیرفتن خبرنگاران جدید به گروه شان معمولا دوری می کنند.تعدادی دیگری نیز تایید وجود شبکه ای کار کردن روزنامه نگاران در ایران را منوط به انجام پژوهشهای دقیق می دانند و یا از اساس در این شیوه کار کردن مشکلی نمی بینند .

هراس از رسانه های نوین،کنترل سایبری و نگاه تجویزی

مصلاي بزرگ تهران این روزها (سیزدهم تا بیست و دوم مهر ماه) میزبان ششمین نمایشگاه بین المللی رسانه‌های دیجیتال است که به گفته مسئولان،هدفش جریان‌سازی و بسترسازی برای تولید و توسعه محتوای منطبق بر فرهنگ بومی ، ملی و اسلامی در حوزه رسانه های دیجیتال است. روی تابلوی سبز رنگ بزرگی نوشته شده:" توجه بيش از اندازه به رسانه‌هاي جديد، ما را از لحظات زيباي زندگي دور مي كند." و در پس زمینه اش تصویر مردی دیده می‌شود که تلفن همراه او را از خانواده دور کرده است. كمي جلوتر، بيلبورد ديگري ديده مي شود:"مصرف اينترنت،روزي دو ساعت" و يك قوطي بزرگ دارو به تصویر کشیده شده که مصرف روزانه دو ساعت اینترنت را تجویز می‌کند.

روزنامه نگاری؛ شغل اصلی یا دوم؟

خبرنگاران ایران -نبود امنیت شغلی و بیمه، توقیفهای گاه و بیگاه ، برخوردار نبودن از حقوق صنفی مانند بیمه بیکاری، فشارهای اقتصادی، حقوق كم در برابر كار سخت و زمان زیادی كه صرف آن می‌کنید، بیش از پیش شما را به فکر فرو می برد، طوری كه با گذشت زمان، خیلی ها ترجیح می دهند از روزنامه نگاری بگذرند و یا اینکه در کنار روزنامه نگاری شغل دیگری را انتخاب کنند آن وقت است که این سوال پیش می آید روزنامه نگاری شغل اصلی یا دوم ؟ دو چیز باعث می شود که ساحت مشاغل بشکند. اول اینکه آن حرفه از تخصصی بودن در بیاید، یعنی سطحش را از نظر حرفه ای تنزل دهند و دوم درآمد است یعنی وقتی درآمد شغلی کافی نباشد خواه ناخواه نیاز به یک شغل مکمل احساس می شود ، مثلا چرا ما کمتر مهندس دو شغله یا دکتر دو شغله داریم .چون هنوز این مشاغل تخصصی اند و در آمد کافی دارند .

شرق برای چهارمین بار توقیف شد؛ روزنامه نگاران بیکار شدند

خبرنگاران ایران - بسیاری از اعضای تحریریه روزنامه شرق طعم تلخ توقیف را بارها چشیده بودند و اینبار هم بعد از بیش از یک سال و نیم فعالیت دوباره بیکار شدند. یعنی بیش از یکصد خبرنگار و کادر فعال در این روزنامه به یکباره بیکار شدند. بیکاری روزنامه نگاران انگار قصه پر غصه ای است که هر گز متوقف نمی شود و پس از هر توقیف روزنامه نگارانی هستند که تا ماه ها طعم بیکاری و بی پولی را تجربه می کنند .بدون حامی و تنها بدون انجمن صنفی که از آنها حمایت کند ، گاهی آنها و وضعیت دشوارشان در میان صحبتهای سیاستمداران پس از توقیف هر روزنامه فراموش می شود اما آنها هستند و با سختی روزگار می گذرانند .

نشریات خانوادگی از بحران مخاطب تا زرد نویسی و خبرنگاران آماتور

خبرنگاران ایران -براي اولين بار است كه نمايشگاهي با عنوان نشريات خانوادگي در ايران برگزار مي شود. نمايشگاهي كه از 23 شهريور ماه سال جاري در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان حجاب آغاز شده و قرار است به مدت يك هفته فعال باشد.عصر دوشنبه است و هوا كاملا شهريوري ست. مطبوع، نه گرم و نه سرد. روزي مساعد براي از خانه بيرون زدن و سر زدن به نخستين نمايشگاه نشريات خانوادگي. از پله هاي كانون فكري كودكان و نوجوانان كه محل برگزاري نمايشگاه است،بالا مي روي ؛ انتظار ديدن جمعيتي را داری که حتی شده برای کنجکاوی به روال نمايشگاههاي كتاب معمولا در چنین جاهایی حضور دارند . اما خبري از بازديدكنندگان نيست. سالني كه كف پوشهای سبز، آبی و قرمز رنگش جلوه اي زيبا دارد ؛ تقريبا خالي از جمعيت است.

سردبیر بخش خبری یاهو: دنبال گزارشهای متفاوت هستم

خبرنگاران ایران -اولین و کاربردی ترین توصیه ای که به تمام کسانی که می خواهند نوشتن را حرفه و پیشه اصلی خودشان قرار دهند، این است پا به خیابان بگذارند (خود را از اتفاقات و روزمرگی های جامعه دور نکنند)، یاد بگیرند که چطور باید گزارش کنند، خجالتی و گوشه گیر نباشند و از پس اجرا و پیاده سازی همه ترفندها و مهارت های گزارشگری به خوبی برآیند. سپس هرچه که می توانند بنویسند، زیرا یک گزارشگر واقعی کسی است که بتواند به بهترین شکل ممکن خواننده یا شنونده خود را برای خواندن یا شنیدن مطلبش ترغیب و تحریک کند. برای رسیدن به این نقطه آرمانی هر کس باید سبک و شیوه منحصر به فرد خودش را پیدا کند. راهی که هر بیننده، خواننده یا شنونده ای از همراهی با وی احساس رضایت کند.

روزنامه نگاریم یا امدادگر

خبرنگاران ایران - بعضی ها حتی نوشتند که برخی خبرنگاران و عکاسانی که برای نوشتن گزارش و فرستادن عکس به مناطق زلزله زده سفر کرده بودند، نقش اصلی خود را فراموش کرده و تبدیل به امداد گر شده اند . برخی از این موضوع به شدت انتقاد کرده و آن را ناشی از بی تجربگی و غیر حرفه ای بودن خبرنگاران در زمان بحران دانستند و عده دیگری هم از این موضوع دفاع کردند و گفتند زمانی که امدادرسانی ضعیف باشد و جان هموطنان مان در خطر هیچ چیز برایمان مهم تر از امدادرسانی نیست . عده دیگری هم عقیده ای متفاوت از این دو گروه داشتند آنها گفتند که در زمان زلزله هم امداد رسان بوده اند و هم خبرنگار آنها می گویند مگر چه اشکالی دارد که یک خبرنگار هم وظیفه حرفه ای اش را انجام دهد و هم در کمک رسانی به آسیب دیدگان فعال باشد ؟ آیا خبرنگاران مستقل در پوشش دهی این اخبار موفق بودند یا آنها هم دست به بزرگنمایی و سیاه نمایی زدند ؟

زلزله ای که صدا و سیما و روزنامه های دولتی را تکان نداد

خبرنگاران ایران -در حالی که زلزله ۶.۲ ريشتری عصر روز گذشته، شمال غرب کشور را لرزاند و علاوه بر خسارت های مالی ، خسارت های جانی زیادی هم در پی داشت اما صداو سیما جمهوری اسلامی ایران با بی توجهی کامل به این موضوع تنها به اعلام خبر کوتاه زلزله در برخی از بخش های خبری اقدام کرد و از پوشش گسترده و به روز شده این بحران که می توانست در ساعت های اولیه بحران منجر به کمک رسانی بهتر و سریعتر شود خودداری کرد.پوشش تحولات بزرگ در تلویزیون اغلب با یک خبر فوری شروع می شود. خبر فوری اغلب روال برنامه های عادی را قطع می کند. مجری، بی آنکه هنوز تصویری در کار باشد خبر فوری را به اطلاع ببیندگان می رساند. او خبری را می خواند که همین حالا به دستش رسیده است.

روایت روزنامه نگارانی که با نام های مستعارمی نویسند

خبرنگاران ایران -روزنامه نگار است و نام های مستعارش فراوان. دیگری هم به چند اسم متفاوت می نویسد و آن یکی دیگر، تنها یک اسم مستعار دارد .دلایل افزایش مستعار نویسی در روزنامه نگاری ایران چیست ؟ آیا یکی از دلایل رواج آن این نیست که روزنامه نگاری ، دنیای مجازی و وب سایتهای یک جامعه از دنیای واقعی آن جدا نیست و بازتاب دهنده شرایط واقعی آن جامعه اند . جامعه ای که در لایه های مختلف از پنهان کاری ، تفاوت ظاهر و باطن ،بایدها و نبایدها، تفاوت درحوزه عمومی و خصوصی قرار دارد آیا روزنامه نگارانش را به جهتی سوق نمی دهد که هویت اصلی شان را پنهان کنند ؟ ،شاید در کشوری با چنین شرایط اجتماعی و فرهنگی پیچیده ای روزنامه نگارانش بتوانند پشت نام مستعار تصویری تا حدودی واقعی تر از جامعه شان ارائه دهند؟»

خط قرمزهای جدید برای روزنامه های کشور

خبرنگاران ایران-این روزها در تحریریه روزنامه ها و خبرگزاری های ایران دستورهای جدیدی برای بیشتر شدن خط قرمزهای خبری، دهان به دهان می چرخد و نقل محافل رسانه ای شده است. سانسور در تحریریه روزنامه ها هر روز بیشتر از روز قبل می شود و هر دفعه موضوع جدیدی را در بر می گیرد. این روزها سانسور در همه عناصر خبری رخنه کرده و از زمان انتخاب موضوع تا انتشار مطالب را در برمی گیرد.این روزها مسوولان دادستانی تهران از مدیران رسانه ها خواسته اند به هیچ عنوان از گرانی ها ننویسند. از تحریم ها ننویسند. از بازار آشفته ارز و طلا ننویسند آنها به ویژه به رسانه ها تاکید کرده اند گرانی مرغ را که بحث روز مردم است در رسانه ها پررنگ نکنند ، این موضوع حتی تا جایی پیش رفت که فرمانده نیروی انتظامی، اسماعیل احمدی مقدم از مسوولان صدا و سیما خواست تا صحنه خوردن مرغ را در تلویزیون سانسور کنند.

آنها با روزنامه نگاری زندگی می کنند

خبرنگاران ایران -روزنامه نگاران مستقل ایرانی این روزها محدودیتها و فشارهای زیادی را تحمل می کنند، چه آنهایی که در روزنامه ها شغلی دارند و چه آنهایی که بیکارند اما همچنان با روزنامه نگاری زندگی می کنند . روزنامه نگارانی که هیچگاه فکر تحریریه و روزنامه ها رهایشان نمی کند . روزنامه نگاران دیگری هم که در روزنامه ها قلم میزنند به شیوه دیگری با سختی و مشقت روزگار می گذرانند آنها از افزایش محدودیتها و سانسور گلایه دارند و می گویند دایره سانسور هر روز تنگ تر از روز قبل می شود و گزارش نوشتن از موضوع های روزمره زندگی مردم را نیز در دایره خود گرفته است . در این گزارش با روزنامه نگارانی که چند سالی است بیکار شده اند و یا به طور جسته و گریخته با روزنامه ها همکاری دارند به گفتگو نشسته ایم تا دریابیم این روزنامه نگاران چگونه روزگار می گذرانند ؟آنها چگونه با فشارهای اقتصادی و روانی ناشی از بیکاری کنار می آیند ؟ آیا آنها با وجود دور بودن از شغل روزنامه نگاری توانسته اند شغل جدیدی را برای خود تعریف کنند ؟

اعتراض گزارشگران بدون مرز به وضعیت روزنامه‌نگاران زندانی

روز ٢٠ تیرماه ١٣٩١ ده‌ها تن از فعالان گزارش‌گران بدون مرز و روزنامه‌نگاران تبعیدی ایران در برابر دفتر شرکت دولتی ایران ایر در خیابان شانزه لیزه پاریس، تجمعی را در اعتراض به بازداشت خودسرانه و شکنجه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در ایران که برخی از آنها جان خود را از دست داده و برخی دیگر در خطر مرگ قرار دارند، برگزار کردند.در این حرکت اعتراضی،پنج نفر از اعضای گزارش‌گران بدون مرز که هم‌چون زندانی با بدنی زخمی از شلاق و اثار شکنجه، چشم‌بند زده و با زنجیر بر دست و پا، در برابر نمادهای رسانه‌ای ( دوربین فیلم برداری، قلم و کاغد، رادیو و روزنامه ) وضعیت امروز روزنامه‌نگاران ایران را تصویر کردند. معترضان پلاکاردهایی با شعارهای " آزادی برای روزنامه‌نگاران ایران"، " نه به شکنجه و انفرادی" و " در ایران ٣٣ روزنامه‌نگار ١٩ وب‌نگار زندانی هستند"، در دست داشتند.

خط قرمزهای اخلاق حرفه ای میان خبرنگاران

خبرنگاران ایران -هنگامی که رسانه ای نمی تواند هزینه های خود را از محل فروش و جذب آگهی های مستقل تامین کند به ناچار به این سمت روی می آورد که خبرنگاران کم تجربه تری را به کار بگیرد که حساسیت چندانی نسبت به اصول حرفه ای و اخلاقی نداشته باشند.»این خبرنگار که مدتی به عنوان دبیر تحریریه در روزنامه فرهنگ آشتی فعالیت داشته است ادامه می دهد:« این خبرنگاران در واقع نقش خبرنگار- ویزیتور را عهده دار می شوند. این تطمیع ها حتی گاهی اوقات در قالب خبر و گفت و گو هم به رسانه ها راه می یابد.»ما واقعا این موضوع تا چه حد حقیقت دارد و خبرنگاران باید برای مقابله با آن چه کنند؟ آیا خبرنگاران مقصرند یا حوزه های خبری که با آنها در ارتباطند ؟شاید هم رسانه هایی که این دسته از خبرنگاران برای آنها کار می کنند و همواره آنها را برای در آمد زایی بیشتر تشویق می کنند ؟ چگونه یک خبرنگار اقتصادی باید خط قرمزهای اخلاق حرفه ای را رعایت کند؟

محدودیت های بیشتر برای روزنامه نگاران ایرانی و رسانه هایشان

خبرنگاران ایران-این روزها، روزنامه نگاران برای اجرای حکم هایشان به زندان می روند، تبعید می شوند، حکم می گیرند، در انتظار احضار به زندان هستند و یا در انتظار تشکیل دادگاه های خود به سر می برد و برخی از آنها که تجربه زندان را نداشته اند در هراس بازداشت روزگار می گذرانند و از سوی دیگر آنهایی که در روزنامه های مستقل باقی مانده اند هر روز قلم هایشان بامحدودیت های بیشتری روبرو می شود تا اندک روزنه نوشتن توقیف نشود. گرچه این موضوع برای همه روزنامه نگاران ایرانی ، به ویژه روزنامه نگارانی که در روزنامه های دولتی کار می کنند مصداق ندارد اما وجود بیش از 30 خبرنگار در زندانهای اوین و رجایی شهر نشان می دهد که جایگاه ایران در آزادی بیان در پایین ترین حد خود قرار دارد.

آیا مرگ روزنامه نگاری چاپی نزدیک است

خبرنگاران ایران -روزنامه‌ها هنوز هم نسلی از طرفداران وفادار خود را دارند که روزنامه را بخش جدایی‌ناپذیری از زندگانی خویش می دانند، اگر چه بسیاری از این افراد به‌منظور دستیابی سریع به اطلاعات از شبکه اینترنت هم استفاده می کنند اما برای حصول اخبار و اطلاعات موثق و وسیع, همچنان سنگر روزنامه‌ها را نیز حفظ کرده‌اند. «نوشابه امیری» روزنامه نگار پیشکسوت که سابقه فعالیت در رسانه های چاپی را دارد اما هم اکنون در پاریس روزنامه آنلاین «روزآنلاین» را اداره می کند، درباره جایگاه روزنامه نگاری آنلاین در ایران به می گوید: «روزنامه نگاری آنلاین نزد ما روزنامه نگاران ایرانی زنده بودن وخلاقیت، روزنامه نگاری آنلاین غربی را ندارد و این مختص به رسانه های کوچک نیست حتی در رسانه های بزرگ هم این امر مشاهده می شود.»

چگونه یک خبرنگار آنلاین باشیم

خبرنگاران ایران -نقش خبرنگار آنلاین تقریبا مشابه نقش هر خبرنگار دیگری است، تنها ابزارها و مهارت های آنلاین، او را از سایر خبرنگاران جدا می کند. تلویزیون، ویدئوهای خبری را نشان می دهد. رادیو، با صدا کار می کند و موسیقی. مطبوعات کاغذی، یک خبر را با کلمات توصیفی شرح و توضیح می دهد اما آنلاین نویسی یعنی نمایش، تعریف، تعامل خبری، گرافیک و لینک.خبرنگار آنلاین باید برای نوشتن در وب به کلمات، ایده ها، ساختار گزارش، طراحی، ابزارهای تعاملی، عکس ها و تعامل های خبری با صفحات دیگر وب و خواننده هایش فکر کند.یک خبرنگار آنلاین در یک سایت خبری و حتی یک وبلاگ کسی است که تحقیق می‌کند، می‌نویسد، ویراستاری می کند، مطالب را با عکس غنی می‌کند، با استفاده از منابع مکمل ایجاد ماخذ می‌کند و به مطالب لینک می‌دهد تا در اینترنت منتشر شود.

منشور اخلاقی روزنامه نگاری

خبرنگاران ایران –می خواهد نامش منشور، آئین نامه یا مرام نامه اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری باشد. هنوز برگی از آن در تاریخ مطبوعات کشور ثبت نشده است. چرکنویس های بسیاری از آن موجود است اما هیچگاه این چرکنویس ها ، پاکنویس نهایی نشدند و می توان ایران را جزو معدود کشورهایی نامید که فاقد منشور اخلاقی خبرنگاری است. الجزایر، ایتالیا، ارمنستان، آذربایجان، بوسنی، مولداوی، مالت، ترکیه، فرانسه، آمریکا و خیلی کشورهای دیگر یک نسخه از آن را دارند اما روزنامه نگاران ایرانی آن را ندارند. حتی فراتر از این برخی از سازمان های بین المللی خبرنگاری و همچنین فرهنگی منشورهایی را در این زمینه تدوین کرده اند. منشور اخلاقی خبرنگاری، هم وظایف اخلاقی یک خبرنگار را در کار رسانه ای اش توضیح می دهد و هم حقوق او را.

خبرنگاری جنگ؛ از سانسور تا مرگ

خبرنگاران ایران -نخستین خبرنگار جنگ در روزنامه نگاری مدرن، «ویلیام هووارد روسل» بود که در قرن 19 میلادی در میدان های جنگ حضور داشت و هم اکنون در قرن 21 هر سال تعداد زیادی از خبرنگارانی که جنگ را روایت می کنند در میدان های جنگ کشته می شوند تا خبرنگاری جنگ بخشی خطرناک از خبرنگاری دنیای مدرن امروزی شود. گرچه همیشه سخن از آزادی بیان و انتشار شفاف اطلاعات است اما گویی وقتی سخن از پوشش خبری یک بحران به میان می آید تمام این سخنان از یادها می روند و دولت‌ها قبل از هر چیز سعی می‌کنند از متشنج شدن اوضاع و فشار افکار عمومی که ممکن است در جریان شکست‌ها و کشته‌های جنگی مضاعف شود، بکاهند.از سوی دیگر آمارها نشان می دهد به مدت پنچ سال عراق خطرناک ترین محل برای خبرنگاران بوده است. به طوریکه تنها در سال 2007 بیشترین خبرنگاران جنگ با تعداد 31 نفر در این کشور کشته شده اند.

روز جهانی آزادی مطبوعات؛ روزنامه نگاران و رسانه های ایران در زنجیر

خبرنگاران ایران-سارا محسنی :علاوه بر روزنامه نگاران زندانی و توقیف روزنامه ها، فضای تحریریه روزنامه ها با «آزادی» فاصله بسیاری دارد. تیغ تیز سانسور و خودسانسوری در تحریریه های ایران حکمرانی می کند.

«وحید پوراستاد» روزنامه نگاری قدیمی که هم اکنون در خارج از کشور با رادیو فردا همکاری دارد در گفت و گو با «خبرنگاران ایران» می گوید: « آزادی مطبوعات در ایران هر سال وضعیتی یاس آورتر به خود می گیرد . سال گذشته هم ده ها روزنامه نگار بازداشت شدند و برخی از روزنامه نگاران همچنان در زندان هستند و نشریات و روزنامه ها همانند سال های گذشته توقیف شدند این رویه در سال گذشته هم پایانی نداشت.»

روزنامه نگاران ایرانی چطور با فشارهای زندگی کنار می آیند

خبرنگاران ایران -این روزها روزنامه نگاران مستقل و منتقد در ایران نه تنها نظارت و فشار شدید از سوی حکومت را تحمل می کنند که از نظر رفاهی و معیشتی نیز تحت فشارهای شدید قرار دارند .سانسور ، بازداشت و زندانی شدن روزنامه نگاران مستقل و توقیقف روزنامه ها و ...موجب از رونق افتادن روزنامه های مستقل شده است .مديران مسوول روزنامه ها هم اصلا در قيد و بند بيمه کردن روزنامه نگاران و پرداخت حقوق و مزايایمان نيستند. براي مثال امسال مديرمسئول روزنامه ما به عنوان عيدي به ما بن كفش وين داد و هيچ كدام مان را هم از ابتدای کار بيمه نكرده است . هيچ نهادي هم از روزنامه‌نگاران مستقل حمايت نمي‌كند. سال‌ها پيش اگر روزنامه‌اي حق و حقوق خبرنگاران را نمي‌داد، انجمن صنفي از روزنامه‌نگاران حمايت مي‌كرد اما الان صاحبان مطبوعات هر كاري دوست دارند انجام مي‌دهند به دليل اينكه هيچ انتخاب ديگري برای روزنامه نگاران وجود ندارد و ما مجبوریم در آن رسانه بمانيم و كار كنيم.

ویژگی های یک خبرنگار حرفه ای چیست

خبرنگاران ایران -یک روزنامه نگارحرفه ای کسی است که می داند حرفه اش تا چه میزان شان و منزلت دارد و یکی از معتبرترین مشاغل دنیاست . چنین روزنامه نگاری همان گونه که از او انتظار می رود رفتار می کند و همواره شان و منزلت حرفه اش را در نظر می گیرد . آن وقت است که او وقتی با یک سیاستمدار ، هنرمند و حتی بالاترین مقام سیاسی دنیا روبرو می شود از موضع قدرت با آنها روبرو می شود و در هیچ موردی در مقابل آنان کم نمی آورد . این روزها می بینم و می شنوم که برخی خبرنگاران برای دریافت هدیه های کوچک از برخی مقامهای حکومتی ساعتها در صف می ایستند و تحقیر و توهین را به جان می خرند یا وفتی برای مصاحبه مطبوعاتی به جایی می روند در برابر صاحبان قدرت گردن کج می کنند این برای من یعنی خبرنگار غیر حرفه ای .خبرنگار حرفه ای شان و قدرت دارد چون می داند که در مقام پرسشگری به عنوان نماینده مردم بر همگان برتری دارد.

روزنامه نگاری بعد از اینترنت

خبرنگاران ایران-نتیجه یک نظرسنجی می گفت: 69 درصد معتقدند که اینترنت باعث پیشرفت کار روزنامه نگاری شده است اما در مقابل از 31 درصد نظر مخالف هم به راحتی نمی توان گذشت.همین چند ماه پیش بود که مجله «اکونومیست» در سایت خود نظرسنجی ای را راه انداخت و از روزنامه نگاران، کارشناسان رسانه و مردم پرسید : آیا اینترنت باعث پیشرفت فعالیت روزنامه نگاری شده است یا پس رفت آن؟در طول ده روزی که این نظرسنجی برپا بود بسیاری از کارشناسان رسانه در این زمینه به اظهار نظرهای مخالف و موافق پرداختند. برخی از مخالفان معتقد بودند که اینترنت روی کمیت روزنامه ها تاثیر گذاشته است. ضمن اینکه تعداد روزنامه نگاران در روزنامه ها بین 27 تا 33 درصد افت داشته است. اینترنت باعث شده تا بسیاری از روزنامه ها و مجله ها از انتشار بازمانند و این ضربه به کار روزنامه نگاری است.»

روزنامه نگاری در سالی که گذشت

خبرنگاران ایران-سال 90 به پایان رسید و خبرهای خوب و بد را برای جامعه خبری ایران به جا گذشت . در حالیکه بار خبرهای بد در سال گذشته هم مانند سال های قبل بر خبرهای خوب سنگینی می کرد. روزنامه ها و مجله ها توقیف شدند. روزنامه نگاران به زندان رفتند و برخی هم از زندان آزاد شدند.رسانه ها و آزادی شان باز هم محدود تر شد .خبر هایی که انگار در این سالها شنیدن شان برای مان عادی شده است . در همین سال استاد روزنامه نگاری ، به خاطر بیماری اش تیتر رسانه ها شد. روزنامه نگاری به دلیل اعتصاب غذا پشت میله های زندان در گذشت وتعدادی از روزنامه نگاران زندانی به خاطرش اعتصاب غذا کردند .ایران بار دیگر به عنوان بزرگ ترین زندان روزنامه نگاران جهان شناخته شد .اما این همه نبود .

روزنامه نگارانی که سکوت را جایز نمی دانند

خبرنگاران ایران-در سالهای اخیر درمیان روزنامه نگاران ایرانی نوشتن بیانیه به مناسبتهای مختلف سیاسی - اجتماعی و یا حتی در ارتباط با وضعیت همکاران زندانی شان مرسوم شده است.پدیده ای که شاید ویژه جامعه روزنامه نگاران ایران است و در دیگر کشورها و به ویژه کشورهای آزاد کمتر نمونه اش دیده شود.تعدادی از روزنامه نگاران ایرانی اما این وضعیت را به دلیل شرایط خاص سیاسی ایران از جمله وظایف روزنامه نگاران می دانند. آنها استدلال می کنند که در نبود قوه قضائیه ای مستقل و بی طرف این روزنامه نگاران هستند که باید از حقوق مردم و همکاران شان دفاع کنند. این تعداد از روزنامه نگاران معتقدند به عنوان چشم آگاه جامعه در شرایطی خاص سکوت را جایز نمی دانند و موظفند از حقوق همکاران زندانی شان و حتی مردم دفاع کنند .

آیا خبرنگاران بازنشسته می شوند

خبرنگاران ایران -معمولاً وقتي مي خواهند از سختي هاي يک شغل بگويند،می نویسند:« اين شغل بعد از کار در معدن ، دومين شغل سخت دنیاست. خبرنگاری هم از آن شغل های سخت در دنیاست اما گویی در ایران با وجود اینکه کار خبرنگاری به عنوان یکی از مشاغل سخت پذیرفته شده است ، ولی سختی اش حتی وقتی بیشتر می شود که قانون نوشته شده برای این شغل هم هیچگاه اجرایی نمی شود.بعضی ازخبرنگاران می گویند حداقل یک کارگر با شغل سخت قوانینی دارد که درباره اش اجرا می شود اما ما حتی ممکن است سالها در روزنامه ای کار کنیم و بیمه مان هم نکنند اما چون جای دیگری برای کارکردنمان وجود ندارد صدایمان هم در نمی آید به قول معروف همان کار نصفه و نیمه را برای اینکه بیکار نباشیم رها نمی کنیم .حدود 9 سال است که از تصويب قانون بازنشستگي مشاغل سخت و زيان آور برای برخی مشاغل از جمله حرفه خبرنگاری از سوي مجمع تشخيص مصلحت نظام در ایران مي گذرد اما هر چند بارها از اجرایی شدن این قانون سخن رفته ولی در عمل برخي نواقص و تبصره هاي موجود خبرنگاران را در استفاده و بهره مندي از تسهيلات اين قانون با مشكل مواجه كرده است.

خبرنگاران؛ از «چشم اسفندیار» حکومت تا «چشم روباه»

خبرنگاران ایران -در دو سال و نیم اخیر یعنی بعد از انتخابات پر حاشیه سال 88 انواع فشارها از جمله بازداشت ، بازجویی ، احضار و تهدید علیه خبرنگاران و روزنامه نگاران هر روز بیشتر شده است و هر چند این فشارها از سالها قبل بر روزنامه نگاران اعمال می شده اما در این سالها شدت بیشتری گرفته است .«رضا معینی»، مسئول فارسی زبان سازمان گزارشگران بدون مرز می گوید :« براساس اطلاعات ما این روزنامه نگاران تحت فشار شدید برای وادار شدن به اعترافات تلویزیونی قرار دارند و گویا یک یا دو مورد هم انجام شده است که این نگران کننده است.»وی همچنین توجه تمام فعالان مدنی، سیاسی و شهروندان جامعه ایران را به این نکته جلب می‌کند که«این اقدامات تنها علیه روزنامه‎نگاران نیست، بلکه اقدامی علیه جامعه ایران است؛ پس باید اعتراضاتی فراگیر نسبت به این رویه حاکمیت ایران ابراز شود.»

آیا خبرنگاران مجاز به دریافت هدیه هستند

خبرنگاران ایران -در کشور های مختلف دنیا موضوع هدیه گرفتن یا نگرفتن خبرنگار بسیار متفاوت است اما چیزی که اکثر کارشناسان روزنامه نگاری و اخلاق حرفه ای روی آن اجماع دارند این است که خبرنگار را از دریافت هرگونه هدیه برحذر می دارند.رسانه های معتبر در این باره برخورد متفاوتی دارند و نمی شود یک فرمول را در این جا برای این موضوع ارائه داد. بسیاری از مراکز خبری معتبر دنیا سعی می کنند این موضوع را با نوشتن آیین نامه های داخلی سر و سامان دهند. آیین نامه هایی که معمولا خبرنگاران را از دریافت هر گونه هدیه ای منع می کنند . اما این موضوع در جامعه رسانه ای ایران به چه شکل است برخی معتقدند این مساله در حال تبدیل شدن به معضلی بزرگ است و برخی هم آن را امری عادی قلمداد می کنند .

چه کسانی سرنوشت مطبوعات ایران را رقم می زنند

خبرنگاران ایران –خبرنگار است و فعال اما درباره «هیات منصفه» مطبوعات چیزی نشنیده است. نفر دوم، حق التحریر برای رسانه ها کار می کند ولی مطلبی درباره هیات منصفه نمی داند و با تعجب می پرسد: «مگر هیات منصفه ای هم تشکیل می شود». اما «هیات منصفه» مطبوعات در بی اطلاعی اهالی رسانه بدون آنکه به معنای واقعی این واژه حتی نزدیک باشد فعالیت می کند. هيات منصفه در دادگاه چراغي است كه نشان مي دهد آزادي زنده است و حيات دارد اما این چراغ در دادگاه های ایران هیچ گاه یا روشن نشد یا اگر هم روشن شد آنقدر کم سو بود که بسوی خاموشی رفت.تعریف شده است که «هیات منصفه» یعنی حضور اقشار مختلف مردم در جریان دادرسی و مبنا قرار گرفتن نظر این هیات در رای نهایی یک پرونده اما چند ماه پیش اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات پایتخت انتخاب شدند و کسی نپرسید مبنای انتخاب این افراد چیست؟

سانسور از زمان انتخاب موضوع تا انتشار مطالب

خبرنگاران ایران -این روزها مطبوعات و روزنامه نگاران مستقل در ایران نظارت و فشار شدید از سوی حکومت را تحمل می کنند. سازمان های حقوق بشری در روزهای اخیر بارها از افزایش فشار بر روزنامه ها و روزنامه نگاران مستقل در ایران خبر داده اند. این در حالی است که حکومت بی توجه به این هشدارها هر روز تیغ سانسور و محدودیت را بر روزنامه نگاران و روزنامه هایشان افزایش می دهد . این روزها روزنامه نگارانی که در اندک روزنامه های باقیمانده ی مستقل کشور کار می کنند برای تهیه و ارسال گزارش ها و خبرهای خود دچار مشکل اساسی هستند. این روزنامه نگاران چطور با این فشارها کنار می آیند و زیر امواج سانسور، تهدید و ارعاب هنوز گزارش هایشان را می نویسند . آنها از چه ترفندهایی برای ارسال پیام شان به مخاطب استفاده می کنند؟ خیلی ها این روزها می پرسند آیا با وجود این همه سانسور دولتی آیا وقت آن نرسیده که روزنامه نگاران قلم هایشان را به نشانه اعتراض زمین بگذارند؟ یا آنها همچنان باید از کوچکترین روزنه برای رساندن صدایشان به مردم استفاده کنند ؟

دشواری های یک حرفه

خبرنگاران ایران- آمارها می گویند خبرنگاری و استرس باهم ارتباط دارند. اگر این شغل رتبه نخست مشاغل پراسترس را به دست نیاورد اما قطعا جزو ده شغل پراسترس دنیا معرفی می شود. این درحالی است که خبرنگاری در ایران از نظر استرس با توجه به محدودیت های بیشتر رتبه بالاتری دارد.با گذشت یک ماه از آغاز سال 2012، آمارهای مربوط به سال 2011 به تدریج در حال انتشار است و از جمله این آمارها مربوط به مشاغل بااسترس بالا است که خبرنگاری و عکاسی خبر در بین ده شغل پراسترس قرار گرفته است. اگر در همه جاي دنيا صلح هم باشد، باز براي خبرنگار فرقي نمي‌کند، چون او هميشه در حال راه‌رفتن در ميدان مين است. کار خبرنگار پر از خطر، دلهره و رخدادهاي پيش‌بيني ناپذير است.خبرنگاری و استرس همیشه با یکدیگر ارتباط مستقیم داشته اند اما اینکه یک خبرنگار بتواند راه های جلوگیری از استرس را پیدا کند، می تواند یک خبرنگار بهتر هم باشد . یعنی خبرنگاری که یادگرفته است چگونه با کمترین استرس بر روی میدان مین راه رود.

از جارچی گری تا رسانه های فرمایشی و مسلکی

خبرنگاران ایران -اگر روزنامه های فرمایشی تحت سیطره حاکمیت قرار داشت، روزنامه های مسلکی نیز تحت سیطره ایدئولوژی بود. اگر روزنامه های فرمایشی را جارچی حاکمیت و روزنامه های مسلکی را جارچی ایدئولوژی ها بنامیم، به بیراه نرفته ایم. نبود حق انتخاب در گزینش و انتشار اخبار، تبلیغی بودن خبرها و تامین علنی و صریح منافع طیف های خاص ویژگی مشترک جارچیان، روزنامه های فرمایشی و نشریه های مسکلی است.نیاز امروز جهان رسانه های آزاد است، نه رسانه های فرمایشی و مسلکی. اگرچه امروز نیز روزنامه های فرمایشی و مسلکی را در ایران می توان شناسایی کرد، اقبال عمومی به روزنامه هایی است که با فراتر رفتن از خصیصه جارچی گری، استقلال حرفه ای خود را به جامعه نشان داده و با انتشار دیدگاه های متفاوت و خبررسانی آزاد، در قضاوت مخاطبان نمره قبولی گرفته اند.

ادامه بازداشت روزنامه نگاران؛ تشدید محدودیت های روزنامه نگاران زندانی

خبرنگاران ایران -در حالیکه وضعیت برخی از روزنامه نگاران زندانی و بدون مرخصی در زندان اوین و رجایی شهر کرج وخیم تر می شود، روند بازداشت روزنامه نگاران توسط نهادهای امنیتی هم ادامه دارد.بنا به آخرین گزارش «کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران»، ایران با ۴۳ روزنامه نگار زندانی در صدر جدول کشورهایی است که بیشترین روزنامه نگار زندانی را دارند.بر اساس گزارش این کمیته، ایران با ۴۲ روزنامه‌نگار زندانی برای دومین سال متوالی در صدر این فهرست قرار دارد و این در حالی است که روز به روز بر تعداد روزنامه نگاران زندانی افزوده می شود. همچنین وضعیت خبرنگاران بازداشتی در زندان اوین و زندان رجایی شهر هر روز بدتر می شود و خانواده های این روزنامه نگاران تحت فشارهای بیشتری قرار می گیرند.

روزنامه نگار باید فاصله اش را با قدرت و سیاستمدار حفظ کند

خبرنگاران ایران - آیا روزنامه نگار می تواند فعال سیاسی و اجتماعی هم باشد ؟ آیا فعالیت سیاسی و اجتماعی به بی طرفی روزنامه نگار ضربه نمی زند؟ در صورت بی طرفی، روزنامه نگار با مسوولیت اجتماعی حرفه اش چگونه کنار می آید؟ روزنامه نگاران زندانی در کشورهای دیکتاتوری در این طبقه بندی چه جایگاهی دارند؟ و روزنامه نگاری حرفه ای دنیا در این باره به ما چه می گوید ؟ این ها تنها بخشی از سوالاتی است که خبرنگار سایت « خبرنگاران ایران» باامید معماریان، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد روزنامه نگاری از دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه برکلی کالیفرنیا در میان گذاشت .

دلسردی از قانون مطبوعات؛ برخوردی فراتر از قانون با خبرنگاران

«ملک الشعرا محمد تقی بهار» نماینده مردم در مجلس شورای ملی و مدیر مسئول روزنامه «نوبهار» در نطقی که در مجلس دارد به توقیف مطبوعات بدون محاکمه انتقاد شدیدی می کند و می گوید: «آخر ما قانون مطبوعات داریم.» او به طور جدی از دولت می خواهد که «لااقل به قدر یک مغازه چی به مدیر یک روزنامه اهمیت بدهد» زیرا «در یک مغازه را بدون محاکمه نمی شود بست.»گویی از نگارش نخستین قانون مطبوعات ایران در تاریخ 18 بهمن 1286تا آخرین قانون مطبوعات که در سال 1379 توسط مجلس اصولگرای پنجم به تصویب رسید هر قانونگذاری تنها راه حلی که برای رسانه ها به ذهنش رسيده هدفش سانسور و محدود کردن رسانه ها بوده است.

آیا روزنامه‌نگار می‌تواند یک کنشگر سیاسی و اجتماعی هم باشد

خبرنگاران ایران - واقعا نسبت روزنامه‌نگاری با کنشگری اجتماعی و سیاسی چیست؟ آیا این دو با هم همخوانی دارند؟ آیا فعالیت اجتماعی و سیاسی اعتبار روزنامه‌نگار و بی طرفی اش را زیر سوال نمی‌برد ؟ برخي روزنامه‌نگاران معتقدند كه واقعيت هرگز نبايد توسط روزنامه‌نگار قرباني شود به عقیده آنان زماني واقعيت قرباني خواهد شد كه وابستگي‌هاي مالي و سياسي از طرف روزنامه‌نگاران به بنیادهای قدرت و ثروت وجود دارد. این در حالی است که از سوی دیگر خبرنگارانی که فعالیت اجتماعی و سیاسی دارند معتقدند وظیفه اصلی روزنامه‌نگار قبل از بی طرفی آگاه کردن جامعه است و روزنامه‌نگارانی که فعالیت سیاسی دارند روزنامه‌نگاران واقعی هستند و این به معنای خروج از اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری نیست. اما کدام دسته از این روزنامه‌نگاران درست می گویند و آيا اصولا روزنامه‌نگار مي‌تواند رها از همه وابستگي‌هاي خود در عمل و عقيده تنها ناظر و يا گزارشگر واقعيت باشد؟ آیا می‌توان یک فعال حزبی و سیاسی بود و اعتماد مردم را نیز جلب کرد؟ و آیا فعالیت سیاسی اعتبار یک روزنامه‌نگار را زیر سوال می‌برد؟

«چشم انداز ایران» به دکه مطبوعات بازمی گردد؟

خبرنگاران ایران-در 12 سال انتشار «چشم انداز ایران» 69 شماره از نشريه و ده ويژه‌نامه منتشر شد. سه شماره از ويژه‌نامه‌ها مخصوص كردستان بود كه جاي خوبي در محافل راهبردي و اقوام ايراني باز كرد، يك ويژه‌نامه به واقعه 18 تير 1378 اختصاص يافت. ديگري به حمله امريكا به عراق، ويژه‌نامه ديگر درباره سرمايه‌داري ملي بود كه در آن با مهندس سحابي گفت‌وگو شده بود. «تمام امید این روزهای "لطف الله میثمی" به "چشم انداز" بود.» این حرف را یکی از جوانان و دانشجویان فعالی که به همراه جوانان دیگر چند وقت پیش با او دیدار داشتند می زند و می گوید: « وقتی خبر لغوِ امتیاز «چشم‌انداز ایران» را شنیدم، ناخودآگاه یادِ آن روز افتادم. همان روز بود که مهندس با غمی پنهان در اعماقِ صدایش از تعطیل شدن تمامی جلساتِ درسش می گفت. این روزها میثمی دنبال احقاق حق از نشریه ای است که برایش امکان دفاع در دادگاه فراهم نشد. او در تلاش است تا از مرگ همیشگی یک نشریه جلوگیری کند.

آیا وبلاگ نویس ها هم روزنامه نگارند؟

خبرنگاران ایران - هفده سال پیش وقتی نخستین وبلاگ متولد شد شاید کسی تصور نمی کرد پدیده وبلاگ نویسی به سمتی رود که در بین اهالی رسانه این بحث داغ ایجاد شود که آیا یک وبلاگ نویس، گزارشگر و خبرنگار است؟ و چه تفاوتی بین گزارش نویسی و وبلاگ نویسی است؟«جاستین هال» آمریکایی در سال 1994 در محیط اینترنت شروع به خاطره نویسی کرد اما او هیچگاه نامی بر این نوشته خود نگذاشت تا اینکه در سال 1999 پدیده وبلاگ نویسی اپیدمی شد و موج آن سراسر دنیا را فرا گرفت. با گذشت سال ها از پدیده وبلاگ نویسی این روزها بارها این سوال پرسیده می شود که آیا وبلاگ شکلی از روزنامه نگاری است؟ زمانی عنوان می شد که «وبلاگ سبک جدیدی از روزنامه نگاری است» اما هم اکنون بیشتر عنوان می شود که «برخی وبلاگ ها -حداقل گاهی اوقات- کار روزنامه نگاری انجام می دهند.»

اعتماد توقیف شد ؛ صد روزنامه نگار دیگر هم بیکار شدند

خبرنگاران ایران -بار دیگر خبر در تحریریه می پیچد. خبر توقیف. توقیف «اعتماد». این خبر گویی برای روزنامه نگاران منتقد که تجربه های بسیار توقیف را دیده اند عادی شده است اما از همان تحریریه صدایی بلند می شود: «خبر توقیف برایمان هیچگاه عادی نمی شود فقط بیکاری و توقیف بر سرمان آوار می شود.»بسیاری از روزنامه نگاران این روزنامه درباره توقیف «اعتماد» تحلیل دیگری دارند. یکی از روزنامه نگاران این روزنامه می گوید: « در ماه های اخیر میزان تاثیر گذاری اعتماد زیاد شده بود و با وجود خط قرمزهای فراوانی که دیگر تک تک افراد تحریریه با آنها آشنا شده بودند اما در لایه هایی پنهان حرف خود را می زد بنابراین نمی توان گفت دلیل توقیف تنها یک تیتر است.» به گفته حضرتی، مدیر مسئول روزنامه اعتمادبا توقیف روزنامه «اعتماد» حدود یکصد نفر از کارکنان این روزنامه بیکار شده اند. بیکاری ای که به طور مداوم برای بسیاری از روزنامه نگاران در سال های اخیر تکرار شده است.

جایگاه اخلاق در رسانه های دیجیتال

خبرنگاران ایران: اخلاق در رسانه دیجیتال با موضوع‌های گوناگونی سر و کار دارد و از میان آن‌ها می توان به مسائل اخلاقی واضح، نحوه اعمال آن‌ها و هنجارها در رسانه خبری دیجیتال اشاره کرد. درج اخبار و نقل از افرادی که نمی‌خواهند نامشان فاش شود بیشتر در رسانه‌های خبری آن‌لاین مرسوم است. روزنامه‌ها بیشتر اوقات ترجیح می‌دهند افرادی که برای آن روزنامه نامه می‌نویسند یا اخبار ارسال می‌کنند نامشان را ذکر کنند. اخلاق در رسانه، روزنامه‌نگاران را از چاپ مطلب از منابعی که نمی‌خواهند نامی از آنان برده شود بر حذر می‌دارد و تنها زمانی آنان را از این کار منع نمی‌کند که منبع از چارچوب خاصی تبعیت کند. روزنامه‌نگار باید به خاطر داشته باشد که افراد می‌توانند تحت عنوان منبع ناشناس یا با عنوان آن که می خواهد نامش فاش نشود داستان‌های نادرست و ناعادلانه‌ای برعلیه دیگران یا برای نفع شخصی خود بگویند.

نمایشگاه مطبوعات یا رسانه هایی برای پرتاب موشک و گلوله

خبرنگاران ایران-سعید رازی دوست : ژورنالیسم وسیله نیست، هدفی است که می تواند با محقق شدندش سبب رشد اجتماعی، علمی و فرهنگی بشود. اما اکنون رسانه و نوشتن چیزی نیست جز یک ابزار برای پیروزی بر رقیب سیاسی. در برگه معرفی یکی از سایت های خبری نوشته شده بود: «در فرمول قدرت دنیای امروز، رسانه ها کارکرد ماشین جنگی دیروز را پیدا کرده اند...» شاید اگر قرار است چنین تعریفی از رسانه در سراسر ایران یا حتی جهان مستولی شود، بهتر باشد هرگز آرزوی فعالیت های رسانه ای را در سر نپرورانیم.به نظر من هدف از نوشتن، تولید یک متن خوب است و متن خوب، فارغ از دیدگاهی که طرح می کند، می تواند شاخصه هایی معین داشته باشد. نوشتن هدف است و رسیدن به روزنامه یا رسانه نوشتاری خوب، هدف ژورنالیست.

نمایشگاه مطبوعات؛ هر سال دریغ از پارسال

خبرنگاران ایران -امسال نمایشگاه مطبوعات در سکوت و در قبضه رسانه های حاکمیت است. امسال حتی خبری از هیاهوهای دو سال پیش نمایشگاه یعنی سال برگزاری انتخابات جنجالی 88 نیست. امسال حتی خبری از صدای اعتراض سایت های خبری که سال گذشته نمایشگاه هفدهم را تحریم کردند هم نیست. نمایشگاه مطبوعات هجدهم را در دو کلام می توان توصیف کرد: رکود و افول.از خبرنگاران فعال سال های گذشته وقتی درباره نمایشگاه می پرسم، هیچ کدام راضی نیستند حتی یک خبرنگار حوزه اجتماعی که در چند سال اخیر بارها بیکار شده است با تعجب می گوید: «مگر نمایشگاهی برگزار می شود؟!»سال گذشته شش سایت خبری نزدیک به حاکمیت در واکنش به عملکرد «رامین» معاون وقت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایشگاه هفدهم را تحریم کردند اما امسال در رکود رسانه های خبری تنها روزنامه اصلاح طلب «آرمان» در این نمایشگاه حضور ندارد.

روزنامه نگاری تحقیقی؛ قوی در دنیا، غریب در ایران

خبرنگاران ايران -در ارتباط با اهمیت روزنامه نگاری تحقیقی در جوامع به کارکردها متعددی اشاره می شود، یکی از مهمترین این کارکردها، تاثیری است که این شیوه از روزنامه نگاری بر تقویت بنیان های دموکراسی در جوامع ایفا می کند. در واقع روزنامه نگاران انتقادی با طرح پرسش های بنیادین و تهیه گزارش های مستند نقش خود را به عنوان ناظران بر عملکرد دولت ها و شخصیت های سیاسی و... تقویت کرده و به نمایندگی از افکار عمومی اوضاع را رصد می کنند..دنیای متفاوت روزنامه نگاری تحقیقی در حالی به سمت توسعه بیشتر گام برمی دارد که یک تحقیق دانشگاهی که توسط یکی از روزنامه نگاران ایرانی صورت گرفته نشان می دهد که 57 درصد روزنامه نگاران ایرانی شیوه روزنامه نگاری تحقیقی را نمی شناسند، 29 درصد این شیوه را می شناسند و 14درصد تا حدی با این شیوه آشنایی دارند.

بالاخره روزنامه نگار باید بی طرف باشد یا نه

در روزنامه نگاري مدرن تا چه ميزان روزنامه نگاران مي توانند در نوشتن گزارشهاي خود نظرات شخصي شان را وارد كنند و آيا ارايه تحليل از سوي روزنامه نگاران در نوشته هايشان به معناي جانبداري در گزارش شان و دور شدن از منظر انصاف و عدالت است ؟ آيا روزنامه نگار هم مانند عكاس بايد در گوشه اي بايستد و بي طرف و بي نظر تنها گزارشگر آنچه باشند كه روي داده است ؟ روزنامه نگار مرزش با دولت و گرايش هاي شخصي اش كجاست ؟ آيا روزنامه نگار بايد تنها راوی آنچه مي بيند باشد و مانند کارمند ان اداره پست تنها بسته هاي مردم را به خانه خواننده خود برساند؟ روزنامه نگاران ايراني از اين منظر در چه جايگاهي ايستاده اند و چه عقيده و نظري دارند ؟ اين خبرنگاران تا چه ميزان در نوشتن اخبار و گزارش هايشان اصل بي طرفي را رعايت مي كنند؟ و آيا به راستي روزنامه نگاري بدون جانبداري يكي از اركان روزنامه نگاري مدرن است ؟

وقتی سانسور از «خود» شروع می شود

این بار تیغ تیز خودسانسوری بیش از گذشته بر مطبوعات کشور سایه افکنده است. این روزها خط قرمزها برای رسانه های مستقل به طور مرتب افزایش پیدا می کند. علاوه بر 9 سازمانی که به طور مستقیم و غیر مستقیم بر مطبوعات و روزنامه نگاران فشار وارد می کنند حتی سخنرانی رهبری کشور در یک مراسم عادی فصل الخطاب سانسور بیشتر برای رسانه ها می شود که به طور مثال به موضوع اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی نپردازند و یا تحولات سوریه را مطابق نظر حاکمیت منتشر کنند ، در غیر اینصورت سایه توقیف بر سر آنها سنگینی خواهد کرد. با این تفکر است که از مبدا ، روزنامه نگار اقدام به سانسور خود می کند.

افزايش فشار بر روزنامه نگاران ايراني

خبرنگاران ايران - این روزها در ایران هر اتفاقی که می افتد، در نهایت روزنامه نگاران هستند كه قربانی می شوند. حتی اگر اتفاقی هم نیافتد باز قربانی خبرنگار است. افراد و گروه های وابسته به قدرت اختلاس می کنند، روزنامه نگار بازداشت می شود. تظاهرات و راهپیمایی برگزاری می شود، عکاس و خبرنگار به زندان می رود. دعوا بر سر قدرت بالا می گیرد، روزنامه نگار مورد هدف است. حتی اگر عده ای زندانی سیاسی هم آزاد شوند نه تنها خبرنگاری دربین آنها نخواهد بود كه باز هم روزنامه نگاري ديگر به بهانه اي بازداشت می شود . این روزها ،روزهای بازداشت خبرنگاران در ايران است. روزهای محدود سازی اطلاع رسانی و حبس خبرنگاران .حال باید ضرب المثل پارسی« مرگ شتری است در خانه هر فردی می خوابد» را برای جامعه روزنامه نگاران مستقل امروز ایران اینگونه تغییر داد: «زندان! شتری است که در خانه هر خبرنگار مستقلی می خوابد.»

نشریه هایی که منتشر می شوند اما توزیع نمی شوند

«شبکه توزیع سراسری کتاب و روزنامه و مجله در کشور ما سال هاست درجا می زند و هیچ پیشرفتی نداشته. همین مساله می تواند بی نیازی مردم به آثار چاپی را نشان بدهد. اگر نیاز وجود داشت، شبکه توزیعش هم به وجود آمد. مواد مخدر با همه موانع قانونی توانسته شبکه توزیع سراسری خودش را پیدا کند. چرا؟ چون نیاز وجود دارد. اگر ملت ما هم به مطبوعات و کتاب احساس نیاز می کرد، شبکه توزیع مناسبش پدید می آمد.» سطرهای بالا ـ هرچند بحث برانگیز ـ بخشی است از سخنان یکی از موفق ترین مدیران فرهنگی بخش خصوصی ایران، که چند ماه پیش در نشستی با خبرنگاران بر زبان راند. به راستی دلیل فقدان شبکه کارآمد توزیع ملیِ آثار چاپی چیست؟

مرزهاي ممنوع در روزنامه نگاري و عكاسي

خبرنگاران ايران -سعيد رازي دوست : دیگر فقط خبرنگاران در فرآیند انتقال اطلاعات ایفای نقش نمی کنند؛ زیرا مردمی که به کاری غیر از اطلاع رسانی اشتغال دارند نیز وارد این چرخه شده اند. انتشار اطلاعات، دیگر نیازمند رسانه های بزرگ و رسمی و پرمخاطب نیست. فردی می تواند خبری یا تصویری یا فیلمی در حد دو سه دقیقه را به راحتی روی وبلاگ یا شبکه های اجتماعی قرار دهد یا حتی برای دوستانش بفرستد و از آنها بخواهد در باز انتشار این خبر یا تصویر به او کمک کنند. ساعتی نخواهد گذشت که آن تصویر یا خبر، در چند هزار مونیتور رویت خواهد شد و چه بسا توجه رسانه های فراگیر را نیز جلب کند و به این ترتیب، چندصدهزار یا گاه چندمیلیون مخاطب داشته باشد. در عصری که دوربین های کوچک دیجیتالی می توانند تصاویری با کیفیت را ثبت و ضبط کنند، دوربین تلفن های همراه می توانند به شفافی فیلم بگیرند و ضبط صوت های کوچک و قوی به ابزار قابل دسترس عموم تبدیل شده است.

یکسال بلاتکلیفی آرش هنرور شجاعی، وبلاگ نویس روحانی در اوین

«آرش هنرور شجاعی» یک وبلاگ نویس روحانی است که به خاطر مطالبی که در وبلاگش نوشته اوایل آبان سال گذشته بازداشت شد و 5 ماه انفرادی بند وزارت اطلاعات(209) ، 3 ماه سلول دو نفره(209) و سپس حدود 3 ماه بند عمومی 350 را که هنوز هم ادامه دارد، در بدترین شرایط گذراند و هنوز بلاتکلیف است. سی سال دارد و سه ماه از جلسه دادگاهش می گذرد و هنوز حکمی برایش صادر نشده است. مادرش نگران وضع جسمانی اوست که مرتب در زندان از هوش می کند و باید روزی 16- 17 تا قرص بخورد تا بتواند شرایط دشوار زندان را تحمل کند. می گوید:«5 هفته دیگر یکسال از زندانی شدن پسرم می گذرد اما یک روز هم حتی طعم آزادی موقت را نچشیده است. مریض است و باید متخصص او را معاینه کند.

اما و اگرهایی در باره انجمن تازه تاسيس خبرنگاران

خبرنگاران ايران -سارا محسنی: در حالی‌که چگونگی فعالیت «انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران» بعد از دو سال کاملا نامشخص است، این روزها خبرنگاران از یکدیگر درباره تاسیس انجمنی جدید با نام «انجمن صنفی خبرنگاران» می پرسند.یک ماه پیش و همزمان با روز خبرنگار، ایمیلی برای خبرنگاران در طیف های مختلف رسانه ها ارسال شد که خبر از تاسیس انجمنی جدید در این زمینه را می داد. این ایمیل که «فوری و مهم» نامگذاری شده بود به اهداف تشکیل این انجمن پرداخته بود و در انتهای ایمیل اعلام کرده بود که« انجمن صنفي در شرف تاسيس خبرنگاران در جهت حمايت از حقوق خبرنگاران قرار است شروع به كار نمايد و به هيچ وجه فعاليت هاي سياسي را دنبال نمي كند و هيچ گونه وابستگي به شخص و يا حزب خاصي ندارد و متعلق به خبرنگاران است.»

«روزگار» و «شهروند امروز» چرا توقیف شدند؟

خبرنگاران ايران -روز گذشته بعد از جلسه هفتگی هیات نظارت بر مطبوعات «خبر» پیچید که هفته نامه «شهروند امروز» توقیف موقت شد. واژه آشنایی که بیش از یک دهه اهالی رسانه مرتب آن را می شنوند.چند ساعتی از خبر نخستین توقیف نگذشته بود که اعلام شد روزنامه «روزگار» این بار نه توسط هیات نظارت بر مطبوعات که توسط دادستانی به مدت دو ماه تا برگزاری دادگاه توقیف شد. اما سوالی که در تحریریه این دو نشریه بلافاصله بعد از اعلام خبر توقیف پرسیده شد دلیل این حرکت بود. خبرنگاران و کارکنان این نشریه از سردبیران و مسئولان نشریه خود می پرسیدند: چرا؟ اما جواب ها بسیار متفاوت و مبهم بود و هنوز دلیل اصلی توقیف این دو نشریه مشخص نشده است. ماده 6 قانون مطبوعات بخش های زیادی را شامل می شود و در واقع مصادیق آنچه را که نباید نشریه ها انتشار دهند را مشخص می کند. این قانون می گوید: «نشريات جز درمورد اخلال به مباني و احكام اسلام و حقوق عمومي و خصوصي كه دراين فصل مشخص مي شوند آزادند.»

روزنامه نگاران نشسته

وقتي مي بينم خبرنگاران از صبح تا شب پاي كامپيوتر نشسته اند و در پايان هر روز كاري هم گزارشي را به من تحويل مي دهند چطور مي توانم به كار آنها اعتماد كنم . قبلا از خبرنگاران تلفني نام مي برديم آنهايي كه وابسته به تلفن و مصاحبه تلفني بودند اما اين روزها اغلب خبرنگاران زحمت اين كار را هم به خود نمي دهند و همه اطلاعاترا با فشار دادن چند دگمه روی کیبرد به دست مي آورند ولي اين گزارش ها چقدر براي خود روزنامه نگار است مشخص نيست؟در واقع این نوع روزنامه نگاران اطلاعات جدیدی را به مخاطب نمی دهند و مدام اطلاعات قبلی را باز تولید می کنند.

مقایسه درآمد خبرنگاران نشریات اصلاح طلب و اصولگرا در ایران

سارا محسنی: حتما زمانی که در تحریریه های رسانه های مختلف مشغول فعالیت بودید این را شنیده اید که خبرنگاران می گویند :« برای ثروتمند شدن خبرنگار نشو. هیچ وقت ثروتمند نمی شوی.» این تعریف یکی از رسانه های آمریکایی برای شغل خبرنگاری است در حالیکه در این رسانه ها حداقل دستمزد یک خبرنگار تازه کار سالانه 30 هزار دلار است و در مقابل یک خبرنگار حرفه ای در ایران در روزنامه های منصوب به دیدگاه های اصلاح طلبی بین 4 هزار و 500 تا 6 هزار دلار در سال درآمد دارد اگر شانس با وی همراهی کند و روزنامه اش در وسط راه توقیف نشود.نگاهی به میزان درآمد روزنامه‌نگاران اروپایی نیز با وجود اینکه آنها در مقایسه با روزنامه‌نگاران آمریکایی حقوق کمتری دریافت می کنند نیز نشان دهنده فاصله معنادار حقوق دریافتی آنها با روزنامه‌نگاران ایرانی است. حداقل دستمزد برای یک روزنامه‌نگار کارآموز در اروپا 10 هزار دلار در سال است .و در مقابل یک خبرنگار حرفه ای در ایران در روزنامه های منسوب به دیدگاه های اصلاح طلبی بین 4 هزار و 500 تا شش هزار دلار در سال درآمد دارد، تازه اگر شانس با وی همراهی کند و روزنامه اش در وسط راه توقیف نشود.

روزنامه نگاران زنداني، همچنان محروم از مرخصي و درمان

تعدادي از روزنامه نگاران زنداني در ايران بدون بهره مندي از كوچكترين امكانات رفاهي كه زندانيان عادي از آن برخوردارند هم اكنون در زندانهاي مختلف كشور نگهداري مي شوند .بعضي از اين روزنامه نگاران ماه هاست از هر گونه حق مرخصي در زندان محروم بوده اند. تعدادي از آنها بيمار هستند اما با اين همه مسوولان قضايي كشور با مرخصي درماني آنها هم مخالفت مي كنند. اين در حالي است كه بارها مقامات مختلف قضايي جمهوري اسلامي ادعا كرده اند كه هيچ كس به خاطر نوشتن و بيان عقايدش زنداني نيست تا جايي كه بارها ، محمود احمدي نژاد، رييس دولت دهم در مصاحبه با رسانه هاي خارجي ادعا كرده كه هيچ روزنامه نگار زنداني در ايران نداريم. وب سایت خبرنگاران ایران در اين گزارش مروري كوتاه دارد بر وضعيت تعدادي از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان زنداني كه مدتهاست از حقوق يك زنداني عادي مانند استفاده از حق مرخصي و استفاده از پزشك و درمان محروم بوده اند.با تاکید بر اینکه ممکن است نام برخی از روزنامه نگاران یا وبلاگ نویسان به علت کمبود اطلاعات در این گزارش از قلم افتاده باشد.

روزنامه نگار ماندن در ایران دشوار است

بايد براي تهيه گزارش هر چه زودتر خودش را به آن سوي شهر برساند ، آفتاب داغ تابستان بر سرش مي تابد و او تند و تند طول خيابان را طي مي كند بايد هر چه زودتر ماشيني كرايه كند و خودش را به محل حادثه برساند.مي گويند در قسمتي از تهران زمين فرونشسته است، لازم است در محل حادثه حضور پيدا كند و خودش از نزديك همه چيز را ببيند . با عابران و شاهدان ماجرا گفتگو كند. محل روزنامه اش در شمال تهران است و او بايد خيلي زود براي حضور در محل حادثه به جنوب تهران برود . مدام به ساعتش نگاه مي كند عقربه ها زود مي دوند و ماشين ها بي توجه به او از مقابلش عبور مي كنند ، دست آخر به بهترين وسيله ممكن متوسل مي شود و موتوري كرايه مي كند در گرماي تابستان به سوي محل حادثه مي شتابد . اين تنها بخش كوچكي از مشكلات يك روزنامه نگار ايراني است.

آقای دادستان مقابل این بی قانونی ها بایستید

کسانی که با حسین اینگونه برخورد می کنند از مسلمانی گذشته اند.در کدام قانون نوشته که یک زندانی بیمار را بزنند؟ پسر من در طول دو سالی که در زندان بوده دو بار عمل جراحی کرده است. الان هم برای بار سوم باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. اما به جای اینکه برای درمان مرخصی بدهند، به خاطر نامه ای که خطاب به دادستان منتشر کرده روز دوشنبه بعد از اینکه ملاقاتش کردیم مورد ضرب و شتم قرار گرفته به طوری که بعد از آن به بیمارستان منتقلش کردند.من مادرم ، طاقتم تمام شده... آقای دادستان باید جلوی این بی قانونی ها را بگیرد.سازمان های حقوق بشر اسلامی و جهانی هم باید واکنش نشان دهند. قصد نابودی پسرم را دارند . نباید اینگونه با زندانی ها رفتار کنند.

خبرنگاری با طعم تلخ فقدان امنیت شغلی، زندان و تبعید

خبرنگاران ایران -سارا محسني :این روزها اگر در تحریریه رسانه هاي ايران باشی و خواهان نوشتن از دردهای جامعه و کشور، باید واقعیت را سانسور کنی ضمن اینکه توقع امنیت شغلی هم نباید داشته باشی، اگر بخواهی مستقل بنویسی و فعالیت های حرفه اي ات را گسترش دهی باید سایه زندان را دنبال خود احساس کنی و اگر هیچ کدام از این‌ها را نخواهی باید به دنبال مهاجرات و تبعید ناخواسته باشی. امروز در تقویم کشور با نام «خبرنگار» ثبت شده است اما درد جامعه خبرنگاری کشور کم از دردهای جامعه ندارد و با آن‌ها آمیخته است حتی گاهی خبرنگار مجبور است درد جامعه را فریاد زند اما درد خود را فراموش کند.

آیا اخبار حوادث ناامنی را تشدید می کند

ماجرا به طور جدی تر از زمانی آغاز شد که خبر تجاوز دسته جمعی به زنان حاضر در یک مهمانی در شهر خمینی شهر پیچید. این خبر چنان تکان دهنده بود که تجمع های زیادی را در این شهر در اعتراض به ناامنی ایجاد کرد. اما وقتی این خبر به طور گسترده رسانه ای شد نخستین کاری که صورت گرفت این بود که «فرید صلواتی» روزنامه نگار و افشا کننده این خبر بازداشت شد. این روزنامه نگار در تاریخ 22 خرداد دستگیر شد و بعد از یک هفته زندان و بازجویی در تاریخ 30 خرداد از زندان اصفهان آزاد شد.

همسرم از ساده ترین لذت های زندگی محروم است

سعید متین پور روزنامه نگار و فعال مدنی آذربایجانی که بخاطر دفاع از حق تحصیل به زبان مادری بسیار از او یاد می شود، به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده است. قاضی صلواتی که قضاوت بسیاری از پرونده های 108 روزنامه نگار و فعال رسانه ای را که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دستگیر و بدون طی شدن رویه قانونی در دادگاه به سال ها حبس و جریمه و غیره محکوم شدند ، بر عهده داشته، اتهامات این روزنامه نگار را «ارتباط با بیگانگان» و «تبلیغ علیه نظام » عنوان کرده است. سعید متین پور در حالی دومین سال بازداشتش را سپری می کند که بیشتر این مدت را در سلول‌های انفرادی زندان اوین و تحت شکنجه و فشار‌ گذرانده و به دنبال آن به ناراحتی قلبی دچار شده است.

خواب تازه مجلس برای قانون مطبوعات ایران

وقتی «کنت دومونت فرت» اتریشی یکصد و سی و سه سال پیش از جانب حکومت ایران و دربار ناصری مامور نوشتن نظامنامه نظمیه شد، قوانینی را هم برای مطبوعات در آن گنجاند که تحدیدی برای رسانه های آن زمان شد؛ حال با گذشت بیش از یک قرن از آن تاریخ و تغییر چند باره قانون مطبوعات، نداهایی مبنی بر تدوین قانون جدید شنیده می شود که به گفته کارشناسان محدودیت های بیشتری را هم شامل حال مطبوعات، هم خبرگزاری ها و سایت ها و هم خبرنگاران می کند. دو ماه پیش زمزمه های تدوین قانون جدید مطبوعات از راهروهای مجلس و کمیسیون فرهنگی شنیده شد و به نظر می رسد به زودی این قانون جدید که هنوز جزئیات آن مشخص نیست در دستور کار مجلس قرار گیرد.

نفس های خسته نخستین دانشکده ارتباطات کشور

در افکار عمومی دانشگاه آغازی برای فعالیت های اجتماعی است و بدون شک از دانشکده ای که نام ارتباطات و روزنامه نگاری را یدک می کشد انتظاری فراتر از این ها می رود اما در دانشکده ارتباطات علامه طباطبایی داستانی متفاوت دارد. تنها یک نشریه متعلق به انجمن علمی ارتباطات منتشر می شود و دیگر نشریات عمدتا متعلق به بسیج دانشجویی است. وضعیت گرفتن مجوز برای برگزاری نشست‌های مستقل دانشجویی و چاپ نشریات منتقد تقریبا محال است! دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی به سرنوشت سایر محیط های دانشگاهی کشور مبتلا شده است . نبود نشریات مخالف و منتقد، ترس استادان از تعدیل و تعلیق ، ترس دانشجوها از برخورد و اخراج ، جو سنگین و سردی را بر دانشکده حاکم کرده که علم آموزی را هم با وجود همه کمبودها با مشکل روبرو کرده است.

جالی خالی نامه و کیوان صمیمی

خبرنگاران ایران -سارا محسنی :حاصل هشت سال انتشار مجله ای که «کیوان صمیمی» زندانی سیاسی مدیرمسئولی آن را برعهده داشت 55 نامه ای بود که برای مخاطبان خود نوشته می شد. ماهنامه «نامه» نامی آشنا برای اهالی رسانه بود که به سرنوشت بسیاری از نشریه های موفق یعنی توقف انتشار مبتلا شد. «مجید تولایی» در دوران انتشار «نامه» سردبیری این نشریه را برعهده داشت. با او به گفت و گو نشستیم تا از «نامه» و «کیوان صمیمی» بگوید. او از «نامه» گفت و آرزو کرد تا شرایطی فراهم آید که دراولین فرصت،امکان بازنشر مجدد این نشریه حال یا کاغذی یاحداقل اینترنتی،میسر شود. تولایی در این باره می گوید: شک ندارم که او نیزدرکنج حبس، گاهی با این امید، فردا را روشن ترازامروز،انتظارمی کشد.

مسعود باستانی، روزنامه‌نگاری که پس از دو سال حبس وکیل خود را ندیده است

مسعود باستانی یکی از پنج روزنامه‌نگار زندانی است که اخیراً در اعتراض به نحوه مرگ هدی صابر، روزنامه‌نگار و پژوهشگر که در اثر اعتصاب غذا در زندان اوین روی داد و همچنین نحوه مرگ هاله سحابی که در پی حمله ماموران امنیتی به مراسم تشییع جنازه پدرش روی داد، دست به اعتصاب غذا زده بودند. بهمن احمدی امویی، عماد بهاور، عماد الدین باقی و محمد جواد مظفر نیز چهار روزنامه‌نگار زندانی دیگری هستند که در این اعتصاب سهیم بودند. این حرکت اعتراضی، حمایت های گسترده ای را برانگیخت که موجب پایان اعتصاب از سوی آنان شد. كه می‌توان از جمله به واكنش ها حمایتهاي پزشکان ، روحانيان و همچنین خانواده‌های شهداي جنگ ايران و روزنامه نگاران داخل و خارج از ايران اشاره كرد .

تخصصی شدن دادسرای رسانه یا زد و بند بیشتر

خبرنگاران ایران -سارا محسنی:اين پرسش اساسي را نمي توان پنهان کرد که چرا از منظر مسئولان قضايي، ميزان جرايم، يا حداقل تعداد شکايت ها در حوزه فرهنگ و رسانه، به اندازه اي بالاست که تاسيس يک دادسراي خاص را ضروري مي سازد. منکر نمي توان شد که در جريان فعاليت رسانه اي و فرهنگي کشور ممکن است خطاهايي روي دهد ولي به نظر مي رسد طرز تلقي رسمي مسئولان از مفهوم فرهنگ، رسانه و گردش اطلاعات که با آنچه فعالان فرهنگ و رسانه، به اقتضاي حرفه خود مي فهمند فاصله زيادي دارد، نقش مهمي در آمار پرونده هاي کيفري در حوزه فرهنگ و رسانه ايفا مي کند.یک حقوقدان در این زمینه معتقد است: «فهم دقيق مفاهيم و قواعد و مقررات حقوق مطبوعات و حقوق فرهنگي بدون تجربه روزنامه نگاري و تجربه فرهنگي اگر ناممکن نباشد، لااقل دشوار است. شايد همين امر، سبب شده است که در بسياري از کشورها، نهادهاي صنفي مسئوليت رسيدگي به تخلفات حرفه اي را برعهده دارند.»

روزنامه هاي زير زميني، اسكناس نويسي و ديوار نويسي

خبرنگاران ایران-نیکی رهجو :روزنامه هاي زير زميني چگونه روزنامه هايي هستند ؟ اين روزنامه ها ، اين روزها يكي از ابزارهاي اطلاع رساني شده اند در زماني كه امكان اتشار روزنامه هايي مستقل كه اخبار را بدون سانسور به مردم برسانند تقريبا وجود ندارد .اين روزنامه ها اغلب تك برگهايي هستند كه در آنها برخي از اخبار و اطلاعات مهم روز درج شده اند و در تعدادي ازسايتهاي اینترنتی مخالفان دولت به نمايش در مي آيند، اين روزنامه هاي زيرزميني از مردم مي خواهند كه در انتشار اخبار و اطلاعات به آنها كمك كنند و با تكثير اين صفحات و پخش كردن آن بين كساني كه كمتر به اطلاعات دسترسي دارند به گسترش آگاهي بين مردم ياري رسانند.پس از توقیف برخي روزنامه های اصلاح طلب در ایران، روزنامه های تک برگی که در صفحه های کوچک آ-چهار پرینت گرفته می شوند در وب سايتهاي خبري بيشتر شد. روزنامه هایی که برخی از آنها اسم روزنامه های توقیف شده را يدك مي كشند .

«ایران فردا» برای همیشه نام «سحابی» و «صابر» را به یادگار دارد

صابر از اواسط دوران فعالیت مجله ایران فردا به تیم مجله پیوست . به عنوان دبیر گروه اقتصادی مجله معرفی شد. سردبیر ویژه نامه ای که به مناسبت پنجاهمین سال تاسیس سازمان برنامه و بودجه منتشر شد بر عهده ایشان بود. مقالات متعددی هم می نوشت که در حوزه های اقتصادی ، سیاسی و حتی گاهی ورزشی نوشته هایی از مرحوم صابر در مجله ایران فردا به یادگار مانده است.در ارتباط با مسائل تاریخی هم یادها را نوشته بود. مثلا به یاد صمد بهرنگی یا تختی نوشته هایی از ایشان موجود است.

این پنج نفر

روزنامه نگاران زنداني كه در زندان اوين دست به اعتصاب غذا زده بودند، به جز عماد الدين باقي كه دو روز پيش از زندان اوين آزاد شد همچنان در اعتصاب غذا به سر مي برند . چهار روزنامه نگاري كه تنها اتهام شان نوشتن و انتقاد كردن بوده است . اين روزنامه نگاران كه هر كدام ماه هاست در زندان اوين به سر مي برند اكنون در اعتراض به كشته شدن هم بندي شان هدي صابر ديگر روزنامه نگار و فعال مدني كه بر اثر عوارض ناشي از اعتصاب غذا و غفلت مسوولان زندان در انتقالش به بيمارستان جان باخت دست به اعتصاب غذا زده اند .آنها همچنين به نحوه جان باختن هاله سحابي نيز اعتراض كرده اند .اين روزنامه نگاران چه كساني هستند ؟

آغاز اعتصاب غذای پنج روزنامه نگار در زندان اوین

پنج روزنامه نگار از صبح امروز در بند 350 اوین به همراه هفت نفر دیگر از زندانیان این بند در اعتراض به مرگ هاله سحابی و هدی صابر اعتصاب غذا کردند. دوازده نفر از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین در اعتراض به شهادت دو نفر از زندانیان سیاسی هدی صابر و هاله سحابی از امروز صبح(شنبه) ۲۸ خرداد وارد اعتصاب غذای نا محدودشدند آنها در بیانیه ای ، ضمن گرامیداشت یاد همه شهدای راه میهن و آزادی اعلام کرده اند که هم زمان با روزهای گرامیداشت شهدای جنبش از ندا تا هاله و از سهراب تا صابر، اعتصاب غذای خود را آغاز می کنند. در میان اسامی اعتصاب کنندگان نام پنج روزنامه نگار دیده می شود که عبارتند از :بهمن احمدی امویی، عمادالدین باقی، عمادبهاور، محمدرضا مقیسه و محمد داوری.

متن كامل شهادت نامه ۶۴ زندانی سیاسی درباره چگونگی جانباختن هدی صابر، روزنامه نگار زنداني

هدی صابر ساعت چهار بامداد جمعه ۲۰ خردادماه برای نخستین بار به بهداری مستقر در زندان اوین جنب بند ۳۵۰ منتقل شد اما دو ساعت بعد در حالی که از درد به خود می پیچید به بند بازگردانده شد و از صدای فریاد او هم اتاقی هایش بیدار شده و دور او حلقه زدند در این هنگام صابر گفت :«در بهداری نه تنها هیچ رسیدگی به وضعیتم نشد بلکه مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفته ام و توسط مامورانی در لباس پرسنل بهداری از اتاق درمان بیرون انداخته شده ام . ما شهادت می دهیم هدی صابر که از درد به شدت می لرزید و به خود می پیچید در اتاق یک بند ۳۵۰ با صدای بلند اعلام کرد که : «از دست آنها شکایت خواهم کرد.»

مرگ هدی صابر، روزنامه نگار زندانی، در پی اعتصاب غذا

خبر نگاران ايران -هدی صابر روزنامه نگار، و فعال ملی مذهبی در پی اعتصاب غذا در زندان اوين و انتقال به بيمارستان در گذشت .پس از اعلام او و امير خسرو دلير ثاني براي اعتصاب غذا هم بندانش در بند 350 زندان اوين برای همراهی با او و دلير ثاني اعلام آمادگي كردند ، اما هدي صابر مانع اين كار شد و به ساير زندانيان بند 350 گفت كه نمی خواهد زندانیان هزینه سنگین بدهند و امروز او به تنهايي هزينه سنگين اين اعتصاب غذا را پرداخته است :" مرگ " . او براي هميشه از ميان همه و نه تنها هم بندانش رفته است .

مهدی محمودیان ؛ خبرنگاری که از زندان گزارش می کند

محمودیان را به عنوان یکی از خبرنگارانی می شناسند که بعد از انتخابات درباره زندان کهریزک گزارش های افشاگرانه نوشت .پبش از وی برای نخستین بار شیوا نظرآهاری بارها در گزارش های متعدد درباره وضعیت نامناسب زندان کهریزک هشدار داده بود . مهدی محمودیان نیز بعد از انتخابات ، گزارش هایی در باره کهریزک نوشت .او در زندان هم همچنان خبرنگار ماند . بعد از انتخابات گزارش های او درباره این زندان سروصداهای زیادی به پا کرد و در نهایت به بازداشت او در شهریور 88 منجر شد . بازداشتی که بدون یک روز مرخصی تا کنون ادامه پیدا کرده است . او در دادگاه به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است .محمد داوری دیگرزندانی ای ست که به خاطر تهیه گزارش از زندان کهریزک بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد.

فقط براي درمان پسرم مرخصي بدهيد، همین

چند روز پیش، روز زن و مادر بود و من به عنوان یک مادر از مسئولان خواهش می‌کنم بگذارند حسین به مرخصی بیاید تا درمانش کامل شود،همین!باور کنید که خواسته دیگری ندارم.از بیمارستان به ما گفته‌اند که باید دو ماه استراحت کند.فقط بگذارند به مرخصی بیاید تا مداوا شود. به خدا فراری اش نمی دهم، قول می‌دهم خودم و پدرش برای گذراندن محکومیتش به زندان باز گردانیم اش.من مادرم، این تنها خواهش من است.

آیا دوره اصلاحات، بهار مطبوعات بود

آيا روزنامه هاي منتشر شده در عصر اصلاحات آن طور كه بعضي ها مدعي اند به راستي بهار مطبوعات را در ايران رقم زد؟ زماني كه روزنامه نگاري بيش از هر زمان ديگري با سياست آميخته شد و بسياري از سياستمداران نيز پاي به تحريريه روزنامه ها گذاشتند ؟ آيا ورود سياستمدارن به اين عرصه مثبت بود يا روزنامه نگاري را از شكل واقعي آن يعني روزنامه نگاري بي طرف و حرفه اي به سمت ديگري هدايت كرد؟سمتي كه ديدگاه هاي سياسي يك طيف خاص را تبليغ مي كرد و از زبان مردم دور شده بود ؟ اين ها سوالاتي است كه در صفحه جامعه روزنامه نگاران ايراني در شبكه اجتماعي فيس بوك مورد بحث گذاشته شد و روزنامه نگاران ايراني نظرها و ديدگاه هايشان را در اين باره عنوان كردند. يكي از آنها همچنين در مقاله اي به ضعف هاي اين دوره خاص از مطبوعات ايران پرداخت و ديگران نيز نظرات شان را درباره هر كدام از اين انتقادها مطرح كردند .

تنها خبرنگاران گروگان در جهان

استفان تاپونیه و هروه گی‌کر خبرنگاران فرانسوی و همراهان افغانی‌شان تنها دست‌اندرکاران رسانه‌ای اختطاف شده در جهان هستند. در استانه ٥٠٠ روز اسارات آنها گزارش‌گران (...)

نعیمه دوستدار زندانی بند ۲۰۹ اوین است

نعیمه دوستدار، شاعر، نويسنده و روزنامه نگار که روز 17 بهمن بازداشت شده در سومين تماس تلفني اش گفت که در زندان اوين نگه داري مي شود. تاکنون از مکان بازداشت اين نويسنده کودک و نوجوان خبري نبود. وی پیش از این در دو تماس قبلي خود که در روزهاي ۱۸ و ۱۹ بهمن بود، چیزی از محل نگه داري‌اش نگفته بود. اتهام نعيمه دوستدار هنوز مشخص نيست. وی در هنگام دستگیری از همکاران روزنامه جام جم بود.

خبرنگاران همچنان هدف هستند؛ قتل یک خبرنگار انگلیسی در افغانستان

وقتی یک‌شنبه هفته جاری وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که یکی از روزنامه‌نگاران روزنامه «ساندی‌میرر» به وسلیه بمب کنار جاده‌ای در افغانستان کشته شده است، یک برگ دیگر به پرونده قتل‌های خبرنگاران در گوشه‌وکنار دنیا افزوده شد. به گزارش رویترز، وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که روپرت هامر که در خودرویی به همراه نیروهای نظامی آمریکا، در جاده ای به سوی شمال غربی ناوه در ایالت هلمند افغانستان در حرکت بود، در انفجار یک بمب کنار جاده ای کشته شد. فیلیپ کوبرن، عکاس روزنامه ی «ساندی میرر» نیز در این حادثه آسیب دیده است و حال وی وخیم گزارش شده است. تنها در سال ۲۰۰۹، ۷۶ خبرنگار جهان برای انجام ماموریت حرفه‌ای‌شان کشته شده‌اند.

سردبیر فرهیختگان به سه سال حبس قطعی محکوم شد

محمدرضا نوربخش، سردبیر زندانی روزنامه فرهیختگان، در دادگاه تجدید نظر به سه سال حبس قطعی محکوم شد. امروز، دوشنبه، قاضی زرگر، در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر، نوربخش را به اتهام اقدام تبلیغی علیه نظام به یک سال، و به اتهام تبانی برای اغتشاش به دو سال حبس تعزیری محکوم کرد. پیش از این نوربخش در دادگاه بدوی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده بود. او یکی از روزنامه‌نگارانی است که در دادگاه‌های دسته‌جمعی که گزارش آن به صورت مفصل از تلویزیون دولتی ایران پخش شده، به اعتراف علیه خود پرداخت. محمدرضا نوربخش از ۱۳ مرداد در بازداشت به‌سر می‌برد و بیش از دو ماه از این مدت را در سلول انفرادی گذرانده است. او تا زمان صدور حکم بدوی علیه خود، از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.

«خطر اعدام شاهدان سرکوب‌های دولتی در ایران»

سازمان گزارشگران بدون‌مرز امروز، چهارشنبه، با صدور بیانیه‌ای بار دیگر تاکید کرد که ایران بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران جهان است و از صدور احکام سنگین قضایی برای «شاهدان» سرکوب‌های ایران ابراز نگرانی کرد. این سازمان بین‌المللی در بیانیه خود نوشت: «با ٤٢ روزنامه‌نگار و وب‌نگار زندانی، ایران بازهم به بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان تبدیل شده است.» در بیانیه این سازمان با اشاره به طرح مجلس ایران «برای تسهیل اجرای حکم اعدام برای مخالفان» آمده است: «خطر جدی است؛ افراط‌گرایان رِژیم تهران می‌توانند شاهدان سرکوب را اعدام کنند. نهادهای بین‌المللی باید با اقدام فوری از فاجعه‌ای دیگر و اعدام زندانیان سیاسی که در زندان‌ها تحت فشار قرار دارند پیشگیری کنند.»

صدور احکام سنگین برای روزنامه‌نگاران ادامه دارد

هفت سال و چهار ماه زندان و ۳۴ ضربه شلاق، حکمی است که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای بهمن احمدی‌امویی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر اقتصادی، صادر شد. اگرچه این حکم فعلاً «حکم بدوی» است، به این معنا که امکان تغییر حکم در دادگاه تجدیدنظر وجود دارد، اما مساله این‌جاست که روند برخورد با خبرنگاران در چند ماه اخیر کمتر حالت قضایی و بالتبع "تجدید نظر پذیر" داشته است. حکم «بدوی» بهمن احمدی‌امویی ـ که از ۳۰ خرداد ماه در بازداشت به‌سر می‌برد ـ دو روز پیش در حالی صادر شد که هم‌زمان حکم بدوی صادر شده برای احمد زیدآبادی، دیگر روزنامه‌نگار دربند، قطعی اعلام شد.

موج گسترده و بی‌سابقه بازداشت روزنامه‌نگاران در پی حوادث روز عاشورا

از بامداد روز دوشنبه، هفتم دی ماه، عمادالدین باقی، ماشاالله شمس‌الواعظین و مصطفی ایزدی، از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب و علیرضا بهشتی، سردبیر وب‌سایت کلمه (منتسب به میرحسین موسوی) بازداشت شدند. صبح امروز نیز نسرین وزیری، خبرنگار پارلمانی ایلنا و وب‌سایت خبرآنلاین، بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و همسرش، کیوان مهرگان، دبیر سیاسی ضمیمه روزنامه اعتماد، مرتضی کاظمیان، یادداشت‌نویس روزنامه‌های اصلاح‌طلب، سام محمودی و عبدالرضا تاجیک از روزنامه‌نگاران شاخص اصلا‌ح‌طلب بازداشت شدند.

آزادی فریبا پژوه و نفیسه زارع‌کهن، دو روزنامه‌نگار زندانی

فریبا پژوه، روزنامه‌نگاری که ۳۱ مرداد ماه امسال بازداشت شده بود، ظهر امروز پس از تحمل ۱۲۴ روز حبس، با قید وثیقه پنجاه میلیون تومانی از زندان آزاد شد. نفیسه زارع‌کهن، روزنامه‌نگار و از اعضای سازمان ادوار تحکیم وحدت و همسرش حجت شریفی‌نیا نیز که سیزدهم آبان ماه بازداشت شده بودند نیز‌ عصر امروز با قرار کفالت صد میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند.

«فرهیختگان» دست به تصفیه گسترده خبرنگاران خود زد

تنها با گذشت یک هفته از حضور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در دفتر تحریریه روزنامه «فرهیختگان»، مدیریت این روزنامه دست به تصفیه‌ای گسترده زد و بیش از ۱۵ نفر از روزنامه‌نگاران این روزنامه را با عنوان «تعدیل نیرو» اخراج کرد. «تعدیل نیرو» طیف گسترده‌ای از اعضای تحریریه روزنامه را در بر گرفته است. در آن میان می‌توان از معاون سردبیر، دبیران بیشتر سرویس‌های روزنامه و همچنین تعدادی از خبرنگاران نام برد.

توقیف «اندیشه نو» در ادامه موج گسترده تذکر و هشدار به رسانه‌ها

روزنامه اندیشه نو، از روزنامه‌های اصلاح طلبی که از زمان انتخابات در حمایت از میرحسین موسوی منتشر شد و پس از آن نیز با رویکردی اصلاح‌طلبانه به فعالیتش ادامه داد، صبح امروز به دستور هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد. از روز گذشته و در پی انتشار خبر درگذشت آیت‌الله منتظری، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در اقدامی بی‌سابقه به بهانه «جلوگیری از تحریک مردم» به بسیاری از روزنامه‌ها تذکر داد که در انتشار اخبار و گزارش‌های مرتبط با فوت آیت‌الله منتظری، تنها باید به شخصیت فقهی ایشان اشاره کرده و از پرداختن به وجوه سیاسی شخصیت ایشان خودداری کنند.

قلم زرین آزادی به احمد زیدآبادی اهدا شد

انجمن جهانی روزنامه‌نگاران و ناشران خبر احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار زندانی ایرانی و دبیرکل دفتر ادوار تحکیم، را برنده جایزه «قلم زرین آزادی» برای سال ۲۰۱۰ اعلام کرد. این انجمن در بیانیه‌ای نوشت: «آقای زیدآبادی به کرات خود را به خطر انداخته و آشکارا از اصلاح و حاکمیت قانون در ایران حمایت کرده است. او پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری در خردادماه به شش سال زندان، ‌پنج سال تبعید در شهر گناباد و محرومیت ابدی از نوشتن محکوم شد.»

محمدعلی رامین خبرنگاران «فرهیختگان» را «یک مشت دلقک» خطاب کرد

محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، که در دفتر تحریریه روزنامه فرهیختگان حاضر شده بود، روزنامه‌نگاران این روزنامه را «یک مشت دلقک» خطاب کرد. در مقابل، مدیریت روزنامه آن دسته از روزنامه‌نگاران این روزنامه را که گفته می‌شود با این مقام مسئول وارد «گفت‌وگوی انتقادی» شده‌اند، تهدید به اخراج کرده است. وقتی رامین از «وجود آزادی بیان» در ایران سخن می‌گفت با این تذکر خبرنگاران «فرهیختگان» روبه‌رو شد که «نمی‌شود زیر عکس سردبیر بازداشت شده فرهیختگان، رضا نوربخش، نشست و از آزادی بیان حرف زد.»

شش ماه پس از کابوس؛ بیلان سرکوب گسترده آزادی بیان در ایران

در حالی که سرکوب و تحدید آزادی بیان و اهالی مطبوعات هم‌چنان در ایران ادامه دارد، «گزارشگران بدون مرز» در تازه‌ترین بیانیه خود، گزارشی را از عملکرد شش ماه گذشته دولت ایران در برخورد با مطبوعات و روزنامه‌نگاران منتشر کرد. «گزارشگران بدون مرز» در این بیانیه تاکید کرده است که «ایران با ٢٧ روزنامه‌نگار و وب‌نگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران است.»

حیات نو توقیف شد

بعد از ۲۰ ساعت از اعلام سایت‌های نزدیک به دولت در خصوص توقیف روزنامه حیات نو، امروز حکم توقیف این روزنامه رسماً اعلام شد. روزنامه حیات نو، به صاحب امتیازی ‌هادی خامنه‌ای از جمله روزنامه‌های منتقد دولت بود. این روزنامه روز شنبه به دلیل چاپ سخنرانی آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت و علی لاریجانی، رییس مجلس، از سوی هیات نظارت بر مطبوعات تذکری دریافت کرد. عنوان این تذکر «رویکرد تفرقه‌افکنانه و انتشار برخی بیانیه‌ها» اعلام شده است.

«معترضان ایرانی» در فهرست کاندیداهای «چهره سال» مجله تایم

هفته‌نامه تایم، «معترضان ایرانی» را که پس از انتخابات بحث‌برانگیز ۲۲ خرداد در خیزشی گسترده به خیابان‌ها آمدند، صدای اعتراض خود را به گوش جهانیان رساندند و چشم دنیا را خیره تصاویر مخالفت‌ شجاعانه خود کردند، در فهرست کاندیداهای «چهره سال» ۲۰۰۹ قرار داده است. در آستانه اعلام این فهرست از سوی تایم، برخی رسانه‌ها از کمپین کاربران ایرانی برای ترغیب تایم به کاندید کردن ندا آقا سلطان، دانشجوی کشته شده در حوادث پس از انتخابات ایران سخن گفته بودند.

فارین پالسی زهرا رهنورد را به عنوان سومین متفکر جهان در سال ۲۰۰۹ برگزید

نشریه آمریکایی «فارین پالسی» در فهرستی که از اسامی صد متفکر برتر جهان در سال ۲۰۰۹ تهیه کرده، زهرا رهنورد را در جایگاه سوم این فهرست نشانده است. «فارین پالسی» در توضیح علت انتخاب زهرا رهنورد به عنوان یکی از صد اندیشمندی که در سال جاری میلادی «با اندیشه‌های بزرگ‌ خود به جهان ما شکل داده‌اند» آورده است: «او مغز متفکر جنبش سبز و کمپین انتخاباتی همسرش، میرحسین موسوی، رهبر مخالفان ایران است.»

ژيلا بنی‌يعقوب: «اجازه ندهيد بهمن را از سلول انفرادی به دادگاه ببرند»

ژيلا بنی‌يعقوب، روزنامه‌نگار، در نامه‌ا‌ی سرگشاده که به داستان تهران، جعفری‌دولت‌آبادی، نوشته از او درخواست کرده است که همسرش بهمن احمدی‌امويی را از سلول انفرادی خارج کند تا بتواند در شرایطی که منطبق با حقوق انسانی افراد است، در دادگاهی که به زودی برای او برگزار می‌شود، به دفاع از خود بپردازد.

بعد از ۲۴ ساعت بلاتکلیفی، همشهری امروز به روی گیشه رفت

روزنامه همشهري بعد از ۲۴ ساعت بلاتكليفي، اجازه انتشار يافت و امروز به روی گیشه‌ها رفت، تا در وقت مقرر به اتهامات انتسابي پاسخ دهد. روزنامه همشهري، روز دوشنبه با حكم هيات نظارت بر مطبوعات و زماني كه آماده توزیع از چاپخانه بود، توقيف شد. براساس راي هيات نظارت بر مطبوعات، اين روزنامه به دليل چاپ آگهي كه حاوي تصويری از معبد لوتوس (یکی از معابد بهائیان) در دهلي نو بود، توقيف شد. محمدعلي رامين، معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، اتهام همشهري را اشاعه و تبلیغ آیین بهاییت اعلام كرده بود.

«همشهری» توقیف شد، «خبر» چاپ نمی‌شود

با دستور هیات نظارت بر مطبوعات، روزنامه سراسری همشهری به دلیل چاپ یک آگهی توریستی به طور موقف توقیف شد. همچنین روزنامه خبر که نسخه آنلاین آن نیز منتشر می‌شود، به طور خودخواسته ادامه انتشارش را متوقف کرد. روزنامه همشهری، به عنوان یکی از پرتیراژترین روزنامه‌های ایران، روز یکشنبه، اول آذر اقدام به چاپ آگهی از معبد لوتوس (منتسب به بهاییان) در دهلی نو کرده بود. هیات نظارت برمطبوعات با این استدلال که چاپ این آگهی اشاعه و تبلیغ آیین بهایی است، روزنامه همشهری را برای مدت یک هفته توقیف کرد.

ساسان آقایی بازداشت شد

ساسان آقایی، همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب، امروز بعد از ظهر در منزل مسکونی خود بازداشت شد. هنگام دستگیری کامپیوتر شخصی و تعدادی از کتاب‌های این روزنامه‌نگار نیز ضبط شده‌اند. از محل نگهداری وی هنوز اطلاعی در دست نیست. ساسان آقایی در حالی امروز بازداشت شد که ماه گذشته نیز یک بار برای بازجویی به «اداره پیگیری اطلاعات» احضار شده بود.

سرویس جدید یوتیوب؛ ارتباط مستقیم رسانه‌ها با شهروند-خبرنگاران

از آن‌جایی ‌که آینده‌ی حداقل بخشی از اخبار محلی وابسته به شهروندان فعال است، جذب و تایید صحت خبری آنچه که شهروندان تهیه می‌کنند برای سازمان‌های خبری از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است. یوتیوب، متعلق به کمپانی گوگل، در پی آن است که گامی در جهت پیشبرد این فرایند بردارد. «یوتیوب دیرکت» به سازمان‌های خبری و رسانه‌ای این امکان را می‌دهد که از کاربران یوتیوب به طور مستقیم درخواست کلیپ کنند تا این سرویس، کلیپ‌های تصویری آن‌ها را بررسی و سپس بازنشر کنند

روزنامه نگار نروژی ربوده شده در افغانستان آزاد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه نروژ، روز پنج‌شنبه اعلام کرد پل رافزدال، روزنامه‌نگار نروژی که هفته گذشته در شرق افغانستان ربوده شده بود، به همراه مترجم‌اش در نزدیکی مرزهای پاکستان آزاد شد. چند رسانه نروژی نیز پس از آزادی آقای رافزدال و مترجم افغان‌اش گفتند که آنها اطلاعاتی از این آدم‌ربایی در دست داشتند اما وزارت امور خارجه نروژ از آنها خواسته بود برای امنیت این دو نفر از درج اخبار مرتبط با آن خودداری کنند.

اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان خواهان اجرای قانون جدید رسانه‌ها شد

اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان از عدم اجرای قانون جدید رسانه ها در کشور ابراز نگرانی کرد. در حال حاضر قانون رسانه های همگانی که پنج سال قبل تصویب شده بود اجرا می شود. عبدالحمید مبارز، رییس اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان، وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور را مسئول اجرایی نشدن قانون جدید رسانه‌ها دانست.

برخورد خشونت‌آمیز ماموران امنیتی دولت کوبا با بلاگر مشهور کوبایی

یوانی سانچز، بلاگر مشهور کوبایی می‌گوید ماموران امنیتی دولت او را در هاوانا ربوده‌اند و با ضرب و شتم وی به‌خاطر انتقادات‌اش از دولت کمونیست کوبا، تهدیدش کرده‌اند. به گفته خانم سانچز، سه نفر از نیروهای امنیتی، او و یک بلاگر دیگر کوبایی را وادار به نشستن در ماشینی بی‌نشان کرده‌اند و در برخوردی خشونت‌آمیز با آنها، هشدار داده‌اند که در انتقاد از دولت کمونیست حاکم بر کوبا، از حد خود فراتر رفته و خطوط قرمز را زیر پا گذاشته‌اند.

بازداشت یک خبرنگار دانمارکی در سیزدهم آبان در تهران

اتحادیه روزنامه‌نگاران دانمارک از بازداشت یک دانشجوی روزنامه‌نگاری دانمارکی خبر داد. این روزنامه‌نگار چهارشنبه این هفته پس از تهیه گزارش از اعتراضات مردمی 13 آبان در تهران دستگیر شده است. در این روز همچنین یک روزنامه‌نگار ژاپنی و دو روزنامه‌نگار کانادایی و یک خبرنگار ایرانی که برای «کانال های ماهواره‌ای» کار می کرد، پس از تهیه گزارش «بدون مجوز» از تجمعات مردمی بازداشت شده اند.

فرهاد پولادی و نفیسه زارع‌کهن نیز به فهرست خبرنگاران زندانی در ایران اضافه شدند

فرهاد پولادی، خبرنگار خبرگزاری فرانسه و نفیسه زارع‌کهن، روزنامه‌نگار بسیاری از نشریات اصلاح‌طلب، سیزدهم آبان و در پی تظاهرات اعتراضی مردم در تهران بازداشت شدند. همچنین در روز سیزدهم آبان و در تظاهرات خیابانی معترضان، وحیده مولوی، وب‌نگار و از همکاران وب‌سایت «میدان زنان»، نیز دستگیر شد.

روزنامه «سرمایه» لغو امتیاز شد

روزنامه «سرمایه» یكی از روزنامه‌های تاثیرگذار و صاحب‌سبك نزدیك به گروه‌های اصلاح‌طلب، بعدازظهر امروز پس از 1350 شماره، لغو امتیاز شد و از ادامه فعالیت مطبوعاتی خود بازماند. مدیرمسئول این روزنامه در گفت و گو با سایت «خبرنگاران ایران» این خبر را تایید کرد.

هنگامه شهیدی آزاد شد

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار، پس از چهار ماه تحمل زندان، امروز آزاد شد. وی یکی از روزنامه‌نگارانی بود که در جریان بازداشت‌های گسترده پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران دستگیر شده بود. به گزارش خبرگزاری ایلنا، رئيس شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامي تهران هنگامه شهيدي را با پذيرش توديع وثيقه به مبلغ 90 ميليون تومان از زندان آزاد كرد. او از یک هفته پیش در اعتصاب غذا و دارو به سر می‌برد و دیروز نیز به بهداری زندان اوین انتقال داده شده بود.

دیدار با قوچانی

آزاده‌ای که رهایی‌اش بهانه گردهم آمدن این جمع متفاوت اما هم‌دل بود، کسی نبود جز محمد قوچانی که بیش از چهار ماه رنگ آزادی را ندیده بود. چهره‌هایی چون مهدی کروبی، عبدالله نوری، ابراهیم یزدی، محمد توسلی، محمدجواد مظفر، احمد شیرزاد، سعید شیرکوند، هدی صابر، غلام‌عباس توسلی، فخرالسادات محتشمی‌پور، هاشم صباغیان و ... از جمله افرادی بودند که برای خوش‌آمدگویی به اسیر تازه از بند رسته خود را به منزل عماد باقی رسانده بودند.

محمد قوچانی، پس از ۱۳۱ روز زندان، آزاد شد

محمد قوچانی، سردبیر روزنامه توقیف شده اعتماد ملی، پس از 131 روز زندان امروز جمعه هشتم آبان ماه آزاد شد. قوچانی که بامداد روز شنبه ۳۰ خرداد توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، ساعت دو پس از نیمه شب جمعه هشتم آبان روبروی یک آژانس در تهران رها شده است. محمد قوچانی یک هفته بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری در روز شنبه سی‌ام خرداد بازداشت شده بود و تمام این مدت را در بند 209 زندان اوین به سر برده است.

کروبی در دیدار با روزنامه‌ نگاران: «با کتک‌کاری نمی‌توان کشور را اداره کرد»

مهدی کروبی در دیدار با روزنامه‌نگارانی که روز سه‌شنبه برای دل‌جویی از او به خاطر اهانت‌هایی که در نمایشگاه مطبوعات به وی شده بود، به خانه‌‌اش رفته بودند، گفت: «امسال بیشتر از همیشه انگیزه مطبوعاتی داشتم آن هم به خاطر فشار بر مطبوعات و تعطیلی و توقیف آنها که مدتی است شروع شده و البته به خاطر جمعی از روزنامه‌نگاران که در زندان به سر می‌برند. مثل اعتماد ملی که تعطیل و سردبیرش آقای قوچانی هم زندانی شد. به خاطر مجموع این دلایل بود که تصمیم گرفتم به نمایشگاه بروم.»

در پی بازتاب بین المللی، حکم شلاق روزنامه‌نگار عربستانی لغو شد

با بالا گرفتن فشارهای بین‌المللی، پادشاه عربستان سعودی حکم شلاق یک روزنامه‌نگار زن را که متهم به شرکت در ساخت یک برنامه تلویزیونی "مستهجن" شده بود، لغو کرد. این خبرنگار 22 ساله که روزانا ال‌یامی نام دارد به 60 ضربه شلاق محکوم شده بود. توجه گسترده رسانه‌های جهان به حکم صادر شده از دلایل لغو آن است.

هنگامه شهیدی دست به اعتصاب غذا زد

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار در بند، در تماس تلفنی با خانواده‌اش اعلام کرد که دست به اعتصاب غذا زده است و تا زمان آزادی دست از اعتصاب برنخواهد داشت. شهیدی که بیش از سه ماه است در زندان به سر می‌برد در اعتراض به وضعیت نامشخص خود دست به اعتصاب غذا زده و گفته است:" انقدر به اعتصاب غذا ادامه خواهم داد که یا آزاد شوم و یا جنازه ام را از زندان خارج کنند."

ژیلا بنی‌یعقوب و یک روزنامه روسی، برندگان مشترک «جایزه جهانی آزادی مطبوعات»

دوازدهمین جایزه سالانه بنیاد «روزنامه‌نگاران کانادایی برای آزادی بیان» به‌صورت مشترک به ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار سرشناس ایرانی و روزنامه روسی نووایا گازتا اهدا شد. سازمان غیردولتی «روزنامه‌نگاران کانادایی برای آزادی بیان (CJFE)» شهامت مثال‌زدنی آن‌ها در گزارش رویدادها به‌رغم خطرات موجود را دلیل اعطای جایزه به آنان اعلام کرده است.

منتظر الزیدی در پی تاسیس موسسه‌ای در "کشور بی‌طرف"

روزنامه‌نگار عراقی که کفشش را به سمت رئیس‌جمهور پیشین ایالات‌ متحده، جرج دبلیو بوش، پرتاب کرده‌ بود، هم‌اکنون در ژنو به‌سر می‌برد و در حال تاسیس بنیادی برای کمک به قربانیان جنگ عراق است. الزیدی دوشنبه در کنفرانسی در ژنو با خبرنگاران از دلیل اقدام نامتعارفش، وضعیتش در زندان و همچنین اهداف آینده‌اش سخن گفت. این کنفرانس خبری در حالی با پوشش گسترده رسانه‌های غربی مواجه شد که برخی از رسانه‌ها نیز به انتقاد به آن‌چه آن را "استقبال کم نظیر از الزیدی" نامیده بودند، پرداختند.

ایران به دروازه کشورهای جهنمی برای مطبوعات رسید

در هشتمین "رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات" که امروز از سوی سازمان گزارشگران بدون‌مرز منتشر شد، ایران در میان ۱۷۵ کشور جهان، رتبه ۱۷۲ جدول را از آن خود کرده است. بر اساس این گزارش، وضعیت آزادی مطبوعات در ایران تنها از سه کشور اریتره، ترکمنستان و کره شمالی بهتر است. این سه کشور از سوی سازمان گزارشگران بدون‌‌مرز، "کشورهای جهنمی" برای آزادی مطبوعات عنوان گرفته اند.

آزادی مازیار بهاری پس از تحمل ۱۱۸ روز زندان

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد دستور آزادی مازیار را بازپرس پرونده بعد از تایید دادستان تهران صادر کرده است. او که در سطح بین‌المللی به عنوان مستندسازی برجسته شناخته می‌شود، ده روز پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری در ایران به اتهام " تبليغ عيله نظام و به نفع سازمان‌های مخالف از طريق ارسال گزارش‌های کذب درباره انتخابات از طريق رسانه‌های خارجی، اخلال در نظم عمومی با شرکت در تجمعات غيرقانونی و نگهداری اسناد طبقه‌بندی‌شده" بازداشت شد.

واکنش انجمن صنفی روزنامه‌ نگاران به نخستین موضع مطبوعاتی وزیر ارشاد

سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد، روز چهارشنبه هفته گذشته وقتی از پله‌های ساختمان هیات دولت پایین می‌آمد، در نخستین موضع مطبوعاتی خود اعلام كرد «آماده بررسی و پیگیری مشكلات انجمن صنفی روزنامه‌نگاران است.» حسینی در حالی این ادعا را مطرح كرد كه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران اندكی پس از انتخابات و دستگیری روزنامه‌نگاران، شبانه با حكم وزارت اطلاعات توسط ماموران دادستانی پلمب شد.

"فرهنگ‌ آشتی" و "آرمان" توقیف شدند

هیات نظارت بر مطبوعات ایران مجوز دو روزنامه فرهنگ‌آشتی و آرمان را لغو کرد. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که تنها چند روز از اعلام اعضای جدید این "نهاد نظارتی" گذشته است و این در حالی‌است که بسیاری از نهاد‌های صنفی و حقوق بشری نسبت به وضعیت روزنامه نگاران در ایران ابراز نگرانی می‌کنند.

حادثه مرگبار رانندگی جان دو تن از خبرنگاران ایرانی را گرفت

رزا حسن زاده آژیری و امیر زمانی فر، دو تن از خبرنگاران رادیو فردا، که مقر آن در جمهوری چک است، دیروز در راه برگشت از سفری یک روزه به برلین، در یک تصادف رانندگی در نزدیکی شهر پراگ جان خود را از دست دادند. مهین گرجی یکی دیگر از خبرنگاران رادیو فردا و راننده اتومبیل حادثه‌دیده نیز هم‌اکنون در بیمارستان و در حالت کما به‌سر می‌برد.

جشن سال جدید تحصیلی در فضایی امنیتی

با اینکه شش روز از آغاز سال تحصیلی جدید می‌گذرد دانشگاه تهران دیروز شاهد اعتراضات دانشجویان این دانشگاه بود. آغاز اعتراضات روزهای اول مهرماه مقارن شد با حضور حداد عادل در دانشگاه تهران.یکشنبه عصر غلامعلی حداد عادل نماینده فعلی و رئیس پیشین مجلس، که به منظور شرکت در جلسه گروه علمی فلسفه دانشکده ادبیات دانشگاه تهران راهی این دانشگاه شده بود بر خلاف انتظار خود با موج اعتراضی دانشجویان روبرو شد.

وکیل هنگامه شهیدی در نامه ای به دادستان تهران، خواستار آزادی وی شد

با گذشت سه ماه از بازداشت هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار، در حالی همچنان خبرهای ناگواری از وضعیت وی و دیگر روزنامه‌نگاران زندانی به گوش می رسد که این بار وکیل او قلم برداشته و در نامه‌ای به دادستان تهران به اقدامات "غیرقانونی" صورت گرفته اعتراض کرد وخواستار آزادی وی شد.

ضرب‌وشتم شدید احمد زیدآبادی در زندان

مهدیه محمدی، همسر احمد زیدآبادی، در گفت‌وگو با روزآنلاین از خشونت شدید بازجویان بر وی پرده برداشت. مهم‌ترین اتهام وی "نگارش نامه سرگشاده به آیت‌الله خامنه‌ای" عنوان شده است. خانم محمدی در این گفت‌وگو "مقاومت زیدآبادی در برابر حضور در دادگاه نمایشی و قرائت متن دیکته شده توسط بازجویان" را موجب تشدید فشار بر وی دانست.

محرومیت مسعود باستانی از ملاقات و دسترسی به وکیل

با گذشت حدود دو ماه و نیم از بازداشت مسعود باستانی ، روزنامه نگار، وی همچنان از ملاقات با وکیل و خانواده خود محروم است و در حالی از صدور حکم برای وی صحبت می شود که همچنان از ورود وکیل این روزنامه نگار به پرونده او ممانعت به عمل آمده است. مسعود باستانی چون بسیاری دیگر از روزنامه نگاران بازداشت شده، متهم به جاسوسی و اتهاماتی از این دست شده است.

"روزنامه‌نگاران زندانی را آزاد کنيد"

بيش از ۳۳۰ روزنامه‌نگار و فعال مطبوعاتی ایران در نامه‌ای سرگشاده به دادستان جديد تهران، ضمن تاکید بر آزادی سريع روزنامه‌نگاران زندانی به طرح مطالبات خود از دستگاه قضايی پرداختند. "آزادی بی قيد و شرط تمامی روزنامه‌نگاران در بند" اصلی‌ترین اولویت امضاکنندگان این نامه عنوان شده است.

درخواست آزادی مازیار بهاری از سوی نماینده پارلمان کانادا

دن مک‌تیگ، نماینده لیبرال پارلمان کانادا،‌ روز شنبه از لارنس کنون، وزیر امور خارجه این کشور خواست تا شرایط آزادی روزنامه‌نگار ایرانی- کانادایی محبوس در ایران را فراهم کند.