21 آذر 1388

گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای منتشر کرد:

شش ماه پس از کابوس؛ بیلان سرکوب گسترده آزادی بیان در ایران

21 آذر 1388

خبرنگاران: در حالی که سرکوب و تحدید آزادی بیان و اهالی مطبوعات هم‌چنان در ایران ادامه دارد، «گزارشگران بدون مرز» در تازه‌ترین بیانیه خود، گزارشی را از عملکرد شش ماه گذشته دولت ایران در برخورد با مطبوعات و روزنامه‌نگاران منتشر کرد.

«گزارشگران بدون مرز» در این بیانیه تاکید کرده است که «ایران با ٢٧ روزنامه‌نگار و وب‌نگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران است.»

«گزارشگران بدون مرز» در این بیانیه چنین نوشته است: « شش ماه پس از آغاز اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ٢٢ خرداد در ایران، مسئولان جمهوری اسلامی هم‌چنان به سیاست سانسور گسترده در رسانه و سرکوب روزنامه‌نگاران ادامه می‌دهند.»

در این بیانیه ذکر شده است که تنها در مدت شش ماه پس از انتخابات «بیش از ١٠٠ روزنامه‌نگار بازداشت و بیش از ٥٠ روزنامه‌نگار مجبور به ترک کشور شده‌اند. ١٢ نشریه توقیف و هزاران صفحه سایت‌های اینترنتی مسدود شده است.»

«گزارشگران بدون مرز» درباره وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشت شده نیز در این بیانیه توضیح داده است: «تعد‌ادی از آن‌ها با سپردن وثیقه‌های سنگین به شکل موقت آزاد شده‌اند و در انتظار محاکمه بسر می‌برند، برخی دیگر به احکامی از ٥ تا ٩ سال زندان محکوم شده‌اند. احضار و بازجویی مداوم روزنامه‌نگاران همچنان ادامه دارد.»

این بیانیه می‌افزاید: «بسیاری از حرفه‌کاران رسانه‌ها در شهر مختلف ایران از جمله اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز از سوی دادگاه‌های انقلاب و یا وزارت اطلاعات احضار شده و مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته‌اند.»

سانسور همه جانبه رسانه‌های داخلی و خارجی

«گزارشگران بدون مرز» در بخش دیگری از بیانیه خود هم‌چنین به وضعیت سانسور دولتی پس از انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری در ایران می‌پردازد: «از فردای "پیروزی" رئیس‌جمهور، از سوی دولت کارزار سانسور گسترده مطبوعات داخلی و خارجی به راه افتاد. برای نخستین بار پس از انقلاب ١٣٥٧ ماموران قضایی- امنیتی در تحریریه‌های روزنامه‌ها حضور یافتند و راسا اقدام به سانسور کردند. از انتشار چندین نشریه با مقالات مخالف با روایت رسمی جلوگیری شد.»

این گزارش سپس به نشریات توقیف شده در این مدت می‌پردازد: « ده‌ها نشریه دیگر توقیف شدند: کلمه سبز در ٢٣ خرداد، اعتماد ملی در ٢٧ مرداد و روزنامه اقتصادی سرمایه در تاریخ ١١ آبان توقیف شدند. سیاست توقیف مطبوعات هم‌چنان ادامه دارد. روزنامه حیات نو در ١٧ آذر به دلیل انتشار گزارشاتی در باره تظاهرات مخالفان در ١٦ آذر (روز دانشجو) توقیف شد.»

در این بیانیه به سانسور فضای مجازی نیز پرداخته شده است: «دولت جمهوری اسلامی در تهاجم خود به رسانه‌ها، اینترنت و رسانه‌های مدرن را نیز بی نصیب نگذاشت. از روز ٢١ خرداد بسیاری از سایت‌های اطلاع‌رسانی متعلق به مخالفان مسدود شدند. و از روز بعد هر سایتی که ممکن بود به "پیروزی" محمود احمدی‌نژاد اعتراض کند، تعطیل شد. پیشبرد این سیاست به ویژه در آستانه هر دعوت به تظاهرات مخالفان هم‌چنان ادامه دارد. از جمله در روزهای ١٣ ابان و ١٦ آذر سرعت اتصال به اینترنت از جمله در تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز به شدت کاهش یافت و یا کاملا قطع شد.»

«گزارشگران بدون مرز» با برشمردن چند نمونه از شگردهای جمهوری اسلامی ایران برای محدود کردن دسترسی به اینترنت در داخل ایران تاکید کرده است: «ايران یکی از سرکوبگرترین کشورهای خاورمیانه در عرصه اينترنت است و در ليست کشورهای "دشمن اينترنت" در جهان قرار دارد.»

این سازمان بین‌المللی همچنین بیان کرده است که «اخیرا سپاه پاسداران بخش عمده سهام شرکت مخابرات، اصلی‌ترین شرکت خدمات دهنده اینترنت در کشور را خریداری کرده است، این شرکت قراردادهای بین‌المللی و تعهدات جمهوری اسلامی برای گردش آزادی اطلاعات را نادیده می‌گیرد.»

در بیانیه «گزارشگران بدون مرز» همچنین به محدود کردن رسانه‌های غیر ایرانی در حوادث پس از انتخابات و اخراج خبرنگاران خارجی از کشور اشاره شده است: «کارزار ضد رسانه‌ای جمهوری اسلامی با تخریب رسانه‌های خارجی و به ويژه رسانه‌های غربی با اتهام "سخنگوی آشوبگران" ادامه دارد. در تاریخ ٢٦ خرداد محمد صفار هرندی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار بخش‌نامه‌ای به خبرنگاران خارجی اعلام کرد که اجازه "شرکت و یا تحت پوشش خبری قرار دادن تظاهرات غیر قانونی را ندارند." ده‌ها روزنامه‌نگار خارجی که شاهدان سرکوب بودند پس از تهدید و بدرفتاری و یا بازداشت، مجبور به ترک کشور شدند، آن عده نیز که در کشور مانده‌اند تحت کنترل و فشار‌های دائمی برای انجام وظایف خود با محدویت‌های متعدد روبرو هستند. در آستانه ١٦ آذر مجوز فعالیت بسیاری از آنها به مدت ٧٢ ساعت در تهران و برخی از شهرهای بزرگ لغو شد.»

هم‌چنان روزنامه‌نگاران در ایران کشته می‌شوند

در بخشی دیگر از بیانیه اخیر سازمان «گزارشگران بدون مرز» به خبرنگار جان‌باخته، علیرضا افتخاری پرداخته شده است. گزارشگران با این توضیح که «وی که از روزنامه‌نگاران ارشد روزنامه ابرار اقتصادی بوده و به مدت ٥ سال با این روزنامه همکاری داشته است، در تاریخ ٢٥ خرداد، در اثر ضربات خونریزی مغزی کشته شد» افزوده است: «چگونگی کشته شدن این روزنامه‌نگار تا به امروز مشخص نشده است. این‌گونه نام وی نیز به لیست روزنامه نگاران به قتل رسیده اضافه شد.»

«گزارشگران بدون مرز» در یازدهمین سالگرد «قتل‌های زنجیره ای» اعلام کرده است که «برای روشن شدن چگونگی و دلایل به قتل رسیدن علیرضا افتخاری، روشن شدن همه حقیقت در باره مرگ وبلاگ‌نویس جوان امیدرضا میرصیافی، محاکمه و مجازات عاملان و آمران قتل مجید شریف، محمد مختاری، محمد جعفر پوینده، پیروز دوانی، زهرا کاظمی تلاش می‌کند.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.