10 اردیبهشت 1391

تبعیض های نوشته و نانوشته علیه روزنامه نگاران زن در ایران- دو

خانم خبرنگار، به سفر خارجی نروید

10 اردیبهشت 1391

خبرنگاران ایران-عاطفه امیری: دو دهه بیشتر از آن روزهایی نگذشته که زنان خبرنگار در ایران از سفرهای کاری توسط مدیران مطبوعات منع می‌شدند.بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران محدودیت سفر خبرنگاران زن یکی از انواع و اقسام محدودیت‌ها برای زنان بود.

یکی از خبرنگاران زن در روزنامه کیهان به یاد می‌آورد که حدود هفده –هجده سال پیش قرار بود تیمی از خبرنگاران سفر یکی از مقامات بلندپایه ایران را به چند کشور پوشش بدهد.برای نخستین بار خبرنگاران زن در روزنامه‌نگار کیهان به سردبیر خود می‌گویند چرا هرگز اجازه نمی‌دهد زنان خبرنگاران برای پوشش خبری رویدادهای بین‌المللی اعزام شوند؟

سردبیران کیهان در وهله اول با تعجب با این پیشنهاد برخورد می‌کنند.مهم‌ترین ایرادشان هم این بود که همه خبرنگاران اعزامی مرد هستند، چطور یک زن را در میان این همه مرد اعزام کنیم؟

ایده ای به ذهن سردبیران کیهان می‌رسد، چطور است با سردبیر روزنامه اطلاعات، دیگر روزنامه پرتیراژ کشور در آن روزها که در عین حال رقیب کیهان هم حساب می‌شود، هماهنگ کنند که آن‌ها نیز این بار یک خبرنگار زن را به این سفر اعزام کنند تا لااقل دو خبرنگار زن در این تیم حضور داشته باشند و نه یک زن.دو زن برای یکدیگر همراهان خوبی محسوب خواهند شد.

سردبیر روزنامه کیهان با سید محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات تماس گرفت. همه می‌دانستند که سر نخ همه تصمیم گیری‌ها در روزنامه اطلاعات نه به سردبیر که به شخص مدیرمسئول یعنی سید محمود دعایی باز می‌گردد. دعایی نیز از این تصمیم استقبال کرد و این از معدود موارد پس از پیروزی انقلاب بود که دو خبرنگار زن از روزنامه های کیهان و اطلاعات به یک سفر بین‌المللی اعزام شدند.

گرچه این اتفاق برای خبرنگاران زن قدمی مثبت محسوب می‌شد، اما اعزام روزنامه نگاران زن به سفرهای خارجی تا سال‌ها و حتی تا همین امروز یک خط قرمز برای بسیاری از رسانه های ایران محسوب می‌شود.روزنامه های اصلاح طلب تا حدودی سعی کردند این خط قرمز را بشکنند و کم نبودند روزنامه نگاران زن که در دوران دولت اصلاح طلب خاتمی به دیگر کشورها برای تهیه گزارش سفر کردند.

رسانه های محافظه کار در این خصوص قوانین نانوشته‌ی سخت‌گیرانه تری دارند.کمتر اتفاق می‌افتد که خبرنگار اعزامی صدا و سیمای ایران به کشورهای دیگر یک زن باشد و یا به ندرت اتفاق افتاده که خبرنگاران دائمی صدا و سیما و یا ایرنا (خبرگزاری دولتی ایران) در کشورهای مختلف زن باشند.

محدودیت در انجام سفرهای کاری خبرنگاران زن در رسانه های پس از انقلاب اسلامی فقط به سفرهای خارجی منحصر نمی‌شد و نمی‌شود، بلکه سفرهای داخلی را نیز شامل می‌شود.

یکی از خبرنگاران زن در روزنامه همشهری که خواست نامش ذکر نشود، می‌گوید:«سال ۷۶ یا ۷۷ بود که قرار بود برای تهیه گزارش از یکی از مناطق آزاد اقتصادی با گروهی از خبرنگاران به سفر بروم.وقتی سردبیر وقت همشهری از این سفر مطلع شد، پرسید آیا در تیم اعزامی خبرنگاران به جز شما زن دیگری حضور دارد یا نه؟و وقتی با خبر شد که تنها خبرنگار زن در آن تیم من هستم، با سفر من مخالفت کرد و اصرارهای من هم به نتیجه ای نرسید».

این روزها البته محدودیت کمتری برای سفر خبرنگاران زن به شهرهای دیگر هست و محدودیت ها بیشتر مربوط به سفرهای خارجی می شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.