30 فروردین 1391

برگزیدگان جایزه پولیتزر 2012 معرفی شدند

30 فروردین 1391

وب سایت پولیتزر

ترجمه :خبرنگاران ایران

دانشگاه کلمبیا روز دوشنبه 16 آوریل ( 28 فروردین ) برگزیدگان این دوره از جایزه پولیتزر را اعلام کرد . هافینگتون پست ، پلیتیکو، نیویورک تایمز، اسوشیتد پرس و پتریوت نیوز در بخش روزنامه نگاری جایزه پولیتزر را از آن خود کردند. امسال در بخش روزنامه نگاری 1100 اثر برای پولیتزر ارسال و داوری شد.

امسال سارا گنیم، خبرنگار 24 ساله پتریوت نیوز که گزارش‌های رسوایی جنسی در کالجی در آمریکا را دنبال و پوشش داد، برنده‌ جایزه‌ پولیتزر در رشته‌ی "گزارشگری محلی" شد. سارا گنیم یکی از جوان‌ترین برندگان جایزه‌ی پولیتزر محسوب می‌شود.

در بخش عکس خبری ، جایزه پولیتزر به مسعود حسینی، عکاسِ افغانِ فرانس پرس ، تعلق گرفت . عكس مسعود حسینی دختری کوچک را نشان مي‌دهد كه در جریان یک انفجار انتحاری در مراسم عاشورای سال گذشته کابل در ميان كودكان كشته و مجروح شده ايستاده است و گريه مي‌كند .

امسال در میان حیرت ناظران، بنیاد پولیتزر در بخش رمان هیچ نامزدی را شایسته‌ی دریافت پولیتزر ندانست. این نخستین بار از سال ۱۹۷۷ است که برای رشته داستانی هیچ جایزه ای در نظر گرفته نشده است . پولیتزر در بخش داستانی، یکی از معروف‌ترین جوایز است و معمولا کتاب برنده به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال تبدیل می‌شود.

برگزیدگان بخش روزنامه نگاری پولیتزر در سال 2012

خدمات عمومی - فیلادلفیا اینکویرر

گزارش خبری – توسکالوسا ( آلا ) ، کارمندان خبر

گزارش تحقیقی – مشترکا به مت اپوزو ، ادام گولدمن ، ایلین سولیوان و کریس هالِی از آسوشیتد پرس و مایکل جی برنز و کن ارمسترونگ از سیتل تایمز

گزارش توصیفی – دیوید کوشنویچکی از نیورک تایمز

گزارش محلی – سارا گنیم و همچنین اعضا پتریوت نیوز، هریسبورگ و پن

گزارش ملی – دیوید وود از هافینگتون پست

گزارش بین المللی – جفری جتلمن از نیویورک تایمز

مقاله – الی سندرز از استرنجز (هفته نامه سیتل )

تفسیر - ماری اشمیت از شیکاگو تریبیون

نقد – وزلی موریس از بوستون گلوب

سرمقاله – جایزه ای در این بخش اهدا نشد

کاریکاتور خبری- مت وورکر از پولیتیکو

عکس خبری – مسعود حسینی از فرانس پرس

عکس مستند – کرگ اف والکر از دنور پست

برگزیدگان بخش ادبیات نمایش و موسیقی

شعر- "زندگی در مریخ " اثر تریسی کی اسمیت ( انتشارات گری ولف )

ادبیات داستانی – جایزه ای به این بخش تعلق نگرفت

نمایشنامه- "آب در قاشق مرباخوری " اثر غایرا الگریا هدس

تاریخ – " مالکوم ایکس : یک عمر بازتولید " اثر منینگ ماربل ( ویکینگ )

زندگینامه – " جورج اف کنان : یک زندگی امریکایی " اثر جان لوییس گادیس ( انتشارات پنگوئن )

ادبیات غیرداستانی – " یک انحراف : جهان چگونه مدرن شد " اثر استفان گرین بلات

موسیقی – " شب سکوت : اپرایی در دو بخش " اثر کوین پوتز

پولیتزر یکی از معتبر ترین جوایزه روزنامه نگاری و ادبیات و موسیقی است . این جایزه در سال 1917 بنا به وصیت ژوزف پولیتزر یکی از روزنامه نگار پر آوازه امریکایی از سوی دانشگاه کلمبیا شکل گرفت .

نامزدهای جایزه پولیتزر در 21 بخش توسط هیات داورانی متشکل از 102 نفر انتخاب می شوند. از این میان 14 جایزه مربوط به روزنامه نگاری و مابقی مربوط به ادبیات و موسیقی است . بخش کاریکاتور از سال 1922 و عکس از سال 1942 به جوایز پولیتزر اضافه شد .که از سال 1968 جایزه بهترین عکس در دو بخش عکس خبری و مستند اهدا می شود.

از سال گذشته این جایزه به تولیدات چند رسانه ای (و همچنین رسانه های مجازی که زمان بروزرسانی آنها کمتر از یک هفته است) هم تعلق گرفت اما همچنان رسانه های دیداری شنیداری ، وبلاگ ها امکان حضور در این رقابت را ندارند.

جایزه پولیتزر ماه آینده ( ماه می ، اردیبهشت ماه ) طی مراسمی در دانشگاه کلمبیا به برگزیدگان اهدا می شود .مراسم اهدا جوایز پولیتزر از سال 1984 شکل گرفت ، پیش از آن جوایز به صورت پستی برای برندگان ارسال می شد . در کنار اعتبار و شهرت جهانی ، برگزیدگان تقدیر نامه و 10 هزار دلار وجه نقد دریافت می کنند . اما نشان طلای پولیتزر را تنها یک نفر به خانه می برد. این نشان که اکنون نماد جایزه پولیتزر است به روزنامه امریکایی برگزیده در بخش خدمات عمومی اهدا می شود و تا کنون به شخص اهدا نشده. نشان طلای پولیتزر امسال به روزنامه فیلادلفیا اینکوارر تعلق گرفت .

نشان طلای پولیتزر (در یک سوی آن نیم رخ بنجامین فرانکلین و در سوی دیگر کارگری در حال کار با دستگاه چاپ حک شده)

تنها یک ایرانی تا کنون موفق به دریافت پولیتزر شده است . این جایزه در سال 1980 به عکسی به نام "جوخه آتش در ایران " از روزنامه اطلاعات (سال 1358) اهدا شد و 26 سال عکاس آن ناشناس ماند و به تنها برنده ناشناس پولیتزر بدل شد . در سال 2006 جاش پراگر روزنامه نگار وال استریت ژورنال هویت عکاس این عکس را فاش کرد : جهانگیر رزمی .

درباره ژوزف پولیتزر( 1847 – 1911 )

در اواخر قرن نوزدهم ژوزف پولیتزر به مظهر روزنامه نگاری امریکایی بود . این امریکایی مجاری تبار، یکی از موفق ترین روزنامه نگاران و ناشران روزنامه بود. او با خریداری دو روزنامه نیویورک ورلد و سنت لوییس پست دیسپچ و تغیراتی که در آنها ایجاد کرد، توانست روزنامه نگاری مکتوب در امریکا را متحول کند . پلیتزر نخستین کسی بود که خواستار آموزش آکادمیک خبرنگاران در دانشکده های روزنامه نگاری شد و سهم به سزایی در ایجاد دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه کلمبیا داشت .

منبع :

http://www.pulitzer.org/

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.