17 آذر 1388

حیات نو توقیف شد

17 آذر 1388

خبرنگاران: بعد از ۲۰ ساعت از اعلام سایت‌های نزدیک به دولت در خصوص توقیف روزنامه حیات نو، امروز حکم توقیف این روزنامه رسماً اعلام شد.

روزنامه حیات نو، به صاحب امتیازی ‌هادی خامنه‌ای از جمله روزنامه‌های منتقد دولت بود. این روزنامه روز شنبه به دلیل چاپ سخنرانی آیت‌الله ‌هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت و علی لاریجانی، رییس مجلس، از سوی هیات نظارت بر مطبوعات تذکری دریافت کرد. عنوان این تذکر «رویکرد تفرقه‌افکنانه و انتشار برخی بیانیه‌ها» اعلام شده است.

روز دوشنبه ۱۶ آذر ماه خبر توقیف روزنامه حیات نو بر روی سایت‌های جهان نیوز و فارس قرار گرفت. این حکم در حالی در این سایت‌ها منتشر شد که بنا بر گفته سعید الله بداشتی، از اعضای سردبیری روزنامه، تا آخرین ساعات حضور در روزنامه، نامه‌ای رسمی‌از هیات نظارت دریافت نکرده بودند. هم‌چنین تا آخرین ساعات نیز هیچ حکم و ناظری برای ممانعت از چاپ و توزیع روزنامه به چاپخانه ارسال نشد.

روز ۱۷ آذر، حیات نو آخرین شماره‌اش را با اخباری در خصوص برگزاری مراسم ۱۶ آذر و حاشیه‌های آن چاپ کرد؛ اما با دریافت نامه‌هایی از هیات نظارت بر مطبوعات و معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، این روزنامه از روز ۱۸ آذر ماه اجازه انتشار نخواهد داشت.

به گفته الله بداشتی، هیات نظارت بر مطبوعات با استناد به ماده ۶ و ۱۲ قانون مطبوعات، انتشار این روزنامه را متوقف کرده است.

به اعتقاد وی، این دو ماده قانونی که شامل ایراداتی به مدیرمسئول و مجوز روزنامه است، محمل قانونی نداشته است؛ چرا که پیش از این در خصوص وضعیت مدیرمسئول روزنامه، نامه‌نگاری‌های مربوطه انجام شده بود. هم‌چنین با توجه به مجوز روزنامه که انتشار اخبار و مطالب سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است، چندی پیش مدیرمسئول این روزنامه از سوی ‌هادی خامنه ای، صاحب امتیاز حیات نو، برکنار شد.

هم‌چنین نامه‌ای از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد خطاب به مدیرمسئول ارسال شده که به رویکرد تفرقه‌افکنانه و انتشار برخی بیانیه‌ها طی روزهای اخیر اشاره کرده و آن را از جمله دلایل توقیف روزنامه اعلام کرده است.

پس از انتخابات و اعتراضات مردمی‌نسبت به نتایج آن، شورای عالی امنیت ملی، مطبوعات را از درج نام و بیانیه‌های میرحسین موسوی، مهدی کروبی و سید محمد خاتمی‌ منع کرد. هم‌چنین طرح هر گونه ادعا در خصوص انتخابات جزو خطوط قرمز روزنامه‌ها قرار گرفت.

عضو سردبیری روزنامه حیات نو، نوع توقیف روزنامه را در راستای برنامه‌ای هدفمند می‌داند؛ چنان که پیش از اطلاع مدیران روزنامه، سایت‌هایی اخباری مبنی بر توقیف را منتشر می‌کنند که این مساله حق شکایت را برای حیات نو محفوظ نگاه می‌دارد.

محمدعلی رامین، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، پس از انتصاب به این سمت با حضور در روزنامه‌های مختلف سعی در برقراری رابطه‌ای دو سویه با روزنامه‌نگاران داشت. حیات نو از جمله روزنامه‌هایی است که به تازگی میزبان وی بوده است.

الله بداشتی، معتقد است بر خلاف سخنانی که رامین برای نزدیکی و تعامل بیشتر در جمع کارکنان روزنامه بیان کرد، این رفتار نشان از آن دارد که تحمل روزنامه‌ای که بر روی خطوط استاندارد و قانونی حرکت کرده و صدایی غیر از دولت را منتشر می‌کند، ندارند و بدون هیچ سند رسمی، چنین برخوردهایی می‌کنند.

روز دوم آذر ماه نیز روزنامه همشهری به دلیل چاپ یک آگهی در چاپخانه به‌صورت موقت توقیف شد. دستور توقیف این روزنامه نیز از سوی هیات نظارت بر مطبوعات صادر شده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.