18 فروردین 1391

تبعیض های نوشته و نانوشته علیه روزنامه نگاران زن در ایران-یک

خانم! حق ندارید برای تهیه گزارش به مجلس بروید

18 فروردین 1391

روزنامه نگاران زن در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی از تبعیض های گوناگونی رنج برده و می برند.برخی از این تبعیض ها پس از تولد روزنامه های اصلاح طلب تا حدی رنگ باخت. گرچه هنوز این تبعیض ها در برخی از روزنامه ها و برخی از موقعیت ها همچنان برجاست. خبرنگاران ایران می کوشد در یادداشت هایی کوتاه و سلسله وار به مرور برخی از تبعیض های موجود علیه خبرنگاران زن در حوزه های مختلف بپردازد. آنچه می خوانید نخستین یادداشت ما در این باره است:

خبرنگاران ایران –عاطفه امیری :امروز بسیاری از اعضای تحریریه های روزنامه‌ها را در ایران زنان تشکیل می‌دهند و در بسیاری از فعالیت‌های خبرنگاری همپای خبرنگاران مرد فعالیت می‌کنند.

شاید خیلی از همین روزنامه نگاران زن که در تحریریه های روزنامه‌ها کار می‌کنند به یاد نیاورند و یا حتی به گوش شان نخورده باشد که تا همین ده –پانزده سال پیش برخوردهای محدود کننده و گاهی عجیب و غریبی با روزنامه نگاران زن در محیط روزنامه‌ها وجود داشت.

یکی از خبرنگاران زن از فعالیتش در دهه شصت و هفتاد در روزنامه اطلاعات می‌گوید .او که وظیفه پوشش خبرهای پارلمانی را به عهده داشته و خبرنگار پارلمانی روزنامه نام گرفته بود از روزهایی می‌گوید که هرگز حق نداشته برای تهیه خبر و گزارش به مجلس ایران برود و فقط می‌توانسته پشت میزی در تحریریه از یک رادیو مذاکرات مجلس را گوش کند و خبر تنظیم کند.او در این باره بار ها به دبیر سرویس و سایر مدیران روزنامه اعتراض کرده بود و از سردبیران روزنامه خواسته بود که اجازه بدهند برای تهیه خبر به مجلس برود . اما آن‌ها همو اره با این درخواستش مخالفت می‌کردند و دلیل مخالفتشان هم زن بودن او عنوان می شد. آنها به این روزنامه نگار باانگیزه می‌گفتند اگر تو یک مرد بودی اجازه می‌دادیم که برای تهیه گزارش به پارلمان بروی. اما درست نیست تو که یک زن هستی برای تهیه گزارش به یک محیط مردانه بروی، چرا که بیشتر نمایندگان مجلس و کارمندان آن مرد هستند و نه زن.

این وضع در آن سال ها فقط مختص به روزنامه اطلاعات نبود و همه روزنامه های آن زمان کمابیش همین وضع را داشتند.اما اغلب روزنامه ها راه حلی متفاوت با روزنامه اطلاعات برگزیده بودند، اگر گزینه روزنامه اطلاعات برای نفرستادن خبرنگار زن به مجلس، استفاده از رادیو بود، راه حل دیگر روزنامه ها، استفاده از روزنامه نگار مرد به جای روزنگار زن در این حوزه خبری بود.

این اتفاق در اواخر دهه هفتاد و هشتاد با تولد روزنامه های اصلاح طلب در ایران کاملا تغییر کرد.حالا دیگر نه فقط ورود روزنامه نگاران زن به پارلمان از سوی مسوولان روزنامه منع نمی‌شد که اغلب خبرنگاران مجلس در این دوران زنان بودند. آن‌ها به راحتی به مجلس ایران رفت و آمد می کردند و حتی گزارش های جنجالی و جریان ساز از مجلس ایران تهیه می کردند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.