14 فروردین 1391

وزیر ارتباطات خبر داد:افتتاح شبکه ملی اطلاعات تا خرداد ۹۱

14 فروردین 1391

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مهمترین اولویت ما در سال جدید افتتاح شبکه ملی اطلاعات است که فاز اول آن را تا خرداد ۹۱ افتتاح می کنیم.

به گزارش فارس، رضا تقی پور با اشاره به مهمترین برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: مهمترین اولویت ما در سال جدید افتتاح شبکه ملی اطلاعات است که فاز اول آن را تا خرداد ۹۱ افتتاح می کنیم.

وی افزود: توسعه خدمات دولت الکترونیک و ارتقای شاخصهای بین المللی به عنوان اهداف برنامه پنجم توسعه کشور، توسعه شبکه ملی مدارس،‌ شبکه علمی کشور و ‌شبکه سلامت از دیگر برنامه هایی است که در سال جدید پیگیری خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه تصریح کرد: ایجاد مراکز داده داخلی، توسعه نرم افزارها مانند موتور جستجو بومی، سیستم عامل بومی و پست الکترونیک توسط بخش خصوصی در حال انجام است که امیدواریم فاز اول به زودی افتتاح شود و فاز دوم هم تا پایان سال ۹۱ به خوبی آغاز شود.

چندی پیش معاون وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و رییس هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت كشور درباره اختلالاتی كه در فضای وب ایجاد شده و بیش‌تر شامل ای‌میل‌ها می‌شد نیز به ایسنا گفته بود: "همان‌طور كه جمهوری اسلامی نمودی بیرونی دارد، در فضای مجازی هم دارای جایگاهی است كه در این فضا بستر تهدیدات بیش‌تر است و شاید این به نظر بسیاری كه از این حوزه آگاهی ندارند، شاید چندان قابل توجه نباشد اما برای ما كه از مخاطرات آن آگاهیم، باید جدی گرفته شود اما باید دانست كه زیرساخت نیز در این موضوعات دخالتی ندارد چراكه ما متولی تامین شبكه هستیم. اما باید دانست كه تهدیدات فضای سایبر و برخی كشورهایی كه درصدد ضربه زدن به ما هستند، جدی است و باید جلوی آن‌ها را با تدابیری كه اندیشیده می‌شود، گرفت."

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • سرگذشت ۲۰ سال رویارویی با ماهواره

  1 آبان 1393
  روزنامه ایران «ما که ماهواره نداریم اما دیشب در خونه همسایه مون دیدیم که...» روایت‌ها و خاطرات ماهواره‌ای در بین دوستان و همکاران تا ۱۰ سال پیش خیلی وقت‌ها از این جا شروع می‌شد. همین جمله نشان می‌داد که ماهواره هم از آن دست کالاهای ممنوعی است که نباید داشتن آن را آشکار کرد، اما از شیرینی سخن گفتن درباره آن هم نمی‌توان گذشت! پای ماهواره از کی به پشت بام‌ها و خانه‌های مردم ایران باز شد؟ به دلیل اینکه حضور آن هیچ موقع رسمیت قانونی نیافته و کسی نمی‌داند نخستین همسایه‌ای که با ترس و لرز ماهواره را روی پشت بام یا بالکن خانه‌اش علم کرد چه کسی بوده، نمی‌توان تاریخ (...)
 • ماهنامه «زنان امروز» به «استفاده ابزاری از تصاویر زنان» متهم شد

  1 آبان 1393
  رادیو زمانه ماهنامه «زنان امروز» که چند ماهی است با مدیریت شهلا شرکت منتشر می‌شود به «استفاده ابزاری از تصاویر زنان» متهم شد. روزنامه اعتماد در شماره پنجشنبه اول آبان نوشت که این نشریه با شکایت مدعی‌العموم روز یکشنبه چهارم آبان محاکمه خواهد شد. شهلا شرکت پیش از این، صاحب‌امتیاز ماهنامه‌ «زنان» بود که در سال ۱۳۸۶ لغو مجوز شد. این ماهنامه در شمار مجله‌های انگشت‌شمار با محوریت موضوعات مربوط به زنان در ایران بود و به‌مدت ۱۶سال، از بهمن ۱۳۷۰ تا دی ۱۳۸۶در ۱۵۲ شماره منتشر شد. همچنین مدیران مسئول روزنامه‌های «افکار»، «تهران امروز» و «گل» نیز چهارم آبان در شعبه (...)
 • مرحله نخست «فیلترینگ هوشمند» در ایران آغاز شد

  30 مهر 1393
  رادیو زمانه در پی تصویب «فیلترینگ هوشمند» شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی در کمیسیون امنیت شورای عالی فضای مجازی، مرحله نخست اجرای این سامانه در ایران آغاز شد. به گزارش خبرگزاری مهر، توافق بر سر طراحی مدل جدید «فیلترینگ هوشمند» شبکه‌های مجازی با حضور مسئولان شرکت ارتباطات زیرساخت و پژوهشگاه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، امضا شد و پس از طرح و تصویب مدل مفهومی این نوع فیلترینگ در کمیسیون امنیت شورای عالی فضای مجازی، اکنون به مرحله اجرا رسیده است. در این تفاهم‌نامه مقرر شده که فاز نخست «فیلترینگ هوشمند» تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری برسد. (...)