11 آذر 1388

گوگل دسترسی رایگان به اخبار را محدود خواهد کرد

11 آذر 1388

خبرنگاران: کمپانی گوگل اعلام کرد که از این پس موسسات خبری قادر خواهند بود تا خود مشخص کنند که مایل‌اند چه تعداد از مقالات‌شان به صورت رایگان از طریق گوگل در دسترس خوانندگان قرار گیرد.

بر اساس گزارشی که در وب‌سایت انگلیسی بی بی سی منتشر شد، حق مالکیت انحصاری با ادعای برخی از رسانه‌ها که می‌گویند موتورهای جستجو از صفحات آن‌لاین خبر آن‌ها کسب درآمد می‌کنند، همخوانی و مطابقت دارد.

با برنامه «اولین کلیک رایگان»، اکنون موسسات خبری قادر شده‌اند که از دسترسی نامحدود به سایت‌های خبری‌شان جلوگیری کنند. کاربرانی که بر بیش از پنج مطلب در روز کلیک کنند، احتمالاً ششمین بار به صفحه پرداخت وجه و یا ثبت نام در سایت فرستاده خواهند شد.

«یک حرکت مهم»

این تصمیم گوگل می‌تواند واکنشی قلمداد شود به نگرانی‌هایی که در صنعت مطبوعات وجود داشت مبنی بر این‌که گوگل به صورت غیرمنصفانه‌ای از محتوای آن لاین روزنامه‌ها استفاده می‌کند.

رابرت مردوخ، سرمایه‌گذار بزرگ مطبوعات، شرکت‌هایی نظیر گوگل را متهم کرده بود که از روزنامه‌نگاری و از طریق لینک دادن به مطالب روزنامه‌ها برای خود بنگاه تبلیغاتی راه انداخته و درآمد کسب می‌کنند.

بعضی از خوانندگان نیز متوجه شده‌اند که می‌توانند با گرفتن مطالب از گوگل، از پرداخت وجه اشتراک به وب‌سایت‌های روزنامه‌ها شانه خالی کنند. علت این موضوع آن است که موتور جستجوگر گوگل اغلب با دور زدن سیستم پرداخت برای خرید مقالات، دسترسی به مقالات را برای مخاطبان به صورت رایگان ممکن کرده بود.

استیو اولت، مشاور امور رسانه‌ای، بیان کرد که واکنش مثبت گوگل به این موضوع، «یک حرکت خوب و مهم بود.» او گفت: «رابرت مردوخ در تلاش است که اجماعی به وجود بیاورد بر سر این مساله که کار درست، پرداخت پول برای محتوای آن‌لاین است و کار نادرست کار آن ‌دسته از شرکت‌هایی نظیر گوگل است که از محتوای روزنامه‌ها استفاده می‌کنند اما پولی برای آن نمی‌پردازند.»

روزنامه‌ها به صورت روزافزون در پی راه‌هایی هستند تا بتوانند از محتوای آن‌لاین خود بخصوص در زمانی که با کاهش تیراژ و درآمد تبلیغاتی رو به رو هستند، بهره برند.

اوایل این هفته، جانستون پرس، بزرگ‌ترین ناشر روزنامه‌‌های منطقه‌ای در بریتانیا، نیز اعلام کرد که برای دسترسی به بیش از پنج مطلب آن‌لاین خود خواننده ملزم به پرداخت وجه است.

گوگل چه می‌گوید؟

«پیش از این، هر کلیک توسط کاربر رایگان بود، اکنون ما برنامه‌ای تهیه کرده‌ایم که موسسات خبری می‌توانند کاربران را محدود کنند که بر بیش از پنج صفحه در روز به صورت رایگان کلیک نکنند.» این چیزی‌ست که جوش کوهن، مدیر تجاری ارشد گوگل، در یک پست وبلاگی گفت.

کاربران گوگل ممکن است از این پس وقتی برای ششمین بار در یک تاریخ مشخص (حتی تاریخی که گذشته است) بر مطالب سایتی که از این برنامه جدید گوگل استفاده می‌کند، کلیک کنند، صفحه‌ای را مشاهده کنند که از آن‌ها می‌خواهد برای استفاده از مطالب بیشتری از سایت یا ثبت نام کنند و یا مستقیم مبلغی را پرداخت نمایند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نسیم شمال و داستان بردن روزنامه‌نگاران به دارالمجانین

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-بررسی در این مورد می‌تواند موضوعی جذاب باشد. کدام روزنامه‌نگاران به دارالمجانین برده شده‌اند؟ اگر کسانی توانسته‌اند با سعی و همت، صاحب نسیم شمال را از دارالمجانین برهانند، آیا دارالمجانین حکم نوعی زندان را برای روزنامه‌نگاران منتقد داشته است؟ اگر چنان نبود، چرا اشرف‌الدین از کسانی که مسبب «استخلاص‌«اش شده‌اند قدردانی می‌کند؟ درباره‌ی اشرف‌الدین یا به تعبیر مردمی، آقای نسیم شمال بسیار می‌توان نوشت، اما برای پایان این گفتار، بخشی از مقالهء سعید نفیسی آورده می‌شود: «اشعار او از هر مادهء فرّاری، از هر عطر دلاویزی، از هر نسیم جانپروری، از هر عشق سوزانی در دل مردم زودتر راه باز می‌کرد. سحری در سخن او بود که من در سخن هیچ کس ندیده‌ام.

 • روزنامه نگاری اهل همین شهر

  3 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- مطالب سینمایی‌اش را با اسم منصور ملکی می‌نوشت و مطالب غیرسینمایی اش را بانام حسن ملکی. متولد ۱۳۲۱ و دبیر ادبیات در مدارس شهر تهران بود در روزنامه‌هایی چون ابرار و آریا به‌عنوان دبیر گروه فرهنگی فعالیت داشت و نقدهایی را در حوزه فیلم، ادبیات هنرهای تجسمی، منتشر می‌کرد. مجموعه شعر «دو کبوتر کنار پنجره ما» در سال ۸۳ و «تا با توام همیشه باتوام» عنوان گزیده‌ای از نثرهای شاعرانه کهن فارسی در سال ۹۲ ازجمله آثار مکتوب اوست.منصور ملکی برادر محمد ملکی بود، همان مبارز سیاسی نستوه و فعال سیاسی معروف سالهای اخیر. خیلی‌ها درباره این وابستگی خانوادگی بین آن‌ها چیزی نمی‌دانستند تا همین روزها.

 • پرویز نقیبی، از خبرنگاری جنگ و سردبیری تا روزنامه فروشی

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-پرویز نقیبی، یکی از نام‌آورترین روزنامه‌نگاران ایرانی در سال‌های پیش از انقلاب است. در 21 سالگی، با نوشتن داستانی کوتاه برای مجله‌ء «اطلاعات هفتگی» گام به دنیای روزنامه‌نگاری گذاشت. او که تجربه‌ء کار در مجله‌های «روشنفکر» را در سال‌های جوانی اندوخت، با سردبیری مجله‌های روشنفکر و «تماشا» و سردبیری صفحه‌های لایی روزنامه‌ء «آیندگان» در سال‌های فعالیتش به «جان پرشورِ روزنامه‌نگاری ایران» بدل شد. او کتاب «گل‌هایی که در جهنم می‌روید» را در شرح زندگی و کار «محمد مسعود»، روزنامه‌نگار مشهور و مقتول، نوشت. همچنین وی نخستین خبرنگار ایرانی‌ای است که برای تهیه گزارش از جنگ ویتنام به این کشور سفر کرد. کتاب «چرا ویت‌کنگ می‌جنگد» حاصل همان سفر است.