8 فروردین 1391

بهارانه ای از نوشابه امیری

به کوتاهی شب های زمستانی

8 فروردین 1391

خبرنگاران ایران: بهارانه ای از «آزادی»، «بهار» و «سرسبزی» است اما به کوتاهی شب های زمستانی .

«نوشابه امیری» روزنامه نگار قدیمی بهارانه ای دیگر برای سایت خبرنگاران ایران می نویسد. این بهارانه درباره روزنامه نگاران زندانی و یا اتفاق های که برای روزنامه نگاران ایرانی در سال گذشته نیست. این بهارانه درباره نقد و بررسی رسانه ها نیست. این بهارانه درباره بهترین اتفاق های سال گذشته برای خبرنگاران هم نیست. همه این ها هست و در نهایت نیست. این بهارانه به وسعت آزادی است اما به کوتاهی شب های زمستانی.

* *

نوشابه امیری*

بهارهای ما مردم ایران، هماره به کوتاهی شب های زمستانی بوده .

تا بوی بنفشه در خانه هایمان پیچیده ،تا سبزه سر برآورده، تا عشق روییده،تا کسی گفته سلام بر رویش، سلام بر آزادی، دیوی از راه رسیده و بهارمان به بند کشیده.

چنین بوده که ما مانده ایم و گل های از ریشه درآمده.ما مانده ایم و سبزه های لگد کوب شده،ما مانده ایم و سلام های بی پاسخ.

اما عجبا که آرزوی هماغوشی با بهار هرگز از دل و خاطرمان نرفته است؛در زمستان ها هم گل آزادی کاشته ایم.«ندا»ی مهر سر داده ایم، و«آرش»شده ایم و در راه این آرزو، جان خویش بر کمان روزگار کشیده و به دورترین دورها، به خانه همیشگی بنفشه ها و سبزه ها و سبزی ها، تیر مهر انداخته ایم.خانه از غبارها روبیده و بر سفره ها،هفت سین آزادی چیده ایم .

و از هزار راه ،چراغ چشم به راه آزادی نهاده ایم.

این مهر به بهار و سبزی و آزادی، عاقبت جواب خواهد گرفت؛می دانم

*روزنامه نگار ایرانی مقیم پاریس

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.