8 آذر 1388

فارین پالسی زهرا رهنورد را به عنوان سومین متفکر جهان در سال ۲۰۰۹ برگزید

8 آذر 1388

خبرنگاران: نشریه آمریکایی «فارین پالسی» در فهرستی که از اسامی صد متفکر برتر جهان در سال ۲۰۰۹ تهیه کرده، زهرا رهنورد را در جایگاه سوم این فهرست نشانده است.

«فارین پالسی» در توضیح علت انتخاب زهرا رهنورد به عنوان یکی از صد اندیشمندی که در سال جاری میلادی «با اندیشه‌های بزرگ‌ خود به جهان ما شکل داده‌اند» آورده است: «او مغز متفکر جنبش سبز و کمپین انتخاباتی همسرش، میرحسین موسوی، رهبر مخالفان ایران است.»

این نشریه سپس با معرفی زهرا رهنورد به عنوان یک سیاستمدار و اصلاح‌طلب، این‌طور می‌نویسد: «در میان لحظات سرنوشت‌ساز انتخابات ریاست‌جمهوری ایران که امسال توجه جهانیان را به خود جلب کرد، یکی از همه برجسته‌تر است: سوم ماه ژوئن، رئیس‌جمهور فعلی، محمود احمدی‌نژاد در انظار عمومی اعتبار همسر رقیب خود را زیر سوال برد، او در مناظره تلویزیونی پرسید که آیا مدرک دکترای علوم سیاسی این خانم قانونی است.»

«فارین پالسی» در ادامه این‌گونه شرح می‌دهد: «رهنورد ۶۴ ساله، با حالتی برافروخته در یک کنفرانس مطبوعاتی ۹۰ دقیقه‌ای آتشین حاضر شد و رئیس‌جمهور را به دروغ‌گویی، تحقیر جنسیتی، و خیانت به انقلاب اسلامی متهم کرد. حمله‌ای که اپوزوسیون را جلا داد و به کمپین همسرش، میرحسین موسوی، روح دوباره‌ای دمید.»

سپس در چند جمله سابقه فکری و عملی زهرا رهنورد توضیح داده می‌شود: «در طول و پس از انقلاب اسلامی ایران، رهنورد یک اسلام‌گرای تند و تیز بود که گروه‌های فمینیست سکولار را زیر سوال می‌برد. اما سال‌ها بعد، زمانی که انقلاب در بازگرداندن سهم زنان به آن‌ها شکست خورده‌ بود، او دیدگاه‌های خود را تغییر داد و به نیروی محرکه‌ای در پس جنبش تازه شکل‌یافته فمینیستی در ایران بدل شد. پس از آن‌که در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت، اولین بیانیه این شورا در جهت ارتقای حقوق زنان در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. او بعدها از سمت خود به عنوان رئیس دانشگاه الزهرا به علت دعوت شیرین عبادی، یک وکیل فمینیست و برنده جایزه نوبل برای سخنرانی در این دانشگاه، اخراج شد.»

در گزارش «فارین پالسی» سپس به نقش رهنورد در کمپین موسوی اشاره شده و از اتفاقات مبارکی سخن به میان آمده که در صورت ریاست جمهوری موسوی به‌خاطر وجود رهنورد امکان داشت برای جامعه زنان ایران پیش آید.

PNG - 183.4 kb

گزارش صد متفکر برتر سال جهان که امسال برای اولین بار از سوی نشریه «فارین پالسی» منتشر شده، همچنین نام عبدالکریم سروش، فیلسوف ایرانی را در رتبه چهل و پنجم قرار داده است. علت انتخاب دکتر سروش اینطور بیان شده است: «برای آن‌که از دانش خود در علوم الهی برای مخالفت با رژیم جمهوری اسلامی بهره گرفته است.»

دیگر چهره‌های برجسته این فهرست

نام زهرا رهنورد و عبدالکریم سروش در حالی در فهرست اسامی صد اندیشمند برتر سال آمده است که این فهرست در برگیرنده اسامی متنوعی از میان اقتصاددانان، سیاستمداران، فعالان مدنی و اجتماعی و روزنامه‌نگارانی از دیگر کشورهای جهان است.

بن برنانکه، رئیس بانک مرکزی آمریکا، برای «ایده‌های نابش در پیش‌گیری از گسترش و تعمیق بحران اقتصادی جهان» در جایگاه نخست قرار گرفته است. دومین رتبه را نیز باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، برای «بازتعریف نقش آمریکا در جهان» از آن خود کرده است.

از دیگر افراد نام برده شده در این لیست می‌توان به بیل و هیلاری کلینتون (به‌صورت مشترک، مقام ششم) برای «بازتعریف نوع‌دوستی در دنیای مدرن»، بیل گیتس، مدیرعامل مایکروسافت، (مقام دوازدهم) برای «اقدامات بشردوستانه و اختصاص بخشی از درآمدهای مایکروسافت به فقرا» و پاپ بندیکت شانزدهم (رتبه هفدهم) برای این‌که «نشان داد حتی کسانی که بنا به تعریف «مصون از خطا» هستند نیز می‌توانند خطا کنند»، اشاره کرد.

همچنین «فارین پالیسی» اسامی اشخاصی نظیر جرج سوروس، مدیر موسسه «جامعه باز»، برای این‌که «نشان داد میلیاردرها می‌توانند متفکر هم باشند»، ماریو بارگاس یوسا، رمان‌نویس پرویی، برای «به چالش کشیدن رویای آرمانشهرهای سوسیالیستی»، کوفی عنان، برای «تلاش‌های پایان‌ناپذیرش در ایجاد انقلاب سبز آفریقا» و واسلاو هاول، برای «چهار دهه ترجیح صداقت بر قدرت» را نیز در فهرست صد متفکر برتر سال ۲۰۰۹ گنجانده است.

در این فهرست همچنین اسامی روزنامه‌نگارانی چون فرید زکریا، روزنامه‌نگار و دبیر بخش بین‌الملل هفته‌نامه نیوزویک، مارتین وولف، ستون‌نویس فایننشال تایمز، مالکوم گلدول، ستون‌نویس نیویورکر، توماس فریدمن، ستون‌نویس نیویورک‌تایمز و کریستوفر هیچنز به چشم می‌خورد.

در مغز احمدی‌نژاد چه می گذرد؟

از موضوعات جالب در این گزارش همچنین اعلام آرزوی سفر به ایران از سوی تعدادی از این چهره‌هاست. فرناندو هنریکه کاردوسو، رئیس‌جمهور سابق برزیل، یکی از این افراد است. او دیدار از ایران را از منظر جامعه‌شناختی، سیاسی و امور بین‌الملل جذاب معرفی کرده است.

ایآن هیرشی علی هم زنی سومالیایی است که زمانی یکی از اعضای پارلمان هلند بوده است. شهرت او به‌خاطر انتقادهای تند و تیزی است که به اسلام وارد کرده است. هیرشی علی که نامش در رتبه ۴۸ ام فهرست قرار گرفته از آرزوی سفر به ایران سخن گفته است. او در مصاحبه با «فارین پالسی» گفت دوست دارد به ایران برود تا «از احمدی‌نژاد بپرسد واقعاً در مغزش چه می‌گذرد؟»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.