21 اسفند 1390

ابزار جدید فیس بوک در خدمت خبرنگاران

21 اسفند 1390

خبرنگاران ایران –لیست علاقه ها» و یا Interest Lists امکان جدید شبکه اجتماعی فیس بوک است که برای تسهیل کار اطلاع رسانی به خصوص برای خبرنگاران بسیار به کار می آید.

فیس بوک با این امکان جدید اجازه می دهد تا کاربران آنچه را بیشتر مورد توجه قرار می دهند را سازماندهی کنند. در اعلامیه رسمی ( 1)آغاز به کار این امکان آمده است :«فیس بوک را با فیدها و موضوعاتی که برای شما مهم است به روزنامه شخصی خود تبدیل کنید.»

این امکان اجازه می دهد تمام نوشته های افراد و یا صفحه های مرتبط با یک موضوع خاص را به طور جداگانه و تخصصی تقسیم بندی کنید و یک فید خبری تشکیل دهید تا دیگران هم از آن استفاده کنند. یعنی اگر شما در یک موضوع خاص لیستی را تهیه کردید و آن را به صورت عمومی (public) نمایش دادید دیگران هم می توانند با عضویت در آن لیست از مطالبی که در موضوع خاص به اشتراک گذاشته می شود استفاده کنند و مطلع شوند. البته شما می توانید این لیست را فقط برای خود تشکیل دهید و از اشتراک آن با دیگران جلوگیری کنید.

این امکان تا حدودی شبیه لیست های تخصصی به کار گرفته شده در شبکه اجتماعی «توئیتر» است. یکی از گروه هایی که بلافاصله از این خدمات استفاده کردند روزنامه نگاران بودند. «وادیم لاوروسیک» خبرنگار و برنامه نویس فیس بوک با سازمان دهی لیستی درباره اینکه چگونه نویسندگان و روزنامه نگاران از این امکان استفاده کنند (2) درباره این ویژگی به صورت تصویری توضیح داده است.

مثلا خبرنگاران ایرانی که به طور مثال در حوزه خاورمیانه فعالیت می کنند هم می توانند دنبال لیست های مرتبط با موضوعات خاورمیانه بگردند و در عین حال خود لیستی تشکیل دهند که شامل صفحات فیس بوک خبرهای حوزه خاورمیانه باشد تا با خبرنگاران رسانه های دیگر دنیا که در این حوزه فعالیت می کنند به اشتراک بگذارند.

اگر شما هم نسبت به این ابزار جدید اطلاعی ندارید، 5 ویژگی برای استفاده خبرنگاران از این سرویس معرفی می شود

لیست خبرنگاران تحریریه های خبری

Mashable, CNNMoney, BuzzFeed, NBC News نخستین رسانه هایی بودند که اعضای تحریریه خود را لیست کردند و این امکان مورد استقبال آنها قرار گرفت.

این روش بسیار ساده ای است که هر سازمان خبری یا روزنامه نگاری از امکان «لیست علاقه ها» استفاده کند. به طور مثال واشینگتن پست با لیست کردن اعضای تحریریه خود این امکان را فراهم کرد تا خوانندگان وفادارش با یک بسته منحصر به فرد از خبرنگاران این رسانه روبرو شوند و با اشتراک در این لیست از نوشته های این خبرنگاران در صفحه فیس بوک خود مطلع شوند.

پوشش رویدادهای خاص

بعد از نامگذاری کارمندان تحریریه، دومین اقدام احتمالی که خبرنگاران از «لیست علاقه ها» استفاده می کنند درباره حوزه ویژه ای است که درباره آن فعال هستند.

مثلا اگر شما یک هواشناس باشید یا اخبار هواشناسی را پوشش می دهید می توانید عضو لیست «اخبار هواشناسی» شوید که توسط «سام شامپیون» صبح بخیر آمریکا سازماندهی شده است و مجموعه ای از فیدهای و اطلاعات مربوط به هواشناسی در این لیست طبقه بندی شده است. یا لیست دیگری توسط فردی با نام «زاک برنز» سازماندهی شده است که درباره پارک های ملی ایالت کالیفرنیا است.

گردآوری لیست متخصصان

وقتی شما در حال نوشتن گزارشی هستید، بسیار مناسب است که نظرات کارشناسان را در گزارش خود استفاده کنید. اگر از «لیست علاقه ها» در فیس بوک استفاده کنید می توانید تمام کارشناسان را در یک لیست قرار دهید و هر زمانی که خواستید به سرعت به آنها دسترسی پیدا کنید.

اگر در حال نوشتن گزارشی درباره تغییرات صنعت روزنامه نگاری هستید چرا عضو لیست استادان روزنامه نگاری نشوید؟ «روبرت کوئیگلی» مدرس دانشگاه تگزاس این لیست را تهیه کرده است و هر خبرنگاری می تواند با زدن کلید عضویت subscription از مطالبی که استادان روزنامه نگاری به طور روزانه منتشر می کنند استفاده کند.

ارتباط با خوانندگان

«کتی روجرز» خبرنگار واشینگتن پست از این امکان جدید برای ایجاد موضوعات و لیست های جالب مانند «غذا خوردن به مانند اوباما» استفاده کرده است و با خوانندگان این لیست ارتباط برقرار کرد و نظرات آنها را دریافت کرد.

شما می توانید با نمایش اسلاید و یا نوشتن یک گزارش به طور مثال برخی رستوران ها را لیست کنید و از مخاطبان لیست فیس بوک خود بخواهید که این لیست را کامل کنند.

پیگیری مطالب رقبای رسانه ای خود

اگر شما درباره المپیک گزارش می نویسید می توانید عضو و در واقع فالوئر لیست المپیک شوید تا به طور دقیق اطلاع پیدا کنید که سایر رسانه ها و خبرنگاران این رقابت مهم ورزشی را پوشش خبری می دهند. «عظمت خان» لیست خبرنگاران افغان و پاکستانی را در فیس بوک ایجاد کرده است. اگر شما خبرنگار این حوزه ها هستید، این روش بسیار خوبی است تا از اخبار این دو کشور به طور دقیق مطلع شوید.

به عنوان یک خبرنگار ایرانی، اگر به طور مثال اخبار زندانیان سیاسی را دنبال و پیگیری می کنید می توانید هم اکنون دست به کار شوید و یک لیست جامع از افراد و صفحاتی که این اخبار را به اشتراک می گذارند درست کنید و بعد به طور عمومی آن را به نمایش بگذارید تا یک بسته جامع برای استفاده عموم داشته باشید و خود هم به طور یکجا و سازماندهی شده این مطالب را در این لیست دنبال کنید.

آیا شما برای استفاده از «لیست علاقه ها» برنامه ای دارید؟ آیا نمونه خوبی از این که خبرنگاران چگونه از این لیست استفاده کنند دیده اید؟

منابع مورد استفاده برای این گزارش:

1-http://newsroom.fb.com/Announcement...

- 2-ttps://www.facebook.com/media/set/?...

• 5Ways Journalists Can Use Facebook’s Interest Lists

http://www.mediabistro.com/10000wor...

•What journalists need to know about Facebook’s new interest lists http://www.poynter.org/latest-news/...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.