4 آذر 1388

بعد از ۲۴ ساعت بلاتکلیفی، همشهری امروز به روی گیشه رفت

4 آذر 1388

روزنامه همشهري بعد از ۲۴ ساعت بلاتكليفي، اجازه انتشار يافت و امروز به روی گیشه‌ها رفت، تا در وقت مقرر به اتهامات انتسابي پاسخ دهد.

روزنامه همشهري، روز دوشنبه با حكم هيات نظارت بر مطبوعات و زماني كه آماده توزیع از چاپخانه بود، توقيف شد.

براساس راي هيات نظارت بر مطبوعات، اين روزنامه به دليل چاپ آگهي كه حاوي تصويري از معبد لوتوس (یکی از معابد بهائیان) در دهلي نو بود، توقيف شد.

محمدعلي رامين، معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، اتهام همشهري را اشاعه و تبلیغ آیین بهاییت اعلام كرده بود.

براساس اخبار منتشر شده، از ميان هفت عضو اين هيات، يكي از اعضا در جلسه حاضر نبوده و جمشيدي از ديگر اعضاي حاضر نیز پس از اعلام موافقت با توقيف موقت روزنامه همشهري از راي خود پشيمان شده و خواستار بازگردانده شدن راي‌ خود شده بود كه اين درخواست و با مخالفت رامين مواجه شد و در نهايت با سه راي موافق، حكم توقيف همشهري را صادر كرد.

با این‌همه با حكم قضايي اين راي شكسته شد و پرتيراژترين روزنامه ايران اجازه انتشار دوباره پيدا كرد.

براساس اين حكم، از همشهري رفع توقيف شده و در مهلت قانوني و مقرر پرونده اين روزنامه بررسی و در صورت احراز هر گونه تخلف وفق قانون با آن برخورد خواهد شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.