7 اسفند 1390

تلاش یک خبرنگار برای گردآوری منابع خبری

برای گردآوری آمارها و سرخط خبرها چه کنیم

7 اسفند 1390

خبرنگاران ایران : شاید در فعالیت های خبری خود بارها دنبال مطلبی بودیم که آن را پیدا نمی کردیم و یا اینکه آمار و اطلاعاتی می خواستیم تا در فرصت اندک در متن گزارش خود استفاده کنیم اما باز نمی یافتیم.

این مشکل بسیاری از خبرنگاران دنیاست. مشکلی که تنها یک خبرنگار می توانست آن را تا حدودی برطرف کند.

در گذشته های نه چندان دور ، روزنامه نگاران برای یافتن منابع خبری موثق به شدت تلاش می کردند و گاهی با مشکل مواجه می شدند، اما امروزه به لطف پیشرفت چشمگیر در ارتباطات آنلاین این معضل تا حد زیادی برطرف شده است.

پیدا کردن منابع معتبر در اینترنت هم همیشه آسان نیست ولی سایت هایی وجود دارند که با گردآوری منابع معتبر سعی دارند به روزنامه نگاران کمک کنند.

«سیمون فریمن» که یک خبرنگار قدیمی است سایتی را طراحی کرده که ابزاری برای ردیابی سرخط خبرها و آمارهای دولتی را برای خبرنگاران فراهم کرده است.

«نیوز سوکر»( http://newssucker.com/index.php) توسط یک خبرنگار برای خبرنگاران ساخته شده است و اجازه می دهد تا استفاده کنندگان سرخط خبرها را دنبال کنند. این سایت بخش هایی مانند «رسانه» ، «سیاست»، «پلیس»، «تکنولوژی» و ... دارد.

فریمن که در حال حاضر یک خبرنگار آزاد است و در کار مشاوره رسانه ای فعال است می گوید: در فعالیت قبلی خود به عنوان خبرنگار در حوزه خبرهای بین الملل متوجه شده ام که دقت کافی در کار اطلاع رسانی در این حوزه بسیار مهم است.

او می گوید: این ایده در حالی به ذهنش رسید که متوجه شد بسیاری از خبرنگاران در جست و جو در اخبار گوگل تجربه وتبحری ندارند و یا به دلایل دیگر علاقه به این کار ندارند.

این وب سایت در حال حاضر بیشتر برای روزنامه نگاران رسانه های بریتانیایی قابل استفاده است چرا که آمار و ارقام دولتی که در این سایت منتشر شده است بیشتر مرتبط با انگلستان است. ضمن اینکه یکی دیگر از بخش های این سایت مرتبط با اخبار لندن است.

گوگل و سایر ابزارهای جستجو و خبرنگاران

بسیاری از کارشناسان حوزه وب و رسانه توصیه می کنند که خبرنگاران نباید برای جستجو در اینترنت فقط به یک سایت یا مثلا تنها به گوگل اکتفا کنند بلکه می توانند با مراجعه به ابزار های دیگر، به طور موثرتری در اینترنت به دنبال اطلاعات و مطالب مورد نظر خود بگردند اما از سوی دیگر گوگل با پیشرفت امکانات خود، کار را برای بسیاری از خبرنگاران راحت تر از گذشته کرده است.

به طور مثال شاید خبرنگاری به طور روزانه بخواهد از آخرین خبرهای حوزه ای که در آن فعالیت می کند آگاه شود. به این منظور گوگل سیستم (Google Alerts) را راه اندازی کرده است. از این ابزار می توان برای یافتن اخبار، بررسی محبوبیت موضوعاتی که برایش سفارش تهیه گزارش گرفته اید و پیگیری اخبار جاری استفاده کرد.

همچنین در بخش اخبار گوگل، خبرنگارانی که به دنبال منابع معتبر خبری می گردند می توانند از 4 هزار و 500 منبع انگلیسی زبان استفاده کنند.

گرچه این امکانات برای سهولت در فعالیت های خبری در حال افزایش است اما برخی از کارشناسان حوزه رسانه معتقدند این شیوه ها موجب تن پروری خبرنگاران می شود و مغایر با اصول حرفه ای روزنامه نگاری است، اما برخی می گویند که روزنامه نگاران باید از تمام امکانات اینترنت استفاده کنند تا به مخاطب خود جامع ترین مطلب را ارائه دهند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.