2 آذر 1388

«همشهری» توقیف شد، «خبر» چاپ نمی‌شود

2 آذر 1388

خبرنگاران: با دستور هیات نظارت بر مطبوعات، روزنامه سراسری همشهری به دلیل چاپ یک آگهی به طور موقف توقیف شد. همچنین روزنامه خبر که نسخه آنلاین آن نیز منتشر می‌شود، به طور خودخواسته ادامه انتشارش را متوقف کرد.

روزنامه همشهری، به عنوان یکی از پرتیراژترین روزنامه‌های ایران، روز یکشنبه، اول آذر اقدام به چاپ آگهی از معبد لوتوس (منتسب به بهاییان) در دهلی نو کرده بود. هیات نظارت برمطبوعات با این استدلال که چاپ این آگهی اشاعه و تبلیغ آیین بهایی است، روزنامه همشهری را برای مدت یک هفته توقیف کرد.

این آگهی پیش‌تر در روزنامه‌های ایران و جام جم نیز منتشر شده بود؛ اما براساس نظر هیات نظارت بر مطبوعات، تنها روزنامه همشهری اشاعه‌گر یک فرهنگ ممنوعه بوده است.

هم‌چنین، روزنامه خبر که نسخه آنلاین آن نیز منتشر می شود، از فردا منتشر نخواهد شد. براساس یادداشت سردبیر و طنزی که امروز، دوم آذر، در این روزنامه منتشر شده است، این توقف انتشار خودخواسته بوده و به نظر می‌رسد مدیران روزنامه پیش‌دستی کرده و پیش از آن‌که لغو امتیاز شوند و سایت و روزنامه را هر دو با هم از دست بدهند، با تعطیلی روزنامه، سایت را برای انتشار اخبار حفظ کرده‌اند.

پوزش از مخاطبان: این خبر به دلیل گروکشی‌های سیاسی و انتشار اخبار ضد و نقیض در رسانه‌های حامی دولت، از زمان انتشار سه بار ویرایش شد. «خبرنگاران» انتشار خبر توقیف روزنامه همشهری در خبرگزاری فارس را با در نظر گرفتن پیشینه این خبرگزاری در انتشار اخبار مشابه مرتبط با توقیف نشریات، قطعی تلقی می‌کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail

1 پيام

 • «همشهری» توقیف شد، «خبر» چاپ نمی‌شود 24 نوامبر 2009 02:16, بوسيله ى شبنم

  روزنامه خبر به یک دلیل دیگر چاپ نمی شود :

  بی پولی

  ! .

  در واقع این روزنامه اصولگرایان که مدافع مواضع مجلس هشتم بود با ضرر فراوان و عدم استقبال مردم رو به رو شد . نگاهی به آمار برگشتی های این روزنامه گواه این امر است که روزنامه خبر از سوی مردم مورد استقبال قرار نگرفت و هرچه که خرج کیفیت کاغد و چاپ آن کردند ثمری نداشت . روزنامه خبر که پشت آن " حسین انتظامی " یار قدیمی علی لاریجانی است دیگر توان هزینه کردن های بیهوده را نداشت و تصمیم به توقف کار گرفت .

  یادمان باشد که این همان روزنامه ای است که در جریان درگیری مردم سبز با نیروهای سرکوب حکومت بار ها و بارها به طعنه از جنبش سبز سخن گفت و حتی با نقل گزارشی از یک منبع آمریکایی صحت انتخابات 22 خرداد را تائید کرد . اکنون که بسیاری از روزنامه های منتقد و اصلاح طلب در توقیف به سر می برند و حتی لغو امتیاز شده اند، فقدان یک روزنامه اصولگرا اصلا به چشم نمی آید و در اصل باید " علی لاریجانی " همان کسی که تجاوز ها را در زندان کهریزک دروغ خوانده بود ناراحت باشد . باز هم تاکید می کنم که پشت پرده توقف انتشار " خبر " ضرر مالی است و نه هیچ چیز دیگری .

  پاسخ به اين پيام

پاسخ به اين مقاله

 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.