27 بهمن 1390

فیس‌بوک: ما ابزاری بی‌نظیر برای روزنامه‌نگاران هستیم

27 بهمن 1390

نوشته: متیو اینگرام

ترجمه :خبرنگاران ایران - نیلوفر امینی

آیا توییتر حسادت فیس‌بوک را برمی‌انگیزد؟

فیس‌بوک و توییتر به عنوان دو شبکه اجتماعی با گستردگی جهانی در دنیای مجازی، در هیات ابزار کار یک خبرنگار، مترادف یکدیگر عمل می‌کنند.

نکته جالب توجه این است که این شبکه‌ها در بسیاری از موارد بیشتر از آنکه نقش شبکه اجتماعی را بازی کنند به عنوان ابزاری برای اطلاع رسانی و کسب اطلاعات ایفای نقش می‌کنند. در حال حاضر بسیاری از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران برای تهیه گزارش‌های خود که در آنها نیاز به شاهدان متعدد و شهادت حاضران در صحنه است، از آمار و اطلاعاتی که کاربران این شبکه‌های اجتماعی (فیس‌بوک و توییتر) به عنوان منبع خبر در اختیارشان قرار می‌دهند، استفاده می‌کنند. در حوادث اخیر خاور میانه به ویژه در جریان انقلاب‌هایی که در تونس، مصر و... رخ داد بسیاری از رسانه‌ها برای پوشش اخبار و جزییات مربوط به این رویدادها ار ابزارهایی همچون فیس‌بوک و توییتر کمک گرفتند.

به نظر می‌رسد مدیران فیس‌بوک در حال حاضر در تلاشند تا با ارائه پیشنهادهای قابل تامل به منابع خبری و اطلاعاتی مورد نیاز روزنامه‌نگاران، به طور جدی وارد صنعت رسانه شوند. مدیران و سیاست‌گذاران فیس‌بوک علاوه بر تعامل با سایت‌ کتابخانه‌ها، بنیادها، موسسه‌ها، دانشگاه‌ها، کالج‌ها و... سعی می‌کنند با دعوت از آنها برای حضور در این شبکه اجتماعی معنی عمیق‌تری به عنوان یک رسانه به ماهیت وجودی خود ببخشند. فیس بوک مدعی است برنامه‌های صنعت رسانه‌ای‌اش طوری است که در آینده نه چندان دور به عنوان منابع تحقیقاتی برای روزنامه‌نگارانی که می‌خواهند با استفاده از شبکه‌ اینترنت و از پس رویدادها و اتفاق‌ها به حقیقت دست‌یابند، می‌تواند بهترین گزینه ممکن باشد. سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان فیس‌بوک در تلاشند تا برای رسیدن به این مهم قبل از هر اقدامی نظر مساعد بسیاری از رسانه‌های خبری دنیا و روزنامه‌نگاران را به مفید بودن و کارایی این اقدام جلب و آنها را ترغیب به استفاده از این ابزار کنند.

از آنجایی که فیس‌بوک طرفداران و مخاطبان بسیار زیادی در سرتاسر دنیا دارد، به محض این که از این تصمیم رسانه‌ای خود پرده برداری کرد، خیل زیادی از وب‌لاگ نویسان در وب‌لاگ‌هایشان نوشتند: «فیس‌بوک با همکاری رسانه‌ها اجتماعی‌تر می‌شود».

آمار و ارقامی که یکی دو سال گذشته با استفاده از گزینه «Like» در فیس‌بوک به دست آمده، این امکان را داده است تا تحلیل‌گران و ارزیابان شبکه‌های اجتماعی بتوانند پیش‌بینی کنند که کدام رسانه قدرت تاثیرگذاری بیشتری دارد. جالب این که از زمان آغاز به کار فیس‌بوک تا کنون این شبکه اجتماعی محبوب پر مخاطب‌ترین شبکه اجتماعی است که بیشترین حجم ترافیک را داشته است. اگرچه فیس‌بوک به عنوان یک شبکه اجتماعی بسیار مهم و پرمخاطب شناخته می‌شود؛ اما باید پذیرفت که این شبکه تا بزرگ شدن به معنای واقعی کلمه راه درازی در پیش دارد.

جالب‌تر این است که پس از اقدامات فیس‌بوک حالا توییتر به عنوان رقیبی سرسخت گوش به زنگ شده و در تلاش است تا با ایجاد ارتباط قوی‌تر با روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها طوری عمل کند که بر تعداد کاربران حرفه‌ای و آماتور خود بیافزاید. از زمان زلزله سال 2009 هاییتی تا انقلاب تونس و مصر توییتر به عنوان یک شبکه اجتماعی اثرگذار نقش پررنگ‌تر در دنیای مطبوعات و رسانه‌ها گرفته است. البته نباید فراموش کرد که توییتر گاهی چنان عمل کرده که تمام قد در خدمت نظام سرمایه‌داری ظاهر شده است.

توییتر با اقداماتی که برای بهبود کیفیت دسترسی به توییت‌ها انجام داده، توانسته است در بسیاری از موارد و موضوعات همچون جوایز آکادمی به آمار جدیدی از بازدیدکنندگان اخبار و مخاطبان دست یابد که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شده است. رکوردی که حتی برخی از رسانه‌هایی که اقدام به پخش زنده چنین رویدادهایی می‌کنند هم به آن دست نیافته‌اند.

اگر بخواهیم دو شبکه اجتماعی فیس‌بوک و توییتر را به لحاظ سطح دسترسی و اثرگذاری با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که تنها عامل برتری فیس‌بوک بر توییتر امکان دسترسی‌های مطلق و به اصطلاح مستقیم است. آمار بیش از نیم بیلیون استفاده کننده در روز از اینترنت و میلیون‌ها کاربر اینترنتی که به فیس‌بوک سر می‌زنند و دکمه «Like» را فشار می‌دهند، موضوعی است که در هیچ بازاری به ویژه در دنیا رسانه نمی‌توان به سادگی از کنارش گذشت. وب‌سایت‌های خبری همچون هافینگتون پست با ادغام برخی از بخش‌های کاری خود در قالب پروژه‌های مشترک کاری با فیس‌بوک به وضوح به تقویت و پیشبرد ایده‌های فیس‌بوک برای شروع یک سیستم جدید تعامل رسانه‌ای وارد گود شده و اهداف و برنامه‌ریزی‌های سیاست‌گذاران فیس‌بوک در صنعت رسانه‌ کمک کرده است.

البته نباید فراموش کرد که حضور چهره‌های سرشناس و سیاستمدارانی همچون اوباما، رییس‌جمهور ایالات متحده در برخی از برنامه‌های رسانه‌ای فیس‌بوک می‌تواند به تبدیل شدن این شبکه اجتماعی به یک ابزار مهم و اثرگذار در دنیای رسانه کمک شایانی کند. به طوری که هیچ رسانه یا شبکه مجازی نتواند به این سادگی در حد و اندازه آن ظاهر شود.

فیس بوک موفق شده است به مدد حضور و استفاده روزنامه‌نگاران سرشناسی همچون «نیکلاس کریستوف»، نویسنده نیویورک تایمز، برای ارسال اخبار و گزارش‌هایش در مورد حوادث و رویدادهای خاورمیانه و سایر نقاط دنیا از طریق این شبکه اعتبار و جایگاه ویژه‌ای کسب کند. صفحه اختصاصی کریستوف با بیش از 200 هزار هوادار و صدها تفسیر و توضیح و اظهار نظری که در پس هر خبر، عکس و گزارشی می‌آید، به خودی خود و به تنهایی از فیس‌بوک یک ابررسانه با حجم قابل توجهی از مخاطبانی از هر طیف ساخته است که ارزشی چندی غیرقابل تصور و ارزیابی دارد.

حضور چهره‌‌های سرشناس دنیای هنر، سیاست، صنعت، ورزش و.... در فیس بوک و برخورداری هر یک از آنها از یک صفحه اختصاصی با تعداد بیشمار هواداران و مخاطب موجب شده است تا جنگ قدرتی وصف ناپذیر میان فیس‌بوک و توییتر راه بیافتد و هر یک از آنها برای متقاعد کردن مخاطبان به عملکرد بهتر در جذب و جلب افکار عمومی دست به ابداع راه‌کارهای جدیدتر و جذاب‌تر برای ارتقاء سطح آگاهی و اطلاعات مراجعه کنندگان بزند. با این حال باید پذیرفت که توییتر بیشتر و بهتر از فیس بوک توانسته است شکل و ظاهر حرفه‌ای به خود بگیرد و در نقش یک شبکه اجتماعی خبررسان و آگاهی دهنده عمل کند.

در حالی که فیس بوک با حفظ چنین استراتژی (خبررسانی و ارتقاء آگاهی)، طوری عمل کرده است که بسیاری از کاربرانش تنها به چشم یک سرگرمی به ویدئوها، عکس‌ها، لینک‌ها و... به اشتراک گذاشته در صفحات آن نگاه می‌کنند و هیچ نیازی نمی‌بینند که در هیات یک خبرنگار فعال (هرچند آماتور) در عرصه‌های مختلف خبررسانی کنند و سطح آگاهی جامعه جهانی را نسبت به اتفاق‌های مختلف افزایش دهند. با این حال مدیران و سیاستگذاران شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و فیس بوک بر این باورند که می‌توان با کمی تامل حتی کاربرانی را که به عنوان وقت گذرانی و تفریح به این شبکه‌ها سر می‌زنند به سمت و سویی هدایت کرد که در نهایت در راستای ارتقای سطح آگاهی و شعور خود و اطرافیانشان گام بردارند و این فضای مجازی را تبدیل به مهمترین ابزار برای دنیای رسانه‌ کنند.

منبع: http://gigaom.com/2011/04/05/facebo...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.