28 آبان 1388

سرویس جدید یوتیوب؛ ارتباط مستقیم رسانه‌ها با شهروند-خبرنگاران

28 آبان 1388

خبرنگاران: از آن‌جایی ‌که آینده‌ی حداقل بخشی از اخبار محلی وابسته به شهروندان فعال است، جذب و تایید صحت خبری آنچه که شهروندان تهیه می‌کنند برای سازمان‌های خبری از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است. همکاری شهروندان با سازمان‌های خبری پیش از این از طریق دوربین‌ موبایل‌ها و کامپیوترها انجام شده‌ است و اکنون یوتیوب، متعلق به کمپانی گوگل، در پی آن است که گامی در جهت پیشبرد این فرایند بردارد.

به گزارش گاردین، از این پس یوتیوب خدماتی تحت عنوان «یوتیوب دیرکت» ارائه می‌دهد که از طریق آن به سازمان‌های خبری و رسانه‌ای این امکان داده می‌شود که از کاربران یوتیوب به طور مستقیم درخواست کلیپ کنند تا این سرویس، کلیپ‌های تصویری آن‌ها را بررسی و سپس بازنشر کنند.

استیو گرو، مدیر خبر و سیاست‌های یوتیوب، می‌گوید: «مردم دور تا دور جهان دوربین‌ها را برداشته‌اند و به پوشش اخبار کوچک و بزرگ، از مستند کردن وقایع جهانی گرفته تا فیلم‌برداری از یک سالن محلی یکی از شهرهای دنیا، مشغول شده‌اند. «یوتیوب دیرکت» این توانایی را به سازمان‌های خبری و رسانه‌ای می‌دهد که به آسانی با این خبرنگار-‌ شهروندان ارتباط برقرار کنند، و از پلت‌فرم ما برای پوشش خبری بهتر از همیشه بهره ببرند.»

امکان جدید یوتیوب توسط وب‌سایت مشهور «هافینگتون پست» آزمایش نهایی خود را از سر گذرانده است و «رادیوی ملی آمریکا» و «سان فرانسیسکو کرونیکل» از جمله سازمان‌هایی هستند که از آن استفاده خواهند کرد. نحوه ارائه این سرویس به‌ این ترتیب است که باکسی در سایت‌ سازمان‌های خبری افزوده می‌شود و ارتباط میان این سازمان‌ها و کاربران را بسیار مستقیم‌تر از پیش می‌کند، به این امید ‌که چنین فرایندی واقعیت‌سنجی و راست‌آزمایی ویدیوها را که از کجا آمده‌اند، و در کجا ساخته شده‌اند، بسیار آسان‌تر کند.

«از آن‌جایی که ما در تلاشیم تا به نیازی از نیازهای سازمان‌های خبری بپردازیم، اکوسیستمی بین مخاطبان و یوتیوب ایجاد کرده‌ایم. این اکوسیستم بخش آپلود کردن سایت یوتیوب را در باکسی جمع و خلاصه می‌کند و آن را بر سایت سازمان‌های خبری قرار می‌دهد.»

JPEG - 11 kb

«هافینگتون پست» پیش از این، طرح جدید یوتیوب را که به کاربران این اجازه را می‌دهد که ویدیوهای خود را وقتی در وب‌سایت خبری هستند، از ان‌جا به طور مستقیم در یوتیوب آپلود کنند، آزمایش کرده است.

از آن‌جا که نقش سازمان‌های خبری از دروازه‌بانی خبر به نظارت در حال گذار است، این برنامه متن-باز (open-source) به سازمان‌های رسانه‌ای این امکان را می‌دهد که از نسخه شخصی‌شده پلت‌فرم آپلود یوتیوب در وب‌سایت خود استفاده کنند. علاوه بر این، این ابزار، سرویسی مجازی ایجاد می‌کند که در این سرویس، سازمان‌های خبری و رسانه‌ای می‌توانند از کاربران یوتیوب بخواهند که ویدیوهای مربوط به خبرهای داغ و یا گزارش‌های تولیدی خود، و یا حتی واکنش‌های خود به سوالات و رخدادهای خبری روز را ارائه کنند. «هافینگتون پست» در حال حاضر از این ابزار برای برقراری ارتباط‌ با شهروند-خبرنگارانی که کنفرانس تغییرات آب‌ و هوایی کپنهاگ را پوشش می‌دهند، استفاده می‌کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.