22 آبان 1388

روزنامه نگار نروژی ربوده شده در افغانستان آزاد شد

22 آبان 1388

خبرنگاران: سخنگوی وزارت امور خارجه نروژ، روز پنج‌شنبه اعلام کرد پل رافزدال، روزنامه‌نگار نروژی که هفته گذشته در شرق افغانستان ربوده شده بود، به همراه مترجم‌اش در نزدیکی مرزهای پاکستان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی آزادی این دو نفر را نتیجه تلاش شبانه‌روزی مقامات نروژی عنوان کرد و افزود: «آنها اکنون در مکان امنی به سر می‌برند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه نروژ به چگونگی آزادی این دو نفر و هویت فرد یا گروه رباینده اشاره‌ای نکرد، اما خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش داده است روزنامه پاکستانی نیوز (The News) در شماره روز دوشنبه خود نوشته بود آقای رافزدال توسط طالبان در ولایت شرقی کنر اسیر و زندانی شده است.

این روزنامه پاکستانی همچنین نوشته بود که طالبان در ازای آزادی او، علاوه بر آزادی 12 عضو زندانی این گروه، خواهان خروج نیروهای نروژی از افغانستان نیز شده است. نروژ یکی از کشورهای عضو «پیمان ناتو» است که نزدیک به 500 سرباز در افغانستان دارد.

چند رسانه نروژی نیز پس از آزادی آقای رافزدال و مترجم افغان‌اش گفتند که آنها اطلاعاتی از این آدم‌ربایی در دست داشتند اما وزارت امور خارجه نروژ از آنها خواسته بود برای امنیت این دو نفر از درج اخبار مرتبط با آن خودداری کنند.

پل رافزدال، ۴۶ ساله، پنج شنبه هفته گذشته (۵ نوامبر) در نزدیکی مرزهای پاکستان ربوده شد و یک روز پس از این ماجرا در تماسی با سفارت نروژ در کابل، مقامات نروژی را در جریان ربوده شدن‌اش قرار داد.

آقای رافزدال در افغانستان در حال تهیه فیلمی مستند برای یک شرکت فیلمسازی نروژی بود. او در این فیلم، که «طرف دیگر(The Other Side) » نام داشت، به دنبال نشان دادن تصویری بهتر از جامعه افغانستان در شرایط کنونی بود که رسانه‌های غربی آن را تاکنون منعکس نکرده‌اند.

آزادی خبرنگار نروژی و مترجم‌اش، یک روز پس از دیدار وزیر امور خارجه نروژ با حامد کرزای و دیگر مقامات افغان در کابل صورت گرفت. این دیدار، پیش از حادثه آدم‌ربایی برنامه‌ریزی شده بود.

اگرچه پل رافزدال و مترجم افغان‌اش با رایزنی‌های سیاسی به سلامت از دست آدم‌ربایان آزاد شده‌اند، اما ۲ ماه پیش در جریان عملیاتی نظامی برای آزادسازی خبرنگاری بریتانیایی- ایرلندی و مترجم‌اش، مترجم افغان این خبرنگار کشته شد.

به گزارش بی بی سی، استیفن فارل، خبرنگار ۴۶ ساله روزنامه نیویورک تایمز و سلطان منادی، مترجم وی، ۲ ماه پیش در راه بازگشت از ولایت شمالی قندوز به دست افراد طالبان ربوده شدند و این حادثه نیز برای امنیت بیشتر این دو نفر در هیچ رسانه‌ای منتشر نشد.

۴ روز پس از این آدم‌ربایی، نیروهای بریتانیایی حاضر در افغانستان برای آزادی این دو نفر با نیروهای طالبان درگیر شدند اما تنها موفق شدند خبرنگار بریتانیایی را از چنگ آدم‌ربایان نجات دهند.

کشته شدن سلطان منادی واکنش‌های گسترده‌ای را در افغاستان به دنبال داشت و یک نهاد بین‌المللی موسوم به «کمیته محافظت از روزنامه‌نگاران» نیز خواستار تحقیق درباره قتل او شد و تاکنون نیز مشخص نشده است که آقای منادی بر اثر آتش کدام دسته کشته شده است.

*عکس منتشر شده از این روزنامه‌نگار، در سال ۱۹۹۸ گرفته شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.