21 آبان 1388

اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان خواهان اجرای قانون جدید رسانه‌ها شد

21 آبان 1388

خبرنگاران- نجیب‌‌الله امیری: اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان نسبت به عدم اجرای قانون جدید رسانه‌ها در کشور ابراز نگرانی کرد.

عبدالحمید مبارز، رییس اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان، دیروز چهارشنبه (20 آبان) در یک نشست خبری در کابل، وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور را به عدم اجرای قانون جدید رسانه‌ها متهم نموده و گفت در حالی که چهار ماه قبل این قانون توشیح و به طور رسمی نشر شده، به اجرا گذاشته نشده است.

وی با تاکید از مسوولان این وزارت خواست تا این قانون را به اجرا بگذارند.

قانون جدید رسانه ها پس از بحث ها و جنجال های دوام‌دار میان حکومت و مجلس نمایندگان در یازده فصل و 54 ماده در جریده رسمی دولت افغانستان به چاپ رسیده است.

طرح اين قانون حدود چهار سال پيش از طرف حکومت تهيه شده و به پارلمان فرستاده شده بود که پس از مدتی طولانی و جر و بحث های داغ تصویب شد.

مطابق قانون اساسی افغانستان هر قانون پس از تصویب در پارلمان برای این که به اجرا گذاشته شود باید از سوی رییس جمهور توشیح شود.

رییس جمهور افغانستان، حامد کرزی، برخی از ماده های این قانون را مبهم خواند و برای تعدیل، آن را دوباره به مجلس نمایندگان فرستاد. مجلس نمایندگان برای بار دوم این قانون را با رای دو سوم آرا تصویب کرد که مطابق قانون اساسی کشور دیگر نیاز به توشیح رییس جمهور ندارد.

اما حکومت دو ماده این قانون را با قانون اساسی کشور مخالف دانسته و برای بررسی، قانون را به دادگاه عالی معرفی کرد.

دادگاه عالی نیز در اوايل بهار امسال، نظر خود را با دلايل و اسناد ارايه کرده و يک بخش از ماده سيزدهم اين قانون را با قانون اساسی افغانستان مغاير خواند.

حالا این قانون با ضمیمه دادگاه عالی به حکم رییس جمهور چاپ و نشر شده است، اما به دلایل نا معلوم تا کنون به اجرا گذاشته نشده است.

در حال حاضر قانون رسانه های همگانی که پنج سال قبل تصویب شده بود اجرا می شود.

با وجود همه چالش‌های موجود، آزادی بیان و رشد رسانه ها از دست‌آوردهای نظام بعد از طالبان در افغانستان محسوب می‌شود و در پرتو قانون رسانه‌های این کشور صدها رسانه‌ی تصویری، صوتی و نوشتاری آغاز به فعالیت کرده اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.