18 آبان 1388

برخورد خشونت‌آمیز ماموران امنیتی دولت کوبا با بلاگر مشهور کوبایی

18 آبان 1388

خبرنگاران: یوانی سانچز، بلاگر مشهور کوبایی می‌گوید ماموران امنیتی دولت او را در هاوانا ربوده‌اند و با ضرب و شتم وی به‌خاطر انتقادات‌اش از دولت کمونیست کوبا، تهدیدش کرده‌اند.

به گزارش گاردین، نویسنده معروف وبلاگ Generation Y اعلام کرد که سه نفر از نیروهای امنیتی، او و یک بلاگر دیگر کوبایی - اورلاندو لوییز پرادو - را وادار به نشستن در ماشینی بی‌نشان کرده‌اند و در برخوردی خشونت‌آمیز با آنها، هشدار داده‌اند که در انتقاد از دولت کمونیست حاکم بر کوبا، از حد خود فراتر رفته و خطوط قرمز را زیر پا گذاشته‌اند.

خانم سانچز در پست جدید وبلاگ خود، در توصیف اتفاقی که روز جمعه در منطقه‌ای نزدیک به مرکز شهر هاوانا رخ داد، آورده است: «یکی از آن‌ها زانویش را روی فقسه سینه‌ام گذاشت و یکی دیگر از آن‌ها که کنارم نشسته بود،‌ با مشت به صورت‌ام می‌زد.»

کسانی که با این دو بلاگر چنین برخوردی کردند، لباس شخصی به تن داشتند اما خانم سانچز می‌گوید تردیدی ندارد که آنها از ماموران امنیتی دولت بوده‌اند. آنها به افراد دیگری که شاهد این صحنه بودند نیز هشدار دادند که هیچ دخالتی نکنند و فریاد می‌زندند: «از این‌ها فاصله بگیرید، این‌ها ضدانقلاب‌اند.»

گاردین در گزارش خود آورده است که رسانه‌های دولتی کوبا هیچ واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند و هیچ راهی برای تایید مستقل این اخبار وجود نداشته است.

این بلاگر ۳۴ ساله گاه با انتقادات تند، از مشاهدات خود از زندگی در سایه حکومت کاسترو می‌نویسد و نوشته‌های او با استقبال زیادی از سوی مخاطبان گوناگون در سایر نقاط جهان روبرو شده و چندین جایزه بین‌المللی را نیز برای وی به ارمغان آورده است.

خانم سانچز برای گریختن از چنگ محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی دولت کوبا در اینترنت و رهایی از سانسور آنلاین، هر بار به ترفند جدیدی روی می‌آورد تا مطالب جدید خود را در وبلاگ‌اش منتشر کند.

او می‌گوید به همراه لوییز پرادو قصد داشتند به «تظاهرات بر ضد خشونت» که توسط مخالفان دولت سازماندهی شده بود بپیوندند که ناگهان ربوده شده و به ماشین چینی سیاهی که در همان حوالی بود منتقل شدند. فریادهای آن‌ها هیچ نتیجه‌ای در بر نداشت. او می‌گوید سعی کرد تا با ضربه زدن به بدن آن مرد از خودش دفاع کند، چون فکر می‌کرد او نمی‌خواهد تا دم آخر پای‌اش را از روی قفسه سینه‌ او بردارد. «من با نفس‌هایی که به نظرم آخرین نفس‌های زندگی‌ام می‌آمد، فریاد می‌زدم که همین حالا من را بکش!» و ناگهان مرد مسن‌تری که جلوی ماشین نشسته بود به همکار جوان‌اش هشدار داد که «بگذار نفس بکشد!»

ماموران امنیتی آن‌ها را با ماشین به اطراف هاوانا بردند و تاکید کردند که باید دست از «سیاه‌نمایی» در وبلاگ‌های خود بردارند، و در نهایت پس از ۲۰ دقیقه در حالی که مجروح بودند و می‌لرزیدند، آزادشان کردند.

ژوزه مانوئل ویوانکو، مدیر دیده‌بان حقوق بشر در آمریکا می‌گوید: «مقامات کوبایی تلاش می‌کنند تا با استفاده از زور و خشونت یوانی سانچز را وادار به سکوت کنند. او جز عقاید و ایده‌های خود سلاحی ندارد و آن‌ها همین‌ها را هم برنمی‌تابند. جامعه جهانی باید پیام روشنی به رائول کاسترو بدهد و تاکید کند که تعرض به این صداهای مستقل، هرگز قابل پذیرش نخواهد بود.»

عکس: AFP

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.