15 آبان 1388

اتحادیه روزنامه‌نگاران دانمارک خبر داد

بازداشت یک خبرنگار دانمارکی در سیزدهم آبان در تهران

15 آبان 1388

خبرنگاران: اتحادیه روزنامه‌نگاران دانمارک از بازداشت یک دانشجوی روزنامه‌نگاری دانمارکی خبر داد. این روزنامه‌نگار چهارشنبه این هفته پس از تهیه گزارش از اعتراضات مردمی 13 آبان در تهران دستگیر شده است.

در این روز همچنین یک روزنامه‌نگار ژاپنی و دو روزنامه‌نگار کانادایی و یک خبرنگار ایرانی که برای «کانال های ماهواره‌ای» کار می کرد، پس از تهیه گزارش «بدون مجوز» از تجمعات مردمی بازداشت شده اند.

اتحادیه روزنامه‌نگاران دانمارک در بیانیه خود آورده است که «روزنامه‌نگار دانمارکی [که در ابتدا گفته می‌شد که] ناپدید شده در زندان جای دارد.»

مسئولان این اتحادیه اعلام کرده‌اند که «نیلز کروسگارد، دانشجوی 31 ساله روزنامه‌نگاری، برای یک پروژه درسی‌اش در حال گزارشگری آزاد (freelance) از ایران بوده است.»

تروئلز جونزن، از مسئولان اتحادیه دانمارکی، به یکی از خبرگزاری‌های خارجی اعلام کرد که «این خبرنگار در چهارشنبه در حال تهیه گزارش از تظاهرات ضد دولتی در تهران دستگیر شده است.» وی افزود که هیچ اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست.

وزارت امور خارجه دانمارک نیز اعلام داشته است که از طریق اتحادیه روزنامه‌نگاران از موضوع خبردار شده است.

اتحادیه روزنامه‌نگاران دانمارک از فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران که مستقر در بروکسل است، برای پیگیری وضعیت دانشجوی دستگیر شده، درخواست کمک کرده است.

امسال مراسم رسمی سالانه 13 آبان که هر ساله در مقابل سفارت سابق آمریکا در تهران برگزار می‌شود، در سایه‌ی از تظاهرات منتقدان به ریاست‌جمهوری دوباره محمود احمدی‌نژاد برگزار شد.

سیزدهم آبان سالروز چهارم نوامبر 1979 است که در آن روز تعدادی از دانشجویان مسلمان ایرانی به سفارت آمریکا حمله و آن را تصرف کردند.

منبع

عکس: AP

خبر تکمیلی، بی بی سی فارسی: ایران دانشجوی دانمارکی را آزاد کرد

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.