14 آبان 1388

فرهاد پولادی و نفیسه زارع‌کهن نیز به فهرست خبرنگاران زندانی در ایران اضافه شدند

14 آبان 1388

خبرنگاران: فرهاد پولادی، خبرنگار خبرگزاری فرانسه و نفیسه زارع‌کهن، روزنامه‌نگار بسیاری از نشریات اصلاح‌طلب، سیزدهم آبان و در پی تظاهرات اعتراضی مردم در تهران بازداشت شدند.

به گزارش رادیو فردا، و به نقل از خبرگزاری فرانسه، سه نيروی امنيتی جمهوری اسلامی که دو تن از آنها يونيفورم و ديگری لباس شخصی به تن داشتند حدود ساعت ۱۰:۴۵ فرهاد پولادی را دستگير می‌کنند. نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی فرهاد پولادی را هنگامی که بر ترک يک موتور سوار بود متوقف کرده‌اند.

به گفته راننده موتور، نيروهای امنيتی پس از ضبط موبايل فرهاد پولادی وی را با خود برده‌اند. هنوز از محل نگهداری فرهاد پولادی، خبرنگار خبرگزاری فرانسه، اطلاعی در دست نيست و اين خبرگزاری در تماس با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که به رسانه‌های خارجی برای پوشش ۱۳ آبان مجوز داده بود، پي‌گير وضعيت اين گزارشگر شده است.

نفیسه زارع کهن، روزنامه‌نگار و از اعضای سازمان ادوار تحکیم وحدت، نیز به همراه همسرش ، حجت شریفی از فعالان دانشجویی، بازداشت شده اند.

یکی از دوستان نفیسه در گفت‌وگو با «خبرنگاران» نحوه بازداشت این روزنامه‌نگار را چنین توضیح داد:« نفیسه و همسرش را روز سیزدهم آبان حدود ساعت 12 یا یک ظهر وقتی که داشتند به منزل یکی از دوستان‌شان که شب پیش از آن خانه‌اش از سوی نیروهای امنیتی مورد حمله قرار گرفته بود، می‌رفتند، بازداشت کردند.»

او افزود:« شب قبل از آن به خانه آن‌ها هم برای دستگیری‌شان مراجعه کرده بودند که با نبود آن‌ها در خانه، اتفاقی نیفتاده بود، ولی ظهر سیزدهم متاسفانه در نهایت بازداشت شدند.»

همچنین در روز سیزدهم آبان و در تظاهرات خیابانی معترضان، وحیده مولوی، وب‌نگار و از همکاران وب‌سایت «میدان زنان»، نیز دستگیر شد.

خواهر وی در گفت‌و‌گو با وب‌سایت «تا آزادی زندانیان سبز» با اعلام این خبر گفت:« وحیده یکبار در ساعات اولیه راهپیمایی در حوالی میدان هفت تیر دستگیر و سپس توانسته آزاد شود، اما پس از آن در خیابان بهار شیراز مجدداً دستگیر شده که هنوز از محل انتقال و نگهداری او اطلاعی در دست نیست.»

یکروز پیش از آن نیز حسن اسدی زیدآبادی وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر بازداشت شده بود.

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای با اشاره به این دستگیری‌ها بار دیگر نگرانی خود را از وضعیت آزادی مطبوعات و روزنامه‌نگاران بازداشت شده در ایران اعلام کرد.

این سازمان در بیانیه خود آورده است: «بازداشت های غیر قانونی و ربودن روزنامه‌نگاران در ایران ادامه دارد. در کمتر از ١٥٠ روز پس از آغاز اعتراضات خیابانی به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد در انتخابات ٢٢ خرداد ماه، دست‌کم ١٠٠ روزنامه‌نگار و وب‌نگاردر ایران بازداشت شده اند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «در این مدت بیش از ٥٠ روزنامه نگار مجبور به ترک کشور شده اند. روزنامه نگارانی که در کشور مانده‌اند به شکل مداوم مورد تهدید و پیگرد قضایی قرار دارند. برخی از روزنامه‌نگاران محاکمه شده در "دادگاهای استالینی" به احکام سنگین محکوم شده‌اند و از حق تجدیدنظر خواهی نیز محروم هستند. این وضعیت غیر قابل تحمل است جامعه جهانی باید به کمک روزنامه نگاران ایران بشتابد.»

بازداشت روزنامه‌نگاران و وب‌نویسان در ایران بخصوص با بالا گرفتن اعتراضات پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در حالی به صورت فزاینده‌ای ادامه دارد که بر اساس آخرین رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات این کشور مقام 172 ام را در میان 175 کشور از آن خود کرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.