11 آبان 1388

روزنامه «سرمایه» لغو امتیاز شد

11 آبان 1388

خبرنگاران: روزنامه «سرمایه» یكی از روزنامه‌های تاثیرگذار و صاحب‌سبك نزدیك به گروه‌های اصلاح‌طلب، بعدازظهر امروز پس از 1350 شماره، لغو امتیاز شد و از ادامه فعالیت مطبوعاتی خود بازماند.

مدیرمسئول این روزنامه در گفت و گو با سایت «خبرنگاران ایران» با تایید خبر لغو امتیاز «سرمایه» گفت:« طبق معمول چند سال اخیر ما خبر لغو امتیاز روزنامه خود را در خبرگزاری فارس دیدیم و تا این لحظه هنوز هیچ گونه ابلاغ رسمی‌ای مبنی بر لغو امتیاز روزنامه به ما نشده است. با وجود این خبر خبرگزاری فارس كه به نقل از روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد اعلام شده است حاكی از لغو امتیاز روزنامه ماست.»

حسین عبده تبریزی كه روزنامه «سرمایه» از مرداد ماه سال 1384 تا كنون به مدیرمسئولی او منتشر شده است همچنین به «خبرنگاران ایران» گفت : «استناد خبر خبرگزاری فارس به تبصره ماده قانونی11 قانون مطبوعات است و یكی از دلایل لغو امتیاز سرمایه را رعایت نكردن این تبصره اعلام كرده است. این تبصره هم مربوط است به صلاحیت مدیرمسئول روزنامه كه احراز آن شرایطی دارد از جمله تابعیت ایرانی، سن بالای 25 سال، صلاحیت علمی و یا اعتقاد به قانون اساسی كه اینجانب البته نه سن و سالم كاهش پیدا كرده و نه تابعیت خود را تغییر داده‌ام و نه اعتقاد خود به قانون اساسی را از دست داده‌ام و بنابراین روشن نیست كه دقیقا بر چه مبنایی با استناد به این ماده قانونی روزنامه سرمایه را لغو امتیاز كرده‌اند.»

مدیرمسئول روزنامه سرمایه همچنین با تاكید بر غیرقانونی بودن و غیرحقوقی بودن لغو امتیاز این رسانه اصلاح‌طلب به استناد دیگر خبر خبرگزاری دولتی فارس اشاره كرده و گفت:« در متن خبر این خبرگزاری آمده است كه روزنامه یرمایه تغییراتی در قطع و شكل ظاهری و روش كار خود داده كه منطبق با مجوز روزنامه نبوده و غیرقانونی شناخته شده‌اند و از این امر هم به عنوان دلیلی دیگر برای لغو امتیاز سرمایه یاد كرده است در حالی كه در طول تمام سال‌های انتشار این روزنامه، سرمایه با شكلی واحد منتشر شده و تغییری هم نكرده است و همواره روزنامه‌ای اقتصادی – اجتماعی باقی مانده است.بنابراین چنین دلیل‌تراشی‌هایی معقول به نظر نمی‌رسد.»

در همین حال عبده تبریزی از اقدام وكلای روزنامه سرمایه برای پیگیری حقوقی موضوع نیز خبر داد و افزود:« آقایان دلیل حقوقی برای این اقدام خود نداشتند.»

به گفته مدیرمسئول «سرمایه» اقدام هیئت نظارت مطبوعات در لغو امتیاز این روزنامه با توجه به فضای سیاسی حال حاضر كشور فارغ از جریانات سیاسی و تمامیت‌خواهی‌های دولتی نبوده است. عبده در این باره به خبرنگاران ایران گفت:« به هر حال وقتی كه در آستانه روز قدس 3 نشریه را توقیف كردند و اكنون در آستان 13 آبان نیز سرمایه را لغو امتیاز می‌كنند، نمی‌توان این اقدامات را خارج از چارچوب كنش‌های سیاسی اخیر بررسی كرد.»

با تعطیلی روزنامه سرمایه دست‌كم 60 روزنامه‌نگار دیگر نیز به جرگه روزنامه‌نگاران بیكار ایران می‌پیوندند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.