10 آبان 1388

هنگامه شهیدی آزاد شد

10 آبان 1388

خبرنگاران: هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار، پس از چهار ماه تحمل زندان، امروز آزاد شد. وی یکی از روزنامه‌نگارانی بود که در جریان بازداشت‌های گسترده پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران دستگیر شده بود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، رئيس شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامي تهران هنگامه شهيدي را با پذيرش توديع وثيقه به مبلغ 90 ميليون تومان از زندان آزاد كرد.

این خبرگزاری نوشت که اولین جلسه دادگاه این روزنامه‌نگار امروز برگزار شد و وی برای "دفاع" از خود مهلت قانونی درخواست کرد که با پذیرش آن از سوی قاضی ، آزاد شد.

ایلنا در حالی خبر از "دستور قاضی" برای آزادی شهیدی داد، که او از یک هفته پیش در اعتصاب غذا و دارو به سر می‌برد و دیروز نیز خبرهایی مبنی بر انتقال وی به بهداری زندان اوین شنیده می‌شد.

او در تماس تلفنی با خانواده‌اش اعلام کرده بود آنقدر به اعتصاب غذا ادامه می‌دهد که یا آزاد شود و یا جنازه‌اش را از زندان خارج کنند.

شهیدی در پاسخ به مسئولان زندان که از وی خواسته بودند تا اعتصاب غذای خود را بشكند، وگرنه به "كميته انضباطي زندان" معرفي خواهد شد، گفته بود:" مگر كساني كه در زيرزمين زندان اوين مرا كتك زدند‏ به كميته انضباطي معرفي شدند؟"

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و از اعضای حزب اعتماد ملی، در تاریخ نهم تیرماه دستگیر شد. او از این مدت، 50 روز را در سلول انفرادی به سر برد.

اخبار منتشر شده حاکی از آن است که این روزنامه‌نگار در مدت بازداشت خود با یکی از شدیدترین فشارها و "شکنجه های" روانی مواجه بوده است.

فریبا پژوه یکی دیگر از روزنامه‌نگاران زندانی است که هم‌اینک یک هفته می‌شود که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.