2 دی 1390

نگاه متفاوت روزنامه نگاران به مهم ترین اخبار سال 2011

2 دی 1390

نویسنده: ژولی موس

ترجمه: نیلوفر امینی

خبرنگاران ایران: نظر سنجی خبرگزاری آسوشیتد پرس از سردبیران رسانه های مکتوب و مدیران خبر رسانه های دیداری و شنیداری آمریکا ، مهم ترین موضوعات خبری سال 2011 را مشخص کرد . این فهرست که بر اساس پاسخ 247 نفر شکل گرفته ، اختلاف میان قضاوت و سلیقه هدایت کنندگان اتاق خبر و مطالب مورد علاقه مردم برای خواندن را نشان می دهد. چهار موضوع انتخابی توسط سردبیران در میان ده آیتمی که بیش از همه توسط کابران در گوگل ، یاهو و بینگ جستجو شده ،نبود .فهرست انتخابی سردبیران برای موضوعات خبری مهم سال عبارتند از :

1. مرگ اسمه بن لادن

2. زلزله ژاپن / سونامی / بحران هسته ای

3. بهار عربی

4. بحران مالی اتحادیه اروپا

5. اقتصاد امریکا

6. رسوایی آزار جنسی ایالت پنسیلوانیا

7. مرگ معمر قذافی / لیبی

8. رقابت مالی در کنگره

9. اعتراضات اشغال وال استریت

10. تیر اندازی به گابریلا گیفورد( نماینده کنگره امریکا) در آریزونا

موضوعات مهم خبری سال 2011 از نگاه مردم

منبع: http://www.poynter.org/latest-news/...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.