8 آبان 1388

محمد قوچانی، پس از ۱۳۱ روز زندان، آزاد شد

8 آبان 1388

خبرنگاران: محمد قوچانی، سردبیر روزنامه توقیف شده اعتماد ملی، پس از 131 روز زندان امروز جمعه هشتم آبان ماه آزاد شد.

به گزارش سایت تغییر، متعلق به حزب اعتماد ملی، قوچانی که بامداد روز شنبه ۳۰ خرداد توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، ساعت دو پس از نیمه شب جمعه هشتم آبان روبروی یک آژانس [اتومبیل] در تهران رها شد.

محمد قوچانی یک هفته بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری در روز شنبه سی‌ام خرداد بازداشت شده بود و تمام این مدت را در بند 209 زندان اوین به سر برده است.

در اول شهریور ماه برای آزادی این روزنامه‌نگار وثیقه 100 میلیون تومانی تعیین شد، اما به رغم تامین آن از سوی خانواده‌اش، تا امروز از آزادی وی جلوگیری به عمل آمده بود.

محمد قوچانی را در سوم شهریور ماه و در حالی که خانواده او منتظر آزادی‌اش بودند، در دادگاه گروهی متهمان پس از انتخابات حاضر کردند.

قوچانی در دو دادگاه از این‌دست حاضر شد، ولی اتهاماتی علیه او عنوان نشد.

وی هنگام بازداشت سردبیر روزنامه اعتماد ملی بود. این روزنامه در 26 مرداد سال جاری به جمع توقیفی‌های مطبوعات پیوست.

سازمان گزارشگران بدون مرز در آن زمان در بیانیه ای عنوان کرد:" روزنامه اعتماد ملی از سوی دستگاه قضایی به علت روشنگری های اخیر مهدی کروبی صاحب امتیاز آن در باره شکنجه و تجاوز در زندان های جمهوری اسلامی توقیف شد."

قوچانی، سردبیری روزنامه‌هایی چون شرق، هم‌میهن، و هفته‌نامه شهروند امروز را نیز در کارنامه خود دارد.

عکس از ایلنا

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.