22 آذر 1390

داستان مجله ای که پس از سالها انتشار توقیف شد

«چشم انداز ایران» به دکه مطبوعات بازمی گردد؟

22 آذر 1390

خبرنگاران ایران- سارا محسنی: باز هم خبر بسته شدن نشریه ای دیگر. خبر توقیف نشریه ای که از «راه مجاهد» در سال اول دهه 60 خورشیدی شروع کرد و به «چشم انداز ایران» رسید و خبر پیچید که «چشم انداز» نه توقیف بلکه لغو امتیاز شده است.

ساعت چهار بعد از ظهر در حالیکه تنها 24 ساعت از اعلام خبر توقیف مجله گذشته است اما «لطف الله میثمی» مدیرمسئول این نشریه که با چنگ و دندان تا امروز آن را منتشر می کرد از این دادگاه به آن دادگاه در حال صحبت با مقامات قضایی است.

منشی تحریریه می گوید: «تلفن مهندس خاموش است. امکان صحبت وجود ندارد. فردا ساعت 8 صبح دفتر هستند تماس بگیرید تا با خودشان حرف بزنید.»

اما فردا می آید و باز «لطف الله میثمی» در دسترس نیست. منشی می گوید: «خبرهای خوب در راه است. مهندس امید دارند نشریه دوباره منتشر شود. امروز هم پیگیر پرونده مجله هستند.»

«تمام امید این روزهای "لطف الله میثمی" به "چشم انداز" بود.» این حرف را یکی از جوانان و دانشجویان فعالی که به همراه جوانان دیگر چند وقت پیش با او دیدار داشتند می زند و می گوید: « وقتی خبر لغوِ امتیاز «چشم‌انداز ایران» را شنیدم، ناخودآگاه یادِ آن روز افتادم. همان روز بود که مهندس با غمی پنهان در اعماقِ صدایش از تعطیل شدن تمامی جلساتِ درس و قرآنش می‌گفت و گله می‌کرد که مگر کارِ ما جز تبلیغ اسلام و حق است پس چرا با ما این‌گونه می‌کنند؛ وقتی از او پرسیده شد حالا با این اوصاف چه می‌خواهید کنید، دردمندانه گفت که تمامِ توش و توانِ مالی و جانی و فکری‌ام را برای همین نشریه(چشم‌انداز ایران)گذاشته‌ام و راهی جز این ندارم.»

«لطف الله میثمی» از مبارزان پر سابقه در رژیم سابق است که یک دست و دو چشم خود را در مبارزه از دست داده و سال ها نیز در زندان بوده است. وی سابقه بازداشت و تحمل زندان پس از انقلاب را نیز در کارنامه خود دارد.

میثمی در یکی از شماره های اخیر «چشم انداز» درباره راهی که این نشریه پیمود تا به اینجا رسید می نویسد: «از آبان‌ماه 1360 تا 17 فروردين 1372، طي 12 سال موفق شديم، 72 شماره از نشريه راه‌مجاهد را منتشر كنيم. مجوز راه مجاهد به صورت هفته‌نامه بود،‌ ولي بنا به تقاضاي ما و موافقت وزارت ارشاد، مدتي به صورت ماهنامه و سپس دوماهنامه منتشر مي‌شد. نشريه، ابتدا آرم و نشان نهضت مجاهدين خلق را داشت كه وزارت ارشاد پس از چند سال، استفاده از اين نشان را جايز ندانست. نشريه، طي اين 12 سال در توفاني‌ترين شرايط سياسي ايران منتشر مي‌شد. با اين‌كه رويكرد انتقادي داشتيم، اما هيچ‌گاه با اخطار وزارت ارشاد و يا دادگاه مطبوعات روبه‌رو نشديم.»

اما این نشریه بعد از 12 سال انتشار تحمل نشد و حکم توقیف گرفت. نکته جالب در حکم توقیف این بود که در تاریخ 17 فروردین 1372 «روح الله حسینیان» دادستان وقت دادگاه ویژه روحانیت این حکم را صادر کرد و در دفتر نشریه که منزل مادر «لطف الله میثمی» بود را مهر موم کرد.

تعجب میثمی در این زمینه نسبت نداشتن او با دادگاه ويژه روحانيت بود :« در پي ديداري كه با آقاي حسينيان داشتيم مهر و موم منزل مادرم لغو شد. پس از چهارسال زماني كه آقاي محسني اژه‌اي دادستان دادگاه ويژه روحانيت بود پرونده نشريه به دادسراي كاركنان دولت منتقل شد و در 10 خرداد 1376 ـ در فضاي دوم خرداد ـ در دادگاهي كه تنها قاضي سعيد مرتضوي و من حضور داشتيم، از اتهامات وارده تبرئه شد.»

او این داستان را ادامه می دهد و می گوید :« در فضاي دوم خرداد روزنامه‌هايي چون جامعه، صبح امروز، سلام، مشاركت و هفته‌نامه‌هايي چون پيام هاجر و ماهنامه‌هايي مانند ايران فردا با شمارگان زياد و مخاطبان بي‌شمار منتشر مي‌‌شد، اما متأسفانه ديري نپاييد كه نشريه ايران فردا به مديرمسئولي مهندس سحابي توقيف شد. به آقاي مهندس سحابي پيشنهاد دادم كه در غياب ايران فردا از امتياز راه مجاهد استفاده شود كه ايشان نيز قبول كردند و توافق شد از آن تاريخ به بعد با نام چشم‌انداز ايران منتشر شود. آقاي عيسي سحرخيز مديركل مطبوعات داخلي با پيشنهاد من موافقت كردند و هفته‌نامه راه مجاهد به هفته‌نامه چشم‌انداز ايران تبديل شد. خوشبختانه چيزي نگذشت كه ايران فردا دوباره منتشر شد.»

میثمی خود را 8 سال زودتر بازنشسته کرد تا با اندوخته ای که از این بازنشستگی نصیبش می شد محلی را برای دفتر نشریه تهیه کند و نخستین شماره را منتشر کند:« به ياد دارم وامي به مبلغ سه ميليون تومان گرفته بوديم كه تماماً صرف چاپ نخستين شماره چشم‌انداز ايران شد و چون چاپ آن خوب انجام نشده بود همه را دور ريختيم.»

نخستين شماره اين نشريه سياسي ـ‌ راهبردي با شمارگان 10 هزار نسخه منتشر و در تهران و شهرستان‌ها توزيع شد كه 2500 نسخه آن در تهران فروش رفت. از آنجا كه نشريه سياسي ـ‌ راهبردي بود جاي خود را در محافل راهبردي باز كرد.

اما این نشریه یک امکان ویژه برای مخاطبان خود ایجاد کرده بود که میثمی از آن با نام ««اماني ـ رايگان» یاد می کند :« چندين‌بار اشك شوق ريختم: يكبار مخاطبي مبلغي را فرستاد و براي ما نوشته بود وقتي نشريه را به صورت اماني ـ رايگان درخواست كردم مشغول تهيه جهيزيه دخترم بودم و حالا كه توانايي مالي دارم مي‌خواهم هزينه را پرداخت و جبران كنم. مورد ديگر دانشجوي ترجمه زبان انگليسي بود كه وقتي فارغ‌التحصيل شد و امكان مالي پيدا كرد چندين مقاله راهبردي براي نشريه ترجمه كرد و پولي دريافت نكرد. كساني كه نشريه را به‌طور اماني ـ رايگان مي‌خواستند عمدتاً دانشجو، دانش‌آموز و يا طلبه بودند و به حق مي‌توان گفت كه مبالغ جبراني به حدي بود كه كل موارد اماني ـ رايگان را پوشش مي‌دادم.»

در اين 12 سال انتشار «چشم انداز ایران» 69 شماره از نشريه و ده ويژه‌نامه منتشر شد. سه شماره از ويژه‌نامه‌ها مخصوص كردستان بود كه جاي خوبي در محافل راهبردي و اقوام ايراني باز كرد، يك ويژه‌نامه به واقعه 18 تير 1378 اختصاص يافت. ديگري به حمله امريكا به عراق، ويژه‌نامه ديگر درباره سرمايه‌داري ملي بود كه در آن با مهندس سحابي گفت‌وگو شده بود. يك ويژه‌نامه هم به جهان پهلوان تختي و يكي هم به مرد ميدان برنامه‌ريزي دكتر شبيري‌‌نژاد اختصاص داده شد و همچنين ويژه‌نامه درباره دكترسحابي و لابي اسراييل در امريكا هم از دیگر ویژه نامه های «چشم انداز ایران» بود.

میثمی در این نوشتار خود از روزهایی که به دفتر نشریه می آید می نویسد:«صبح‌ها كه به دفتر نشريه مي‌آيم بوي نان بربري و سنگك تازه وبوي عطر آن و پنير به مشامم مي‌رسد كه صبح‌ها با پنير و چاي مي‌خوريم. هنگام ورود به آقايان دست مي‌دهم و به خانم‌ها سلام نظامي مي‌دهم و تا فرمان آزاد ندهند دستم همچنان بالاست. روزهاي تولد همكاران جشن كوچكي در نشريه برگزار مي‌كنيم.»

و حال با همه این آرزوها در روزهایی که کار رسانه ای مستقل و منتقدانه در ایران بی ثبات ترین کارهاست خبر رسیده که «چشم انداز ایران» هم توقیف شد گرچه میثمی هنوز امید به بازگشت این مجله به دکه روزنامه فروشی ها دارد اما در آخرین خبر اعلام شد که طبق حکم شعبه 15 دادگاه انقلاب نشریه چشم انداز ایران لغو امتیاز شده است.

این حکم که روز 16 آذر طی نامه ای از سوی وزارت ارشاد به نشریه چشم انداز ایران ابلاغ شده ظاهرا در تاریخ 2 آذر صادر شده و در تاریخ 13 آذر به اداره ارشاد رسیده است.

اداره ارشاد ضمن ابلاغ حکم دادگاه وضمن نامه ای مبنی بر لغو امتیاز به بند 29 آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات اشاره کرده که طبق این بند انتشار مذاکرات محرمانه مجلس یا دادگاه ها موجب تعزیر خواهد بود.

همچنین بر اساس همین حکم مهندس لطف الله میثمی مدیر مسئول چشم انداز ایران به مدت 5 سال از هرگونه فعالیت مطبوعاتی و عضویت در سازمان ها و گروه ها محروم شده است .

این دادگاه به طور غیابی در شهریور ماه و بدون حضور متهم و وکیل مدافع و حتی بدون اطلاع آنها تشکیل شده است به طوریکه میثمی در یادداشتی می گوید: « اینجانب نه به دادگاه انقلاب احضار و نه تفهیم اتهام شده ام و نه از دادگاه بدوی و تجدید نظر آن خبری داشته ام و نه در دادگاهی حضور یافته ام و نه فرصتی برای اعتراض به حکم دادگاه داشته ام و نه از چنین حکمی معاونت مطبوعاتی و یا هیئت نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد اطلاع داشت.»

این روزها میثمی دنبال احقاق حق از نشریه ای است که برایش امکان دفاع در دادگاه فراهم نشد. او در تلاش است تا از مرگ همیشگی یک نشریه جلوگیری کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.