6 آبان 1388

کروبی در دیدار با روزنامه‌ نگاران: «با کتک‌کاری نمی‌توان کشور را اداره کرد»

6 آبان 1388

همایون ارغوان: مهدی کروبی در دیدار با روزنامه‌نگارانی که روز سه‌شنبه برای دل‌جویی از او به خاطر اهانت‌هایی که در نمایشگاه مطبوعات به وی شده بود، به خانه‌‌اش رفته بودند، گفت: «با کتک کاری نمی‌توان کشور را اداره کرد.» کروبی سخنان خود را چنین آغاز کرد: «امسال بیشتر از همیشه انگیزه مطبوعاتی داشتم آن هم به خاطر فشار بر مطبوعات و تعطیلی و توقیف آنها که مدتی است شروع شده و البته به خاطر جمعی از روزنامه‌نگاران که در زندان به سر می‌برند. مثل اعتماد ملی که تعطیل و سردبیرش آقای قوچانی هم زندانی شد. به خاطر مجموع این دلایل بود که تصمیم گرفتم به نمایشگاه بروم.»

کروبی درباره حضور خود در نمایشگاه و بازتاب‌های آن هم توضیح داد: «خوشحال‌ام از این‌که به نمایشگاه مطبوعات امسال رفتم. و در ضمن نمی‌توانم خوشحال باشم از اینکه چنین رفتاری با بنده صورت گرفت. هر انسان عاقل و خیراندیشی دوست دارد خود و دیگران، عاقلانه، منطقی و حساب‌شده عمل کنند. هیچ‌کس از کارهای غیرمنطقی و اهانت خوش‌اش نمی‌آید. از طرفی بنده اصلا نرنجیدم. اما متاسف شدم که چرا چنین حرکات نسنجیده و غیرمعقولی صورت می‌گیرد. از سوی دیگر هم خوشحال‌ام که همه دیدند آنها چه رفتاری از خود نشان دادند.» کروبی در ادامه درباره برخی خبرها مبنی بر این‌که او بدون اطلاع قبلی به نمایشگاه رفته بود، اضافه کرد: «بی‌خبر رفتم. انتقاد دوستان هم متوجه بنده است. می‌گویند چرا وقتی می‌خواهی چنین جاهایی بروی، خبر نمی‌دهی. واقعیت این است من هر کجا می‌روم فقط به محافظان‌ام اطلاع می‌دهم. آنها وظیفه دارند و باید مطلع بشوند. در مورد نمایشگاه هم فقط به آنها اطلاع دادم. می‌گویند کروبی دنبال ماجراجویی است. خواندم و شنیدم که به من گفته بودند نباید بروم اما بدانید که این دروغ محض است. دست‌کم به من یا خانواده‌ام چنین چیزی نگفته‌اند. البته این گفته متفاوت است با این موضوع که من به حرف آنها گوش می‌دادم یا نه؛ رعایت می‌کردم یا نه، اما چنین چیزی صحت ندارد. تعجب می‌کنم از آقایان که چنین ادعاهایی مطرح می‌کنند.»

فضای نمایشگاه هم از دید مهدی کروبی چنین بود: «نمایشگاه مطبوعات است و مرکز قلم‌زنی. جایی است برای نقد و تضارب آرا. از اسمش هم مشخص است. آیا در نمایشگاه مطبوعات به کسی می‌گویند بیاید یا نیاید؟ دست‌کم بنده معنای چنین حرفی را نمی‌فهمم. مگر چنین چیزی امکان پذیر است؟»

کروبی اما رفتار لباس شخصی‌های حاضر در نمایشگاه مطبوعات را که گفته می‌شود از خبرنگاران طیف رادیکال حامی‌ دولت احمدی‌نژاد هستند، با رفتار طیف اصلاح‌طلب مقایسه کرد: «فرض کنید طیف ما در راس کار باشد و نمایشگاه مطبوعات برگزار کند. فردی از طیف مخالف که خیلی هم حساسیت روی او وجود دارد تصمیم بگیرد به نمایشگاه بیاید و به او بگویند که نیاید. آیا اساسا منطقی است؟ اتفاقا طیف ما نباید مانع آزادی او یا شخصیت‌هایی که جدی‌ترین اختلاف‌های فکری با ما دارد، بشود. باید از نظر اخلاقی مسایل انسانی و احترام‌ها حفظ شود.» او از تجربه حضور سال‌های گذسته خود در نمایشگاه نیز سخن گفت و سپس به نتیجه‌گیری پرداخت: «برآیند همه حرف‌ها این است: چرا باید فضا تا این اندازه برای مردم، کشور، نظام و انقلاب و تمدن ما سنگین شود که در نمایشگاه مطبوعاتش هم محدودیت وجود داشته باشد و رفت و آمد افراد کنترل شود. مثلا بگویند این بیاید و آن یکی نیاید. نمی‌توانم چنین چیزهایی را باور کنم. سال‌ها مقید بودم اگر جایی صاحب نفوذ هستم، با کسانی که کمی ‌خط کشی فکری با ما دارند، برخورد خوب و بهتری صورت گیرد. جای تاسف است اما امیدوارم چنین وضعی طولانی و ادامه‌دار نباشد. این نوع برخوردها با مطبوعات و اصحاب قلم نباید ادامه داشته باشد.»

دبیر کل حزب «اعتماد ملی» به خبرهای رسیده از داخل زندان مبنی بر برخورد نامناسب با زندانی‌های سیاسی و به ویژه روزنامه‌نگاران نیز اشاره کرد: «خبر‌هایی که از زندان می‌رسد، نشان‌دهنده برخوردهای بسیار نامطلوب با روزنامه‌نگاران و دیگر زندانی‌ها است. متاسفانه به این هم فکر نمی‌کنند که عوارض ادامه‌ی چنین برخورد‌هایی چیست و چه تبعات سهمگینی دارد.»

شیخ اصلاحات، توصیه‌ای هم برای روزنامه‌نگاران داشت: «به شما توصیه می‌کنم که بردباری و تحمل داشته باشید. انسان در سختی‌هاست که ساخته و ورزیده می‌شود. در همین سختی‌هاست که تجربه‌های بیشتری فرا می‌گیرد. همه‌ی ما باید از این موضوع متاسف باشیم. اما ضمن تاسف باید پایداری، مقاومت، ایستادگی و حفظ روحیه و حفظ تعادل را در خود تقویت کنیم. باید خود را حفظ کنیم.»

فضای تنگ مطبوعات مستقل و منتقد موضوع بخش دیگری از حرف‌های مهدی کروبی بود: «وقتی مجلس سوم تمام شد ما مانده بودیم و روزنامه «سلام». به یاد داریم که چه دوران سختی آن موقع بر ما گذشت. اما بالاخره مدتی بعد فضای بهتری به وجود آمد. تعجب می‌کنم چرا بزرگترها و عاقل‌تر‌ها از چنین قضایایی متنبه نمی‌شوند. بدانید هر کجا چنین کارهایی کردند نتیجه‌ی عکس گرفته‌اند.»

و پایان بخش سخنان کروبی که درباره آینده جنبش سبز بود: «اوضاع چنین نمی‌ماند. نمی‌شود کتک کاری کنند، هر کسی را که نفس می‌کشد دستگیر کنند و زندانی‌ها را برای مدتی طولانی نگه دارند. کشور را نمی‌توان این‌گونه اداره کرد. مشکلات زیادی دارند. به خصوص در مسایل اقتصادی دچار مشکل هستند. ناگزیرند وضع را تغییر دهند. برخی‌ها فکر می‌کنند فشارها زیاد خواهد شد اما من چنین فکر نمی‌کنم. شاید برای مدتی کوتاه فشارها را سنگین تر کنند اما ناگزیرند در مرحله‌ای به نیروها میدان دهند. پس باید نیروها را حفظ کرد. نباید همه چیز را فدا کرد. به عنوان یک روحانی هم باید بگویم برای آن چیزی که دریافت می‌کنم و وظیفه‌ی خود می‌دانم، آماده‌ام و هیچ باکی از هیچ هزینه‌ای ندارم و پایش ایستاده‌ام. از وحدت میان من و دیگر دوستان‌مان نگران نباشید. اوضاع خوب است.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.