5 آبان 1388

در پی بازتاب بین المللی، حکم شلاق روزنامه‌نگار عربستانی لغو شد

5 آبان 1388

خبرنگاران: در پی بالا گرفتن فشارهای بین‌المللی، پادشاه عربستان سعودی حکم شلاق یک روزنامه‌نگار زن را که متهم به شرکت در ساخت یک برنامه تلویزیونی "مستهجن" شده بود، لغو کرد.

این دومین بخشش در سطح عالی در چند سال اخیر در این کشور است.

توجه گسترده رسانه‌های جهان به حکم 60 ضربه شلاق که برای روزانا ال یامی ،روزنامه‌نگار 22 ساله، صادر شده بود؛ باعث شد تا عبدالله شاه تصمیم بگیرد که این حکم را ملغی اعلام کند.

این روزنامه‌نگار متهم شده بود که در ساخت برنامه‌ای برای یک کانال لبنانی که در آن مردی از زندگی جنسی خود سخن می‌گفت، شرکت داشته است. بر اساس قوانین مطبوعات عربستان استفاده از مفاهیم جنسی در تلویزیون، روزنامه، مجلات و همچنین کتاب‌های این کشور ممنوع است.

ال یامی شرکت در بخشی را که مربوط به بازگفت مسایل جنسی می شده، انکار کرده است و با این‌که حکم شلاق وی ملغی شده، بیان کرده که این حکم به عنوان حکمی "بازدارنده " صادر شده بوده است.

در نوامبر 2007 نیز پادشاه حکمی را که بنابرآن 90 ضربه شلاق برای یک قربانی تجاوز در نظر گرفته شده بود، لغو کرد. آن حکم به علت تنها بودن قربانی با یک مرد نامحرم در اتومبیل صادر شده بود.

دیروز سخنگوی وزیر آگاهی گفت که پادشاه حکم ال یامی را ملغی کرده و دستور داده است که پرونده او و و یک زن روزنامه‌نگار دیگر ، یک روزنامه‌نگار باردار که او هم در ساخت برنامه مشارکت داشته است، به کمیته ای در همان وزارتخانه که مسئول تخلفات رسانه‌هاست، ارجاع داده شود.

برنامه‌ای که ال یامی در ساخت آن مشارکت داشته در جولای امسال به عنوان بخشی از برنامه "خط قرمز پررنگ" پخش شد. در آن بخش جنجال‌برانگیز برنامه ، شخصی به نام مازن عبدالجواد، یک پدر مطلقه عربستانی که چهار فرزند دارد، از زندگی فعال جنسی خود سخن ‌گفت و وسایلی را که برای این موضوع از آن‌ها استفاده می‌کند به نمایش گذاشت که شبکه تلویزیونی آن‌ها را محو نمایش داد.

دولت به سرعت به این برنامه واکنش نشان داد، دو دفتر آن شبکه تلویزیونی را تعطیل و عبدالجواد را دستگیر کرد. قاضی پرونده او را به یک سال حبس، و تحمل هزار ضربه شلاق محکوم کرد. وکیل وی می گوید که موکلش فریب شبکه تلویزیونی را خورده است و در بسیاری از موارد اصلاً مطلع نبوده است که آنچه می گوید در حال ضبط شدن است.

منبع

خبر مرتبط: یک خبرنگار زن عربستان سعودی به تحمل ۶۰ ضربه شلاق محکوم شد

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.