5 آبان 1388

در پی معلق ماندن حکم آزادی،

هنگامه شهیدی دست به اعتصاب غذا زد

5 آبان 1388

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار در بند، در تماس تلفنی با خانواده‌اش اعلام کرد که دست به اعتصاب غذا زده است و تا زمان آزادی دست از اعتصاب برنخواهد داشت.

شهیدی که بیش از سه ماه است در زندان به سر می‌برد در اعتراض به وضعیت نامشخص خود دست به اعتصاب غذا زده است:" انقدر به اعتصاب غذا ادامه خواهم داد که یا آزاد شوم و یا جنازه ام را از زندان خارج کنند."

به گفته خانواده شهیدی، این روزنامه‌نگار از چند هفته پیش و در پی صدور قرار وثیقه برای آزادی‌اش، منتظر آزادی بوده اما با انتقالش از بند 209 اوین به بند عمومی زندانیان عادی از آزادی قریب‌الوقوع خود ناامید شده و دست به اعتصاب غذا زده است.

حکم آزادی هنگامه شهیدی مانند حکم آزادی برخی دیگر از روزنامه‌نگاران دربند، مثل بهمن احمدی عمویی و محمد قوچانی، به علت مخالفت شخص دادستان تهران با آزادی‌شان، معلق مانده است.

دادستانی تهران از آزاد کردن این سه روزنامه‌نگار در حالی ممانعت به عمل می‌آورد که پیش از این دستور آزادی آن‌ها با قرار وثیقه از سوی بازپرس پرونده صادر شده است.

همچنین شیوا نظرآهاری، خبرنگار و فعال حقوق بشر، در گفت‌وگو با دویچه‌وله خبر داده است که:" از ملاقات خانواده‌ی هنگامه شهیدی با وی در روز دوشنبه چهارم آبان که روز ملاقات زندانیان است نیز جلوگیری به عمل آمده است."

بر اساس گزارش وبلاگ "تا آزادی روزنامه‌نگاران زندانی" مادر شهیدی که دچار نارسایی شدید قلبی است با شنیدن خبر اعتصاب غذای دختر خود دچار حمله قلبی شده و در بیمارستان به سر می‌برد.

هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و عضو حزب اعتماد ملی، در جریان بازداشت‌های گسترده پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران دستگیر شده و هم‌اکنون بیش از صد و 10 روز است که در بازداشت به سر می‌برد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.