8 آذر 1390

توصیه هایی برای خبرنگاران حوزه شهری

خبرنگار حوزه شهری؛ در جست و جوی زیر و بم شهر

8 آذر 1390

خبرنگاران ایران - در دنیا شاید هر ساله کارگاه های آموزشی «خبرنگاری شهری» برگزار می شود اما قطعا تعریف آنچه در دنیا از این حوزه می شود با آنچه در ایران وجود دارد کمی متفاوت است.

در دنیا مفهوم «خبرنگار شهری» در جایی به سمت «خبرنگار محلی» نیز می رود که وظیفه اطلاع رسانی در حوزه آن محدوده ای که رسانه در آن جا منتشر می شود را بر عهده دارد که البته نمی توان از این تعریف برای تمامی رسانه ها استفاده کرد.

در برخی از رسانه ها، سرویس شهری یا سیتی دسک (city desk) وجود دارد اما نکته جالب در اینجاست که این واژه در آمریکا به بخش خبرنگاری محلی اطلاق می شود اما در بریتانیا بخش مربوط به خبرهای اقتصادی و مالی را شامل می شود. از سوی دیگر در بریتانیا و به طور مثال در روزنامه معروف گاردین بخش مربوط به خبرها و گزارش های «دولت های محلی» وجود دارد که اخبار شهری و اخبار مربوط به شوراها و شهرداری را پوشش می دهد.

خبرنگار شهری کیست؟

در ایران، خبرنگار حوزه شهری، خبرنگاری است که اخبار شهر را پوشش می دهد. برخی از روزنامه های سراسری کشور صفحه شهری روزانه دارند و برخی نیز در هفته یک یا دو صفحه را به این حوزه اختصاص می دهند اما در این بین روزنامه هایی نیز هستند که در لابلای اخبار صفحه اجتماعی اخبار حوزه شهری را نیز می گنجانند.

در بین خبرگزاری های مهم کشور نیز بخش شهری بخش جدا نشدنی است. اما در تمام این رسانه های سراسری، اخبار شهری پایتخت در صدر اطلاع رسانی قرار دارد و اخبار شهری مربوط به شهرستان ها معمولا در این صفحه ها جایی ندارد و به صفحه های شهرستان ها اگر در رسانه ها موجود باشد منتقل می شود.

از سوی دیگر در شهرستان ها، خبرنگاران حوزه شهری در رسانه های محلی بیشتر فعال هستند و نسبت به خبرنگاران ساکن پایتخت مطالبشان جایی در رسانه های سراسری پیدا نمی کند.

چند نکته درباره خبرنگاری در حوزه شهری

خبرنگار شهری باید نسبت به شهرش حساسیت داشته باشد تا بتواند آن را نقد کند و در راستای ارتقای سطح زندگی در آن گام بردارد.

یکی از خبرنگاران حوزه شهری در رابطه با خبرنگاری در این حوزه توصیه هایی دارد. او که مدتی است از این حوزه جدا شده است اما درباره تجربیات حضور خود در حوزه شهری نکاتی را برمی شمرد:

1. خبرنگار شهری باید شهرش را به خوبی بشناسد و خبرنگار در محل باشد.

2. خبرنگار شهری باید از قوانین حوزه شهری آگاهی کامل داشته باشد. یعنی هم قوانین کلی و سراسری را خوانده باشد و هم از قوانین تصویب شده در شورای شهر اطلاع داشته باشد.

3. خبرنگار شهری باید به طور کلی با مشکلات هر منطقه یا محله آشنایی داشته باشد. به طور مثال خبرنگار شهری ساکن پایتخت باید بداند مشکلات مربوط به بافت های فرسوده در مناطق جنوبی مانند منطقه 15 یا مناطق غربی مانند مناطق 9 و 10 بیشتر نمود دارد. او باید بداند که مشکل اصلی منطقه 1 تخریب باغ ها و تنفس گاه های شهری است اما در منطقه 6 کمبود زمین برای ساخت فضاهای خدماتی مانند بوستان ها و بازارهای میوه و تره بار در اولویت است.

4. خبرنگار شهری باید کارشناسان واستادان این حوزه را به خوبی بشناسد. افرادی که به او در این حوزه بتوانند نظر کارشناسی ارائه دهند. کارشناسانی که در حوزه هایی مانند جامعه شناسی شهری، شهرسازی و معماری، اقتصاد شهری، برنامه ریزی شهری ، مدیریت ، توسعه پایدار و ... تحصیل کرده و دارای تخصص باشند.

5. خبرنگار شهری باید با شورایاران ارتباط نزدیک داشته باشد. شورایاران محلات که در بسیاری از شهرهای کشور زیر نظر شوراها اما با رای مردم انتخاب شده اند بسیاری از مشکلات اصلی محله و منطقه خود را بیشتر از مسئولان شهری می شناسند. ارتباط با برخی از این شورایاران می تواند به عنوان منابع خبری قابل اتکا برای سوژه یابی های ناب مناسب باشد.

6. خبرنگار شهری باید با مسئولان شهری و اعضای شوراهای شهر ارتباط داشته باشد. در گزارش هایی که نیاز به پاسخگویی آنهاست از نظر آنها باید استفاده کند.

7. خبرنگار شهری باید از جلسات انجمن شهر یا همان شورای شهر، شهر خود اطلاع و آگاهی داشته باشد. در جلسات علنی حضور داشته باشد و همچنین باید با روش های ارتباطی خود در جریان جلساتی که به طور غیر علنی برگزار می شود نیز قرار گیرد.

8. خبرنگار شهری باید با مردم و شهروندان ارتباط داشته باشد. در گزارش هایش که به مشکلی شهری اشاره دارد از نظرات و دیدگاه های شهروندان استفاده کند. گرچه شورایاری ها در این زمینه می توانند به خبرنگار شهری کمک کنند اما حضور در محل و گفت و گو با شهروندان به سندیت گزارش و اطلاع رسانی دقیق تر کمک می کند.

چگونه گزارش شهری بنویسیم؟

اما نکته بعدی درباره نحوه نگارش اخبار و گزارش های حوزه شهری است. خبرنگار حوزه شهری به خبرنگار ما در این زمینه می گوید: « علاوه بر گزارش های خبری، خبرنگار این حوزه می توانند گزارش های توصیفی و همچنین تحقیقی خوبی را به رشته تحریر درآورد.»

او درباره تجربه های خود می گوید:« من چند نوبت در فصل سرد سال در گرمخانه ها که محل نگهداری بی خانمان هاست حضور داشتم و درباره آنها گزارش های توصیفی نوشتم. در این گزارش ها باید تصویر حضورت را به ذهن مخاطب منتقل کنی تا او حین خواندن این تصویرسازی را هم انجام دهد.»

در حال حاضر بسیار از خبرنگاران این حوزه وبلاگ های خود را نیز دارند و در برخی از این وبلاگ ها اخباری که جزو خط قرمزهای رسانه ها آنها محسوب می شود و امکان انتشار آن نیست، در آن وبلاگها نقل می کنند و از سوی دیگر حلقه ای از خبرنگاران در میان وبلاگ نویسان این حوزه شکل گرفته است.

گرچه هر خبرنگاری باید از پشت میز نشینی جدا شده و خبرنگار در محل باشد اما این ویژگی در خبرنگار شهری باید بیشتر به چشم آید. او باید زیر و بم شهر را بشناسد و در یک کلام نبض شهررا در دست داشته باشد .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران-در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند.

 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.