2 آبان 1388

ژیلا بنی‌یعقوب و یک روزنامه روسی، برندگان مشترک «جایزه جهانی آزادی مطبوعات»

2 آبان 1388

خبرنگاران: دوازدهمین جایزه سالانه بنیاد «روزنامه‌نگاران کانادایی برای آزادی بیان» به‌صورت مشترک به ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار سرشناس ایرانی و روزنامه روسی نووایا گازتا اهدا شد.

بنیاد غیردولتی «روزنامه‌نگاران کانادایی برای آزادی بیان (CJFE)» شهامت مثال‌زدنی آن‌ها در گزارش رویدادها به‌رغم خطرات موجود را دلیل اعطای جایزه به آنان اعلام کرده است.

کارل آف، رئیس کمیته جوایز این بنیاد کانادایی درباره جوایز اهدایی امسال گفت: «روزنامه‌نگار و روزنامه‌ای که امسال به‌عنوان برندگان این جایزه معرفی شده‌اند، با قاطعیت و ایستادگی بر مواضع حرفه‌ای خود، به‌رغم تهدیدات امنیتی و خطر تعقیب و آزاری که متوجه آنها بود، به گزارش رویدادها پرداختند. پای‌بندی و وفاداری مثال‌زدنی آنها به ضوابط حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و آزادی مطبوعات، این امید را در ما زنده می‌کند که هم‌چنان می‌توان برای ترویج فرهنگ مصونیت روزنامه‌نگاران از تهدیداتی که در سراسر دنیا متوجه آنهاست، مبارزه کرد.»

وب‌سایت CJFE در معرفی ژیلا بنی‌یعقوب آورده است: «ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار، ادیتور و فعال حقوق زنان در ایران است. او سردبیر وب‌سایت کانون زنان ایرانی است؛ وب‌سایتی خبری- تحلیلی که تمرکزش بر حقوق زنان و تبعیض‌های اجتماعی و دولتی است. او دبیر سرویس زنان روزنامه سرمایه هم بوده است. تلاش‌های او برای ایستادگی در برابر سانسور دولتی، او را در معرض خطرهای بسیاری قرار داده و تا کنون چندین بار فقط به خاطر فعالیت‌های خود بازداشت و زندانی شده است. او پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری در ایران هم ۶۰ روز را در زندان سپری کرد.»

این وب‌سایت در معرفی روزنامه نووایا گازتا، برنده دیگر این جایزه نیز آورده است: «این روزنامه از معدود روزنامه‌های مستقل در روسیه است که به خاطر کشته شدن چهار نفر از کارکنانش، توجه جامعه جهانی را جلب کرده است. روزنامه‌نگاران این روزنامه به بررسی کاوش‌گرانه و انتشار مقالات انتقادی از دولت می‌پردازند؛ از افشای نمونه‌های فساد دولتی گرفته تا موارد نقض حقوق بشر. دمیتری موراتف، سردبیر این روزنامه و سرگی سوکولف، معاون وی، با همه فشارهایی که به کارکنان‌‌شان وارد شده؛ از بازداشت و تحت نظر قرار دادن آنان گرفته تا بازجویی‌های طولانی و حتی کشتن آن‌ها، هم‌چنان این روزنامه را پابرجا نگه داشته‌ و برای تحقق هدف بزرگ آزادی مطبوعات مبارزه کرده‌اند.»

جایزه جهانی آزادی مطبوعات،‌ هرساله به روزنامه‌نگاران غیرکانادایی اهدا می‌شود که با غلبه بر موانع و تهدیداتی که گاه حتی زندگی آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد، تمام تلاش خود را به کار می‌بندند تا آن‌چه در کشورشان در جریان است را گزارش کنند و به گوش شهروندان سایر نقاط جهان برسانند.

جایزه یادبود تارا سینگ هایر این بنیاد نیز به تری گلد، نویسنده و روزنامه‌نگار کانادایی اهدا شد که با وجود تهدیدات امنیتی، به موضوع «حمله به رسانه‌ها» پرداخت و از تداوم آن جلوگیری کرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.