29 آبان 1390

آماری از رسانه های توقیف شده در دو سال اخیر

اعتماد توقیف شد ؛ صد روزنامه نگار دیگر هم بیکار شدند

29 آبان 1390

خبرنگاران ایران -بار دیگر خبر در تحریریه می پیچد. خبر توقیف. توقیف «اعتماد». این خبر گویی برای روزنامه نگاران منتقد که تجربه های بسیار توقیف را دیده اند عادی شده است اما از همان تحریریه صدایی بلند می شود: «خبر توقیف برایمان هیچگاه عادی نمی شود فقط بیکاری و توقیف بر سرمان آوار می شود.»

روز گذشته تلفنی از وزارت ارشاد با «الیاس حضرتی» مدیر مسئول روزنامه اعتماد تماس گرفته می شود و اعلام می کنند که به دلیل نشر اکاذیب این روزنامه تا ارسال پرونده اش به دادگاه در دوماه آینده توقیف شده است.

وزارت ارشاد به دستور دادستانی و طبق آنچه خبرگزاری ایرنا اعلام کرده به اتهام نشر اکاذیب و توهین به مقامات دولتی دستور توقیف را ابلاغ کرده است.

«حضرتی» دلیل آن را مصاحبه با «علی اکبر جوانفکر» مشاور محمود احمدی نژاد و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) می داند.

اعتماد در آخرین شماره خود قبل از توقیف، اقدام به چاپ مصاحبه ای با علی اکبر جوانفکر کرده بود که در آن به طور صریح دعواهای بین گروه های مختلف حاکمیت مطرح شده بود. مصاحبه ای که در آن آقای جوانفکر به شدت از دستگاه قضایی و مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده و گفته بود دوران سکوت یاران محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران که به گفته او در ماه های اخیر تحت فشار سنگین سیاسی بوده اند تمام شده است.

«الیاس حضرتی» نماینده اسبق مجلس از دیروز تا کنون با رسانه های مختلفی گفت و گو و درباره این توقیف اظهار تعجب کرده است. او به خبرگزاری مهر گفته است : «روزنامه اعتماد بخش‌هایی از مصاحبه آقای جوانفکر را پیش از چاپ حذف کرده، ولی ظاهرا تا همین حد هم مورد قبول واقع نشده است.»

او که روزنامه «اعتماد» را در خرداد ماه امسال بعد از توقیفی بیش از یک سال به دکه روزنامه فروشی ها برگردانده بود اظهار تاسف می کند و می گوید:«ای کاش از من توضیح می‌خواستند، نه اینکه روزنامه را تعطیل کنند و کاری نمی‌کردند که دیشب همکاران ما با چشم گریان از روزنامه بروند و بار دیگر ماجرای بیکاری آنها از سر گرفته شود.»

اما بسیاری از روزنامه نگاران این روزنامه درباره توقیف «اعتماد» تحلیل دیگری دارند. یکی از روزنامه نگاران این روزنامه می گوید: « در ماه های اخیر میزان تاثیر گذاری اعتماد زیاد شده بود و با وجود خط قرمزهای فراوانی که دیگر تک تک افراد تحریریه با آنها آشنا شده بودند اما در لایه هایی پنهان حرف خود را می زد بنابراین نمی توان گفت دلیل توقیف تنها یک تیتر است.»

او می افزاید: « دلیل توقیف را در عملکرد خوب و منتقدانه چند ماه اخیر ارزیابی کنید. ضمن اینکه انتخابات هم نزدیک است. »

اما علاوه بر این مصاحبه، روزنامه اعتماد پنجشنبه گذشته بعد از یک سال و نیم از دستور شورای امنیت ملی مبنی بر اینکه هیچ روزنامه ای حق ندارد مطلبی از دو نفر از کاندیداهای ریاست جمهوری سال 1388 منتشر کند، نام «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» را به عنوان تیتر نخست خود انتخاب کرد. تیتری که به مصاحبه محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در نیویورک اختصاص داشت و درباره تشریح وضعیت موسوی و کروبی بود.

به گفته یکی از خبرنگاران روزنامه «اعتماد» ، این شماره از روزنامه به سرعت و تا قبل از ظهر در بسیاری از دکه های روزنامه فروشی فروخته شد.

این خبرنگار روزنامه اعتماد می گوید: «شاید این دو حرکت نزدیک به هم روزنامه اعتماد به ذائقه دادستانی خوش نیامده است و پیشاپیش از حرکت های بعدی هم جلوگیری کرده اند.»

روزنامه اعتماد، که از سال ۱۳۸۱ شروع به فعالیت کرد، در اسفند ماه ۱۳۸۸ هم به دستور هیات نظارت بر مطبوعات توقیف موقت شد، اما در خردادماه گذشته انتشار خود را از سر گرفت.

بیکاری یکصد نفر با توقیف اعتماد

به گفته حضرتی با توقیف روزنامه «اعتماد» حدود یکصد نفر از کارکنان این روزنامه بیکار شده اند. بیکاری ای که به طور مداوم برای بسیاری از روزنامه نگاران در سال های اخیر تکرار شده است.

از خرداد سال 88 تا کنون بیش از 19 روزنامه و هفته نامه مطرح به طور رسمی حکم توقیف دریافت کرده اند. خاموش شدن رسانه ها در دو سال اخیر البته بیش از 19 مورد است چه رسانه هایی که به دلیل وضعیت نامناسب مالی مجبور به توقف انتشار رسانه خود کردند و چه رسانه هایی که کمتر شناخته شده بودند و توقیف آنها توسط هیات نظارت بر مطبوعات و یا دادستانی سر و صدایی برپا نکرد.

اما در بین رسانه های توقیف شده، روزنامه ها و رسانه های منتقد و اصلاح طلب بیشترین توقیفی ها را داشته اند و وضعیت بسیاری از آنها نامشخص است اما از سوی دیگر رسانه ای مانند «9 دی» به مدیر مسئولی «رسایی» نماینده حامی دولت مجلس ایران تنها مدتی بعد از توقیف، مجددا با رایزنی ها و چک و چانه های صورت گرفته به دکه های روزنامه فروشی برگشت.

در بین روزنامه های اصلاح طلب در دو سال و نیم اخیر نام روزنامه های «کلمه سبز» ، «اعتماد ملی»، «روزگار» ، «بهار» ، «سرمایه» ، «حیات نو» ، « اندیشه نو» ، «اعتماد»، «صدای عدالت» و ... هفته نامه های «شهروند امروز» ، «ایران دخت» و ... به چشم می خورد. در بین رسانه هایی که در دو سال اخیر توقیف شدند تنها روزنامه های «آرمان» ، «فرهنگ آشتی» ، «همشهری» و هفته نامه «نه دی» و «چلچراغ» رفع توقیف شدند و بقیه رسانه ها اگر با لغو مجوز برای همیشه از دنیای مطبوعات کشور کنار گذاشته نشده باشند وضعیت نامشخصی دارند.

مي خواهند ما بميريم

بیکاری روزنامه نگاران انگار قصه پر غصه ای است که هر گز متوقف نمی شود و پس از هر توقیف روزنامه نگارانی هستند که تا ماه ها طعم بیکاری و بی پولی را تجربه می کنند .بدون حامی و تنها بدون انجمن صنفی که از آنها حمایت کند ، گاهی آنها و وضعیت دشوارشان در میان صحبتهای سیاستمداران پس از توقیف هر روزنامه فراموش می شود اما آنها هستند و با سختی روزگار می گذرانند .

یکی از روزنامه نگاران بیکار می گوید :«گاهي اوقات احساس مي كنم مي خواهند طوري با ما رفتار كنند كه بميريم و از صحنه حيات خارج شويم .» و اضافه می کند: « پس از برگزاري انتخابات 88روزنامه مان را بستند . من از آن روز در واقع بيكارم درست است گاهی چند ماهی سر کار رفته ام اما باز بیکاری و بیکاری.چند ماهي براي يك آژانس مسافر كشي كردم و چند ماهي هم فروشنده يك مغازه بودم . عملا اين روزها زندگي من و همسرم با حقوق ناچيز معلمي همسرم اداره مي شود . آيا غير از اين است كه با اين شرايط مي خواهند ما را از زندگي ساقط كنند ؟ »

روزنامه نگاران اين روزها بيكاري همراه هميشگي شان است و در آرزوي كار كردن دوباره درتحريريه يك روزنامه نفس مي كشند.

یکی از خبرنگاران جوان روزنامه اعتماد که تجربه کار کردن در چندین روزنامه توقیف شده را دارد با چشمانی که در آن برق اشک را می بینی می گوید نمی دانم این بار باید چه کار کنم ؟ اما چاره ای نیست تا باز شدن دوباره یک روزنامه دیگر امیدوار و چشم به راه می مانم .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.