29 مهر 1388

منتظر الزیدی در پی تاسیس موسسه‌ای در "کشور بی‌طرف"

29 مهر 1388

خبرنگاران: روزنامه‌نگار عراقی که کفشش را به سمت رئیس‌جمهور پیشین ایالات‌ متحده، جرج دبلیو بوش، پرتاب کرده‌ بود، هم‌اکنون در ژنو به‌سر می‌برد و در حال تاسیس بنیادی برای کمک به قربانیان جنگ عراق است.

در 14 دسامبر 2008 فیلمی از این خبرنگار گرفته شد، که زمینه‌ساز کسب شهرت فراوان برای او شد. این فیلم وی را در یک کنفرانس خبری در بغداد نشان می‌داد، در حالی ‌که دو لنگه کفش خود را یکی پس از دیگری به سوی بوش پرتاب می‌کرد، و فریاد می‌زد:"این بوسه وداع برای توست، ای سگ!"

الزیدی دوشنبه در کنفرانسی در ژنو با خبرنگاران از دلیل اقدام نامتعارفش، وضعیتش در زندان و همچنین اهداف آینده‌اش سخن گفت. این کنفرانس خبری در حالی با پوشش گسترده رسانه‌های غربی مواجه شد که برخی از رسانه‌ها نیز به انتقاد به آن‌چه آن را "استقبال کم نظیر از الزیدی" نامیده بودند، پرداختند.

الزیدی در این کنفرانس خبری درباره مشغولیت فعلی خود عنوان کرد:"از ژنو، پایتخت نهادهای فعال در زمینه امور بشردوستانه، به نمایندگی از مردم عراق در حال جمع‌آوری کمک های مالی هستم."

او قصد دارد که یک پرورشگاه، بیمارستان کودکان، و همچنین یک مرکز توان‌بخشی و پزشکی برای ارایه خدمات درمانی رایگان که توسط خود پزشکان و خدمه بیمارستانی عراقی اداره شود، راه‌اندازی کند.

او همچنین می‌خواهد که پروژه‌ درآمدزایی برای بیوه‌ها پایه‌گذاری کند تا از این طریق به آن‌ها کمک شود تا بتوانند روی پای خود بایستند.

الزیدی در کنفرانس مطبوعاتی افزود که امیدوار است تا شاهد اجرای عدالت و پرداخت غرامت برای آن‌چه که وی جنایات انجام‌گرفته در عراق علیه مردم این کشور نامید، باشد.

او به خبرنگاران گفت:"سوئیس کشوری بی‌طرف با سنت یاری به مردم جنگ‌زده است."

الزیدی توضیح داد:"حضور در ژنو به وی این امکان را می‌دهد تا به دیگر کشورهای اروپایی هم آزادانه سفر کند و پروژه‌های خود را مطرح و رای آنها بودجه به‌دست آورد."

این خبرنگار سی ساله البته بیان کرد که پیشنهاد‌های بسیاری برای کمک مالی دارد ولی تا وقتی که موسسه خود را پایه‌گذاری نکرده‌ است، هیچ کمکی نمی‌پذیرد.

او همچنین در کنفرانس خبری ژنو عنوان کرد که برای معالجه شکنجه‌های دوران زندان در این کشور اروپایی به‌سر می‌برد:" بعد از بازداشت من را کابل‌های الکتریکی و میله‌های آهنی زدند و در آب یخ انداختندم."

الزیدی که هم‌اکنون با یک ویزای سه ماهه توریستی در اروپا به‌سر می‌برد، در این کنفرانس عنوان کرد که بخاطر ترس از آینده بغداد را به مقصد بیروت ترک کرده است:" من هنوز برای خانواده‌ام بخاطر احتمال انتقام‌گیری از آن‌ها، نگرانم."

البته بوش در همان‌زمان تلاش کرد تا اقدام الزیدی را کوچک جلوه دهد. او درباره این واقعه چنین اظهار نظر کرد:" این عملی اعتراضی بود که در زمان رژیم صدام حسین امکان وقوعش وجود نداشت."

اقدام الزیدی با کسب شهرت جهانی فراوان، موجب کلید خوردن اتفاقات مشابه دیگری در دور تا دور دنیا شد. در فوریه 2009، وقتی که نخست‌وزیر چین ، شن ژیابائو، از دانشگاه کمبریج انگلیس دیدار می کرد، کفش ورزشی به سمت او پرتاب شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.