24 آبان 1390

75 درصد روزنامه نگاران بریتانیایی، مردان هستند

24 آبان 1390

خبرنگاران ایران -زنان پژوهشگر در روزنامه نگاری طی تحقیقی اعلام کردند که حدود سه چهارم خبرنگاران در بریتانیا را مردان تشکیل می دهند.

گزارش «جنسیت در رسانه» همزمان با صدمین سالگرد بزرگداشت روز بین المللی زن منتشر شد. این تحقیق توسط گروه تحقیقاتی «اچو» (Echo) هدایت شد. آنها 28 رسانه برتر بریتانیایی از نظر تیراژ را بررسی کردند.

نتایج دیگر این تحقیق نشان می دهد تنها 4 درصد خبرنگاران ورزشی نویس از زنان هستند. از سوی دیگر در بخش های دیگر رسانه ها که سختی بخش ورزشی را ندارد ، مانند حوزه های فرهنگ و هنر و یا سبک زندگی بازهم تعداد خبرنگاران مرد بیشتر از زنان است . به طوریکه 49 درصد خبرنگاران بخش سبک زندگی و 70 درصد خبرنگاران حوزه فرهنگ را آقایان تشکیل می دهند.

به نظر می رسد زنان در مقامات ارشد خبری هم کمتر حضور دارند. در بیش از 80 درصد ده رسانه برتر بریتانیا مردان دو برابر زنان در مقام سردبیری هستند.

تنها در برخی رسانه ها مشاهده شده است که زنان در سمت دبیری و سردبیری هستند به طوریکه در ساندی تایمز (40 درصد)، تایمز( 39 درصد) و گاردین (37 درصد) از دبیران و سردبیران را زنان تشکیل می دهند.

اما در طیف دیگر رسانه های بریتانیا مانند سان 24 درصد و دیلی میرر تنها 21 درصد دبیران و سردبیران آن زنان هستند.

روزنامه معروف «ایندیپندنت» کمترین تعداد گزارشگران زن را در اختیار دارد به طوریکه تنها 22 درصد خبرنگاران این رسانه را زنان تشکیل می دهند.

«سو متیاس» یکی از اعضای گروه «زنان در روزنامه نگاری» بعد از انتشار این تحقیق می گوید که روزنامه های بریتانیا با توجه به نتایج این تحقیق راه درازی را در پیش دارند.

او می گوید: «عدم تعادل در جنسیت موضوع شوک آوری را آشکار کرده است و نشان می دهد که روش های گذشته هنوز زنده و پابرجاست و جایگاه خوبی هم برای خود دارد.»

او اظهار امیدواری کرد که این تحقیق بتواند بحث ها و گفت و گوهایی را در صدمین سالگرد روز بین المللی زن ایجاد کند و بتواند یک فضای عادلانه تری را در تحریریه ها و بین فعالان عرصه رسانه بسازد.»

منبع:

http://www.journalism.co.uk/news/ne...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.