14 دی 1396

اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

14 دی 1396

تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی

در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است.

از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و هدفمندی را برای شناسایی و خنثی کردن شبکه‌های مخالفان و تهدید روزنامه‌نگاران در پیش گرفته است.

در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۶ ماموران وزارت اطلاعات با خشونت محمد شریفی مقدم، محمدرضا شریفی، فائزه عبدی‌پور و کسری نوری، شهروندخبرنگاران همکاران سایت مجذوبان نور را بازداشت و به انفرادی های بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند. کسری نوری بیش از این به مدت سه سال را در زندان بسر برده بود.

بنا بر گزارش‌هایی که به دست ما رسیده است، ده‌ها شهروندخبرنگار در سراسر کشور بازداشت شده‌اند. سازمان در حال بررسی اطلاعات گرد‌اوری شده است و به مرور و پس از تأیید هر خبر اسامی بازداشت شدگان را اعلام خواهد کرد. برخی از این بازداشت‌ها را شهروندان با عکس و فیلم ثبت کرده‌اند. این فیلم یک نمونه بازداشت کسی است که به هنگام فیلم‌برداری بازداشت شده است. این فیلم در صفحه فیس بوک روزنامه‌نگار و مدافع حقوق زنان مسیح علی‌نژاد منتشر شده است.

از این میان برای پیشگیری از انتشار این خبرها و ویدپو‌هاست که در شنبه شب ۹ دی ۱۳۹۶دسترسی به اینترنت در ده‌ها شهر دست‌کم دچار اختلال جدی شده است. مقامات مسوول حکومت همچنین دو پیام‌رسان تلگرام و اینستاگرام را مسدود کردند. تلگرام که در ایران محبوبیت زیادی دارد و بیش از ۴۰ میلیون کابر از آن استفاده می‌کنند از سوی محمد جواد آذری جهرمی وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، متهم به تشویق به «مبارزه مسلحانه علیه نظام» شده است.

پل دورف بنیاد‌گذار این نرم‌افزار کاربردی بر روی توئیتر خود به تاریخ ۳۰ دسامبر اعلام کرده بود که کانال آمد نیوز را که دستورعمل ساختن و استفاده از کوکتل مولتف را منتشر کرده بود، مسدود کرده است. اما روز بعد تلگرام در سراسر کشور مسدود شد. اما پل دروف اعلام کرد که این مسدود سازی را به دلیل نپذیرفتن پیشنهاد مقامات نظام برای سانسور و مسدود کردن کانال‌ها و حساب‌های مخالفان و کسانی است که تظاهرات مسالمت‌آمیز شرکت می‌کنند.

در توئیتی به تاریخ ۲ ژانویه ۲۰۱۸ پل دروف نوشته است اگر چه نرم افزارهای کاربردی تلگرام و سیگنال همچنان در ایران مسدود هستند، اما واتس‌آپ می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. فیس بوک و توئیتر رسما از سال ۱۳۸۸ در ایران مسدود شده‌اند.

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) بار دیگر با محکوم کردن سرکوب آزادی اطلاع رسانی در ایران، از عاصمه جهانگیر گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در باره وضعیت حقوق بشر در ایران و دیوید کایدیوید کای گزارش‌گر سازمان ملل در امر پیشبرد و حمایت از آزادی عقیده و بیان سازمان مل، می‌خواهد به فوریت در دفاع از حقوق بنیادین مردم ایران اقدام کنند. رژیم تهران باید تعهدات جهانی خود را به میثاق جهانی حقوق بشر و از این میان به سازمان تخصصی سازمان ملل متحد برای فناوری و اطلاعات و ارتباطات (IUT) محترم شمارد.

جمهوری اسلامی ایران از ۱۵ سال پیش یکی از کشورهای دشمن اینترت است. رژیم تهران از تبادل و انتشار اطلاعات آزاد و مستقل که آن‌ها را اقدامی برای « براندازی» نظام خود می‌داند، وحشت دارد. با سانسور و مهار کامل رسانه‌ها در ایران، شهروندخبرنگاران فعال بر روی شبکه‌های اجتماعی که تلاش می‌کنند سیاست‌های نظام در ممنوع کردن اطلاع رسانی آزاد را به شکست بکشانند، در مرکز تفییرات جدی سیاسی در ایران قرار گرفته‌اند. کاری که عاری از خطر نیست. از آغاز سال میلادی ۲۰۱۷ (۱۱ دی ماه ۱۳۹۵) گزارش‌گران بدون مرز دست‌کم ۹۴ مورد بازداشت برای جرایم اینترنتی از این میان شماری بسیاری در رابطه با استفاده از تلگرام را در سراسر کشور شمارش کرده است. هم‌اکنون بیش از بیست تن از آنها در زندان بسر می‌برند.

رژیم تهران طرح اینترنت پاک و حلال و یا به گفته خود « شبکه اطلاعات ملی» را رها نکرده است. «فیلترینگ هوشمند» بر شبکه اینترنت دسترسی گزینشی و مهار شده اینترنت و به ویژه شبکه‌های احتماعی است. در این جهت به تازه‌گی دولت جمهوری اسلامی تدابیر خطرناک و تهدید‌کننده برای بی‌طرفی اینترنت اتخاذ کرده است. از این میان تغییر تعرفه‌ها و بهای اتصال به اینترنت برای شبکه داخلی و جهانی، اینگونه اتصال به اینترنت جهانی به میزان استفاده گرانتر از شبکه‌های اطلاعات ملی است. شبکه ملی تحت مهار نظام و خالی از اطلاعات مستقل و داده‌های آزاد، همان اینترنت حلال است.

جمهوری اسلامی ایران دررده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۷ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١٦۵ قرار دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)