22 دی 1394

فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

22 دی 1394

مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است.

به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست:

فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول

ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان شریف ، پرخاش های کوچکی هم کرده ام به خاطر زنده یاد ثریا صدر دانش دوستی که سالها پیش از این جهان رفته است اما انگار با لحظه های عمرم زندگی می کند تا زمانی که من به او بپیوندم .

فریدون صدیقی معیارهای مهربانی ، متانت ، صبوری ، وفاداری به حرفه روزنامه نگاری را تمام کرده است . موسسه همشهری اخیرا مجلس تقدیری برای او برپا داشت که من متاسفانه با گرفتاری های زیادی که این روزها دارم نتوانستم در آن شرکت کنم و برای من بسیار غبطه آمیز بود .

فریدون صدیقی استاندارد یک روزنامه نگار بین المللی را دارد به رغم حرف های بیهوده ای که عده ای برای تحقیر زبان فارسی می زنند که جهانی نیست . جهانی کدامست اگر آفریقایی اهل کنیا هم یک استعمارگر کهنه ونو بود اینک زبان ملی وقومی اش جهانی شده بود !

فریدون صدیقی زیبا نوشته، زیبا فکر می کند و زیبا ارتباطات انسانی خود را گسترش می دهد . او نوشتن را به تصویر کشیدن می داند و از روزنامه نگاری به عنوان هنری یاد می کند که نظیر سینماست یعنی کلمات جاندار هستند وبر صفحه کاغذ انگار روح می گیرند و حرکت می کنند . او در مراسم تشییع پیکر شادروان حسین قندی فریادی کشید که فریاد روزنامه نگار معاصر ایرانی است : حالمان خوب نیست، حالم خوب نیست .

و همسر داغدیده حسین قندی این فریاد را تکرار کرد : آری حالمان خوب نیست . ازنبود آزادی ، از نبود فضایی برای به تصویر کشیدن واژه های زیبای فارسی، از نبود امکانی که بتوان فقط از مردم ومردم گفت . دیگر روزنامه جایی برای آرامش نیست وتحریریه دیگر مکان مقدسی نیست . اما به قول خسروگلسرخی شاعر و روزنامه نگار

باید که دوست بداریم یاران

باید چون خزر بخروشیم

و فریدون صدیقی ،ارام ومتین سالها خروشان بوده است . از سدها و موانع گذشته تا نام روزنامه و روزنامه نگار ایرانی بر تارک تاریخ بدرخشد .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)
 • گوگل، ترامپ را فیلتر می کند

  9 دی 1394
  ایرنا:شرکت چند ملیتی فن آوری های اینترنتی ’گوگل’ در واکنش به اظهارات ’دانالد ترامپ’ قمارخانه دار و نامزد ریاست جمهوری آمریکا برنامه ای را در اختیار کاربران اینترنتی قرار داده است که از طریق آن می توانند اظهارات این نامزد جنجالی را فیلتر کنند. به گزارش ایرنا، ترامپ قمارخانه دار آمریکایی و یکی از نامزد های حزب جمهوریخواه در انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور در آخرین مناظره انتخاباتی خود گفته بود که اگر می توانست بخش هایی از شبکه های اینترنتی را از کار می انداخت. شرکت چند ملیتی گوگل که یکی از تولیدکنندگان فن آوری ها و نرم افزار های اینترنتی است در واکنش به (...)