9 دی 1394

بیلان سالانه روزنامه‌نگاران کشته شده : ۱۱۰روزنامه‌نگار کشته شده در ۲۰۱۵

9 دی 1394

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) در سال ۲۰۱۵ ، تعداد روزنامه‌نگار کشته شده به هنگام انجام وظیفه یا به دلیل داشتن حرفه روزنامه‌نگاری را ۶۷ تن شمارش کرده است. سازمان از عدم اقدام جدی برخی دولت‌ها در امر حفاظت از روزنامه‌نگاران ابراز تأسف و از آن‌ها خواهان «واکنشی فوری و متناسب با خطر» است.

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) تعداد روزنامه‌نگاران کشته شده به خاطر حرفه‌شان و یا به شکلی شک برانگیز درگذشته در طی سال ۲۰۱۵ را ۱۱۰ تن اعلام می کند. سازمان از کشتار عامدانه ۶۷ روزنامه‌نگار به دلیل حرفه و یا برای انجام وظیفه‌شان اطمینان حاصل کرده است. با کشتگان سال روان، تعداد روزنامه‌نگاران کشته شده از سال ۲۰۰۵ میلادی تا امروز به ۷۸۷ نفر رسیده است. در سال ۲۰۱۵ همچنین ۲۷ شهروند خبرنگار و۷ همکار رسانه‌ها نیز کشته شده‌اند. این وضعیت نگران کننده حاصل خشونت عامدانه علیه روزنامه‌نگاران و نشانگر شکست ابتکار‌های به کار گرفته شده تا امروز در امر حفاظت از روزنامه‌نگاران است.

در میان کشورهای مرگبار برای روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار یک کشور اروپایی، فرانسه پس از هند و عراق در رده سوم قرار گرفته است. حمله به هفته‌نامه شارلی هبدو در ژانویه سال روان، همچنین یکی از عوامل و اغاز تغییر مکانی کشتار روزنامه‌نگاران در جهان شد. اگر در سال ۲۰۱۴ دو سوم خبرنگاران کشته شده در جهان در مناطق جنگ جان‌باختند، امسال به همین میزان در « زمان صلح» به قتل رسیده‌اند.

«کریستف دولوار دبیر اول گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد: « نیازی فوری‌ست تا راه‌کاری مشخص برای اجرایی کردن حقوق بین‌المللی در امر حفاظت از روزنامه‌نگاران بکار گرفته شود. امروز در جهان گروه‌های مسلح غیر دولتی اقدام به خشونت هدفمند علیه روزنامه‌نگاران می‌کنند، و برخی دولت‌ها تعهد‌های الزام‌آور خود در این باره را رعایت نمی‌کنند.۱۱۰ گزارش‌گر و روزنامه‌نگار در سال روان کشته شده‌اند، در برابر این فاجعه باید اقدامی فوری و متناسب با خطر انجام داد : به فوریت باید نماینده ویژه‌ای از سوی دبیر اول سازمان ملل متحد برای حمایت و حفاظت از روزنامه‌نگاران برگزیده شود.»

بان کی مون دبیر اول سازمان ملل متحد در گزارش سالانه خود به تاریخ ۶ اگوست ۲۰۱۵، در باره مصونیت از مجازات جنایات علیه روزنامه‌نگاران، نوشته است « من از ناتوانی در کاهش پیاپی و میزان خشونت هدفمندی که روزنامه‌نگاران را قربانی می‌کند، و مصونیت کامل عاملان این جنایات به شدت نگران هستم.»

در برابر گسترش و گوناگونی خطرهایی که روزنامه‌نگاران با آن روی در روی هستند، گزارش‌گران بدون مرز نسخه به روز شده و تازه‌ای از «راهنمای عملی امنیت برای روزنامه‌نگارانhttp://en.rsf.org/rsf-publishes-new...» را با همیاری یونسکو بازنشر کرده است.

در طی بیست سال گذشته ؛گزارش‌گران بدون مرز (RSF) در پایان هر سال بیلان خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سراسر جهان را منتشر می‌کند. این بیلان بر مبنای داده‌های گردآوری و تدقیق شده سازمان در طی سال است.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران همزمان امروز بیلان خود را منتشر می کند.

ببینید :

بخش نخست بیلان سالانه : خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سال ٢٠١٥

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)