1 دی 1394

آغاز فیلترینگ هوشمند نرم‌افزار تلگرام در ایران

1 دی 1394

کاربران تلگرام در ایران می‌گویند در روزهای اخیر پیام‌هایی در این شبکه اجتماعی دریافت کرده‌اند که به آنها اجازه ارسال برخی اطلاعات را نمی‌دهد.

روزنامه شهروند در گزارشی با عنوان «روش تازه فیلترینگ زیرپوستی تلگرام در ایران» نوشت: این روش که می‌توان آن را فیلترینگ هوشمند یا محتوایی خواند این‌گونه عمل می‌کند که کاربران برای ارسال بعضی از پیام‌هایی که به نظر می‌رسد در آنها واژگان یا عبارت‌های مشمول فیلترینگ وجود دارد با محدودیت مواجه می‌شوند و پیام‌های واجد این کلمات را نمی‌توانند برای افراد دیگر ارسال کنند یا در گروه‌ها به اشتراک بگذارند.»

براین اساس کاربران در این نوع فیلترینگ با چنین پیامی مواجه می‌شوند: «متاسفانه این پیام در کشور شما با توجه به محدودیت‌های محلی غیر قابل دسترس است.»

در فیلترینگ هوشمند که پیش از این درباره شبکه اینستاگرام در ایران اجرا شده به جای فیلتر کامل شبکه‌های اجتماعی، بخشی از محتوای آن از دسترس خارج خواهد شد.

شبکه تلگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های ارتباطی تلفن همراه در ایران محسوب می‌شود که به گفته وزیر ارتباطات نزدیک به ۱۵ میلیون کاربر ایرانی از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

در ماه‌های اخیر مقام‌های ایران اخبار ضد و نقیضی را درباره فیلترینگ نرم‌افزار تلگرام مطرح کرده‌اند. این در حالی است که در اواخر مهر ماه امسال پاول دروف، مدیر عامل تلگرام از رد درخواست دولت ایران برای جاسوسی شهروندان این کشور از سوی مجموعه خود خبر داده بود.

در همین حال «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» در ایران اواخر آبان امسال درباره فیلترینگ تلگرام تشکیل جلسه داد اما در این جلسه تصمیم بر این شد تلگرام فعلا مسدود نشود. این کارگروه به اتفاق آراء تصویب کرد که چنانچه تلگرام ظرف مدت محدودی اقدامات لازم جهت تبعیت از قوانین و مقررات جمهوری اسلامی را به عمل نیاورد، وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات نسبت به فیلتر و مسدود کردن آن اقدام کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)