2 آذر 1394

داعش، مرکز پاسخگویی آنلاین 24 ساعته ایجاد کرده است

2 آذر 1394

تابناک:داعش، مرکز پاسخگویی آنلاین 24 ساعته ایجاد کرده است!در شرایطی که مجموعه وقایع تروریستی اخیر در مناطق مختلف دنیا، توجه افکار عمومی را متوجه گستره فعالیت های گروه تروریستی داعش کرده، بحث درباره شیوه های عضوگیری و فعالیت این گروه در سطح جهانی نیز مورد توجه قرار گرفته است. در این راستا، جدیدترین اخبار از وجود یک رویکرد اینترنتی گسترده و پیچیده برای فعالیت داعش حکایت دارد.

به گزارش «تابناک» به نقل از «ان بی سی نیوز»، گروه تروریستی داعش با استفاده از یک تاکتیک جدید اینترنتی، در راستای توسعه فعالیت های تروریستی جهانی خود تلاش می کند. این تاکتیک، ایجاد یک شبکه پاسخگویی 24 ساعته مخصوص اعضای این گروه و نیروهای میدانی آن است تا با استفاده از آن، نسبت به انتشار پیام های این گروه در سطح جهان، عضوگیری و انجام حملات جدید در کشورهای مختلف، اقدام نمایند.

تحلیلگران حوزه ضد تروریسم که با ارتش آمریکا همکاری می کنند، می گویند این مرکز پاسخگویی آنلاین که شش اپراتور ارشد به صورت 24 ساعته بر آن نظارت می کنند، با هدف کمک به عناصر افراطی برای استفاده از مسیرهای امن ارتباطی ایجاد شده تا بتوانند بدون شناسایی و ردگیری، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این در شرایطی است که پس از حملات پاریس، مصر و دیگر عملیات های اخیر داعش، مقامات مشغول بررسی جنبه های مختلف توانایی های سایبری داعش است.

آرون برنتلی، تحلیلگر اطلاعاتی، در این زمینه می گوید: «آن ها مجموعه ای پلتفورم های مختلف را طراحی کرده اند که با استفاده از آن، می توانند به یکدیگر درباره امنیت دیجیتال و چگونگی احتراز از شناسایی توسط نهادهای اطلاعاتی و قانونی آموزش دهند. هدف مشخص آن ها نیز عضوگیری، تبلیغات و برنامه ریزی عملیاتی است».

به گفته برنتلی، آن ها به انواع مختلف مسائل فنی و سایبری اعضای خود پاسخ می دهند تا میزان مشارکت عناصر افراطی را در تروریسم جهانی افزایش دهند. بر این اساس، آن ها می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و در عملیات هایی فراتر از آنچه پیش از این شاهد بوده ایم و با شیوه های پیچیده تر، فعال شوند. وی می افزاید: «اکنون آن ها با سرعت فضای سایبری عملیات انجام می دهند، نه با سرعت ارتباطات رو در روی فردی».

وجود این مرکز پاسخگویی آنلاین داعش، زنگ هشدار را در واشنگتن و همچنین در جامعه ضدتروریسم بین المللی به صدا درآورده است؛ زیرا این مرکز، به تروریست ها اجازه می دهد شبکه گسترده تری از عناصر افراطی را با یکدیگر مرتبط کرده و برای انجام حملات برنامه ریزی کنند. به گفته یک مقام اروپایی، نگرانی ها درباره این موضوع در اروپا بیشتر است؛ زیرا داعش تحت نظر مرکز فرماندهی خود در سوریه، برنامه هایی برای انجام حملات در خاک کشورهای اروپایی دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)