2 آذر 1394

اصول رفتاری روزنامه‌نگاران در اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران

2 آذر 1394

ترجمه از خبرنگاران ایران: مهرک رحمیان

اعلامیه سازمان بین المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) درباره اصول رفتاری روزنامه‌نگاران به عنوان یک استاندارد حرفه‌ای برای روزنامه‌نگارانی شناخته می‌شود که در فرایند جمع‌آوری، انتقال، انتشار و اظهارنظر درباره اخبار و اطلاعات در رویدادهای توصیفی نقش دارند. این اعلامیه در سال ۱۹۵۴ توسط کنگره جهانی فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاری نگاشته شد و در جلسه این کنگره در سال ۱۹۸۶ اصلاح شد.

۱.احترام به حقیقت و احترام به حق دسترسی مردم به حقیقت، نخستین وظیفه هر روزنامه‌نگاری است.

۲.برای تحقق این وظیفه، هر روزنامه‌نگاری در هر زمانی باید از اصل آزادی در جمع‌آوری و پخش صادقانه اخبار و همین‌طور حق اظهارنظر و نقد منصفانه دفاع کند.

۳.روزنامه‌نگار باید فقط براساس حقایقی که خود او منبع آنها را می‌داند، بنویسد. یک روزنامه‌نگار نباید اطلاعات ضروری یا اسناد جعلی را پنهان کند.

۴.یک روزنامه‌نگار باید فقط از روش‌های عادلانه برای جمع‌آوری اطلاعات، اسناد یا عکس استفاده کند.

۵.روزنامه‌نگار باید نهایت تلاشش را برای تصحیح هرنوع اطلاعات منتشرشده‌ای به‌کار گیرد که ممکن است به‌صورت خطرناکی اشتباه باشند.

۶.روزنامه‌نگار باید تمام ملاحظات مربوط به حفظ اسرار حرفه‌ای را انجام دهد که بر اساس اعتماد منبع خبری به روزنامه‌نگار به‌دست آمده است.

۷.روزنامه‌نگار باید از خطر تبعیضی که ممکن است رسانه به آن دامن بزند، آگاه باشد و تمام تلاشش را برای اجتناب از تسهیل چنین تبعیضاتی به‌کار گیرد. تبعیضاتی که بر مبنای نژاد، جنس، سوگیری جنسی، زبان، مذهب، سیاست و عقیده یا ریشه‌های ملی یا اجتماعی رخ می‌دهد.

۸.روزنامه‌نگار باید بسیار مراقب ارتکاب جرائم حرفه‌ای باشد؛ جرائمی مثل: سرقت ادبی

ارائه عمدی اطلاعات نادرست

افترا، تهمت، برچسب‌زنی و شایعه‌سازی

پذیرش هرگونه رشوه برای انتشار یا عدم انتشار یک خبر

۹.روزنامه‌نگارانی شایسته این عنوان هستند که در انجام وظایف‌شان صادقانه اصول بالا را رعایت ‌کنند. باتوجه به قانون و هنجارهای عمومی هرکشور، یک روزنامه‌نگار برای آنکه بتواند مانع هرنوع دخالت دولتی یا غیردولتی شود، باید در موضوعات حرفه‌ای تنها به قضاوت همکارن و روزنامه‌نگاران توجه کند.

منبع: http://www.ifj.org/about-ifj/ifj-co...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • جنگ با دوربین؛ مروری کوتاه بر زندگی رابرت کاپا، عکاس خبری

  15 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- «اگر عکس‌تان خیلی خوب نشده، به این خاطر است که خیلی نزدیک نشده‌اید.» اگر عکاس خبری باشید، احتمالا این جمله را شنیده‌اید. جمله‌ای از «رابرت کاپا» یکی از مهم‌ترین عکاسان خبری جهان که شهرتش را بیشتر از هرچیز مدیون عکس‌هایی است که از پنج جنگ بزرگ قرن بیستم ثبت کرد؛ جنگ داخلی اسپانیا، جنگ دوم چین و ژاپن، جنگ جهانی دوم (بخش اروپایی جنگ)، جنگ ۱۹۴۸ اعراب و اسرائیل و همین‌طور جنگ اول هندوچین (جنگ استقلال ویتنام از فرانسه). دوستش «جان اشتاین‌بک» ـ نویسنده آمریکایی ـ درباره‌اش نوشته است: « نمی‌توانید جنگ را تصویر کنید،چون جنگ نوعی احساسات است. اما او می‌توانست هول جنگ را در چهره یک کودک به تصویر بکشد.» ۲۲ اکتبر، ۳۰ مهر سالروز تولد رابرت کاپا بود که در ۴۱ سالگی در یکی از آخرین جنگ‌هایی که به‌تصویر کشید، کشته شد.

 • روزنامه‌نگاری که عامدانه و آشکار «بی‌طرفی» را کنار گذاشت

  7 مهر 1394

  خبرنگاران ایران- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هفته گذشته برای نخستین بار به آمریکا سفر کرد و یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌هایش را در این سفر در مقابل کنگره انجام داد. او در این سخنرانی از چهار شخصیت تاریخی ایالت متحده نام برد که برای دنیای ناامن امروزی می‌توانند منبع الهام باشند؛ «آبراهام لینکلن»، «مارتین لوتر کینگ»، «دورتی دِی» و «توماس مرتن». شیوه‌ای که او در روزنامه‌نگاری آمریکا دنبال کرد، نمونه‌ای مناسب از روزنامه‌نگاری «مدافعه‌گر» محسوب می‌شود؛ سبکی از روزنامه‌نگاری که با کنار گذاشتن عامدانه و آشکار «بی‌طرفی»، عملگرایی و دفاع از اندیشه و عقیده‌ای خاص را سرلوحه خود قرار می‌دهد.

 • روشن، موجز و دقیق بنویسیم

  1 شهریور 1394

  بخش عمده‌ای از انسجام، منوط به پیوستگی است؛ یعنی نحوه‌ء انتقال مقاله از بخشی به بخش دیگر تا رسیدن به مقصد. مقاله‌ای که نویسنده‌اش از این شاخ به آن شاخ می‌پرد، و ظاهراً سرمنزل مشخصی درنظر ندارد، معیوب است، حتی اگر تک‌تک جملاتش آکنده از نیروی چشمگیر بلاغت باشد.