27 آبان 1394

سجاد سالک:توقع زیاد خبرنگاران صدا و سیما برای دریافت هدیه

27 آبان 1394

خبرنگاران ایران -سجادسالک، روزنامه نگار در یک یادداشت فیس بوکی از نحوه برخورد خبرنگاران صدا وسیما در برابر هدیه وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی نوشت.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

آقای سیاح یقه همکاران خودتان را بگیرید

در همه سال هایی که به عنوان خبرنگار در حوزه های خبری حضور داشتم شاهد اهدای هدیه از جانب روابط عمومی ها به اهالی رسانه بودم. این هدایا در حوزه های اقتصادی البته رنگ و جلای بیشتری هم داشت و البته انتظار اهالی رسانه هم عموما همین بود. دریافت هدایا جز برخی موارد معمولا با استقبال خبرنگاران همراه شده و اتفاقا اگر نشستی یا برنامه ای برگزار می شد و هدیه ای در نظر گرفته نمی شد صدای نارضایتی و اعتراض را در چهره و گفتار حاضران می شد دید و شنید.

در این میان من خبرنگاران صدا و سیما را همیشه پرتوقع ترین خبرنگاران حاضر در برنامه ها دیدم، به گونه ای که چون مخاطبشان از بقیه رسانه ها بیشتر است معمولا انتظار داشتند مورد توجه بیشتری قرار گرفته و هدیه چرب تری دریافت کنند. به عنوان نمونه در ابتدای تشکیل دولت جدید زمانی که یکی از مسئولین ارشد دولت، اقدام به برگزاری نشست خبری کرد تیم خبری صدا و سیما به وضوح از مسئولان دفتر و تیم اطلاع رسانی، پیگیر هدیه خود بودند و وقتی با این پاسخ مواجه شدند که در دولت جدید بودجه ای برای این منظور پیش بینی نشده اخم هایشان در هم رفت و اظهار نارضایتی کردند.

آقای سیاح مدیر گروه اقتصادی شبکه اول که این روزها معرکه ای به راه انداخته و اعطای هدیه را توهین خوانده بهتر است قبل از جوالدوز زدن به اکبر ترکان، یک سوزن هم به همکاران خود در صدا و سیما می زد و می دید چه ولع و گرایشی برای دریافت هدیه وجود دارد و مسئولان روابط عمومی سازمان ها، همیشه زیر چه فشاری قرار دارند تا برای پوشش مناسب خبرهایشان حسابی هوای صدا و سیمایی ها را داشته باشند.

ایشان فکر کرده اگر تقاضا، اصرار و مطالبه همکارانشان در موارد گذشته وجود نداشت عرضه ای در کار بود؟ بله موضوع به نوعی شبیه قانون عرضه و تقاضا است. وقتی در بازار رسانه ها تقاضای جدی وجود داشته و همیشه این تهدید بالای سر روابط عمومی ها قرار دارد که در صورت بی توجهی به تقاضا، تحریم شده و خبرشان پوشش داده نمی شود طبیعی است مدیران هم از سر ناچاری به فکر اعطای هدیه می افتند.

در نهایت اینکه آقای سیاح اگر قصد خیر داشت و می خواست به این رویه اعتراض کند بهتر بود هدیه را باز نکرده پس می فرستاد و اعتراضش را هم خصوصی به ترکان و زیر مجموعه اش اعلام می کرد نه اینکه جار و جنجال راه بیندازد و مثلا افشاگری کند.

راستی اگر از فردا همه هدایای دستگاه های دولتی قطع شود آقای سیاح می تواند جواب اعتراض همکاران خودش را دهد؟

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)