23 آبان 1394

درباره "تفاوت خون ضاحيه با خون پاريس"!

23 آبان 1394

مهدی پرپنچی:

بعضى ها در فيسبوك درباره تفاوت پاريس و ضاحيه (منطقه شيعه نشين جنوب بيروت كه دو روز پيش هدف بمبگذارى داعش قرار گرفت) نوشته اند و اين كه لابد خون پاريسى ها قرمزتر است كه مى تواند توجه رسانه اى بسيار بيشترى را ايجاد كند. اين حرف با اين كه لايكخورش خوب است اما يك نكته خيلى مهم را ناديده مى گيرد و آن، امكان دسترسى رسانه اى بسيار زياد در پاريس است. من هم ضاحيه را ديده ام و هم پاريس را. در ضاحيه حتى در يك روز خيلى عادى اگر شما يك دوربين عكاسى معمولى يا گوشى تلفنتان را از جيب درآوريد و عكس يا فيلم بگيريد، دو دقيقه بعد چهار نفر دورتان را مى گيرند و هشت ساعت سين جيم مى كنند كه كيستيد و از كجاييد و الخ. اصولا پوشش زنده خبرى در ضاحيه براى رسانه هاى مستقل تقريبا ناممكن است و آنها چاره اى جز اتكا به منابع خبرى حزب الله و تكرار حرف هاى آن ندارند.

در پاريس اما در هر نقطه شهر و در هر ساعت شبانه روز مى توانيد علم و كتل ارتباط ماهواره اى بكاريد و برنامه زنده اجرا كنيد. وقتى بمبى در پاريس يا لندن منفجر مى شود، رسانه ها مى توانند بلافاصله در محل باشند و بدون هيچ گونه مزاحمتى كارشان را بكنند اما در ضاحيه اين كار ناممكن است. بنابراين يك شبكه تلويزيونى، حتى اگر خون ضاحيه را قرمز تر از خون پاريس بداند، محال است همان كارى را كه در پاريس انجام مى دهد، در ضاحيه هم بتواند انجام دهد. حملات بمبئى را حتما يادتان است و مى دانيد كه رسانه هاى بزرگ، لحظه به لحظه آن عمليات چند روزه را به طور زنده پوشش دادند. آن پوشش زنده، هيچ ارتباطى به رنگ خون مردم بمبئى نداشت و تنها دليلش، امكان دسترسى بود.

يادمان باشد دفعه بعد كه خواستيم از عملكرد رسانه ها در جايى انتقاد كنيم، در كنار تحليل هاى ايدئولوژيك، مسئله ساده امكان دسترسى رسانه اى در آن محل را هم در نظر بگيريم.

برگرفته از فیس بوک مهدی پرپنچی

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)