23 آبان 1394

گزارش از بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات

از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

23 آبان 1394

خبرنگاران ایران- بابک موحدی:

چهارشنبه عصر است و پنچمین روز از برگزاری بیست و یکمیمن نمایشگاه مطبوعات در مصلی تهران در این روز جمعیت بیشتری برای بازدید از نمایشگاه آمده‌اند. نسبت به روزهای نخست برگزاری اش.

از در ورودی نمایشگاه که وارد می‌شوی مثل سالهای اخیر اولین چیزی که به چشمت می‌خورد، ون‌های معروف گشت ارشاد است. همان گشت‌هایی که وظیفه دارند با دختران وزنانی که به گفته آن‌ها بدحجاب‌اند، مبارزه کنند. بعد از اینکه بازدید کنندگان از سد ماموران نیروی انتظامی که در این روز هم با دقت به همه و بیشتر خانم ها زل زده‌اند وارد نمایشگاه می‌شوی. اولین چیزی که بیشتر از بقیه موارد نظرت را جلب می‌کند پوسترهای بزرگ تبلیغ روزنامه ایران، روزنامه دولت است. بیش از ۱۵ پوسترتبلیغاتی تا در شبستان یا همان محل اصلی برگزاری نمایشگاه روزنامه دولت را تبلیغ می‌کند. پوسترهایی با این جملات" ایران بخوان، بخوان ایران." تبلیغاتی بیش از حد معمول.

انصراف رسانه‌های اصولگرا از حضور در نمایشگاه مطبوعات

آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های محافظه کار یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. نشریاتی مثل کیهان، وطن امروز، جوان و هفته نامه‌های پنجره، ۹ دی و یالثارات و رمز عبور و خبرگزاری‌های فارس، تسنیم و نسیم و سایت‌های خبری جهان‌نیوز، رجانیوز، راه دانا، مشرق و ۵۹۸ که در واقع جزو معروف‌ترین، روزنامه و پایگاه‌های خبری جناح مخالف دولت روحانی هستند. آنها اعلام کردند در اعتراض به تحدید مطبوعات در دولت یازدهم از شرکت در نمایشگاه انصراف می‌دهند. این در حالی است که درست قبل از برگزاری نمایشگاه مطبوعات در ایران پنج روزنامه نگار از جناح نزدیک به دولت بازداشت شده اند، از جمله یادداشت نویس روزنامه ایران. این بازداشت ها واکنش تند حسن روحانی را نیز به همراه داشت.

وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

از روضه نیوز تا نمایشگاه عکس توافق هسته ای ایران

از ابتدای ورود به نمایشگاه اول از همه نام غرفه‌های موگه ویژه خیاطی و بافت، سر آشپز، رسانه و مقاومت، نی نی، جهانگردان، اوقات خوش و بهداشت و سلامت به چشمم می‌خورد که بیشتر نشریات خانوادگی و گردشگری هستند.

در بین این غرفه‌ها نام پایگاه‌های خبری هم به چشم می‌خورد که کمتر در حالت عادی ممکن است نامی از آن‌ها بشنوی. یکی از این پایگاه‌های خبری، پایگاه خبری روضه نیوز است که ورودیش پرچم آمریکا است تا هر که وارد غرفه می شود لگدی هم بر آمریکا بزند. این شعارها درشت بر درودیوار غرفه روضه نیوز به چشم می‌خورد:"از آسمان روضه تا بهشت راهی نیست."

خبرگزاری دفاع مقدس کمی آن‌سوتر قرار دارد و با عکس‌های بزرگ از جنگ هشت‌ساله ایران و عراق تزئین شده است. سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی هم در این نمایشگاه غرفه بزرگی دارد. در ابتدای غرفه این مرکز پوستر بزرگی از شادروان پوران دخت سلطانی مادر کتابداری نوین ایران گذاشته اند، بانویی که چند روزی بیشتر از درگذشتش نمی‌گذرد.

در نمایشگاه امسال، مثل سنت سال‌های اخیر، نمایشگاه عکس هم برپاست، یکی از آنها نمایشگاه عکس توافق هسته‌ای ایران نام دارد که زیر نظر انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران برپاست. در این نمایشگاه که کف‌پوشش تماماً قرمزرنگ است عکس‌هایی از گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران دیده می‌شود. تصاویر زیادی از محمدجواد ظریف،تخت روانچی، صالحی و ...و البته عکس های زیادی از ظریف و خنده‌های معروفش .البته تصاویری از شادی‌های خیابانی مردم پس از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی هم در این نمایشگاه دیده می شود.

خبرگزاری بین‌المللی قرآن ایکنا و خبرگزاری حوزه نیز نزدیک غرفه روزنامه اعتماد قرار دارند که در نمایشگاه امسال در میان روزنامه‌های منتقد دولت جایگاه خوبی داردو تقریباً در میانه سالن برگزاری نمایشگاه مطبوعات قرارگرفته است.

چهره‌های روزنامه‌نگاری ایران و موزه مطبوعات ایران

در بخشی از نمایشگاه هم غرفه‌ای دیده می‌شود بانام چهره‌ها و تجربه‌های روزنامه‌نگاری ایران. در این غرفه پوسترهایی از حسین قندی، کاظم معتمد نژاد، مجید تهرانیان از روزنامه‌نگاران باتجربه‌ای که در میان ما نیستند و همچنین از روزنامه‌نگاران باسابقه دیگر دیده می‌شود.پوسترهایی بزرگ با شرح حال و رزومه ای از این روزنامه نگاران. روزنامه‌نگارانی مانند.سید فرید قاسمی، فریدون صدیقی، محمدمهدی فرقانی، نمک دوست، شهین دخت خوارزمی، محمدمهدی فرقانی، مهدی محسنیان راد، یونس شکر خواه و.. اتفاقا در این روز محمد مهدی فرقانی، استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی نیز در جمع روزنامه‌نگاران و بازدیدکنندگان این غرفه حضور دارد.

غرفه موزه مطبوعات ایران هم کمی آن‌سوتر قرار دارد که در آن تحولات تاریخی مطبوعات ایران به نمایش گذاشته‌شده است. در بخشی از این غرفه نسبتاً بزرگ یافته‌های جدید نشریات دوره قاجار عرضه‌شده و تصاویری از تعدادی از نشریات آن دوران گرد هم آمده. نشریاتی مانند آزاد، فرهنگ، نقش‌جهان، نامه پارسه، طهران، هدایت و ...

در بخشی از این غرفه این توضیح نوشته‌شده است: «خزانه مطبوعات ایران در سال ۹۳ و ۹۴ اقدام به گردآوری تعدادی دیگر از نشریات دوره قاجار کرد که حاصل این فعالیت موزه‌ای گردآوری ۸۰ عنوان نشریه دوره قاجار است.» در بخشی از این موزه کوچک تصویر اولین فارغ‌التحصیلان روزنامه‌نگاری در ایران نیز بر دیوار نصب‌شده در سال ۱۳۳۶ شمسی. تصاویر مرحوم شهیدی، خبرنگار فرهنگی روزنامه اطلاعات، رجبعلی اعتمادی، سردبیر مجله جونان، اتحاد، خبرنگار روزنامه اطلاعات، ذبیحیان، خبرنگار حوادث اطلاعات، غلامحسین صالحیار، معاون سرویس خارجی و سردبیر روزنامه اطلاعات و .. در این میان به چشم می‌خورند.

روزنامه‌های پر تیژاژ ، سپید و نیروهای مسلح

روزنامه سپید هفته‌نامه سلامت ایران غرفه‌ای بزرگ و قرمزرنگ دارد و خود را بانام تنها روزنامه پزشکی ایران معرفی کرده است. در میانه سالن اصلی روزنامه‌های همشهری، ایران و جام جم غرفه دارند. غرفه‌های بزرگ و پر از مهمان.

غرفه کوچکی دریکی از راهروهای فرعی نمایشگاه دیده می‌شود، بانام غرفه کودک سالم که با یک اسکلت بزرگ پلاستیکی که از میانه غرفه آویزان است، تزئین شده حالا معلوم نیست ربط غرفه کودک سالم و یک اسکلت آویزان از یک آدم بزرگ چیست؛ اما دو دختر جوان با همین اسکلت پلاستیکی عکس سلفی می‌گیرند و می‌خندند.

دانشمند که خود را پر سابقه ترین نشریه علمی و فناوری کشور معرفی می‌کند هم غرفه دارد و خانواده سبز یکی از پرتیراژترین نشریات خانوادگی ایران هم همان نزدیکی‌ها از بازدیدکنندگانش پذیرایی می‌کند.

"نیروهای مسلح جمهوری اسلامی " هم غرفه‌ای نسبتاً بزرگ دارد و نشریات علمی نیروی انتظامی را عرضه می کند، فصلنامه‌هایی چون انتظام اجتماعی، پژوهش‌های مدیریت انتظامی، فصلنامه دانش انتظامی و ...

خبرگزاری‌های معروف مانند مهر، ایسنا، و سایت تابناک هم در میانه سالن دیده می‌شوند. در نمایشگاه نام روزنامه‌هایی را می‌بینی که تا پیش‌ازاین کمتر به چشمت خورده‌اند روزنامه‌هایی مانند روزنامه" ستاره صبح "و" راه مردم" روزنامه ابتکار هم با شعار "زنده‌باد مخالف من" خودش را به بازدیدکنندگان نمایشگاه معرفی می‌کند.

غرفه روزنامه شرق کوچک است، تزئیناتش مثل سال گذشته است و این نوشته بر دیوارش به چشم می‌خورد: «آفتاب از شرق طلوع می‌کند.» روبروی غرفه روزنامه شرق، روزنامه بهار و در کنارش روزنامه شهروند غرفه دارند. ایران فردا و هفته نامه صدا به سردبیری محمد قوچانی باآنکه در بخش انتهایی سالن قرار دارند امروز شلوغ‌اند. محمد قوچانی، روزنامه‌نگار و محسن میردامادی دبیر کل سابق جبهه مشارکت در این غرفه حضور دارند و با بازدید کنندگان صحبت می کنند.

در نمایشگاه مطبوعات سال ۹۴ بیش از ۷۰۰ نشریه شرکت کردند.این نمایشگاه جمعه 22 ابان به کار خود پایان داد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.

 • وزارت ارشاد روزنامه می‌خرد

  27 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران:وضعیت وخیم تیراژ مطبوعات شرایطی را به وجود آورده که وزارت ارشاد علاوه بر کمک‌های معمول و یارانه‌هایی که پرداخت می‌کند، در قالب کمکی جدید به نشریاتی که غیر از فروش عمومی دارای مشترک هستند، به میزان تعداد مشترکان و با قیمت تک‌فروشی به این نشریات کمک مالی می‌کند.یعنی به‌اندازه‌ای که یک نشریه مشترک دارد، به همان میزان وزارت ارشاد از آن نشریه می‌خرد،مثلاً اگر یک روزنامه 1000 مشترک دارد، وزارت ارشاد نیز 1000 نسخه از هر شماره آن را روزانه خریداری می‌کند.این موضوع را تعدادی از مدیران نشریات به خبرنگاران ایران گفته و اضافه کرده‌اند که شنیده‌اند تاکنون به میزان 600 هزار نسخه از انواع روزنامه‌ها و مجله‌ها در قالب این طرح توسط وزارت ارشاد و تحت عنوان کمک مالی از نشریات خریداری می‌شود.