21 آبان 1394

حسن نمکدوست: خروج سیاسی ها و افزایش سهم مستقل ها، دعوای رسانه ها را پایان می دهد

21 آبان 1394

حسن نمک دوست گفت: متأسفانه برخی رسانه ها امروز در مالکیت افراد سیاسی است و وزن آنها در فضای رسانه بیشتر از وزن رسانه های مستقل است. فراگیرترین رسانه که رادیو تلویزیون است هم در اختیار حاکمیت است، برخی روزنامه ها و خبرگزاری ها نیز اینگونه است و حتی بخش بزرگی از گردش مالی و اقتصادی رسانه ها نیز همین وضعیت را دارند.

به گزارش شفقنا رسانه، نشست «ناگفته هایی از ماهنامه توقیف شده پیام امروز با تجربه های دکتر حسن نمک دوست» در روز پنجم نمایشگاه مطبوعات توسط انتشارات ثانیه برگزار شد. در این نشست نمک دوست با بیان اینکه در ماهنامه پیام امروز اشخاص مهم نبودند گفت: آنچه که مهم بود و قهرمان اصلی تلقی می شد پیام امروز بود نه حسن نمک دوست یا مسعود بهنود و دیگر اشخاص. مسعود بهنود یکی از اصلی ترین شخصیت ها در ماهنامه بود که در هر شماره حداقل یک مطلب می نوشت اما اسمی از او برده نمی شد و دیگر دوستان نیز اینگونه بودند.

نمک دوست افزود: روزنامه نگاری حرفه ای بعد از انقلاب مدیون روزنامه نگاران آیندگان بود. تیم آیندگان بعد از زندان هم دست از کار نکشیدند و همین عاملی شد که روزنامه نگاران بزرگی چون محمد قائد از میان آنها بیرون آمد.

حرفه ای گری چاره خودسانسوری

حسن نمک دوست در پاسخ به این پرسش که آیا ماهنامه «پیام امروز» و نشریات آن دوره نیزمانند روزنامه های کنونی دچار خودسانسوری بودند؟ گفت: آنچه که در «پیام امروز» مهم بود و به نوعی منطق نشریه محسوب می شد درستی و نادرستی و صلاح و ناصلاح بودن کار بود و پیروی از اصول حرفه ای بحث خودسانسوری را برای ما تبدیل به حاشیه کرده بود و به هیچ عنوان موضوع اصلی «پیام امروز» خودسانسوری نبود. هرچند نمی توان به طور صد درصد گفت که اگر روزنامه نگار حرفه ای باشد هر موضوعی را می تواند منتشر کند بدون اینکه عواقبی داشته باشد ولی مطمئناً بین کار حرفه ای و کار غیرحرفه ای در پرداخت به مسائل تفاوت وجود دارد. ماهنامه پیام امروز چنین حالتی نداشت و با وجود این کارهای بزرگی هم توانست در زمان خود انجام دهد. کارهایی مانند انتشار سخنان امیر فرشاد ابراهیمی یا انتشار رنج نامه فرج سرکوهی و حتی انتشار گزارش هایی از قتل های زنجیره ای از کارهای «پیام امروز» بود بدون اینکه با مسئله توقیف مواجه شود و اصل مهم در این مسائل رعایت اصول حرفه ای در نشریه بود.

نمک دوست افزود: به نظر من «پیام امروز» یک نشریه کاملاً حرفه ای و بدون عیب و نقص نبود و قطعاً ایراداتی هم داشت که یکی از مهمترین ایرادات آن عدم انتشار به موقع بود که موجب شده بود عده ای به شوخی عناوینی چون گاهی نامه، عشقی نامه، و ناگهان نامه به «پیام امروز » بدهند. توصیه من به دوستان رسانه ای این است که نباید هدفشان انتشار نشریه ای در حد پیام امروز باشد بلکه باید در تلاش باشند که نشریات بهتری از پیام امروز منتشر کنند.

صداقت تبدیل به کلیشه شده است

نمک دوست در این باره که آیا رسانه ها اصل صداقت را رعایت می کنند؟ گفت: ما در حوزه رسانه با ناهنجاری هایی مواجه هستیم که باید فکری به حال آنها کرد؛ متأسفانه برخی رسانه ها امروز در مالکیت افراد سیاسی است و وزن آنها در فضای رسانه بیشتر از وزن رسانه های مستقل است. فراگیرترین رسانه که رادیو تلویزیون است هم در اختیار حاکمیت است، برخی روزنامه ها و خبرگزاری ها نیز اینگونه است و حتی بخش بزرگی از گردش مالی و اقتصادی رسانه ها نیز همین وضعیت را دارند.از طرف دیگر نظارت و صدور مجوز برای رسانه ها هم در اختیار حاکمیت است. در چنین ساختاری کاربرد کلیشه هایی مثل صداقت، معنا ندارد. بنابراین بی طرفی و توازن نیز رعایت نمی شود.

نمک دوست در ادامه گفت: دعوای جناح ها و احزاب به رسانه ها کشیده شده است و عده ای به این روند حزبی و جناحی شدن رسانه ها انتقاد می کنند درحالی که نشریات حزبی نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم خوب است ولی مشکل اینجاست که این نشریات حزبی خودشان را حرفه ای و صدای ملت معرفی می کنند و مشکل دعوای رسانه ها زمانی پایان می یابد که اشخاص سیاسی از رسانه بیرون بروند و سهم مستقل ها و حرفه ای ها از رسانه ها افزایش یابد.

روزنامه نگار متخصص نداریم

استاد سابق روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبایی درباره شعار نمایشگاه « نقد منصفانه؛ پاسخ مسئولانه» گفت: آنچه می تواند به تحقق این شعار کمک کند توجه به حرفه ای گری و بالا بردن استانداردهای کار روزنامه نگاری است. اگر ما حرفه ای و متخصص باشیم مطمئناً می توانیم دوستان مسئول را مجبور به پاسخگویی کنیم. ضعف عدم حرفه ای گرایی و تخصص گرایی را می توان از این طریق فهمید که ما با اینکه درآمد اصلی کشورمان از نفت است اما متأسفانه روزنامه نگار یا خبرنگار متخصصی در حوزه نفت نداریم و همین باعث عدم پاسخگویی درست از طرف مسئولان می شود.

او افزود: رفتار حرفه ای ضامن امنیت رسانه است و از طرف دیگر کیفیت آن را هم بالا می برد. حرفه ای گری آسیب ها را کمتر می کند و ما با شناخت اصول و دانش حرفه ای و قوانین می توانیم استاندارد های کار روزنامه نگاری خودمان را بالا برده و بهتر عمل کنیم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)