21 آبان 1394

سولماز ایکدر، روزنامه‌نگار، به سه سال زندان محکوم شد

21 آبان 1394

دویچه وله

سولماز ایکدر ‌به اتهام "توهین به رهبر جمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام" به تحمل سه سال زندان محکوم شده است. این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب، خرداد ماه امسال برای ادامه تحصیل قصد خروج از ایران را داشت که بازداشت شد.

سایت "کلمه" روز سه‌شنبه (۱۹ آبان/ ۱۰ نوامبر) گزارش داد که سولماز ایکدر، روزنامه‌نگار، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به سه سال زندان محکوم شده است.

خانم ایکدر سابقه همکاری با روزنامه‌های شرق، بهار، فرهیختگان، مردم امروز و آسمان را در کارنامه خود دارد. این روزنامه‌نگار در سال ۱۳۷۸ نیز به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به شش ماه زندان تعلیقی محکوم شده بود.

به نوشته سایت کلمه، سولماز ایکدر همچنین از جمله دانشجویان محروم از تحصیل است. شهرزاد گارسچی، مادر این روزنامه‌نگار زندانی در مصاحبه با سایت "روز" گفت: «متاسفانه سولماز را که می‌خواست برای ادامه تحصیل از ایران برود با اتهام ارتباط با بی‌بی‌سی و صدای آمریکا بازداشت کردند.»

او با اشاره به اینکه در دادسرا اتهام همکاری با صدای آمریکا به این روزنامه‌نگار وارد شده تصریح کرد: «هیچ سندی نداشتند و در نهایت این دو اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری را دادند که هیچ چیز مشخص و ضابطه‌مندی نیست که آدم بگوید این اتفاق افتاده یا من این کار را کرده‌ام و بنابراین محکوم شده‌ام.»

خانم گارسچی در ادامه به وب‌سایت روز گفت: «روند این سالها نشان داده بود که امکان ندارد پرونده‌ای بخصوص برای روزنامه‌نگاران تشکیل شود و حکمی ندهند. پرونده هم که رفت پیش آقای مقیسه ما مطمئن شدیم که حکم سنگینی می‌دهد و او هم اشد مجازات را برای هر دو اتهام صادر کرد.»

حکم زندان سولماز ایکدر در حالی صادر می‌شود که در هفته‌های اخیر ۴ روزنامه‌نگار دیگر توسط بخش امنیتی سپاه پاسداران ایران بازداشت شده‌اند. به گفته رسانه‌های وابسته به سپاه، عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی، سامان صفرزایی و آفرین چیت‌ساز با اتهام تلاش برای "زمینه‌سازی نفوذ دشمن" روبرو هستند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور و برخی دیگر از مقام‌های دولتی ایران، با انتقاد از این بازداشت‌ها می‌گویند که بازداشت‌ها برای "اعمال فشار و تسویه حساب سیاسی با دولت" صورت گرفته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)