18 آبان 1394

«سرمایه‌گذاری‌های زیاد» ایران برای فیلترینگ هوشمند

18 آبان 1394

رادیو زمانه

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری گفت ایران سرمایه‌گذاری زیادی برای طرح فیلترینگ هوشمند کرده است اما «طرف مقابل» هم در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محمود واعظی روز دوشنبه ۱۸ آبان گفت: «هر چه ما در این حوزه تلاش می‌کنیم، آن‌ها هم در این حوزه پیشروی دارند و در کل می‌توان گفت که شاهد نوعی جنگ الکترونیک و قدرت‌نمایی در حوزه فن‌آوری هستیم.»

در فیلترینگ هوشمند به جای مسدود کردن کامل یک سایت، محتویات صفحات سایت پردازش شده و در صورت سازگار نبودن با الگوهای مورد پذیرش حکومت، از نمایش آن جلوگیری می‌شود.

واعظی افزود وزارت ارتباطات و فن‌آوری تلاش دارد از هر طریقی که ممکن است، چه از طریق فیلترینگ هوشمند و چه از طریق مذاکره با شرکت‌ها «صفحات غیراخلاقی» را از دسترس خارج کند.

برای فیلترینگ هوشمند، زمان شاخص مهمی است. تحلیل محتوا و تصمیم‌گیری برای نمایش یا عدم نمایش محتویات صفحات اینترنتی بایستی همزمان با درخواست کاربر برای دسترسی به این محتوا و مطابق با محتوای همان بخش درخواست شده و در همان زمان انجام شود.

وزیر ارتباطات از کوتاه شدن زمان برای فیلترینگ هوشمند یک «صفحه غیراخلاقی» اینستاگرام خبر داد و گفت: «مدت زمانی که برای حذف صفحات نامناسب صرف می‌شود از ۲۴ ساعت شروع شد و در گام بعد به ۱۲ ساعت رسید و اکنون طبق آن‌چه در آخرین اظهارنظرها به ما اعلام شده این رقم به شش ساعت رسیده است.»

او افزود: «البته باید این نکته را هم در نظر داشت که اگر به‌عنوان مثال یک عکس و تعداد صفحات محدودی با بینندگان محدود به نمایش گذاشته شود قطعاً برای رصد شدن آن مدتی زمان صرف می‌شود و برای خارج از دسترس کردن تمام این موارد باید به امکانات بسیاری دسترسی داشته باشیم.»

اجرای سانسور محتوایی در متون با کمترین چالش‌ها مواجه است و پیش از این نیز شرکت‌های غربی و هم‌پیمانان چینی امکانات اجرای آن را در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار داده بودند، اما بخش پر چالش فیلترینگ هوشمند تحلیل محتوایی تصاویر، فیلم، و صدا است که بخش غالب اینترنت بوده و دقیقاً همین قسمت مورد توجه حکومت ایران است.

دانش فنی اجرای پروژه‌های سانسور متن در ایران پیش از این نیز وجود داشته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)