18 آبان 1394

«تیترنویسی در وب»؛ اثر تازه مجید رضاییان منتشر شد

18 آبان 1394

کتاب «تیترنویسی در وب» نوشته مجید رضائیان –پس از کتاب تیتر نویسی- همزمان با بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از سوی انتشارات ثانیه منتشر شد.

به گزارش شفقنا رسانه، این کتاب، دومین پژوهش نظری-تجربی در موضوع تیترنویسی است که در ۸ فصل صورت گرفته و حاصل تجربیات نویسنده و تیترنویسان حرفه‌ای وب است.

مجید رضائیان مدرس ارتباطات و روزنامه‌نگاری، می گوید تیتر نویسی در وب، به دلیل ویژگی‌های خاص وب‌نگاری، پیچیده‌تر است و گاه تیترنویس مجبور می‌شود از قواعد تیتر نویسی تا حدودی فاصله بگیرد. او البته معتقد است «تیتر نویسی در وب یک، با وب ۲» تفاوت دارد. او در این اثر تفاوت‌های این دو را مورد بررسی قرار داده است.

به گفته‌ی رضاییان، کتاب «تیتر نویسی در وب» شامل مبانی شکل‌گیری تیتر در وب است که به بررسی شکل گیری معنا در جهان مجاز و واقعیت پرداخته است. این که در جهان واقعی، «شکل گیری معنا»، «معرفت شناسانه» است و در جهان وب، «معنا» تنها بر دانستن‌های سطحی و ترکیبی استوار است.

او با استفاده از مفهوم بینامتن و بینا رسانه، واژه‌ای به نام «بینا تیتر» را به بحث می گذارد. عوامل تأثیرگذار بر تیتر وب، فصل بعدی است که به موضوع «تابعیت تیتر در وب از متن یا حاشیه» می‌پردازد و خلاصه یک پژوهش از دانشگاه آتن - با عنوان «تیترهای تأثیرگذار از دید مخاطبان و کاربران»- را بررسی می‌کند.

نویسنده پس از ذکر کارکردهای هشت گانه تیترهای چاپی و کارکردهای یازده گانه تیترهای اینترنتی، به «ویژگی‌های تیتر در وب نگاری» می‌پردازد. عناصر ساختاری چهارگانه و ویژگی‌های نه گانه تیتر در وب، این فصل را شامل می‌شود. در فصل بعدی، «تکنیک های تیتر نویسی در وب»، به طور مستقل و با ذکر نمونه، معرفی شده و توصیه های کلیدی مت تامسون، سردبیر و تیتر نویس حرفه ای وب (سایت NPR بوستون) و برایان کاسل، طراح و دیزاینر و نویسنده وب ( از کالج کلمبیا در شیکاگو) را مورد بررسی قرار داده است. به باور نویسنده، در فضای آنلاین ژورنالیسم فارسی، نقش تأثیرگذار دکتر یونس شکرخواه و تأثیراتی که او بر سردبیری و تیتر نویسی وب در سایت های فارسی زبان بر جای گذاشته- در مقایسه با سردبیران حرفه ای وب دنیا- غیر قابل کتمان است.

تیتر در دو سبک وب نگاری خبری، شامل بلوک نویسی رویترز و سبک الماس خبری، در کنار انواع تیتر تحلیلی، فصول بعدی کتاب را تشکیل می دهند. فصل آخر به تیتر نویسی در وب، از شبکه های اجتماعی تا آینده اختصاص دارد که جدای از بررسی تیتر نویسی در شبکه های اجتماعی، به ظهور پدیده «تیتر- لید» در شبکه های اجتماعی موبایلی می پردازد و در بخش آخر با مطرح کردن چشم انداز تیتر نویسی در وب آینده یا وب هوشمند، این بحث را به میان می کشد که: «به زودی نرم افزار به جای شما تیتر می زند».

رضاییان می گوید در این بحث از پژوهشی که دانشگاه های لایپزیک و اولم آلمان انجام داده اند، استفاده کرده و به طور خلاصه، تأثیر هوشمند شدن وب بر تیتر نویسی آینده را مطرح کرده است و برای نخستین بار موضوعی به نام «تیتر هوشمند» را در این اثر معرفی می کند.

کتاب «تیتر نویسی در وب»، ۱۲۰ صفحه در قطع رقعی و با قیمت ۸۰۰۰ تومان راوانه بازار نشر شده است که هم اکنون در ایام نمایشگاه مطبوعات، در غرفه ۲۷۸ - انتشارات ثانیه- موجود است.

ماه گذشته ویراست دوم کتاب «تیترنویسی» که در سال ۹۱ از سوی دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها، منتشر شده بود، رونمایی و نقد شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)