18 آبان 1394

وزیر کشور: قوه قضاییه می‌گوید مدارکی در مورد خبرنگاران دستگیر شده دارد

18 آبان 1394

بی بی سی فارسی

در پی بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگاران ایرانی در هفته‌های اخیر، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، امروز دوشنبه (۹ نوامبر ۱۸ آبان) با اعلام اینکه قوه قضاییه اسناد و مدارکی در مورد خبرنگاران دستگیر شده دارد، گفت: "قرار شد قوه قضائیه مدارک خود را به من به عنوان رئیس شورای امنیت نشان دهد."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای رحمانی فضلی با اشاره به دستگیری‌‌های اخیر توسط سپاه پاسداران عنوان کرد که بحث نفوذ و عوامل نفوذی در همه کشورها یک موضوع مهم امنیتی است و "کشور ما نیز که دشمنان زیادی دارد لذا این دشمنان قصد دارند در مراکز تصمیم‌گیری و امنیتی ما نفوذ داشته باشند و اقدامی برای تاثیرگذاری در تصمیمات ایجاد کنند. از این رو، وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، سپاه و دیگر واحدهای نظامی ما در این زمینه نقش دارند و الحمدالله از لحاظ رصد، کنترل و اقدام در حوزه نفوذ شرایط مطلوبی داریم."

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با انتقاد از این دستگیری‌ها گفته است که نباید از سخنان رهبر ایران در مورد هشیاری در مقابل نفوذ دشمن سوءاستفاده کرد. آقای روحانی همچنین در سخنانی در بیست‌و‌یکمین نمایشگاه مطبوعات گفت: "از تیتر برخی رسانه‌ها می‌توان فهمید چه کسی فردا بازداشت می‌شود."

پیشتر نیز به گزارش خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، "با اشاره به دستگیری تعدادی از فعالان رسانه‌ای به اتهام نفوذ و جریان سازی یا ادارک سازی افکارعمومی و این نظر که عنوان می‌شود پس از برجام این دستگیری‌ها با قصد تسویه حساب سیاسی بوده است و بزرگ‌نمایی صورت گرفته"، گفته است که: "من با این نظر موافقم."

او افزوده: "می‌گویند خوش و بش پسرخاله فلانی با عروس فلانی یا نقشه صبحانه فلانی، اینها نفوذ نیست، اینها در حقیقت دق و دلی شخصی خالی کردن است و درست نیست. من اینها را می‌گویم که اشتباه است."

براساس گزارش‌های رسیده از ایران عیسی سحرخیز، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، احسان مازندرانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، آفرین چیت‌ساز،یادداشت نویس روزنامه ایران و سامان صفرزایی، دبیر بین‌الملل نشریه اندیشه پویا از جمله روزنامه‌نگاران بازداشتی هستند. یکی دیگر از بازداشت‌شدگان نزار زکا، دارای تابعیت دوگانه آمریکایی و لبنانی است. خبرگزاری فارس در گزارشی پیرامون بازداشت این فرد نوشت که او با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا ارتباط داشته و در جریان سفر به ایران، درصدد سازمان‌دهی تظاهرات بوده است.

همچنین گفته می‌شود روح الله جمعه‌ای روابط عمومی وزارت کشور نیز در زمره بازداشت شدگان است.

یک روز پس از این بازداشت‌ها خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران و خبرگزاری صدا و سیما از بازداشت "تعدادی از اعضای شبکه نفوذی وابسته به دولت‌های آمریکا و انگلستان" به دست مأموران سازمان اطلاعات سپاه خبر داده‌اند. این خبرگزاری نوشته که بازداشت شدگان در فضای مجازی و مطبوعات فعال بوده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • اطلاع‌رسانی نخستین قربانی سرکوب جنبش اعتراضی در ایران

  14 دی 1396
  تاره ترین اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز آزادی در روز‌های گذشته موجی از اعتراض سراسر کشور را فرا گرفته است. جمهوری اسلامی ایران با بازداشت ده‌ها شهروند خبرنگار، محدود کردن دسترسی به اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی راه سانسور اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروند خبرنگاران را در پیش گرفته است. از آغاز موج تازه اعتراض‌های مردمی که نزدیک به شصت شهر ایران را در بر گرفته است. بنا بر منابع مختلف ایرانی بیش از هزار نفر بازداشت شده اند. با وجود تعهد رییس جمهور حسن روحانی از این میان در کارزارهای انتخاباتی، مبنی بر رعایت حقوق شهروندان و آزادی بیشتر، دولت بازداشت جمعی و (...)
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)